Как празнуваме? Салатката, ракийката и ядене... до припадък

Купуваме храна, която не изяждаме и харчим пари, които ги нямаме
Обновена: 26 дек 2018 07:49 | 25 дек 2018 21:00,
228
Как празнуваме? Салатката, ракийката и ядене... до припадък
Снимка: Pixabay

В годината има няколко дни, които българинът чака с нетърпение. Не за друго, а защото народопсихологията ни е такава. Ние сме народ, който обича да празнува не заради самия празник и неговото значение, а заради едно единствено и много по-простичко нещо, което се свежда до салатката, ракийката или най-общо казано - родната трапеза.

Покрай Коледните празници, обаче, дните на празничната (и обикновено претрупана) българска трапеза са нанизани един по един като броеница, защото от Бъдни вечер, та чак до Ивановден можем да седнем на масата и да празнуваме почти без прекъсване. А освен това, да празнуваш големите православни християнски празници в България, си се оказва и доста сложна наука със свои собствени правила. 

По празниците хората традиционно купуват храна, която трудно могат да изядат и харчат пари, които често нямат - философия, която се следва трудно, но пък много религиозно.

Времето около празниците може да се сведе до два съвсем конкретни момента - преди и след.

Времето след празниците обикновено започва с "Митичният понеделник", от който всички винаги сме на диета, но който така и не идва цяла година. След празниците е останало достатъчно голямо количество храна, което със сигурност няма да изхвърлим, защото нека си го кажем - българите никак не обичаме да сме на загуба. Затова огромното количество храна, което купуваме преди празниците, със сигурност трябва да се оползотвори максимално.

Ако времето след празниците се обобщава с едно много продължително "баберкуване", то преди празниците е малко по-сложно.

Това е така, защото трескавата подготовка тече с пълна пара, а тя основно се изразява във висенето по опашки в магазините и то в последния момент. Причината е, че съвсем традиционно всеки се сеща, че видиш ли, трябва да напазарува за гостите и да се възползва от "портокалите на промоция" в последния възможен ден. Така опашките в магазините магически се превръщат в по-дълги от тези на Цариградско и трафикът в столицата се мести на закрито. Тогава на дневен ред излиза темата за паркингите и можем често да станем свидетели на спорове от типа "аз първи го видях това място".

Естествено, винаги може да отидем и да купим онова, което сме забравили (въпреки че нищо не сме забравили), защото "все пак е празник" и магазините ще продължат да работят.

След като успешно си успял да се пребориш не само за паркинг, но и за намалените луканки (защото кой ще ти пости на Бъдни вечер изобщо), идва ред на приготвянето на празничната трапеза. Приготвя се възможно най-много храна, защото окото и то трябва да се нахрани. Също така е важно коледната трапеза и коледната питка да се заснемат под подходящ ъгъл, защото ако това не се качи във Facebook, значи не се е случило, пък и не може Гошо от съседния апартамент да си мисли, че неговата маса е по-пълна и по-хубава от нашата собствена.

След като сме хапнали, някак сме успели да се доберем до дивана, където научно доказано се храносмила далеч по-добре, особено в хоризонтално положение. Защото "все пак е празник" и можем да си хапнем малко повече от необходимото и то без да изпитваме особено вина за това, защото ще сме на диета - от понеделник!

На следващия ден задължително трябва да се отиде на църква, защото "все пак е празник". Това си е традиция по време на православните християнски празници, защото всички го правят. Освен това храмът е едно много удобно място, на което човек може да се види със стар приятел или пък да разбере градските клюки. А и между другото да запали свещ за здраве, защото и другите така правят.

И така идеята за празника се губи. Коледа се превръща в пилешко-свинско-баницо ден. Няма никакво усещане за празник, а се усеща предпразничното бутане по магазините, предпразничното вдигане на цените. Усеща се как ще ни утеснеят панталоните заради няколкото допълнителни килца, които и без това сме прежалили, "защото е празник". Не се усеща, че е Коледа. Но въпреки това - честит празник. И да ви е сладко!

