Работа до припадък, ниски заплати, напускащи шивачки... България

Фирмите шият Made in Europe, но не са по-хуманни от азиатските
21 ное 2018 19:13, Анисия Иванова
165
Работа до припадък, ниски заплати, напускащи шивачки... България
Снимка: архив Reuters

Шивашкото производство в България е Made in Europe, но изобщо не е по-хуманно, отколкото в Азия, пише германският "Ди Цайт". В началото на статията си авторката Каролин Ванбек разказва за фабриката "Пирин-Текс" край Гоце Делчев, където 2000 работници на две смени шият, гладят, почистват и опаковат продукция за известни марки като "Хуго Бос".

Оттам всяка седмица потеглят около 12 000 готови облекла, предимно за Германия. "Тази фабрика едва ли щеше да я има, ако заплатите в България не бяха сред най-ниските в ЕС", констатира авторката.

"Изненадващо е колко много международни производители на дрехи са избрали България. Независимо дали става дума H&M, "Адидас", "Хуго Бос" или "Бърбъри" - редица международни модни концерни произвеждат продуктите си в еврочленката България. В сравнение с разходите за живот, заплатите са дори по-ниски, отколкото в Азия", казва Бетина Музиолек от Clean Clothes Campaign (CCC), неправителствена организация, която се бори за по-добри условия на труд в текстилната промишленост по цял свят", цитирана от "Дойче веле".

Започваш в 8, но не знаеш кога ще си тръгнеш

Авторката посочва, че повечето работници в българската текстилна индустрия остават на минималната работна заплата от 260 евро и уточнява: "А разходите за живот в България са само два пъти по-ниски от тези в Германия. Някои стоки в България са дори по-скъпи. Дискаунтърът "Лидъл" има филиал в Гоце Делчев. Там килограм банани струва 1,22 евро, а пакетче масло 2,80 евро - повече, отколкото в Германия. (…) Шивашкото производство в България е Made in Europe, но изобщо не е по-хуманно, отколкото в Далечния изток. Когато човек пообиколи няколко текстилни фабрики в България, бързо разбира защо това е така."

По-нататък авторката разказва за фабриката "Куш Мода" в село Трънак, близо до Черноморското крайбрежие, където работят 340 души - предимно жени, предимно от турското малцинство. "Сутрин започваш работа в 8, но не знаеш кога ще си тръгнеш", казва пред "Ди Цайт" една от работничките, която не иска да се споменава името ѝ, понеже се бои за работното си място. По-нататък в статията става дума за онова, което са научили представителите на ССС от работнички във фабриката:

"Според техните проучвания, в "Куш Мода" масово се полага извънреден труд: вместо законоустановените осем часа, работниците често се трудели по 12 часа, и то седем дни седмично. Автобусите докарвали работниците в 8 часа сутринта и ги откарвали в 20 часа. Според ССС някои от работничките във фабриката изкарвали до 459 евро, но с много извънреден труд. А онези, които не упражнявали извънреден труд, понякога не стигали дори до минималната работна заплата. Камо ли пък да изкарат онези 1200 евро, които според синдиката КНСБ биха задоволили месечните им нужди."

След като уточнява, че от "Куш Мода" отхвърлили упреците на активистите, авторката отново се връща към българските синдикати: "В България рядко има работническо представителство. А когато го има, то не е особено влиятелно. Ето защо положението на много текстилни работници си остава драматично. На очи се набиват и многобройните надомници, които често пъти шият от вкъщи за фабриките, дори без договор. Други пък работят само на половин трудов договор, но изпълняват норма за пълно работно време. В редица фабрики няма прозрачност, те не поддържат уебстраници, не отговарят на журналистически запитвания и не допускат посетители. Във фабриката "Аполо" в Гоце Делчев например, където се произвеждат униформи и ловджийски облекла, се работи дори на един празничен ден. Собственикът на фабриката връща репортерката още от вратата: "Нямам какво да кажа. Освен че българската текстилна индустрия се срива."

Едва петима работници успяват да изпълнят нормата

На фона на всичко това условията на труд във фабриката "Пирин-Текс" на германския предприемач Бертрам Ролман изглеждат направо добри. Но за да запази международната конкурентоспособност на своята българска фабрика, Ролман иска да повиши производителността на труда. В отговор на журналистическо запитване от "Хуго Бос" са съобщили, че през последните три години са одобрили повишаване на възнагражденията в "Пирин-Текс" с по 6% годишно. През настоящата година обаче Ролман обвързал възнаграждението още по-тясно с изпълнението на нормата и орязал някои твърди елементи от заплащането, пише авторката и дава думата на синдикалиста Драгинов, който казва: "Ролман иска все повече да ни експлоатира. В "Пирин-Текс" нормата успяват да изпълнят едва петима работници". Самият Ролман коментира това твърдение с думите, че именно тези работници доказвали изпълнимостта на нормата.

