Почитаме Св. Андрей Първозвани или Мечкин ден

Имен ден имат Андрей, Андриян, Андреа, Адриана...
30 ное 2018 07:22, Елка Василева
7
Почитаме Св. Андрей Първозвани или Мечкин ден
Снимка: архив, Булфото

Православната църква почита днес паметта на Свети Апостол Андрей Първозвани. Светецът се нарича първозван, защото първи от 12-те апостоли е повикан и тръгнал след Исус Христос и заедно с брат си апостол Петър били свидетели на неговите чудеса, смърт и възкресение.

Свети Андрей Първозвани е християнски проповедник и брат на Свети Петър. От ранни години Андрей жадувал за божествената истина и когато Йоан Кръстител се явил от Юдея, той станал един от неговите ученици. Проповядвал в Мала Азия, Грузия и Скития, заради което е смятан за покровител на Румъния и Русия.

Когато апостолите се разпръснали по света, за да проповядват Евангелието, Свети Андрей обиколил много земи - Византия, Тракия, Русия, Рим. Хората вярвали, че може да излекува страшни и неизлечими болести. За проповядването на християнската вяра Свети първоапостол Андрей получава смъртна присъда и е разпънат на кръст. По време на управлението на Константин Велики тялото му било пренесено в Цариград, в църквата на Светите апостоли. По-късно през 1208 г. главата му била пренесена в Рим, където се пази в църквата "Св. Петър". През 1964 г., за да се почете подобряването на отношенията между Римокатолическата църква и Цариград, тя е дарена на Цариградската патриаршия.

Името на Свети Андрей Първозвани често се среща в Евангелието. За него се споменава в разказа за нахранването на народа с пет ечемични хляба и с две риби.

Църковният празник се нарича от народа Андреевден, Едрей, Едрин или Мечкин ден.

Вярва се, че Св. Андрей е покровител на мечката и неин заповедник. В много предания се разказва, че той се явява пред хората, яхнал мечка, и прогонва зимата и дългите нощи.

Българският народ отбелязва Андреевден като празник на зърното. Традицията повелява сутринта рано да се взима от наедрялото зърно и да се хвърли в огъня, за да растат високо всички житни растения.

На този ден се варят жито, боб, леща, грах, просо или ечемик.

Андреевден е свързан в народния календар с представите за прехода от есента към зимата.

Според народните възгледи и познания в областта на астрономията на този ден започва нарастването на деня. Българската поговорка гласи: "На Едрей ден започва да наедрява денят, колкото едно просено /житно, маково или синапено/ зърно."

Имен ден празнуват Андрей, Андриян, Андреа, Адриана, Дешка, Първан.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


7
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
5
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 6Така, както казваш ти, е според така наречения Стар стил. Доколкото знам, този Стар стил е бил валиден и за нашенския църковен календар допреди 50 или 60 години.
4
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Свети Апостол Андрей Първозвани се почита на 13 ДЕКЕМВРИ!, а НЕ на 30 Ноември!
3
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Във всеки училищен кръжок по родознание или по фолклор и други от този род, ни обясняваха, че на този ден в старо време българите са извършвали специален ритуал за омилостивяването на мечките. Хвърляли през комина сварени зърна и викали "Да си здрава, Мецооооо!"Ако не се пренебрегва и забавната страна на традиционните ни празници, децата няма да залитат по чуждия Хелоуин. Имаме много наши, старинни обичаи, които могат да бъдат осъвременени и да осигуряват поводи за веселба.
2
1
 
2
 
! Отговори
Обективно преди 5 години
Ама страшни глупости пишете, как е обиколил Русия бре....по негово време...ни Русия е имало, ни Румъния, ни България....твърде спорно е дори дали е посещавал земите ,които днес са руски..данни за това има в руския ръкописи от едва 12 век, демек...1100 години след като Св.Андрей е живял...
1
1
 
4
 
! Отговори
Таню преди 5 години
Айде, мечкин ден, почва истинския бахър,ала край на норвежките нощи от 4 следобед ;)