40 хил. ромчета са тръгнали на училище благодарение на програма за интеграция

За първи път в образователната система има повече деца от семейства без образование
17 ное 2019 17:10, Нели Христова
113
40 хил. ромчета са тръгнали на училище благодарение на програма за интеграция
Снимка: Булфото

От всички бюджетни програми с най-висока обществена възвръщаемост е тази за предучилищното образование. Въвеждането на задължителна подготовка на 4 години няма да струва много. Финансираме голяма част от това обучение – 14 млн. лева, но увеличеният обхват от 78% деца до над 90% деца ще струва около 25-30 млн. лева на годишна база“. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, цитиран от БНР.

По повод освобождаването от таксите за предучилищна възраст той подчерта, че всяка една система има солидарност.

"Все още нямаме решение колко точно ще бъдат средствата, но те ще се допълнят със средствата от държавния бюджет и от средствата от европейския социален фонд“.

Министър Вълчев каза, че в рамките на програмата за интеграция на ромските деца през последните три години са записани близо 40 000 деца, голяма част от тях в системата на предучилищното образование:

"Основният проблем е културен – отношението към образованието. Трябва да продължим с активността по механизма и е по-важно да ги накараме да ходят ежедневно, защото самото записване е еднократният и по-лесният акт. Имаме и проблем с мотивацията за учене, но това е при всички деца", каза още той.

Красимир Вълчев каза, че за първи път в системата на образованието има повече деца от семейства с по-ниско образование на родителите:

"Това се дължи на демографското възпроизводство. Трябва с повече усилия на всеки един учител да приобщим децата“.

Образователният министър уточни, че склонността за включване в педагогическата професия се увеличава:

"Имаме тройно-четворно предизвикателство за следващите 10 години. Една страна трябва да има достатъчно учители. При нормална възрастова структура трябва да се пенсионират 25%, а при нас – 45%. Трябва да обезпечим системата с добри учители. Догодина предвиждаме трети стипендии за ученици с най-добри резултати, които се включат в педагогическо образование. Ранният достъп до образование е функция на равния достъп до добър учител... Имаме недостиг по определени дисциплини – предишните години беше по информационни технологии и по английски език, а през следващите години ще бъде по математика, по физика, по химия".

Дисбалансът при заплащането в сферата на училищното образование и в тази на висшето Красимир Вълчев обясни, че причината е в модела на регулиране на двете системи и в нивото на отговорност:

"В системата на училищното образование до голяма степен са централно регулирани възнагражденията, докато висшето образование е напълно автономно. Средните заплати във висшите училища са над 1900 лева, но разликата между най-ниските и най-високите е средно 150%, докато в сферата на училищното образование разликата е 40%“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


113
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
46
0
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Тръгнали са и са стигнали до края на махалата да се ориентират ,къде каквоима за присвояване или да впрегнат коня за градска разходка.Аз казвам100 хил са тръгнали,*** ги брои.Амаизцепи се слънчасалия и следва дълбоко навеждане.Вълчев друго незнае.
45
1
 
38
 
! Отговори
SS преди 4 години
Вълчев на колко бедни българчета помогнахте ??? Не помагате в нашият град за тъмните има автобус,закуски ,помощи и др. за нашите деца нищо !!!
44
0
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Политицити направиха всичко по силите си за прогонят етническите българи от България,а сега се чудят какво да правят с новите българи 1300 S!
43
1
 
18
 
! Отговори
Оле мале преди 4 години
Най - забавно става когато големия *** не може да прибере малките си ,понеже каруцата е развалена . Той или няма телефон по който да му се съобщи че училището не работи денонощно или като вдигне казва " Ти ми ги прибере госпожа " и затваря .....
42
0
 
30
 
! Отговори
НРБ преди 4 години
Загуба на време и пари оставка на министъра !!!
41
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До научна фантастикаПак ще раждат много ромите - просто ще бъдат изоставяни децата, не че и сега не го правят. В домовете, както и в приемните семейства преобладават децата от този етнос - да не кажа почти всички. Това е наследство от времето, когато не получаваха толкова помощи.
40
2
 
