Данък сгради - да плащаш малко за кон и повече за кокошка

Горанов готви нов начин за облагане на имотите
86
Данък сгради - да плащаш малко за кон и повече за кокошка
Снимка: pixabay

Нова методика, по която да се изчисляват и актуализират данъчните оценки на имотите и зависещият от тях данък сгради, обмисля финансовото министерство, пише “24 часа”.

Финансовият министър Владислав Горанов загатна в парламента в петък, че е дошло време за промяна на Закона за местните данъци и такси. Целта е не само той да се “закърпва аварийно” на определен период от време, а да направи така, че имотните данъци и налогът за колите да са адекватни на пазара и справедливи.

Системата на имущественото облагане е изкривена и несъвършена, са категорични във финансовото министерство. Тя в момента ощетява съвестните данъкоплатци.

При проверката на прокуратурата например на онези 365 българи, закупили през последните години имоти за над 500 хиляди лева, е установено, че един от тях е прехвърлил на свои близки чисто ново ферари за 9 хиляди лева, при реална цена на този автомобил над 250 хиляди евро. Обичайно при подобни сделки нотариусът изисква застрахователна стойност, но контролът е почти нулев.

Два идентични апартамента в “Зона Б 5” в столицата имат коренно различни данъчни оценки - 40 хиляди лева и 100 хиляди лева. Каква е причината? Първото жилище никога не е продавано и собствениците му плащат данъци според тази остаряла данъчна оценка, а вторият апартамент е препродаван 2 пъти и данъчната му оценка е актуализирана.

Парадоксално е, но се оказва, че за жилища в “Малинова долина”, където няма инфраструктура, се плаща с пъти по-голям имотен данък от апартаменти в центъра на София.

Проблемът е, че според сегашната методика нова данъчна оценка на имот се прави само когато с него предстои сделка. Според закона общините са длъжни всяка година до 30 ноември да актуализират данъчните оценки, ако за предходната година пазарните цени на имотите в населеното място са се повишили с над 20%.

Това обаче масово не се прави, защото общините нямат този капацитет. Актуализация се прави само при сделка.

За последно у нас масово промяна на данъчните оценки на жилищата бе направена през 2008 г. с промяна на Закона за местните данъци и такси. Другият парадокс, който също затруднява общините, разчитащи на постоянен приход от имотните налози, е, че жилищата в сгради ново строителство масово не се декларират. Законът изисква, когато човек се сдобие с ново жилище, да го декларира в 2-месечен срок. Това често не се прави.

Въпреки строителния бум има регистриран спад на декларирани имоти в съответните общини от техните нови собственици.

Вероятната логика на финансовото министерство за готвените промени в Закона за местните данъци и такси е да остават повече средства в общините.

Според Закона за местните данъци и такси всеки общински съвет сам определя размера на налога за имотите. Законът дава само границите - от 0,1 до 4,5 промила върху данъчната оценка. За последно горната граница бе вдигната през 2011 г., но тогава едва десетина общини посмяха да вдигнат този налог.

Отделно от това има данък върху придобиването на имот, който почти навсякъде в страната е 2% върху стойността на сделката. През 2015 г. във Варна го вдигнаха на максимално разрешените от закона 3%, но решението бе обжалвано успешно пред Върховния административен съд. Общината изгуби окончателно делото през 2017 г. и се наложи Варна да връща надвзетите пари на хората.

Финансовият зам.-кмет на Пловдив Розалин Петков посочи, че при предстоящите промени на закона трябва да се държи сметка за типа населено място.

“Добре е да има баланс в данъците между големите общини. Сега данъчната оценка на имотите в Пловдив е 3-4 пъти по-ниска от тази във Варна. Това намалява прихода в общинския бюджет”, посочи той.

Кметът на Царево Георги Лапчев каза, че ако се върви в посока увеличаване на имотните данъци, трябва да се пипа много внимателно. “Иначе ще откажем добросъвестните данъкоплатци да ги плащат. Хайде, за морска община като нашата това може да не е проблем, но пак трябва да се помисли да е в разумни граници. А за Северозапада това може да се окаже непосилно.

