Кои "успехи" на социалистическа България съсипа демокрацията?

Данни за социалната политика в НРБ
Обновена: 3 апр 2017 13:15 | 3 апр 2017 10:45, Екип на Dnes.bg
747
Кои "успехи" на социалистическа България съсипа демокрацията?
Снимка: архив, Reuters

Дали демокрацията наистина отне на българите високата раждаемост и сигурността? Документите и фактите за социалната политика в НРБ говорят за съвсем други неща. Информациите обобщава Николай Цеков в материал за Дойче веле.

"Имаше консултация за бременни, за деца, посещаваха новородените, родилките. Комунистите-каквито искате ги наричайте - но деца се раждаха и всичко беше безплатно", твърди във Facebook един от носталгиците по соца.

Равнищата на раждаемост в НРБ често се използват като необорим аргумент в полза на щастливия живот в тогавашната НРБ. Зад тази  фасада се крие обаче една от най-мрачните тайни на НРБ. Грижливо охраняваната статистика на абортите в страната прави първите си регистрации през 1953 година. Днес тази информация е достъпна за всеки потребител в нета.

Защо не се роди 9-милионният българин?

Обобщението на събраните до края на 2013 г. данни сочи, че по времето на комунизма броят на регистрираните аборти в България е много близък до броя на ражданията. В тази статистика не са включени множеството тайно извършвани от специалисти и шарлатани изкуствени прекъсвания на бременността. Чак до 1999 година броят на абортите превишава броя на ражданията. Решение на проблема режимът на Живков вижда в челния опит на братска Румъния.

През 1966 г. "Геният на Карпатите" Николае Чаушеску ликвидира проблема с нежеланието на румънките да раждат с драконски мерки за тотална забрана на абортите. Резултатът е ужасяващ – главоломно нарастват криминалните аборти, често завършващи със смърт или осакатяване на родилките.

Изоставените по улиците и пътищата бебета пълнят в геометрична прогресия сиропиталищата. В същото време приетият от ЦК на БКП указ за насърчаване на раждаемостта от 1968 г. не допринася с почти нищо за повишаване на застрашително падащите равнища на раждаемостта на фона на увеличаващите се аборти.

Увеличаването на платения отпуск по майчинство по никакъв начин не променя обстоятелството, че младите семейства в НРБ чакат средно по 20 години за жилище, а най-елементарни стоки и удобства, необходими за отглеждането на новородените, са в списъка на най-дефицитните неща. В началото на 70-те години режимът в София решава да приложи идеите на Чаушеску за повишаване на раждаемостта, като забрани абортите за онези жени, които не са раждали или имат по-малко от 2 деца.

Независимо от това броят на легалните и нелегалните аборти продължава да превишава броя на живородените деца до и след падането на комунизма. Тази крайно неблагоприятна за възпроизводството на българската нация тенденция се обръща едва в края на 1999 г. През 10-те години на членство на България в ЕС броят на живородените деца вече превишава над два пъти броя на направените аборти. За периода 2007-2016 г. в страната са родени 645.000 деца, а прекъснатите бременности са 277.000.

Спокойно ли беше по улиците на НРБ?

Разсекретените архиви на Държавна сигурност и милицията разбиват на пух и прах мита за спокойствието и безопасността на хората в социалистическа България. Всъщност основен фактор за разпространяваните и сега внушения за липсата на престъпност в НРБ е грифът "Строго секретно" върху всички информации, справки и анализи за нарастващата до самия край на режима криминална активност.

Редом със сведенията за  увеличаващите се убийства, грабежи, изнасилвания, проституция, черна борса, наркомании, през 1988 г. в документацията на ДС се появяват и данни за грабежи по пътищата. Средно за месец в страната са извършвани около 30 убийства, но има и месеци с по 72 регистрирани тежки престъпления против личността. Публикуваните от изследователя Антон Тодоров милиционерски справки за  месец март 1989 година говорят красноречиво за "спокойствието"  по улиците на НРБ.

"По оперативни данни за месеца в страната са извършени 20 убийства, 9 опита за убийство, 10 изнасилвания, 11 грабежа, 57 кражби на обществено имущество, 240 кражби по домовете. Откраднати са 147 автомобила. В сравнение с данните за февруари 1989 г. умишлените убийства са се увеличили с 3, опитите за убийства – с 2, кражбите на лично имущество – със 71. Устойчивост показват изнасилванията и грабежите, увеличават се  и длъжностните присвоявания", пише в месечната сводка на МВР.

