Не можеш да заспиш, умът ти е в България. Парите не топлят...

Завръщат се все повече от българските турци, принудените през 1989 г. да се изселят
15 мар 2018 09:15, Елка Василева
182
Не можеш да заспиш, умът ти е в България. Парите не топлят...
Снимка: Дойче веле

През 1989 г. стотици хиляди българи от турски произход бяха принудени да се изселят в Турция. Днес все повече от тях се връщат обратно. Репортерката на Дойче веле Вилдан Байрямова се срещна с някои от завърналите се изселници.

"Не можахме да обикнем Бурса. През цялото време мислехме само за България, макар че бяхме брутално изгонени. Затова като чухме за 10-ти ноември, веднага стегнахме багажа и тръгнахме към демокрацията", разказва 70-годишният Нури Фейзуллах, пенсиониран учител от Момчилград.

Семейството му е прекарало едва няколко месеца в Турция. То е едно от първите завърнали се обратно в родината. Навремето на границата имало и посрещачи от ДС, разказва Фейзуллах. Но те съдействали за превоза само на своите хора - на доносниците.

През 1978 Нури Фейзуллах дръзнал да търси сметка от Тодор Живков за смененото име на родното му село Кабиле, записано вече като Светлен. Три дни по-късно бил арестуван от ДС в Кърджали. "Още тогава предчувствах, че върху нашето малцинство ще бъде оказан натиск, несправедливостите ставаха все по-сериозни", разказва той.

Когато успял да си купи парцел в южния български град, Фейзуллах нарекъл шеговито района "Сабра и Шатила". Четири дни по-късно отново го привикали в ДС. На разпита негов състудент го предупредил да не си отваря устата, защото никой нямало да го спаси. "Тогава изтръпнах. Беше 1980 и пак се замислих какво ли ни готвят, щом ми искат обяснения за казани думи. В началото на декември 1984 ме уволниха от работа поради непригодност, а в края на месеца започна кошмарът на т.нар. възродителен процес", спомня си пенсионираният учител.

Перипетиите на Нури Фейзуллах нямат край. Той и съпругата му, детска учителка, са били осъдени на принудителен тежък физически труд. Пет пъти е призоваван на съдебно дело заради това, че е купил "Лада", конфискувана после за нуждите на МВР в Стара Загора. В края на май 1989 получава заповед незабавно да напусне страната със семейството си.

Семейство Фейзуллах получава паспортите си с "предимство", "помагат" им да прередят дългия бежански керван пред границата и бързо се озовават в Турция. Заедно с много други изгонени, които сега напират да се върнат завинаги в България.

Навремето новината за сваления от власт Тодор Живков вдъхнала огромна надежда и на Мехмедали Рамадан - бунтаря, прокуден насила в Германия и установил се в Швеция. "Предлагаха ми дом и работа, но вестта за дошлата демокрация ме върна - родина е това. После дойдоха разочарованията. Правителствата се сменят, а още тъпчем на едно място", казва той, но не съжалява, че се е върнал в България.

Членството на България в ЕС - магнит за мнозина

Днес завръщащите се от Турция изселници стават все повече. Те ремонтират изоставените някога къщи, купуват имоти, започват бизнес. Ако през 2002 ставаше дума за единични случаи, то през последните години са хиляди.

Напливът за български документи може да се види всяко лято пред гишетата на паспортните служби. Опашките се вият с денонощия, правят се списъци на чакащите, повечето от които са изселници.

"Българската лична карта е свобода по европейски, за такава в Турция дори не мечтаем", казва Несрин Йозтюрк от Бурса.

Според данни на Националния статистически институт през 2013 година най-голямата част от общо 26 615 имигрирали в България са хора с турски паспорти - 26,5% от новите заселници са граждани на Турция. Броят им нараства трикратно през 2014. И днес процесът продължава все така динамично. Масово се завръщат обаче най-вече изселниците от област Кърджали, подобно явление не се наблюдава в другите етнически "смесени" райони в страната.

Нури Фейзуллах разказва за племенницата си Айла, университетски преподавател в Бурса, която по време на "голямата екскурзия" била бебе, но след няколко гостувания в България поискала гражданство и обявила, че иска да заживее в страната. Той допълва, че хората се връщат не само от любов към земята си, те бягат и от стреса в големите турски градове и потъват в уюта на родния край.

Новите къщи и носталгията

"Не можеш да заспиш, умът ти е в България. Заспиш ли - сънуваш селото, баирите, насън ти мирише на Родопите, криле да имаш само и да полетиш обратно! Камъкът си тежи на мястото, парите не топлят", спомня си Шефкет от село Боровица. В Турция е бил шофьор на камион на голяма фабрика, живял е сам в Истанбул и карал автобуси до бивша Югославия и Русия, печелел добре. "Но тук е друго, селският човек си иска въздуха и зелените хълмове", казва той и сочи планината отсреща, в която се завърнал преди пет години.