33
 
! Отговори
Оле мале преди 4 години
Участието им в учебния процес се състои в люлеене на вратата ,ходене до тоалетна ( пиене на вода) по време на целия час ,по няколко пъти . Мандахерцане по коридоридорите минимум 10 мин. Ядене на безлатна закуска . Тръгване от училище около 11 часа . Разбира се по основателна причина - мама или кака роди , свадба , пътуване и др . Всеки ден имат причина да не останат . Липсват учебни пособия - химикали,тетрадки ,блокчета идр
39
3
 
30
 
! Отговори
Оле мале преди 4 години
Присъствието на малкото патладжанче в училище е истинско предизвикателство. Първо то идва когато само реши,като ден от седмицата и час . *** не са ориентирани във времето . Като стане калъбалък в махалата те разбират ,че трябва да дойдат. Не познават часовника . Ориентират се по слънцето .
38
1
 
32
 
! Отговори
Научна фантастика преди 4 години
Хайде да поразсъждаваме в стила на Оруел и да си представим бъдещето при едно условие.Какъв ли ще бъде резултатът, ако бъде приет закон, според който всеки, който желае да създаде дете, първо трябва да плати една солидна такса. И след като го създаде, да не получава никакви помощи и детски надбавки?Отделно от това, друг закон да задължава всеки, който има дете, да работи, за да го храни.Това няма да се отрази на процента на новородените етнически българчета.Но едни други ще намалеят рязко.
37
0
 
41
 
! Отговори
Наблюдател преди 4 години
Официално: образованието ни вече е насочено основно към ромите, тъй като те са мнозинството от учениците.
36
0
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
И бащите на такива социално слаби дечица биха могли да бъдат впрегнати да вършат нещо полезно за общината и за държавата, ако и те се водят трайно безработни.Но за беда родителките на тази категория деца в повечето случаи се водят самотни майки, макар че постоянно живеят с по някой мъж и го хранят с парите от детските надбавки и социалните помощи.
35
0
 
26
 
! Отговори
мак преди 4 години
Колко ромски деца ходят редовно на училище? Това, че успяха да запишат хилядите е най-елементарна работа и не е постижение. Да започнем от това, че образованието е задължително, оттам нататък няма какво да се вайкат, който не спазва закона, има си санкции.
34
0
 
8
 
! Отговори
Хаха преди 4 години
Падам и умирам
33
0
 
29
 
! Отговори
Чичето преди 4 години
Глупости! Върнете трудови войски - по Тошово време *** бачкаха яко, а вечер - на училище. Хем придобиваха професия, хем грамотност, хем и държавата имаше полза!
32
0
 
21
 
! Отговори
Няма да се оправим преди 4 години
До Титоще призная, че властимащите са започнали да действат разумно, когато видя, че в кратки срокове са осигурили места в детските ясли и детските градини за децата на всички работещи и учещи родители, които нямат у дома си свободен и достатъчно здрав възрастен човек, който да гледа внуците.Едва след това да мислят за децата на трайно безработните, които нямат никакво намерение някога да започват работа.Но не безплатно.Майките на такива деца да чистят в детската градина, да помагат в кухнята
31
0
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
А още толкова българчета минаха през Терминала!
30
0
 
32
 
! Отговори
Даскал Пандо преди 4 години
Посещаемостта в ромските училища се движи между 50-60%.Това е истината !!! Всичко друго е лъжа ! Имам 28 години работа в такова училище и говоря истината !!!
29
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Тито 31Ти пък познай тия социално слаби с безплатните градини колко ще ходят на градини! Едни големи пари ще бъдат броени на фирмите за детско и училищно хранене по обществени поръчки. Познай кой ще прибере парите, които са уж за хранене на ро.мчетата! Ще назначат още детски учителки и техни помощнички, познай на коя партия ще бъдат членове тия новоназначени учителки! Първо мисли, преди да пишеш!
28
0
 
40
 
! Отговори
Друго е важното преди 4 години
Колко от тези 40 000 продължават да ходят на училище, след като веднъж вече са се появили там?Колко от тях седят мирно в час и хем не пречат на останалите деца да учат, хем те самите внимават и възприемат преподавания материал?Колко от тях ще завършат поне основно образование с диплома, която има реална стойност?Това са важните неща, а не само да ги докараш до сградата и да отчетеш този факт.
27
1
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
40 хил ро.мчета в училище, ама вчера писаха, че спрели помощите на 23 хил. семейства (или 28 хил, не помня точно), щото децата им не ходели редовно на училище. Та хвалбата на Вълчев не е като за хвалене.