Вместо да забравим: Диктатурата свърши, но сянката остана!

Какво да правим с тежката част от миналото? Този въпрос още стои пред Източна Европа
Обновена: 19 ное 2018 09:48 | 18 ное 2018 20:55, Красимир Ангелов
374
Вместо да забравим: Диктатурата свърши, но сянката остана!
Снимка: Булфото

Какво да правим с тежката част от миналото? Този въпрос стои пред Източна Европа още от 1989 г. и в България все още не е намерил своя отговор. Защо трябва да четем и помним, вместо да забравим, пише в свой материал по темата DW.

673 - толкова срещи с публиката е провела една берлинчанка, за да им представи колекция от книги, забранени по времето на комунизма. Урсула Попиолек решила да събира тези книги още през 1989, когато Германия все ще е в еуфория от падането на Берлинската стена. Още тогава си казала, че радостта от срутването на режима може да измести спомена за това какво е представлявал този режим. И така малко по малко да отслабне и знанието за него.

Стъпка по стъпка

“Първо направих списък с тези забранени книги, а после изчислих и колко пари ми трябват. За една година, до декември 1990, успях да събера 1500 германски марки и да създам малка библиотека, част от която ми беше подарена от държавата”, разказа Урсула Попиолек в Гьоте-институт в София. Тя си спомня отлично как след тази първа стъпка нещата започнали да се развиват: книгите станали повече, родила се идеята за редовни срещи с публиката, колекцията се настанила в помещение в Културно-историческия център, на срещите с публиката взели да идват авторите на самите книги или участници в отминали събития, свързани с историята на комунизма, към библиотеката се добавили и съвременни изследвания, после и фотоархив, започнало организирането на изложби, изнасянето на доклади, била създадена неправителствена организация, която да помага с финансиране и логистика, започнало издаването на докладите в томове... Онова, което през 1989 започнало със списък забранени книги, 28 години по-късно се оказало цяла библиотека с научна дейност и стотици проведени дискусии.

Когато решили да разпечатат списъка с всичко извършено до момента, похарчили едно предълго хартиено руло. В петък Попиолек го разви в залата на Гьоте-институт и спечели овациите на дошлите на срещата софиянци, гарантирано примесени и с малко завист заради това, че това не е направено и в България.

Диктатурата свърши, сянката остана

През тази седмица Институтът организира конференция за преосмислянето на комунистическия период в Германия и България – подобни срещи в София са дефицитни, за разлика от един Берлин, където те са по-скоро рутинни.

"В Берлин седмично се конкурират много лекции и срещи от този род, човек понякога се чуди на коя от всички тях да отиде по-напред", обясни художничката Фанна Коларова, която от години живее в германската столица, и която представи своето изследване на болезнената тема с видимото наследство на комунизма: паметниците. Какво да се прави с тях?

Според Коларова, отговорът на този въпрос минава през една по-важна оценка: може ли да се развие демократично общество в една архитектурна среда, построена от диктатурата? И още един въпрос: отговаря ли културата на паметта в България на моралните норми за добро и за зло?

Еволюцията на градския център

Фанна Коларова описа промяната на българските градове с окото на художник: между 1878 и 1944 центровете им представляват хармонично застроени квартали с много зеленина, които идват на мястото на ориенталския тип архитектура. В продължение на 66 години центровете са ориентирани към държавната управа (кметството), религиозния център (църквата), културното средище (читалището, театъра, библиотеката). По-късно, независимо от политическата обвързаност на България с нацистка Германия, в архитектурата на големите градове така и не навлизат архитектурни ансамбли в онзи стил и мащаб, които са свойствени на изградените по същото време в Германия.

Накъде с паметниците?

По-нататък се променят централните площади на селищата, които вече са ориентирани към новопостроен партиен дом, тоест, към центъра на властта. Площадът е покрит с каменни плочи и по него няма нито дървета, нито зелени площи, уточнява Коларова. Според нея, това служи не просто за улесняване на манифестациите, но и за отбрана при евентуално нападение.

