28 - българките, убити през 2018-а от съпруг, партньор...

Настояват за 10 мерки на протест срещу домашното насилие
234
28 - българките, убити през 2018-а от съпруг, партньор...
Протест в защита на Истанбулската конвенция преди месеци. Снимка: архив, БулФото

Красимира, Антония, Мария, Елена, Фатха, Десислава, Венета, Дарина... Това са част от имената в черния списък на жертвите на домашно насилие през 2018 година. По данни от медиите, жените, убити от бивши или настоящи съпрузи/партньори или друг техен роднина, до този момент са вече 28.

Това обаче не са официални данни, защото в България не съществува статистика, която да следи реалния брой на пострадалите от домашно насилие. В световен мащаб, според цифри на ООН, около 35% от жените се сблъскват поне веднъж с различна форма на насилие, като в над 1 милиард от случаите то е на полова основа. Световната здравна организация говори дори за "глобален здравен проблем с мащабите на епидемия".

Какво се случи в България?

След продължителни дебати Конституционният съд определи Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие, станала известна като Истанбулската конвенция, за противоконституционна, а месеци по-късно парламентът гласува на първо четене промени в Наказателния кодекс, целящи да инкриминират подобно насилие.

В отговор на решенията, взети от Конституционния съд и парламента, както и в израз на подкрепа и съпричастност към семействата на 28-те жертви, Българският фонд за жените организира протест в София, който ще се проведе на 26 ноември. Датата не е избрана случайно - ден преди това (25 ноември) се отбелязва Международният ден за борба с насилието над жени. Исканията на протестиращите са обобщени в 10 основни точки, включващи както създаването на кризисни центрове в страната, така и организирането на системни национални информационни кампании за превенция на насилието над жени и домашното насилие. Пълният текст е публикуван на страницата на БФЖ.

Обществена толерантност към насилието

Във връзка с предстоящата проява на граждански протест "Дойче веле" разговаря с Елица Станоева – поддръжник на кампанията "Не си сама – Заедно срещу насилието" и автор на научна публикация по темата за Истанбулската конвенция. Според Елица, протестът "изобщо не е ненавременен, а по-скоро твърде закъснял". Това е израз на несъгласие с "едно абсолютно институционализирано и обидно пренебрежение към група от хора, които се оказват в неравностойно положение – а именно към жените в България", казва тя и добавя: "Когато се говори за отделните трагедии с жени, жертви на домашно насилие, започваме да мислим за тях като случайни инциденти. Всъщност всички те се случват под влиянието на една всеобща споделена нагласа, че жените са собственост на техните мъже. За съжаление това мислене среща огромна обществена толерантност".

Елица Станоева посочва още, че именно последните убийства разкриват на какъв систематичен тормоз са подложени жените: "Мисля, че всички ние, които живеем във враждебна обстановка, привикваме към това фоново насилие. Едно подвикване от непознат на улицата, например, изразява същата проява на собственост, която се среща и при домашното насилие. В момента, в който започнем да говорим за този проблем, много от нас тепърва ще си дадат сметка, че това е тема, която засяга всички ни, а не лично преживяване, с което трябва да се справяме сами".

Елица Станоева смята, че гласуваните промени в Наказателния кодекс, които инкриминират домашното насилие, съвсем не са достатъчни, тъй като не предвиждат каквито и да било форми за превенция и борба срещу ежедневния тормоз: "Различни форми на насилие са институционализирани в много социални среди в България, като училището, например. Там се случва всекидневно посегателство от страна на момчета срещу момичета, което се възприема едва ли не като някакъв ритуал, който е част от израстването. Промените в Наказателния кодекс не третират подобни ситуации, а тъкмо това създава нагласата, че жената е собственост на мъжете около нея".

Елица Станоева твърди, че Истанбулската конвенция е важна именно затова, защото застъпва идеята за превенция, която да тече по различни канали. А пренебрежителният и шеговит начин, по който се проведоха обсъжданията в българския парламент, според нея, е доказал "липсата на политическа воля за справянето с истинските причини за насилието у нас".

Освен в София, на 26 ноември ще се проведат протести в знак на солидарност и във Варна, Лондон, Прага, Букурещ и Берлин. Росица Махди от организационния комитет в Берлин заяви, че е необходимо жените най-сетне да излязат от образа си на жертви и да се борят за уважението, което заслужават. Според нея, насилието не е само български проблем. И наистина - последните данни на Федералната криминална служба в Германия сочат, че близо 114 000 жени са станали жертви на домашно насилие през 2017 година.