Любопитен детайл в справките на милицията за месец януари 1989 г. показва кой в НРБ наистина се е чувствал сигурен и защитен. "В резултат на активните следствени действия и мероприятия е установено и доказано, че ограбилите вилата на другаря Христо Георгиев Живков, племенник на другаря Тодор Живков във вилна зона "Китка", са четирима ученици от осми клас в София. Оказа се, че преди това те са били извършили обири на други 15 вили..."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


747
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
481
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Аз съм от голям град,да - почти всички хора от улицата ни не си заключваха вратите,факт!И не е имало нито една кражба.
480
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Напредваме с дълга, да. Явно довчерашните ви колеги се стараят.Ама и доларът не е, каквото е бил преди.А вратите в БГ градовете при социализма винаги са се заключвали.
479
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До Анонимен 575Противоречите на Дойче веле ли?
478
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До 575Не познавам хора, които да са си държали вратите отключени. Не знам къде сте живял.
477
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
През 1989 г. външния дълг на България беше около 9 млрд долара или 1000 долара на човек, днес държавния дълг на България е около 30 млрд долара, или по 4000 долара на човек. Явно много напредваме
476
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Поставят се решетки,защото се появиха масови кражби и бандитизъм,а преди си държаха вратите отключени,защото не е имало такава престъпност.Появила се е необходимост,за да ги поставят.
475
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До ВерноТрепеха си ги, да. Особено пък ако бяха творци и интелигенти, тия най-ги трепеха, но като си си живял в пещерата, трудно да знаеш.
474
10
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Вратите в БГ през социализЪма в големите градове винаги са се заключвали.Другото е евтин популизъм.
473
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До ВерноЧак през 90-те медиите почнаха да отразяват проблема и овцете се сетиха, че има такъв.
472
7
 
4
 
! Отговори
Верно преди 7 години
До Анонимен 553Ама кой ти отрича? Нали и аз това казвам, живеехме си ние глупаците на отключени врати, а хората ги трепят като мухи. Така беше през 70-те и 80-те, тези опасни времена. Чак през 90-те се усетихме и окичихме прозорците с решетки като в затвор, а вратите с лостове.
471
12
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
*** червени пенсионери съсипаха и продължават да съсипват модерната декомрация. Младите хора не ви искат глупавите режими на посредствеността и простотията, толкова ли не го схващате?
470
8
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Имаше да взима, ама не си ги взе...щото са невзимаеми!А и дълговете са били много, много повече , отколкото невзетите заеми към третия свят.И не лук.анов ги е бил натрупал.Правили сте се на големи пред най-големите. Де амбиции, де!
469
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ама "при лук.анов",нали!Докато Живков е бил в управлението нямахме купонна система,даже България имаше да вземат/да получава/ милиони от сделка с Ирак,които не се знае какво стана с тях.
468
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До 565Висок жизнен стандарт :D :D :DТука бисер след бисер се ражда.
467
13
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Жизненият стапдарт при соца е бил много, много нисък.
466
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
То много неща загубихме, като някои загуби са следствие на други загуби. Примерно загубихме относително високия си жизнен стандарт, който падна 10-20 пъти, а заради това спряха да се раждат и българчета.
465
11
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
нисък стандарт + огромни дългове.това е наследството.да, точно поради липсата на спарведливост, честност и почтеност.ще се покаете ли или пак някой друг ще ви е виновен?докога така?!
464
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
При мен лично първото нещо, което забелязах, че сме загубили, бяха усмивките на хората. Изведнъж хората станаха намръщени и зли и това се видя още през 1990-1992 години.
463
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Един от най-важните показатели за социално развитие на една страна е броят на лекарите. През 1939 г. имаме 6 лекари на 10 000 души; 1985 г. 38 лекари - на 10 000 души, 2016 - 40 лекари. Болнични легла - през 1939 г. 17 болнични легла на 10 000 души, през 1989 г. - 102, през 2016 - 55
462
7
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
"добър стандарт и почти никкави задължения"???Нали дотук вече стана ясно, че стандартът е бил нисък, а всички знаят, защо имаше купонна система при лук.анов?!