Другата страна на живота в чужбина: Ниски заплати, лоша работа

"Най-лошото е, че и българи експлоатират българи", казва юристката Надя Клуге
2 дек 2017 21:41,
309
Другата страна на живота в чужбина: Ниски заплати, лоша работа
Снимка: Reuters

Юристката Надя Клуге помага на българи в Мюнхен, станали жертва на трудова експлоатация. В офиса ѝ към "Faire Mobilität" идват по 30 българи на месец. Пред Дойче веле тя описва най-тежките случаи и дава ценни съвети.

"В момента най-тежка е ситуацията в сектора на куриерските услуги", изтъква Надя Клуге. "Там просто е ужасяващо. Хората работят между 12 и 16 часа на ден, а им се плаща само за осем часа", казва юристката. Тя има предвид лицата, наети от подизпълнители при фирми като "Амазон" и "Хермес".

Става дума най-вече за българи, които не говорят немски, дошли са току-що в Германия и спешно се нуждаят от някаква работа. Надя Клуге обяснява, че те получават по 0,50 евро на доставен колет. "Работят на 48-часов договор за шест дни в седмицата срещу 8,84 евро на час, колкото е минималната заплата в Германия.

Тези куриери обаче трябва да доставят между 150 и 180 пакета на ден. Това просто няма как да стане за 8 часа - в такъв случай един пакет трябва да се доставя за 2 или най-много 3 минути", възмущава се Надя Клуге.

Тя признава, че най-много се дразни от факта, че и българи, които някога са работили при същите лоши условия, днес стават подизпълнители и назначават други българи, на които или плащат твърде малко, или пък понякога въобще не плащат.

Подобни проблеми има и в сектора на почистването, казва юристката. Там практиката е следната: казва се, че за час трябва да бъдат изчистени три стаи, но това е невъзможно. И така и в този бранш хората са принудени да работят много повече, отколкото е записано в трудовия им договор.

"В гастрономията положението също е тежко. Там работниците масово се водят на четиричасов работен ден, а от самото начало е предвидено те да работят на пълен график", посочва Надя Клуге. Един от големите проблеми в този бранш са болничните и отпуските - работниците получават само половината от това, което действително им се полага, тъй като договорът им е за половин работен ден, обяснява консултантката.

"Тук вече има специализирани фирми, които се занимават едва ли не само с издирването на подобни работници. Дори се пускат обяви в България - в различни интернет-форуми, или пък информацията се предава през познати", казва тя.

 

 

Те търпят твърде много

Надя Клуге посочва, че българите се обръщат за помощ към нея едва когато вече са на ръба на изтощението или когато не са получили заплатата си.

Някои от засегнатите са попадали на недобронамерени работодатели в продължение на години и са рухнали психически. "Те търпят дълго, защото се нуждаят от работа и от пари", казва тя и добавя: "На месец при нас идват поне по 30 българи. Говорим само за Мюнхен. Това е огромна цифра", подчертава Клуге и добавя, че със сигурност има и много други хора, които въобще не знаят, че в Германия се извършват безплатни правни консултации на български език, или пък не се осмеляват да потърсят правата си, защото се страхуват, че ще загубят работата си.

Надя Клуге съветва българите - особено тези, които работят в изредените сектори - да записват абсолютно всичко, за да могат някой ден евентуално да докажат неправомерно отношение на работодателя. "Хората буквално трябва да си записват за всеки един час какво и къде са работили. Защото иначе няма как да докажат пред съда, че са били ощетени", казва тя.

"Всъщност, специално в куриерските услуги всички тези случаи на трудова експлоатация биха могли да бъдат доказани много лесно - защото в системата на фирмите се записва в колко часа е доставен всеки един колет. Само че никой не контролира това. Според статистиката на германските митници, трудовите условия се контролират едва в около 1% от предприятията", посочва българката.

Тя смята, че през последните 10-15 години отношението към работниците се е променило. "Едно време работодателят полагаше повече грижи за работниците си. Всички бяха като едно голямо семейство, работодателят сякаш бе по-отговорен. А днес той очаква 120% работа за 70%-80% заплащане. Този натиск го има и при самите работодатели. И самите подизпълнители, примерно при "Хермес", работят под подобен натиск. Сигурна съм, че и подизпълнителите имат лоши договори с фирмите", казва юристката.

"Ходете с високо вдигната глава!"

А как българите могат да се предпазят от евентуална експлоатация? "Няма конкретен отговор на този въпрос. Но има някои неща, които биха могли да им помогнат по пътя им в Германия. Първото от тях е да започнат да учат немски още в България. Ако говорят езика, имат много по-голям шанс да си намерят по-хубава работа. Важно е да се знае, че германският работодател признава и издадените в България сертификати за познания по немски език на ниво В2 - това е стандартното ниво за започване на работа. Т.е. не е нужно чак в Германия да започват такъв курс. Освен това нека още в България да се информират за разликите в законите между България и Германия. Ние от "Faire Mobilität" имаме уебстраница на български език с подобна информация: http://www.fair-arbeiten.eu/bg/, където българите могат да се информират подробно за условията за работа в Германия", посочва Надя Клуге.

