Не можеш да заспиш, умът ти е в България. Парите не топлят...

Завръщат се все повече от българските турци, принудените през 1989 г. да се изселят
15 мар 2018 09:15, Елка Василева
182
Не можеш да заспиш, умът ти е в България. Парите не топлят...
Снимка: Дойче веле

През 1989 г. стотици хиляди българи от турски произход бяха принудени да се изселят в Турция. Днес все повече от тях се връщат обратно. Репортерката на Дойче веле Вилдан Байрямова се срещна с някои от завърналите се изселници.

"Не можахме да обикнем Бурса. През цялото време мислехме само за България, макар че бяхме брутално изгонени. Затова като чухме за 10-ти ноември, веднага стегнахме багажа и тръгнахме към демокрацията", разказва 70-годишният Нури Фейзуллах, пенсиониран учител от Момчилград.

Семейството му е прекарало едва няколко месеца в Турция. То е едно от първите завърнали се обратно в родината. Навремето на границата имало и посрещачи от ДС, разказва Фейзуллах. Но те съдействали за превоза само на своите хора - на доносниците.

През 1978 Нури Фейзуллах дръзнал да търси сметка от Тодор Живков за смененото име на родното му село Кабиле, записано вече като Светлен. Три дни по-късно бил арестуван от ДС в Кърджали. "Още тогава предчувствах, че върху нашето малцинство ще бъде оказан натиск, несправедливостите ставаха все по-сериозни", разказва той.

Когато успял да си купи парцел в южния български град, Фейзуллах нарекъл шеговито района "Сабра и Шатила". Четири дни по-късно отново го привикали в ДС. На разпита негов състудент го предупредил да не си отваря устата, защото никой нямало да го спаси. "Тогава изтръпнах. Беше 1980 и пак се замислих какво ли ни готвят, щом ми искат обяснения за казани думи. В началото на декември 1984 ме уволниха от работа поради непригодност, а в края на месеца започна кошмарът на т.нар. възродителен процес", спомня си пенсионираният учител.

Перипетиите на Нури Фейзуллах нямат край. Той и съпругата му, детска учителка, са били осъдени на принудителен тежък физически труд. Пет пъти е призоваван на съдебно дело заради това, че е купил "Лада", конфискувана после за нуждите на МВР в Стара Загора. В края на май 1989 получава заповед незабавно да напусне страната със семейството си.

Семейство Фейзуллах получава паспортите си с "предимство", "помагат" им да прередят дългия бежански керван пред границата и бързо се озовават в Турция. Заедно с много други изгонени, които сега напират да се върнат завинаги в България.

Навремето новината за сваления от власт Тодор Живков вдъхнала огромна надежда и на Мехмедали Рамадан - бунтаря, прокуден насила в Германия и установил се в Швеция. "Предлагаха ми дом и работа, но вестта за дошлата демокрация ме върна - родина е това. После дойдоха разочарованията. Правителствата се сменят, а още тъпчем на едно място", казва той, но не съжалява, че се е върнал в България.

Членството на България в ЕС - магнит за мнозина

Днес завръщащите се от Турция изселници стават все повече. Те ремонтират изоставените някога къщи, купуват имоти, започват бизнес. Ако през 2002 ставаше дума за единични случаи, то през последните години са хиляди.

Напливът за български документи може да се види всяко лято пред гишетата на паспортните служби. Опашките се вият с денонощия, правят се списъци на чакащите, повечето от които са изселници.

"Българската лична карта е свобода по европейски, за такава в Турция дори не мечтаем", казва Несрин Йозтюрк от Бурса.

Според данни на Националния статистически институт през 2013 година най-голямата част от общо 26 615 имигрирали в България са хора с турски паспорти - 26,5% от новите заселници са граждани на Турция. Броят им нараства трикратно през 2014. И днес процесът продължава все така динамично. Масово се завръщат обаче най-вече изселниците от област Кърджали, подобно явление не се наблюдава в другите етнически "смесени" райони в страната.