По-нататък в статията четем: "Собственикът на фабриката не разбира критиката и препраща към общото икономическо развитие. "Скоро вече няма да бъде възможно тук да се поддържат толкова големи производствени мощности", казва той. И може би е прав. Десетилетия наред текстилната индустрия даваше сериозен принос към българското стопанство. Стотици хиляди евтини работници шиеха облекла, за които - независимо от машините - има нужда и от много човешки ръце. "Българската текстилна индустрия предлага добро съотношение между цена и качество", казва Георги Милев от агенция "Тексар", която събира чуждестранни модни концерни с български производители."

Пред германската журналистка Милев разказва за силните традиции на българската текстилна промишленост, която преди 1990 година е разполагала с модерно оборудване и е обслужвала клиенти както на Запад, така и на Изток. При това не само с продукти на ишлеме (както днес), но и с дизайн, с платове и собствена конфекция. Авторката обобщава, че от предимствата на България е останало единствено географското - близостта до пазарите в Германия, Великобритания и Италия. Плюс плоският данък. По-нататък авторката отбелязва, че много неща са се променили през последните десетилетия:

"През 1993 година, когато Ролман открива фабриката си в Гоце Делчев, на опашка за работа са чакали 2000 души, както твърди самият той. Днес обаче имало недостиг на работна ръка: "Принуден съм дори да отказвам поръчки". За последните три години само в "Пирин-Текс" са напуснали 1500 от общо 3500 работници. Ролман очаква, че скоро персоналът ще се стабилизира на равнище 1500 души. А при спадащ капацитет, казва Ролман, трябва да се повиши производителността на труда. По този начин Ролман се опитва да се бори срещу кризата, но може би всъщност я задълбочава. Защото причина за нея е точно това: ниските заплати. Вярно е, че благодарение на тях текстилната промишленост остана в страната, но пък хората започнаха да бягат."

Все повече хора напускат България

В статията е цитиран и проф. Ганчо Ганчев от Югозападния университет в Благоевград, който пояснява, че със свободата на придвижване в ЕС българите могат да си търсят работа и другаде - и да изкарват до пет пъти повече като чистачи или строителни работници във Великобритания и Германия. Ролман коментира този факт така: Ако се повишат заплатите, България вече няма да е толкова привлекателна за фирмите, които съответно ще изнесат производството другаде - в Турция или в Камбоджа например.

Към края на статията си авторката пише: "И наистина, след 1990 година 1,5 милиона души напуснаха България, населението на страната се сви от близо 9 на малко над 7 милиона. В Германия например от 2007 година насам броят на българите е нараснал с цели 563%, както съобщава Федералната статистическа служба. Само през миналата година в Германия са пристигнали 45 000 българи. В резултат: в България липсват работници. Да използваш ниските заплати за осигуряване на икономическо предимство - този модел няма да работи още дълго. Защото ще останат само онези, които не могат да напуснат. Единствено по-високите заплати могат да спрат бягството на хората, казва икономистът Ганчев: "Това е единственият икономически инструмент за стабилизиране на пазара".

Но индустрията се развива в друга посока, твърди текстилният посредник Милев: "Много фирми вече се интересуват от едно-единствено нещо: да свалят цените". Някъде по средата между тези два полюса са приклещени текстилните работници, които все още остават в България. "Тук едно погребение струва 400 евро", казва синдикалистът Драгинов. "А такива спестявания никой няма. Тук човек не може да си позволи дори да умре", добавя той".

 

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


165
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
120
1
 
16
 
! Отговори
коза мостра преди 5 години
стига демагогия. и на слепия му е ясно че кьораво,куцо и сакато с 1000 евро в джоба става бизнесмен в ***. ами как да не,та нали ако е в германия или англия ще плаща така както се полага според законите,но нали в бг-то може всичко ,,,хайдеее на робите. тук никой не ги закача. няма справедливи закони. полиция и администрация чакалят само за рушвет а управляващите се бият в гърдите че чуждестранните инвестижии били еди колко си,но никой не казва при какви условия работят хората и заплатите
119
1
 
16
 
! Отговори
До Стоянов преди 5 години
Ти знаеш ли, как се прави частен бизнес в България, но с малката подробност, да не си на хранилка?
118
0
 
24
 
! Отговори
Armagedon преди 5 години
До Анонимен129-Да да.Беше едно време.Мечтиииииии.........И ти ли Бруте вярваш че молдовци и украинци ще дойдат да ти работят без пари.Да. ама друг път .
117
1
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Тук едно погребение струва 400 евро", казва синдикалистът Драгинов. "А такива спестявания никой няма. Тук човек не може да си позволи дори да умре", добавя той".Това направо не говори а крещи с адска сила !
116
20
 
