Почти всеки работещ у нас – с кредит, най-надеждни получатели – жените

Мъж на 30 г. – най-честият профил на просрочилия получател
Обновена: 19 юли 2019 10:54 | 19 юли 2019 09:05,
63
Почти всеки работещ у нас – с кредит, най-надеждни получатели – жените
Снимка: Dnes.bg

2,47 млн. българи имат заеми, а някои от тях имат и повече от един, сочи статистиката на БНБ. Към декември 2018 г. в Централния кредитен регистър има 2,475 млн. кредитополучатели. Това означава, че почти всеки българин, който според статистиката е в трудоспособна възраст, има заеми.

От тях 2,26 млн. са граждани, 99 000 са еднолични търговци, а 102 000 са чужди граждани, 8000 са физически лица със свободни професии.

Раздадените заеми, пак според статистиката на централната банка, са 5,433 млн. броя, а общата сума е 75,866 млрд. лв. Това означава, че в едно домакинство, състоящо се от трима души, има поне един заем, а най-често по повече.

Още по темата
Предпочитани от българите за кредитиране остават банките - 54,7 млрд. лв. са отпуснати чрез 3 млн. броя кредитни сметки, сочат още данните на БНБ. Фирмите за бързи заеми създават условия за конкурентни продукти и вече са отпуснали 2,36 млрд. лв. кредити, пише "24 часа".

Според колекторските фирми средностатистическия длъжник има 1161 лв., а предната година тази сума е била 775. лв.

Средната вноска по потребителски заеми е 300 лв., а по ипотечните двойно по-голяма - 600 лв. С най-високи темпове растат потребителските заеми, въпреки че те са значително по-скъпи.

За година са изтеглени близо 18% повече заеми за потребление, показват последните данни на централната банка.

Стабилният и постоянен ръст на доходите в последните години е свил броя на хората, които имат проблеми с изплащането на заемите си.

1 221 227 души са дадени на събирачи на дългове през 2018 г. Броят им е намалял два пъти за година. През 2017 г. хората с проблеми с колектори са били 2 633 192.

Общата сума, предадена за принудително събиране за 2018 г., е 1,41 милиарда лева, отчитат професионалните събирачи. Въпреки по-големия размер на средния дълг обемът на нововъзложени за събиране задължения се е стопил с около 600 млн. лв. в сравнение с 2017 г., когато е бил малко над 2 млрд. лв.

Най-надеждните кредитополучатели у нас вече не са мъже от големи градове, а жени от средно голям град на възраст около 30 години с дълг до 10 000 лв. Най-много образцови кредитополучатели живеят в София, Русе, Враца, Панагюрище, Пазарджик и Кърджали, показват данни на колекторските компании. Най-рискови за банките са Луковит, Кнежа, Берковица, Добрич, Бяла Слатина и Провадия.

Профилът на клиента в просрочие продължава да бъде млад мъж на около 30 години, който според колекторите не може да прецени правилно доходите и разходите си и затъва в дългове. Най-често те теглят нови заеми, за да рефинансират стари дългове, сочат различни проучвания. Номинално най-голям е броят на борчлиите в просрочие в Пловдив, Бургас и Стара Загора.

Най-голям общ обем заеми със забавени плащания, възложени на професионалните събирачи, си остават банките - към момента със 700 млн. лв. С най-малък риск от забавяния са стоковите кредити, които са отпуснати за закупуването на конкретен продукт. Причините са сравнително малкият размер на сумите за тях - до 2 хил. лв., както и това, че заемът е гарантиран 100% с ценната вещ.

Хит от началото на това лято се оказват малките кредити - 1000-2000 лв., за почивка на море.

Жилищни кредити

Все по-често българинът си купува жилище без собствени спестявания, показват пък анализи на кредитни консултанти.

Все повече сделки се финансират с комбинация от ипотечен и потребителски заем, въпреки че кредитите за потребление са два пъти и половина по-скъпи, показват данните на БНБ.

Голямо търсене в последните няколко години банкерите отчитат и при ипотечни заеми със залог, но без ограничение във финансирането. Те се използват за финансиране на много покупки - от придобиване на нов имот до стартиране на нов бизнес проект.

Българите вече спазват и едно от златните правила, препоръчвани от финансисти при тегленето на заеми - те да бъдат в тази валута, в която получават постоянни доходи.

Основната причина за това е, че от 2016 г. насам офертите за ипотеки в лева стават по-атрактивни и постепенно изместват евровите.

Разликите в цената на заема и лихвените проценти позволяват покриване на курсовите разлики при обмяната, тъй като имотите се търгуват основно в евро. Данните на БНБ сочат, че за 2018 г. 79% от заемите са в левове.

По отношение на конкретните оферти по ипотечни заеми все повече хора предпочитат фиксирани пред плаващи лихви, тъй като така могат да планират вноските си по-добре. Все повече хора, взели заеми, използват рефинансиране или обединяване на задълженията си, показват данни от различни изследвания.

Всеки трети ипотечен заем е рефинансиран, а 39% от потребителските са комбинация от нов и стар дълг.

Бумът на кредитирането от 2018 г., свързан с ниските лихви, ръстът на икономиката, на доходите и конкуренцията между банките се запазиха и през тази година.