"Причините, които водят до насилието над жените, се дължат на неравенства, свързани с някои патриархални структури", продължава Махди. "Те съществуват в целия свят и са наслоявани с хилядолетия. В Германия също има такъв проблем, но тук просто има много повече образователни механизми и повече превенция. Затова ежедневният сексизъм не се усеща с такава острота, както на други места, където липсват превантивни мерки. Именно затова в исканията си ние наблягаме най-вече на превенцията. Защото насилието не е само това, което оставя синина", казва Росица Махди.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


234
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
107
7
 
5
 
! Отговори
Мъж преди 5 години
Лсбийките не ли са джендерки. Като жените толкова мразите мъжете ми приемете инстанбулската конвенция и станете лсбийки. Проблемът е решен. Ние истинските мъже ще бием гйовете. Но ако решите лсбийките може да направим тройка. Това е + от инстанбулската конвенция.
106
13
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Българинът ако няма къде да изпусне парата като млати жената и децата трябва да си сложи въжето.
105
14
 
5
 
! Отговори
do 12 преди 5 години
До Женаа жената ражда а детето с прави от мъжът - стига баста от тези жени - плачат само за уважение като вдовици . То стана де еманципация а господство от к урви
104
6
 
11
 
! Отговори
ИмеИмеИме преди 5 години
съдебната система на джендърите е изпаднала в *** бяс. праска минуси и банове безрасъдък.. направо кеф! неповторимо!няма ли някой да ме пита защо съм с друго име, за да му кажа заради цензурата на педофилите от дойче веле!
103
5
 
14
 
! Отговори
ИмеИмеИме преди 5 години
нека да се замислим над факта, че главно жени отглеждат децата. и аз съм отгледан от жена. моята майка. нима майките ви учат да насилвате жени, докато пушат и си разменят клюки за мъже в парка? а деца?
102
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ако приемем ИК, то тогава няма да има кого да бием
101
5
 
10
 
! Отговори
ИмеИмеИме преди 5 години
успехът на габриел е успяла само два минуса да ми сложи. и няколко бана. браво на ненасилието от страна на жените в цензурата... и... дигитализацията!
100
8
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Да отнемеш на българина възможността да пребива жената и децата е все едно да му отнемеш националната идентичност.
99
6
 
16
 
! Отговори
Име преди 5 години
съдебната система на джендърите и престъпниците по света ми е плякнала поредния си минус на безсилието си към опрестъпниците на "братството" на евреите ***! съдебните системи могат само да (както се изказват джурналягите на системата на ***): "излъчи ясен сигнал, че е с разтворени бузи"
98
6
 
13
 
! Отговори
Име преди 5 години
а сега от оон, ако обичате, дайте и квотата за осъдени за престъпленията си! не смеете? нещо в съдебната система ли ви куца? или просто сте зомбирани от медийната пропаганда на "толерантните" евреи-"филантропи"? въпрос е!
97
19
 
0
 
! Отговори
СТРАНДЖАТА преди 5 години
Само ГЕРБ
96
7
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ако отнемете на бегемъжа възможността да млати жената и децата му отнемате единствената възможност да се чувства значим.
95
6
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Всички изброени по горе жертви са "жени", което означава пол съществуващ като понятие в Конституцията. Значи проблема трябва да се реши чрез съответни закони заложени в Конституцията, а не със спорен документ който регламентира неопределени полове. Защото под гръмкото име защита на ЖЕНИТЕ се вмъкват меко казано перверзни полове и на всичкото отгоре искат да учат децата ни на това
94
5
 
11
 
! Отговори
Anonimen преди 5 години
Пак се опитват да ни пробутат Истанбулската конвенция...Много пари се наливат изглежда...В тази държава има конституция, има закони, има УЖ парламент. Достатъчно е да се приемат конкретни закони за домашното насилие и ГОТОВО. ДА ама НЕ. Продължават да ни натискат да приемем не знам си колко пола, да обясняваме на децата си, че не са се определили и т.н което реално е истинската същност на Конвенцията
93
6
 
10
 
! Отговори
Fallschirmspringer преди 5 години
Искам на колене да поднеса своите извинения преди всичко на безкрайно обичаната от мен съпруга,както на всички умни ,интелигентни,възпитани,образовани жени,за някоя моя дума ,постъпка или не подходящо държание.Искам всички да поздравя с песента на Реднекс-Прегърни ме за малко.---https://youtube/watch?v=KtnA5VnXjkQ
92
0
 
20
 
! Отговори
джена преди 5 години
фисическото насилие е предшествано от психическо,колкото по силно е психическото толкова по брутално е физическото
91
11
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
И пак тежък феминизъм - били дискриминирани, обаче как не е ясно, щели да се борят, обаче как и срещу кой пак не е ясно, ревове, мърморене, мятане и тежка неосъзната простотия, ето това представляват тази протести или по-скоро събиране на сектата. Между другото като стана въпрос за домашно насилие, да не кажа голяма дума но поне 95% от мъжете са подложени на тежък системен тормоз.
90
5
 
16
 
! Отговори
да преди 5 години
България не е подписала Конвенцията и..28 жертвиТурция е подписала и..над 2500 ВСЯКА годинасреден пръст за дже'ндърите !!!!!!
89
7
 
9
 
! Отговори
Burzum преди 5 години
А българите убити от системен психически тормоз ? Между
88
4
 
18
 
! Отговори
маларт преди 5 години
Да оставим стамбулския хатишериф настрана. Обаче истината е, че полицията неглижира системно домашното насилие и страдащите от него(възрастни хора, болни мъже, жени) са оставени да се оправят сами без всякаква защита. Повдигат рамене и се опитват да те накарат да си наемаш адвокат, а не всеки има парите за такъв. Освен това, ако жилището е едно, жертвата няма къде да иде. Има ли центрове за приютяване - не. Проблемът е сериозен и не бива да го превръщаме в за или против стамбулския хатихумаюн

Спонсорирани публикации