В ардинското село Брезен още разказват историята на 91-годишния Исмаил Хаджимурат, който през 2001 се завърнал, за да дочака края на живота си на родна земя. Съпругата му починала тъкмо преди да поемат с бежанския поток към Турция през лятото на 1989 година и той заминал с децата си. Там обаче самотата го смачкала - нямало с кого да поговори, не можел да се разхожда, а мисълта за село не му давала мира. И се върнал, за да дочака кончината си.

Кметът на община Черноочене Айдън Осман твърди, че през всичките години е имало такъв процес. "Масовото завръщане обаче започна, след като множество нашенци в Турция се пенсионираха, а там това става още на 45-годишна възраст. Те живеят в българските си жилища почти целогодишно, 9-10 месеца са тук, стегнаха имотите си, обработват ниви и градини. А това е инвестиция в общината", посочва кметът.

Сред завърналите се има и много млади хора, които по време на "голямата екскурзия" са били деца. Община Черноочене е вероятно най-слабо засегнатата от изселването - към 1989 населението е наброявало около 15 000 души. Но пък в този район е регистрирано и най-интензивното завръщане, сега по постоянен адрес жителите са 16 500. Преди шест години едно младо семейство окончателно се е установило в Черноочене и е основало фирма за дограма, която вече изпълнява поръчки и от други съседни региони. Друго пък се заело с животновъдство, има ферма с 30 крави.

Голяма част от завърналите се хора се захващат със земеделие - обработват наследствените си ниви, наемат и общински земи. "Друг е въздухът тук, други са хората и отношенията. В Турция бяхме самотници, празниците ни се отбелязваха само в семейството, а тук цялото село се събира заедно. Тепърва хората ще проумеят плюсовете и уюта на малкото населено място, но носталгията остава на първо място", казва Меджнун, който също се е завърнал преди няколко години.

В последно време все повече стават изселниците, искащи промяна на статута на земеделските земи с цел строителство на нови къщи и кооперации. През последните години в кметството всяка седмица пристигат писма от правосъдното министерство. Те касаят изселници или потомците им от междудържавните спогодби, последната от които е от 1978 година. Те искат документи за временно пребиваване в родните си селища или в градовете и селата на покойните си родители и по закон имат право на такова в срок от 3 години. В кметството в Черноочене има средно около 30-40 подобни случая годишно.

Младите искат двойно гражданство

В началото на февруари 2018 ДПС внесе законопроект с идеята да се създаде ускорен ред за възстановяване на българското гражданство, касаещ особено много изселниците от 1950-те и 1970-те години, установили се в Турция по силата на двустранните спогодби. Този пореден опит приключи с парламентарно фиаско за авторите му, макар те да смятаха, че законопроектът ще хармонизира българското законодателство с европейските стандарти и няма да има дискриминация по национален или етнически произход.

Дни по-късно действащата в Турция програма за електронно правителство отвори нова опция, с която имигрантите могат да разследват родословното си дърво. Потомци на заселниците от Европа се надигнаха да кандидатстват за двойно гражданство. Най-активни са потомците на изселниците от България, които някои български кръгове определят като нежелани пришълци.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


182
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
127
6
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Чакайте ,това е само началото.много хора ще се върнат от Турция.там живота от ден на ден става кошмар.
126
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
я стига
125
3
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
И какво излезе - Ердоган приказва как Кърджали душевно принадлежал на Турция а междувремено собствените му поданици бягат в България...
124
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Получават по 300 ЕВРО а не по 600,а вие в РодопА също трябва да получавате добри пенсии,колко рудника има/ше/и има там,а стига ревахте и имате условия за туризъм,за животновъдство,за малки семейни ферми АМАН ОТ КРИВИ РАКЕТИ.Тия са се гърбавили 30 години в Турция за по 500 долара а тука само ревете като недо....таковани.
123
2
 
28
 
! Отговори
Случаен преди 6 години
То се вижда, че Турция няма да влезе е ЕС! Сега така ще е по-лесно да пътуват или да бягат към Европа. Така, че е логично да си използват правата на двойното гражданство! Кеф ти Турция, кеф ти Европа. За възрастните и пенсионерите е ясно, ами тегли ги към родното място и спокойствието. Същото е и с хората, които сега работят из Европа. Много от тях, когато се пенсионират, ще искат да се върнат по родните си места! Така, че нямаме право, да оправдаваме или да упрекваме хората!
122
5
 