Друга голяма промяна е повсеместното изграждане на грамадни благодарствени комплекси и монументи, както и поставянето им на централни, или на достатъчно видими, места. Такива примери представляват Паметникът на Съветската армия в София или на Альоша в Пловдив и Бургас. На въпрос на DW къде е решението, Коларова е категорична, че тези паметници трябва грижливо да се запазят и да се преместят. И добавя: “Софийското поле е достатъчно голямо, за да побере такъв музей.”
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


374
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
13
11
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Никскво местене трябва сабаряне на грозотийте
12
9
 
3
 
! Отговори
фашисти преди 5 години
Сега в България е забранен комунистическия режим и комунистическите книги и се налага солидна глоба и затвор за пропаганда.
11
7
 
21
 
! Отговори
Петров преди 5 години
И как точно преместването на паметниците ще оправи отчаяната мизерия в България? Или като няма какво да отчетем пред онези дето дават парите от Запад, пак да говорим кресливо "против комунизма". Ама айде байгън вече.
10
5
 
13
 
! Отговори
отклон на вниманието преди 5 години
грантовашката тукашна реда.кция на дойче зеле, и естествено снесено тук по поръчка. нека протестите прерастнат в безредици пък да видим дали офисите на тия "медии" няма да горят.
9
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Фанна Коларова да върви дава съвети на кмета на Берлин. Ако и ги поиска.
8
18
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Заради носталгията си ще си останете голтаци. Нещо повече комунизма никога не си е отивал от България.
7
5
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Сега е моментът, когато България ври и кипи от недоволство срещу мизерията и от излъганите с фалшиви обещания за демокрация и висок стандарт в началото на прехода, да ни занимават с паметници. Много им се ще да ни отклонят вниманието към нещо друго, ама дали все още номерът минава.
6
6
 
10
 
! Отговори
Тео преди 5 години
Паметниците от тази страница в българската история имат точно толкова място, колкото и този на американските летци, бомбардирали София. През това време държавата е сметнала така, така е направила. Сега има други приоритети, и прави друго. Тези паметници трябва да останат най-малкото за да покажат какво не бива да се повтаря. Попаднали сме в лузърската сфера на влияние. Толкоз! И сега, и преди много-много не е зависело от нас.
5
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
от една страна по-добре, че стои иначе сега щеше да стърчи поредната сграда, можеше при проекта на метрото инженерите да стигнат до мнението, че трябва да се събори и в по-ранни дни завряния зет, като се правеше на мъж пред жена си можеше да го взриви, вместо мавзолея, все пак тогава прашките бяха слаби и ги интересуваха активи тук, а не някакви паметници.
4
10
 
17
 
! Отговори
Протестиращ преди 5 години
Долу правителството! Оставка!Президентска република с Румен Радев!БСП ПОБЕДА!Да върнем социализма в България!ИСКАМЕ ХЛЯБ, ИСКАМЕ ПАРИ!
3
7
 
36
 
! Отговори
Коминтерн преди 5 години
От капиталистическата диктатура по-голяма няма! Пълна с кражби. лъжи и пропаганда!
2
19
 
10
 
! Отговори
Абе , ей.... преди 5 години
Нема ли кой да продаде земята , на която е построена Тая купчина камъни в чест на Съвецкия Окупатор на България!МАСА ФИРМИ , БИХА СИ НАПРАВИЛИ ОФИСИ НА ТОВА ЦЕНТРАЛНО МЯСТО!ПАРИТЕ ОТ ПРОДАЖБАТА --ДИРЕКТО ЗА БЮДЖЕТА НА БЪЛГАРИЯ!
1
10
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
ДИКТАТУРАТА СВЪРШИ, НО КОМУНИСТЪТ БОРИСОВ ОСТАНА ДА УПРАВЛЯВА.