Ефектът ТКЗС: С колективизация към оселянчване на градовете

Сталинската колективизация съсипа българското село
Обновена: 27 фев 2017 19:27 | 27 фев 2017 15:00,
404
Ефектът ТКЗС: С колективизация към оселянчване на градовете
Снимка: архив, Булфото

Съветският трактор "Сталинец" от края на 40-те години е тежал четири пъти повече от внасяните преди това германски трактори. Но точно неговата безсмислено голяма маса се оказала много полезна за изпратените от комунистическия режим в селата агитатори, които трябвало да убеждават земеделските стопани доброволно да дарят земята, добитъка и инвентара на изгражданите по модела на съветските колхози ТКЗС-та.

Освен изселванията и затварянето в лагери на непокорните, като доста "убедително" се утвърдило едно специално издевателство за публично сплашване: къщите на селяните, които отказвали да се превърнат от стопани в послушни надничари на комунистическия режим, били опасвани със стоманени въжета, а след това дърпани от въпросните съветски трактори, за да ги поразтресат малко. Наблюдаващите отблизо наказателните акции активисти на колективизацията услужливо подавали на ужасените стопани за подпис декларация за "доброволно" влизане в местното ТКЗС.

Независимо от бруталните методи за пролетаризиране на "буржоазното" село, акцията за лишаване на селяните от собственост и повторното им, след края на османското владичество, закрепостяване отнемат на режима 14 години. Мизерията и огромните тегоби принуждават два милиона души да се преселят от селата към градовете в търсене на минимални условия за оцеляване във фабриките и строежите на провежданата по сталински образец допотопна индустриализация, пише "Дойче веле".

Подчиняване на селото

Апологетите на завземането на земята и труда на българските селяни от комунистическата номенклатура и до днес тръбят, че благодарение на българските колхози –ТКЗС и АПК - животът на село се бил подобрил, а механизацията спасила селяните от тежкия труд. В монографията си за колективизацията и социалната промяна в Северозападна България, историкът Михаил Груев доказва, че обитателите на селските райони по време на комунизма са платили огромна цена за "благините" на народната власт. Вероятно много малко българи знаят, че за да се прокара електричество в селата, техните жители са били принуждавани сами да правят електрическите стълбове - в рамките на така нареченото "самооблагане". Допълнително всяко домакинство трябвало да предава по 5 кг медни съдове за жиците до дома му.

Лозунг от недалечното комунистическо минало на България

Съпротивата в селата и засилващото се горянско движение накарало властта да преразгледа някои от най-драконовските мерки. На малка част от насила вкараните в ТКЗС им е било позволено да го напуснат. Достатъчно било да се съгласят земята им да остане за псевдокооперациите. Под угрозата за налагане на жестоки глоби, "освободените" трябвало задължително да полагат труд на "общите" ниви.

Въпреки това терорът срещу селото продължава чак до края на 1962 година. В доклад на ДС от март 1951 г. за допуснатите "извращения и безобразия" при изграждането на ТКЗС в с. Раброво край гр. Кула се  посочва, че отказалите да подпишат заявление за членство в кооператива са били заставяни да вадят по 10 кубически метра камъни.

Плодовете от колективизацията

Заченатата с нечувани насилия "социалистическа модернизация" на българското село започва да дава отровните си плодове още в края на 60-те и началото на 70-те години. Обезлюдяването на селските райони десетилетия наред тече с невиждани в световната демографска история темпове от 2-3%  ежегодно, а в някои райони то надхвърля 4% . Разкъсаната вековна връзка между селяните и земята-кърмилница заедно с мизерните заплати и пенсии от 30 лева на месец икономически демотивират бързо застаряващото селско население. Кражбите от "общото" стават ежедневие - далеч преди съвременните набези по полетата.

Към края на комунизма България внася много земеделски продукти, които преди това сама е произвеждала

От 1980 г. до края на комунистическия режим селското стопанство на НРБ окончателно минава на дотации и търпи ежегодни загуби от над 800 милиона лева, сочат отчетите на БНБ. Когато в края на 1989 г. новият първи в БКП - Петър Младенов - нарежда да бъде спрян всякакъв износ на български храни за "братските" страни, за да не се допусне глад в разпадащата се НРБ, корифеите на социкономиката Андрей Луканов и Огнян Дойнов с почуда му отговарят: "Какво да изнасяме? Че ние вече нямаме натури!"

Страната, която някога е била прочута в цяла Европа със своето селско стопанство, в края на комунизма се оказва вносител на най-необходимите за населението хранителни продукти и селскостопански суровини. В редица случаи те идват от Полша, където обединената съпротива на селячеството и католическата църква осуетяват в зародиш плановете на местните сталинисти за тотална колективизация. Днес полското село процъфтява стопански и демографски, а България продължава да внася значителни количества полски домати, картофи, ябълки, лук, месо и млечни продукти. Съвземането на българското селско стопанство става факт едва след влизането на страната в Европейския съюз и благодарение на фондовете на Общата земеделска политика на Обединена Европа.