15
 
! Отговори
ЕР Малък преди 6 години
То угодия на човешката алчност няма .Помаците мохамедани не са турци нито българи .Защото на българите викат че са турци а турците не ги приемат за такива .Сега с български паспорт можеш да отидеш и в Канада не само в ЕС .Икономически туристи !
121
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ето,сега патриотарите трябва да са доволни,ВРЪЩАТ СЕ "БЪЛГАРИТЕ" и отново ще станем 9 милиона,а дано се успокои и оня лемур от Варна Костадинов и нему подобните,ето бе почна се,първо "българите"от Турция а после и "българите"от Германия особено и специално тия отишлите там за деЦки!!Радуйте ся патриотари....или може-би пак сте недоволни?Лекувайте си тогава шизофренията,хем ревете за "избягалите българи",хем се дерете като се завръщат!
120
11
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Тия бушмени не са българи и искат само да вредят.Бай Тошо трябваше да ги прекръсти още 56година!!!
119
13
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
ВЪЗРОДИТЕЛНИЯ ПРОЦЕС СТАРТИРА ЗАРАДИ ИСКАНАТА ОТ ОПРЕДЕЛЕНО МАЛЦИНСТВО (ТУРСКО) АВТОНОМНО ОЦЕПВАНЕ НА БЪЛГАРСКИ РЕГИОНИ ТОВА Е ИСТИНАТА .ТОДОР ЖИВКОВ ПОСТЪПИ ПРАВИЛНО И НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА ГО ОПРЕКВА НЯМАШЕ ДРУГ ИЗБОР.
118
2
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Абе като цяло ситуацията в Турция много се промени в негативен план, послеедните 5-6 години, и в икономически и в обществен план, много от изслениците особенно тези, които са живяли в България при првешкия селянин Тошо с право правят аналог между Тошова България и Ердоганова Турция, и осъзнават че нещата хич не вървят на добре
117
6
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Айде,бе,не можели да спят,парите не ги топлели,умът им бил в България.А кажете едно изречение на български и се подпишете ако можете.Бля,бля,бля.Тук подозирам други намерения,ама де да видим.
116
3
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Мх май всички ви тресе яка амнезия .Много праилно постъпи Тодор Живков по онова време никой и дума не казва защо започна тази смяна на имената та нека аз сега да ви кажа .Кой започна да иска автономия да отцепва Кърджалийски и Шуменски райони да ставали турски автономни градове с месно турско оправление това защо никаде не се казва .Какво друго можеше да се направи тогава .Условието беше сменяш имената тъи като по някаква конвенция ако направиш определена бройка хора можеш да придявиш притенц
115
4
 
15
 
! Отговори
ИМПЕРИАЛИСТ преди 6 години
1.Турците никой не ги е гонил от България. "Голямата екскурзия"-1989г., стана 5години след преименуването им-1985г.За да не се получи трус в държавата от напускането на работните места от турците, бяха прекратени всички отпуски на Българите по селата и учителки влязоха в кравефермите, защото животните измираха. Изселниците бяха грозно манипулирани; уж били гонени, а още през първите месеци взеха да мислят за връщане.Не мина и една година и една част се върна в непокътнатите си къщи от които били "изгонени". За това, какво става с къщите на изгонените, може да попитате сърбите в Косово.В Кърдж
114
1
 
7
 
! Отговори
демографска истина преди 6 години
бай Тошо ако не беше ги пуснал да си ходят... отдавна ДПС щеше да е най-голямата партия. Забави бай Тошо процеса, но до 15-20 годинки българите ще са малцинство!
113
2
 
2
 
! Отговори
каквото повикало преди 6 години
До Анонименстигна се до това, защото по него време бяхме в Соцлагера, а световните агентури изискваха създаването на Албанска дъга и използваха нашите заблудени мюсюлмани за сепаратистки цели, и те се хванаха на въдицата, както в момента се повтаря същата история с уйгурите в Китай и разни други тук-таме. сега реват още неосъзнали се и сигурно пак ще повторят същата грешка да се водят по чужд акъл за чужди интереси. за щастие Мутер Дойчланд е необятна и Дивеле все трябва да изкарва хонорари.
112
4
 
13
 
! Отговори
дедо Ташунко преди 6 години
В родината се завръщат тези, които не могат да успеят като емигранти другаде. Няма лошо. Даже пристигне и по някой и друг австралиец, който е бил социален случай в родината си. България е прекрасна страна, тя е земен рай, в който управниците са сви.ни. Отишлите в Турция на 45-50 годишна възраст взимат пенсии, които могат да им стигат само в България и то в село Даръ дере. Иман от фалшива пропаганда. Вече и малко дете не може да се излъже.
111
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Ррррррто това е тенденция за цялото Северно полукълбо, но ти ако много искаш да живееш в онова време, *** в Сирия при Ислямска държава. Интересно защо не се питаш, на гърците, сърбите, арменците и даже на арабите, например, защо не им е мъчно за Османската империя като тогава имали по 10 деца и дюкянчета
110
1
 
13
 
! Отговори
../\.. преди 6 години
Ок.Нямам против хората. По-добре турци отколкото ***Ама душевните граници на Ердо много надалеч стигат нещо.
109
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
господарите на Дийвеле пак натирили списувачите си да хълцат едностранчиво в унисон с душевните терзания на Ердо до Грузия и назад
108
6
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Стига с това български турци !!! Няма такова животно, това са си чисти българи мохамедани ! Истински турци има само в лудогорието и тука там северна България, но са далече от стотици хиляди :)