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


228
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
19
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До ЗъъВижте какво, дали е преиначено или не, не е там въпросът. Защо във всяко нещо трябва да наблягаме на отрицателното? Сега това ли е важното? Какво според вас трябва да правят хората на празниците? да ходят по концерти например? Добре, ама точно за това пари има ли? Защото това е надстройка а не база, ако ме разбирате. Не мога да си позволя да стоя гладна пък да ида на концерт. Де да можех и двете...
18
4
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До месара Всеки сам решава дали да харчи дали да се стиска. Не е нужно да мислим вместо другите. Всеки има глава на раменете си. Най - мразя хора които размахват пръст и поучават ли поучават. Никой не го иска това от вас За да не ревете след празниците, ги карайте на хляб и вода. Даже някой тук се изказа че дори трябва да гладувате. ето че проблемът ви е решен. Оставете ги вие другите. Те нека празнуват и се радват. Кой както иска.
17
3
 
19
 
! Отговори
Бау преди 5 години
Добра статия. Много истина, но да не забравяме, че народа обича празниците и обича да се прави, че ги празнува по много дълбоки и важни причини. Истината е, че искат да се съберат, наядат и напият. В което принципно няма нищо лошо. Ако обаче се изхвърлиш с разходи, вече не е добре...
16
5
 
12
 
! Отговори
Зъъ преди 5 години
*** статията не е хейтърска, нещо не я четете както трябва.. то си е каквото си е, на тоя етап никой не се надява да промени нищо така или иначе. Просто констатация.. не е като да е преиначено нещо. Ае няма значение, изкарайте го/я надуфка за да оправдаете оплюването. Хората в България не слушат, вече никой не се надява да се промени нещо.. само остана да се забавляваме с това което е и да констатираме, докато бавно се трансформираме в Mad Max тип общество
15
1
 
10
 
! Отговори
smelost преди 5 години
Не това е основата на празника-не пазаруването.Основното е обичта,душевността,да бъдем добри и смирени,останалото е външен израз на отношението към себе си.Жалко,защото по този начин се губи връзката с Бога!
14
5
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Така празнуват всички не само българите
13
21
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Джесика е страхотно права.Удари гвоздея в главата. Браво Джеси!
12
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До .......и какво от това? Като не пиеш си светец така ли? Или просто дойде да ни го съобщиш. Сигурно не си единствения но другите са по - умни и не се правят на интересни. Защото прекаленият светец и богу не е драг. Те го знаят ти - не. Пък и пишеш на латиница което изобщо не е интересно. Вече не. някои хора не могат да го проумеят. Нямат достатъчно мозък за това.
11
9
 
47
 
! Отговори
Ъхъ! преди 5 години
А Джесика е друг тип журналист - духовно извисена личност, която не излиза от църквата по Коледа, не яде и не пие, защото не е редно. Тя, както показва и името й, не е българка. Правописът й показва същото - утеснеят. Този жалък опит да е иронична просто отвращава. Името на този празник (Коледа), мила Джесика, идва от времето, когато в около 25-ти декември са колели прасе, още в предхистиянските времена. Един празник, на който българинът ще се отпусне да има и ще се намери да го вгорчи.
10
10
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
*** статии на *** теми даващи повод на още по-*** българофоби да поплюят, повръщат и да си осмислят ежедневието.
9
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
По празниците трябва да се гладува.
8
6
 
51
 
! Отговори
Ъхъ! преди 5 години
Опит за оригиналничене от Джесика Вълчева, поредният от многото. Живял съм в различни държави, освен това съм пътувал доста. Навсякъде по празници като Коледа хората се държат по същия начин - яденето и пиенето на корем са характерни навсякъде. Като не й харесва на Джесика, да иде да живее някъде другаде. В Германия например преяждат и препиват по коледните базари, на публично място. Там журналистите обаче не се възмущават, а приканват хората да идат на коледен базар.
7
3
 
26
 
! Отговори
ogin преди 5 години
Имаме пари повече отколкото има във германия ама хич не сме за жалене видях достатъчно тези дниВесела коледа на всички
6
6
 
5
 
! Отговори
ь преди 5 години
И ние не празнуваме баш така, но ние не сме от стандартните, не ни обръщайте внимание, пишете си.
5
16
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
То хапване пийване какво да му остане на *** и да се тупа в гърдите колко и умен, най-разбиращ и най-можещ, а в същото време е на дъното нещо не се връзва май излиза ,че е най-***.
4
12
 
50
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Оставете хората поне на празниците да правят това си искат. Това си е тяхно право. щом искат да ядат и да пият нека го правят, това кого го бърка? Стига сте говорили за манталитет да се сяда на трапеза по празниците не е характерно само за българите. Както винаги вечно да хулим и да ревем срещу себе си. Не разваляйте поне празниците на хората, другото мисля че е достатъчно.
3
4
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Няма много разлика между ежеВечерната реалност и онази ,наречена празник в нашата родна действителност !
2
23
 
31
 
! Отговори
Дон Карнаж преди 5 години
Хахаха най-после добра статия в тоя сайт
1
19
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Празник за бай ти *** - ядене, пиене, гърмене! Ценности и манталитет!