Най-високи са опасностите при ипотечните заеми, които са дългосрочни и при които ръстът през миналата година бе най-голям - над 10%, което означава, че те растат по-бързо от доходите.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


63
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
36
6
 
22
 
! Отговори
До чиновник от така преди 4 години
И аз това обяснявам- икономическото робство е в разцвет при демокрацията. Благодаря,че ми потвърждаваш думите. Който се счита достатъчно богат, за да допусне да е икономически роб на няколко лоени топки, нека тегли кредит. Аз ще пропусна.
35
15
 
12
 
! Отговори
Чиновник преди 4 години
В Западна Европа, с която постоянно се сравнявате ВСЕКИ човек има по НЯКОЛКО кредита. Вие, кво искате, бе? С една заплата да можете да си купите чисто нова кола ли? Това го няма никъде. Пък и кредитите ви са за телевизори по 3-4 хил. лв. екзотични почивки, жилища, вили, луксозни ремонти. Все неща, за мисли само сит и доволен човек.
34
3
 
5
 
! Отговори
De tr до Пешо преди 4 години
Цитат: Значи на 83к плащам месечно около 195 лева лихва.Хубаво, 12 x 195 = 2340 е лихвата, която ще платиш за година, което е 2,8% от 83к. Хубаво, ама ти не го изплащаш за година, нали? За 10 години по около 1,3к (да предположим, че си с намаляващи вноски) са 13 к лихва. Което не е 2,8% от заема ти, ами си е nad 15%.
33
0
 
1
 
! Отговори
така като гледам преди 4 години
До Унуфри2,47 млн
32
0
 
12
 
! Отговори
Крамер преди 4 години
Да добре! Все едно в Ивропатъ нема други държави на кредит. Сичко живо е на кредитатлъ! Много малко хора имат свои пари. Wake up !!
31
0
 
15
 
! Отговори
До шопо преди 4 години
Каква да е разликата- ми обикновеният лихвар може и да го осъдят като прекали, а за осъдена банка, която прекалява, някой да е чул?
30
3
 
6
 
! Отговори
Унуфри преди 4 години
47 млн. българи имат заеми ????????къде се събира толкова население ?
29
2
 
14
 
! Отговори
до Шопо преди 4 години
Банката ти реже главата под патронажа на държавата.Влезем ли в Еврозоната, лихвите ще паднат, но пък цените вярвам ще скочат рЕзко, така че все същия буЙ в нашите ***!
28
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Нашенеца върши големи глупости понякога(често) - тегли заеми за скъпа кола и за почивка.
27
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
разбирам кредите за няколко неща:1. първо жилище -> лихва от рода на 200-300лв спрямо жилището е по-изгодно условие от наем на сходно за 600-900 (разбира се има недостатъци, но да ги мисли този дето се нагъзва)2. инвестиция в нещо с което да изкара повече от всички такси и лихви на банката.всички кредити от вид "взимам за кеф" ги плащаш скъпо.
26
3
 
9
 
! Отговори
Шопо преди 4 години
Я да попитам -каква е разликата между обикновен лихвар и банка-лихвар ?
25
4
 
18
 
! Отговори
до Пешо преди 4 години
Не съм толкова богат, че да плащам лихви.
24
5
 
20
 
! Отговори
Активист на БКП преди 4 години
Това е благодарение на мъдрата финансова политика на ГЕРБ и колосалните заплати по 270 ? ! Слава на ГЕРБ !!!
23
1
 
11
 
! Отговори
До бай Тошо от така преди 4 години
Амах. И на демокрацията също е принцип. Тегли се малък кредит, връщат се много пари. Едни хора стават лоени топки от обирането на други хора. При това не ги съдят за лихварство. И не само с кредити се обират другите хора, но в случая за кредити е думата.
22
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ни сЪ притИсняЪЙтИ селяни, сИгъ след НАПлийкс, всички ШЪ стИ с по 5 кредитЪ.Може да не сте ги теглили виЙ ама ще ги изплащате виЙЙЙ !!!Телета прости бугарски.
21
3
 
7
 
! Отговори
Пешо преди 4 години
До до Пешолихвата около 2,79%, ГПРто около 3,0% - със застраховката може да е 3,1%.Значи на 83к плащам месечно около 195 лева лихва, мисля че е съпоставимо със световните нива
20
3
 
10
 
! Отговори
бай Тошо преди 4 години
До Такаточно това са принципите на капитализма
19
2
 
20
 
! Отговори
Охобохо преди 4 години
Два милиона и половина имат кредити и още половин милион дребни между приятели,които ги няма в статистиката и това означава всички,защото останалите са деца и пенсионери в семействата.Цялата държава е на кредит вече,станахме като американците.А жените не ги връщат сами кредитите,просто мъжете гърбят за да внасят жените.
18
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Е за това нищо не казват от Герб еле баце те все говорят колко много пари на влог имали българите,колко много коли преминавали границата.....понякога се питам тоя човек злобее ли ,защо не си направи един елементарен анализ на колко души са влогавете не са ли същите хора с влоговете и тези дето имат по цял автопарк и дето и до тоалетната ходят с колите си ,колко от колите са нови и колко са трошки например.....е такъв елементарен анализ предлагам като за елементарни хора....
17
2
 
7
 
! Отговори
Ф.С.В. преди 4 години
ХМ! Стигам след дълбоко размишление и финансов анализ че- Само Бойко Борисов няма кредит ! Дори министрите му живеят по квартири и паркинзи и плащат наем на майките си или нощувки в къщи за гости или баба им е дала някоя къщичка до морето ! ХМ! -----Ама че сме бедняци !!