Нури Фейзуллах разказва за племенницата си Айла, университетски преподавател в Бурса, която по време на "голямата екскурзия" била бебе, но след няколко гостувания в България поискала гражданство и обявила, че иска да заживее в страната. Той допълва, че хората се връщат не само от любов към земята си, те бягат и от стреса в големите турски градове и потъват в уюта на родния край.

Новите къщи и носталгията

"Не можеш да заспиш, умът ти е в България. Заспиш ли - сънуваш селото, баирите, насън ти мирише на Родопите, криле да имаш само и да полетиш обратно! Камъкът си тежи на мястото, парите не топлят", спомня си Шефкет от село Боровица. В Турция е бил шофьор на камион на голяма фабрика, живял е сам в Истанбул и карал автобуси до бивша Югославия и Русия, печелел добре. "Но тук е друго, селският човек си иска въздуха и зелените хълмове", казва той и сочи планината отсреща, в която се завърнал преди пет години.

В ардинското село Брезен още разказват историята на 91-годишния Исмаил Хаджимурат, който през 2001 се завърнал, за да дочака края на живота си на родна земя. Съпругата му починала тъкмо преди да поемат с бежанския поток към Турция през лятото на 1989 година и той заминал с децата си. Там обаче самотата го смачкала - нямало с кого да поговори, не можел да се разхожда, а мисълта за село не му давала мира. И се върнал, за да дочака кончината си.

Кметът на община Черноочене Айдън Осман твърди, че през всичките години е имало такъв процес. "Масовото завръщане обаче започна, след като множество нашенци в Турция се пенсионираха, а там това става още на 45-годишна възраст. Те живеят в българските си жилища почти целогодишно, 9-10 месеца са тук, стегнаха имотите си, обработват ниви и градини. А това е инвестиция в общината", посочва кметът.

Сред завърналите се има и много млади хора, които по време на "голямата екскурзия" са били деца. Община Черноочене е вероятно най-слабо засегнатата от изселването - към 1989 населението е наброявало около 15 000 души. Но пък в този район е регистрирано и най-интензивното завръщане, сега по постоянен адрес жителите са 16 500. Преди шест години едно младо семейство окончателно се е установило в Черноочене и е основало фирма за дограма, която вече изпълнява поръчки и от други съседни региони. Друго пък се заело с животновъдство, има ферма с 30 крави.

Голяма част от завърналите се хора се захващат със земеделие - обработват наследствените си ниви, наемат и общински земи. "Друг е въздухът тук, други са хората и отношенията. В Турция бяхме самотници, празниците ни се отбелязваха само в семейството, а тук цялото село се събира заедно. Тепърва хората ще проумеят плюсовете и уюта на малкото населено място, но носталгията остава на първо място", казва Меджнун, който също се е завърнал преди няколко години.

В последно време все повече стават изселниците, искащи промяна на статута на земеделските земи с цел строителство на нови къщи и кооперации. През последните години в кметството всяка седмица пристигат писма от правосъдното министерство. Те касаят изселници или потомците им от междудържавните спогодби, последната от които е от 1978 година. Те искат документи за временно пребиваване в родните си селища или в градовете и селата на покойните си родители и по закон имат право на такова в срок от 3 години. В кметството в Черноочене има средно около 30-40 подобни случая годишно.

Младите искат двойно гражданство

В началото на февруари 2018 ДПС внесе законопроект с идеята да се създаде ускорен ред за възстановяване на българското гражданство, касаещ особено много изселниците от 1950-те и 1970-те години, установили се в Турция по силата на двустранните спогодби. Този пореден опит приключи с парламентарно фиаско за авторите му, макар те да смятаха, че законопроектът ще хармонизира българското законодателство с европейските стандарти и няма да има дискриминация по национален или етнически произход.