Тя дава и още един ценен съвет. "Имайте самочувствие! Ако сте свенливи и несигурни, по подобен начин ще се отнасят и хората към вас. Влизайте на работното място с високо вдигната глава", казва тя и си спомня за своето начало в Германия: "В България съм завършила за медицинска сестра. Започнах работа в една болница в Мюнхен и паралелно следвах тук право. Бях много свита. От неудобство чак не се представих на всички колеги. Така бях свикнала от България. По едно време се появи една стажантка и ми разказа как пред нея коментирали, че съм била много неучтива."

Днес Надя Клуге се смее, разказвайки за миналото, и признава, че много от българските работници просто нямат самочувствие. "Със самочувствието човек определя отношението към себе си. Но ние така сме израснали, така сме възпитани. На нас все са ни казвали - не прави това, не прави онова."

Сред българите в Германия има много висшисти

Юристката е щастлива от факта, че в Мюнхен, а и в цяла Германия има и много успели българи - висшисти и други квалифицирани кадри. Тя цитира данни от една статистика на германската фондация "Фридрих Еберт" от 2015 година, според която процентът на висшистите сред българите и румънците, живеещи в Германия, е по-висок, отколкото сред самите германци. За съжаление обаче някои от тях са принудени да извършват дейност за по-ниско квалифицирани кадри - в повечето случаи защото не говорят добре немски или защото образованието им не се признава.

В тази връзка Надя Клуге посочва, че има някои професии, при които Германия изпитва остър недостиг на кадри и за които дори не се изисква признаване на дипломата, стига кандидатът да има познания по немски на ниво В2. Това важи например за медицинските сестри, стига те да са завършили образованието си след януари 2007, както и за хората, завършили предучилищна педагогика - в Германия те директно могат да започнат работа като възпитатели в детска градина.

"Малко по-сложна е ситуацията с техническите професии", казва консултантката и обяснява: "В Германия са малко резервирани към хората с подобни квалификации от чужбина, защото не са сигурни какво точно знаят и могат." Най-добре е всеки един, който се интересува от информация за признаване на професията му в Германия, да се обърне към съответната германска община или местен парламент, съветва Надя Клуге.

Запитана какъв е бил последният случай, по който е работила, юристката отговаря: "Заплетена история в сектора на куриерските услуги. Човек, който дълго време не е получавал заплата." След това добавя: "А в момента пред вратата ме чака една жена, която се е разболяла, и тъй като не е била способна да работи, е била увлонена."

Понякога благодарни клиенти носят на Надя Клуге кутии шоколадови бонбони. "Аз не ги отварям", споделя тя. "Оставям ги в офиса и когато дойдат бедни българи и ми кажат, че вкъщи нямат нищо за ядене, им ги подарявам."
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


309
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
179
2
 
5
 
! Отговори
до 186 преди 6 години
Да бе...той си е взел австрийски паспорт, и ти го е казал - пука му за серсеми като теб!
178
1
 
5
 
! Отговори
масови коментари преди 6 години
На един тука който само масови коментари пише му зададох въпрос, как е на немски Тролей и Метро обаче така или иначе не отговори , ясно е колко е компетентен
177
9
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Чета тук разни господа, как говорят за заплати,коли, апартаменти и пр.Абе хора,вие безсмъртни ли сте? Щото говорите сякаш сте. Нищо от това за което говорите не може да ви стопли сърцето, защото не търсите смисъл в живота,вие просто сте консуматори,биологични роботи,които ще живеят от денят Х до денят Y.Защо хората на западният свят са най - депресираните общества в цял свят след като са най - богати? Какво значение има,че си банкер, когато не си щастлив, когато това не е твоето призвание?
176
0
 
3
 
! Отговори
so Recht hast du преди 6 години
Die sind Stroh dum!Ама иначе много разбират!Дървени философи от Подуене и Перник
175
9
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Гуню 181Ганьо , Гунньо ли си все тая , стой си в чужбина . Нямаме нужда от такива като тебе в България . Каквото и да правиш до като си жив си оставаш българин , макар и от най лошия материал .
174
1
 
0
 
! Отговори
Медузов преди 6 години
Защо и как е въведено ДДС? Този данък въздух отдавна не си върши работата? Бил безплатен въздуха, аха?
173
0
 
11
 
! Отговори
Dumm bust du преди 6 години
Като ви гледам коментарите от 180 само 10 са свързани с Темата всичко друго е schrott , решил да се изкаже без да знае нещо за Германия , точно такива са ви сегашните Управляващи в БГ
172
8
 