3
 
! Отговори
Стоянов преди 5 години
Никой нищо не кара насила,избор голям.Ако нещеш да работиш за някои си прави собствен бизнес.Света е голям избор голям ,то само с приказки не става.И двете страни си имат кусори и се решават от пазара,това е .
115
17
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Затова докато не се сложи ред в държавата всеки човек да е равен няма да се оправим да се дигнат заплатите данъците да се намалят народа да се уважава да няма корупция борба докраи не само боико има вина тои нее виновен виновен Станишев оттам трябва да почнем боико помогна да се види на бял свят
114
0
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Предполагам се досещате защо Домуса и другите ревът , че им били блокирани тировете. Защото търпят загуби , трябва да плащат неустойки и т.н . И това е само за блокада от един час , а сега да си представим ако е за повече време какво ги чака алчните "работодатели" , и незнам кого плашат с тези дисциплинарни уволнения , давайте ги тея заповеди , че ми свърши тоалетната хартия. Хахахахаха
113
7
 
11
 
! Отговори
Накратко преди 5 години
Е то на запад хората докато са правили капитала,в България събирахме бали на село на ръка.А кажете как ще стане като 90-та година имаха пари само близки на партията.За да направиш нещо трябват пари а от къде пари като беше комунизъм.Хората са създавали продуктови марки известни в целия свят а ние с руен и пирин стигнахме само до СССР.
112
1
 
24
 
! Отговори
Armagedon преди 5 години
Ами дошло е време за всеобща стачка.
111
13
 
4
 
! Отговори
До Професор Тюхчеф преди 5 години
Което не разбирам е , как за една риза с цена 20? на работника се плаща около лев, и дори това им се вижда много!? Какво по точно не ти е ясно. Работника има трудов договор който сам е подписали и е съгласен да работи на толкова заплащане. Това за колко се продава една риза която той е произвел не е негова работа, продукта принадлежи на собсвеника на фирмата и той може да разполага с печалбата както си иска след като е изпълнил задълженията си към работника по договора който са подписали.
110
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Заглавието+ българи на които не им пука 30 години. Драскачи.
109
5
 
28
 
! Отговори
Некой си преди 5 години
Само чета под другите статии как разни програмисти се хвалят колко много пари взимат.Накрая ще си останат само те тука и тциганите.Не може хора които само си щракат на компутрите в офисите да си мислят ,че са хванали Бог за шлифера и да размахват хиледярки, а хората дето вършат работата да мизерстват.Трябва прогресивен данък тука.
108
9
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Да живее криб
107
1
 
19
 
! Отговори
Професор Тюхчеф преди 5 години
Което не разбирам е , как за една риза с цена 20? на работника се плаща около лев, и дори това им се вижда много!?
106
17
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До месара"Нещо лоша шега ви изигра тоз капитализъм"При капитализма навсякъде е мизерия, това е било винаги известно, каква шега е изиграл? Само шепа държави като Англия, Германия, САЩ, Холандия, Белгия и още сигурно десетина страни да добре при капитализма, но това не е заради капотализма. Никой не е обещавал богатсво и високи доходи. Обещаха пълни магазини със стоки и обещанието е изпълнено - каква шега виждаш?
105
3
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Не мисля , че хората, които не са доволни ,от отвратителните условия на труд у нас , трябва да се приканват, да напуснат България . Вместо този див бизнес да бъде укротен. Не напускайте България , това искат управляващите .Останете тук и се борете за правата си и по-добър начин на живот , защото нищо не може да замени родината ни.
104
3
 
21
 
! Отговори
месара преди 5 години
Нещо лоша шега ви изигра тоз капитализъм, вие си мислехте, че ще живеете като американците, те пък знаеха, че за да продължат да живеят така, вие трябва да живеете като роби. Взеха ви и малкото, което бяхте създали сами. *** ***, *** *** ***
103
11
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Виновни са активните борци от политбюро на БКП!
102
1
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До АнонименЧесто говорят за ниската българска производителност на труда, която била причина за ниското заплащане. В моята фирма работят със същата производителност както на запад, но получават няколко пъти по ниски заплати. Заплатата не се определя от производителността, и милиони да изкарва работника, плаща му се според пазара на труда, кой ви е казал, че ако си по-производителен ще получаваш повече, печалбата отива за собсвеника, не за работника. Плаща се според трудовия договор.
101
0
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В случая журналистката казва,че така е изгодно.Те търсят роби, а не че производителността е ниска.Нашето управление им предоставя това