Дни по-късно действащата в Турция програма за електронно правителство отвори нова опция, с която имигрантите могат да разследват родословното си дърво. Потомци на заселниците от Европа се надигнаха да кандидатстват за двойно гражданство. Най-активни са потомците на изселниците от България, които някои български кръгове определят като нежелани пришълци.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


182
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
87
12
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Живеем в Англия с децата, но родителите ни са в България. Когато си отиваме на почивка винаги правим някакви ремонти, или при нашите или при майката на жена ми. От опит ви го казвам, винаги търся турски фирми за ремонти. Точни саи работят добре. С нашите българи трудно се разбирам. Все нямат време и ако поемат ангажимент, не спазват срока.Явно пари не им трябват и се подреждат по друг начин.Викам си добре че са турците нещо да мърда в тази страна.
86
8
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Много тънкообидни тия наште турци бе, брях!Ние какво сме теглили 500 години, те за едни имена се тръшкат като разсипани...Много сме добри и търпеливи българите, да знаете!Бежанците от Беломорска Тракия да ви кажат гърците как са се отнасяли (справка паметника на 200-те изклани пеленачета). Много в Южна България сме бежанци оттам, знаем какво е.Турците не се оплаквайте и не използвайте добрината на българина за манипулации.Да живеем в мир, но не изопачавайте истината!
85
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
А така тези са си наши. Добре да са дошли в родните им земи. Но за чужденците който нелегално преминават границата - Не!
84
8
 
12
 
! Отговори
Гробокопач преди 6 години
До АнонименАми, какво да кажем ние, за случилото се през 1545 г., по времето на Селим Първи и през 1669 г.? Тогава ни сменяха не само имената, но и народността, а който откажеше, не го пращаха никъде, просто му отрязваха главата. Питайте ги тези, където по техните села, са рязали главите на каурете и те ще ви кажат. Във всяко едно такова село, има такава местност.
83
12
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Имах един приятел турчин на времето с когото работихме заедно в дьрводелския цех, казвах му ще запилиш ли една цигара а той казваше не не мерси. Та за турците които искат да се вьрнат в Бьлгария бих казал, не не -|- "мерси"!
82
4
 
13
 
! Отговори
Гробокопач преди 6 години
Пак ли ще се връщаме? Примък-отмък, *** ми - дойди ми. "Българските турци" трябва ясно да се определеят, какви са или поне към кого принадлежат. Защото не може да се живее, като шопите "и тако и вако". Това не води до нищо добро.
81
9
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До АнонименНе сме ги гонили,само им сменихме имената.На теб някой да ти каже: "От утре не си Иван, а Рафаело", няма ли да избягаш?
80
4
 
26
 
! Отговори
До 82 преди 6 години
Не се изказвай от името на всички българи.Турците ги прогониха комунистите, не българите.И турците много добре го знаят това.Възродителният процес беше голяма идиотия Хората си работеха, спазваха си обичаите, не са били ислямисти.
79
8
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До ТурчинаНапълно съм съгласен. В краят на 80-те България изгони българските турци - един честен трудолюбив народ, произвеждащ истински продукт - хранителни стоки.Докато ние, "вторите по интелигентност" бяхме тотално загнили и изпаднали в стремеж да станем поредните *** и "чантаджии",българските турци ни хранеха с труда си.Българските турци са честен, трудолюбив, скромен народ, живеещ предимно селски живот,за разлика от нас, стремящи се само да се уредим на топло местенце.
78
6
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До ТурчинаНе сме ви гонили обаче!Живея в пограничен район и знам за какво става въпрос, не ми обяснвай.Рушвети се даваха, за да ви се опростят глоби, данъци, такси и какво ли не, защото на границата не пускаха ако имаш неплатени задължения. Трябваше бележка за платено всичко!Ако сме ви гонили, щяха да ви пускат без документи даже, камо ли да си търси държавата неплатените задължения.
77
7
 