Да се изгради връзка между имотния регистър, кадастъра и общинските данъчни служби, иска Столичната община. За целта са нужни законодателни промени.

“Така автоматично ще получаваме информация за продажба на имот и няма да се налага собствениците да декларират сделката пред нас. Сега те имат определен срок да го направят, но не всички го спазват. Освен че ще получаваме веднага информация, връзката между отделните регистри ще спести и време на гражданите”, каза зам.-кметът по финанси на София Дончо Барбалов.

Подобна връзка между отделните регистри, при която общината получава автоматично информация, вече работи за автомобилите. Сделки с тях се декларират само пред КАТ, а общините получават данните по електронен път.

“Нямаме данни за колко имота в София данъчната оценка не е променяна от години. Имаме случаи, при които установяваме невярна информация за декларирания вид конструкция на сградите. Знаете, че видът на конструкцията е част от формулата за определяне на данъчната оценка, а постоянно се натъкваме на несъответствия”, каза Барбалов.

Увеличаването на данък сгради в България е крайно наложително, защото сегашното им ниво е твърде ниско и не стимулира хората да поддържат в добро състояние жилищата си, смятат брокери на недвижими имоти. Според Георги Павлов, изпълнителен директор на най-голямата имотна агенция в страната - “Адрес”, сегашното ниво на този местен налог е около десетина пъти под нужното.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


86
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
54
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Дигате парите-хвърлям където и както ми попадне !
53
0
 
30
 
! Отговори
чичо Гошо преди 6 години
Ало Горанов,провери също хотели и къщи за гости които са декларирали,че сами ще си хвърлят ***!По този начин те не плащат данък смет,а продължават да хвърлят в обществените контейнери.Аз ли да им плащам на тия ге...?Защото не е минала година без да се вдигат данъци!
52
0
 
44
 
! Отговори
ХХхх преди 6 години
"..... не стимулира хората да поддържат в добро състояние жилищата си... "Това може да гокаже само един *** от.....!
51
0
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
терминал 1 - 2
50
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Стрижииии!!!!
49
1
 
36
 
! Отговори
Писна преди 6 години
Какво ме интересува че в "Малинова долина" - с охраняемите комплекси и плувните басейни плащали по-висок данък!Ще плащат, в цял свят богаташките квартали и закрити комплекси плащат повече! Центъра, освен ако не е туристическа дестинация, имотите са по-евтини. Всички искат да живеяг в Бояна, Малинова долина - ама няма. София е мр,ъсна, клошари, дупки, няма светлина и паркинги!НЕ СЕ ДИША до Пирогов.Медицинска академия от презастрояване стана боклучарски квартал. Сградите остаряха, сопите ще играя
48
0
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Проблем за ГЕРБ е, че с остаряването на сградите, пада данъчната оценка на имотите, следователно и на приходите за мафията - данък сгради и такса смет. Затова искат ежегодна преоценка на имотите, т.е. търсят как да плащаме повече, без да вдигат промилите от данъчната оценка за данък сгради и такса смет. По принцип е добре данъчната оценка да е близо до пазарната, но какво става с парите от нашите данъци - присвояват се от мафията. Отделно, че има фрапиращи разлики в данъчните оценки на спрямо п
47
0
 
0
 
! Отговори
Armagedon. преди 6 години
До Andreshko 46.В Общините имаше данни за имотите преди. Сега има данни за имотите не в Общините а във фирмите по Кадастъра , който са обикновено във окръжните градове в провинцията.Там където се издават скиците на имотите.А В гооглето има и триизмерни карти иа населените места, не *** всички , разбира се.
46
2
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
По-високи данъци - ами при демокрацията е така, особено когато ГЕРБ управляват.
45
0
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ама за какво изобщо плащаме данъци ? Пътищата са под всякаква критика и излиза че си плащаме да си трошим колите и после пак си плащаме за ремонта.Около блоковете е като след война ! - кал ,мръсотия,локви и това държава в ЕС в 21век.Полицаите застанали на кръстовище а то като швейцарско сирене и ме спират щото карам без фарове. Абе викам на Вас така малко не Ви ли е неудобно да ми задавате *** въпроси точно тука ? - я се огледайте че няма път а Вие фарове искате. И така !!!
44
0
 