6
 
! Отговори
Енгелс преди 6 години
Капиталистическата система издиша вече и в Германия. Краят и е близо.
171
3
 
11
 
! Отговори
Гуню преди 6 години
Инжинери от бг берат чушки в англия 4,5, 6 месеца за същитр пари които вземат у нас за 1 год. Е що да работиш нон стоп дори и инжинер да си. Свободното време е безценно
170
6
 
15
 
! Отговори
Гуню преди 6 години
Аз не съм заминал за чужбина толкова за пари, колкото от простащината и несправедливоста в бг. Тук има граници в тези отношения, не че е рая. Това ще ви го каже всеки емигрант. Взех си австрийския паспорт и ме боли щъркела за прехода от 150 г. и ний ще се окравим някога още 200 г.
169
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
За живот в чужбина ти трябват доста повече от 9? на час, един свестен апартамент са 5-600? за храна 400, разходи за колата 150? , да излезете с жената на кино са 50? , ако имате и деца х2, интернет 50, ток вода 100 и т.н.
168
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Всеки сам решава къде и какво да работи или да живее . Явно много хора търсят причините някъде извън себе си . Да ама не. Тези номера минават само в България където за собствените си грешки обвиняваме държавата . В Западна Европа никой не се интересува от теб и твоето мнение.
167
10
 
13
 
! Отговори
Гошу преди 6 години
Който му се работи, най-добре е да си стои в България. Вярно, не плащат много, но не бачкаш и много. А в чужбина ти късат трътката и парите колкото да си покриваш наема, тока, газта, храната и данъците. Ако искаш да пестиш, трябва да ядеш инстантни супички :)))
166
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Никой не спори,че има българи на добри позиции,но те са малцинство. Това че познавате само такива означава, че нямате реален поглед за българите в чужбина. Казвам ви го,като човек живял в четири западноевропейски държави и смея да твърдя, че познавам реалността на нашите хора там.Ще ви дам само за пример,че във английска фабрика за преработка на зеленчуци работеха на обикновенни позиции много хора с висше образование от България и Полша.
165
8
 
7
 
! Отговори
Гогол преди 6 години
Ами да идат да бачкат в Русията тогава! Да им плащат в чанти рубли, да си палят печката! Баси оплакването, плащали им само 8.84 евро на час. Значи около 250 лв./ден.
164
2
 
9
 
! Отговори
Циник преди 6 години
Между познатите ми тук са - доктори на естествените науки - 4 , банкери - поне 10, архитекти, лекари, мениджъри в Телекома, Ай-ти в Бундесбана...Има и българин с 4 таксита....и прочиеРомите ще си останат - шкарто!
163
1
 
9
 
! Отговори
Един българин преди 6 години
До: 38 години в Германия (номер 162)Напълно съм съгласен и го вярвам че е така както казваш. Някои си измислят, че живеят в чужбина и да си кажем честно, откровено лъжат.Но на теб ти вярвам защото знам че това е истината и същината на проблема.На мой бивш колега (вече пенсионер) брат му отдавна емигрира в ЮАР.Той беше дипломиран инженер, но там можеше да работи само като ел. техник. Нищо че има диплома. После се премести в Канада и сега е доста по-добре там. Никъде няма лесно!
162
4
 
8
 
! Отговори
Циник преди 6 години
Прав е колегата под мен !Съотношението е обратно - в най-близкия ми кръг от познати и приятели тук - НЯМА НИТО ЕДИН - МИЯЧ ИЛИ ЧИСТАЧ! НИТО ЕДИН! Има и куриери в DHL един ми носи пакетите от Амазон и И-бей...много подържано българско сиГaне.Нискообразовани немци също имат огромни проблеми в намирането на свястно работно място.
161
4
 
9
 
! Отговори
Един българин преди 6 години
До: номер 180 (GhostBird)Последно искам да кажа, за тези които говориш. Един мой чичо неотдавна реши да ходи да бере плодове, ягоди или не помня какво беше точно, в Италия. За да спечели пари. Ходи за малко и се върна. Той е от тези за които говориш: Само такива се връщат обратно. Или по собствено желание, или ги връщат принудително.Но инженер или лекар трудно ще върнеш, да знаеш!
160
3
 
9
 
! Отговори
Един българин преди 6 години
До: номер 180 (GhostBird)Понеже много ме провокира с тези тенденциозни измислени проценти, държа да кажа още едно две изречения!Да знаеш, че ГЕРБ няма шанс да привлече българи от чужбина. С трици маймуни не се ловят, народът го е казал!И сега, имам един съученик, заедно бяхме до 8-ми клас във 22-ро училище в София (повече няма да кажа), завърши химия в Софийския Университет и сега работи мисля във Швейцария. Но не от сега а доста отдавна. Има и много други като него - не мият чинии!