21
 
! Отговори
Терсенето преди 6 години
Гръм да ви удари червени кхмери. Изгонихте работливите турци и развъдихте индийци. Работеха имаха по 2-3 деца които завършваха поне средно образование.
76
5
 
20
 
! Отговори
Еър Доган преди 6 години
Ще дойде време, когато Ердоган нарочно ще праща обратно в БГ, избягалите, като преден пост за своята инвазия-в Турция от пустиня правят Рай, а в БГ обратно.Ще дойде време, когато без подкрепата на Русия, ЕС, увлечен в самоунищожението си ще ни "хариже".Ще дойде време, когато днешните политици ще са наказани, ако не сетят да ни предадат!
75
5
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Спорен е въпроса кой крив кой прав. За Българите правилно са си тръгнали турците, а за тях неправилно са ги изгонили. Само, че никой не ги е гонил.
74
3
 
36
 
! Отговори
Такъв е света преди 6 години
Живея в чужбина вече 20 години. Имам приятели българи, руснаци, румънци, поляци, и турци. Трябва да ви призная че турците са ми най добрите приатели, помагат, трудолюбиви, точни и отзивчиви.Руснаците стават само за маса. Румънци са далавераджии. Поляците са горди не обичат много да помагат.Познавам и роми, правят се на приятели, но са доста крадливи. Веднъж ме видяха на терасата, искаха тоалетна, поканих ги за малко на кафе. Изчезнаха 3 лъжички и превръзките на жената от тоалетната. Напаст.
73
12
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Носталгия, ли?! Глупости! На тези сигурно им плащат да се заселят тук и да ни изкупуват земята.
72
10
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
"Нашенските" турци не проумяха ли, че накрая винаги идва време разделно - няма как цял живот да сучат от две майки - когато им е изгодно - Турция, когото не им е изгодно - България.Със сигурност не става дума за носталгия, а за нещо скрито - дали политика на Турция, дали само келепира от свободния достъп до Европа, или и двете.Не се заблуждавайте, че много им е мила България. Аз не им вярвам.
71
7
 
7
 
! Отговори
Началник преди 6 години
Тия хора бьлгарските турци бяха много работливи, тошко бог да го прости като чуеше че турците стачкуваха за тьй мечтаната туркиягоркия тошко се тревожеше, защо ли? Ами почти всичката работа минаваше през рьцете им, строителството, производството на полето промишленост и тнт и тнт, по заводите работиха като откачени, икономиката в Бьлгария всяка година растеше и бележеше рьст с над 70 80%! Не ги е гонил!
70
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До До1948Да, така е, прав си, че мерките на ДС не бяха смислени, но защо тогава повечето ДПС лидери и дейци са били на служба към държавата по времето на комунизма?Нали са били много мачкани и репресирани?Излиза, че Доган сам е съдействал за възродителния процес, а сега ''защитава'' турците от лошите българи, дето им смениха имената?!БГ турците са една инертна маса, която хора с интереси управляват.А те се поддават и хукват, първо натам, сега насам. Както нареди падишахът?
69
4
 
22
 
! Отговори
дам преди 6 години
Статията не е лоша, но въобще не съм съгласен с последната част...Доста страни в Европа не позволяват двойното гражданство и е пълна глупост това с хармонизирането.
68
2
 
14
 
! Отговори
Еър Доган преди 6 години
Въздушния Сокол се престара,за това и е привличането към Родината.Някога бежанците ни с дипломи на медици,инженери бяха цвета на Турция-те я направиха икономическа сила.Закъснелите и недалновидни действия изхвърлиха много селяни и необразовани,които сега търсят БГ.Глупава е и сегашната ни политика-търсим работна ръка от Македония,Украйна,а забравяме за трудолюбието на тези,които изгонихме.И знайте паспорт не храни,трябват пари,а те са за римските братя!А в БГ на сън мирише на НЕСПРАВЕДЛИВОСТ