22
 
! Отговори
DiesIrae преди 6 години
Да не говорим, че данък за разбита улица (която при всеки дъжд става като мочурище), препълнени контейнери, липсващо осветление (може да те изнасилят и няма да разбереш даже), няма парко места и накрая дай още пари, че да има за безполезните *** в общината дето не си мръдват туловищата като разписват дивотии поне да отидат до там да погледнат за какво иде реч, а стоят в стаите и грухтят и *** по цял ден и затова искат ние да плащаме, е няма как да стане!
43
0
 
16
 
! Отговори
Armagedon преди 6 години
До Хари 44. И аз,като Вас,съм твърде скептичен относно думата "Държава",що се отнася за България.
42
0
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Пак ще дерат стадото!Ама като блее на избори, така е - по три кожи ще му свалят, отделно месото, вълната и млякото.Гарантирано от ГЕРБ!
41
0
 
9
 
! Отговори
DiesIrae преди 6 години
До 45Добре, ако си на алея Възраждане в Русе си точно до парка, но си и на 500м от рафинерия за моторни масла, леярна за алуминии, маята и бонус международния път към Дунав Мост. Та къде точно го видя този по чист въздух? Защото при нас въздуха е много по зле (както сме в периферията на града и сме до парк). Накрая като се добави и факта, че в парка няма една лампа и не е оправян пътя от 200 години-та кажи ми защо моя данък да е по висок от тоя на центъра на които вече 3 пъти му сменятплочките
40
2
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Несправедлив е данък смет! Аз живея сама и плащам за смет колкото съседите, които са 8 души. Дали изхвърлям *** колкото тях?
39
1
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Този от Адрес нормален ли е, налога бил 10 път под нужното! Значи сега плащаме около 460 лв данък+такса смет, а според него трябва да е 4600! И как ще ме стимулира това да направя ремонт? А амотризацията някой взема ли я предвид? Какво ще ми подсигури общината срещу таз такса - чисти улици и тротоари, с осветление, зелени градинки, паркинги, повече кофи за смет? Какво? Или пак за наши хора бонуси и почивки?
38
0
 
8
 
! Отговори
Andreshko преди 6 години
До # 42. В общината трябва да. имат всички документи за дадена сграда:Планове на сградата,разрешително за строеж,скица на имота с петно за строителство..
37
3
 
23
 
! Отговори
Цял свят преди 6 години
В цял свят са по-ниски данъците в центъра, защото там е най-мръсен въздухът. Сгради до паркове, охрани, басейни, покрайнини са по-високи данъците.Има държави които с течение на годините данък сграда пада, пример над 20 годишна сграда плаща 70% по-нисък данък, отколкото кагото е била нова. Това е дивотия за стара сграда и то в мръсния център, където няма къде да паркираш, заобиколени с ***, немити улици да плащаш висок данък.То не беше вдигане на билет, ток, цигари, вода, винетки.Писна!
36
1
 
24
 
! Отговори
Хари преди 6 години
До Armagedon.дори преди няколко години промениха закона и при подадена деклрация че имота не се ползва (преди беше освободен от данък) вече задължително се плаща данък смет!!! Просто си събират едни хубави парички пък ние да се чудим как да ги плащаме и нищо не можем да направим в тази "държава"
35
4
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
С две ръце ЗА!Време е да се вкара някакъв по справедлив метод. Не може за идентични жилища в Гео Милев и Младост да се плаща двойна разлика, просто защото Община Слатина, актуализират оценките всяка година. Да не говорим за простотията наречена такса смет, която е вързана отново към данъчната оценка, а не към броя живущи, количеството ***, цената за извозване и поддръжка на кофи и т.н.Т.е. гражданин в Младост цапа по-малко от този в Малинова Долина.

Спонсорирани публикации