И селяните станаха граждани

Колективизацията има и още един немаловажен ефект – масовото преселение в градовете на милиони селски жители погребва създадената след Освобождението уникална градска култура. "Българските градове се оселянчиха", пише историкът Михаил Груев по повод на повсеместно възникналите бетонни гета, заселени с бивши селски жители и техните наследници.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


404
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
168
12
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Не знам колко от Вас наистина помнят ТКЗС. Аз го помня. 10-15 баби (с 40 лева месечна заплата) , един тракторист и едни обикновено пиян механик. Над тях. Генерален директор, партиен секретар, главен счетоводител, плановик, ТРЗ, съответните заместници, ОТК, счетоводител и кой знае колко още кибици за които вече съм забравил. С две думи комунизъм. Бабите се скапват от работа, а кибиците се скапват от безделие. Това другари уби трудолюбието на българите.
167
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Сталин спаси СССР от глада.
166
9
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Абе верно ли в текезесетата жените били общи? Събирали всички жени от селото иИли за кравите ли ставаше дума....
165
11
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Няма как идеологията на комунистическата партия която пропагандира и оправдава убийствата на хора от една класа на хора от друга класа да роди едно китно селско стопанство. Мъчно ми е за хората които не проумяват тази истина
164
7
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Колективизацията *** мамата на нацията.
163
6
 
12
 
! Отговори
ДО 220 преди 7 години
В края на 80те другарю ,привърши и кучешката и човешката радост.Всичко рухна и сами си го свалихте този който каза ,,Социализъма се оказа недоносче. С дотации и заеми до никъде не стигнахме.,,Пуснали са.....",помниш ли това? Не говори за 60те и 70те години.А др. Луканов ликвидира всичко с мораториума а не Костов,който какво наследи от вашия Виденов през 97ма.Тия които разсипаха всичко сега са олигарси .А Е-тата в храните са световен проблем,след години и водата ще е проблем.Много станахме хората
162
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До Анонимен 222Един от малкото смислени коментари. + от мен
161
5
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До до 204Абе вие май верно си вярвате. Бил съм на стаж като ученик в Родопа, ти бил ли си ???. В производството на колбаси нямаше отпадъчен продукт, рога копита, зъби нокти всичко се мели и става на салам. А на бригада съм ходил в някво село в първомайско имаше някаква преработвателна фабрика, не ме питай как правеха лютеницата. Братята роми краката си миеха в мелачката.
160
2
 
5
 
! Отговори
А Н Т И преди 7 години
до 222Политиците няма да му дават на българина пари според абещанията си.Ще му дадат трохи от заграбените милиарди.Много ли е ?!
159
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
БКП е безгласна тук , вси4ко е наложено от Москва . Не се заблуждавайте , който се е събрал с москалите , хубаво не е видял . След Грузия , Украйна , ред е на Беларусия .
158
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До ШопоЕ тука ме уби. Родилен дом в село с 250 души население. Това и Нинова не може да го измисли
157
0
 
0
 
! Отговори
Илия Пенов преди 7 години
До Андрешко. Може би имаш предвид това ... https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B8%D0%B1%D1%83%D1%86все ми се струва, че ние сме се "учили" от тях ... ама съвсем нищо не сме разбрали ;)
156
1
 
1
 
! Отговори
Шопо преди 7 години
До Анонименdo 209 : Сега няма,но в с. Рашка Грашица ,Кюстендилско имаше ...Също така и родилен дом в с. Гърляно ,Кюстендилско...
155
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До СтанимирКато те гледам как говориш в минало свършено време явно ти си с пропагандата. В нито едно Българско село нямаше болница. Мога да изредя и много градове в които нямаше болници. За производството е малко спорно, в много села имаше някакво производство, продукцията от което никой не купуваше.
154
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
А сега като няма ТКЗС-та селата са цъфнали и вързали...
153
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До СтанимирЯ ми посочи едно село с болница. Само едно.
152
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До бай ганювръщай се на село, в естествената си среда, при миризмата на тор.
151
3
 
3
 
! Отговори
морски преди 7 години
до 188Един туризъм имахме от соца останал с платежоспособни туристи,и мутрата бай *** го разсипа.
150
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Тато из Правец е прав.Той и отговорните другари наистина ядяха чиста храна.Другите - нитрати, кучешка радост и какво ли не :D
149
2
 
9
 
! Отговори
... преди 7 години
Значи лошото е, че всичко написано е вярно а още по-лошото е че някои тука въоще нямаики и идея от ТКЗС-режимът, казват, че това не било така! Но то си личи и до днес, че написаното е вярно! Селата ни ги няма, няма и начин да се преродят! Земите който уж се върнаха в "реални граници" се върнаха в тези граници само на власт имащите, а някой други дето дори не са български граждани се оказаха крупни земевладелци! И "другарите" пак продължават да крадът от земеделието само, че от еврофондовете!