Не искаме за съседи наркомани, пада възрастта при употреба на 13 години!

Хомосексуалистите, ромите и бежанците са по-добре приети
81
Не искаме за съседи наркомани, пада възрастта при употреба на 13 години!
Снимка: Pixabay

Никой не иска за съсед наркоман. Българското общество е по-толерантно към бежанците, хомосексуалистите, ромите и най-високо заклеймява именно употребяващите наркотици. Това каза социологът Антоний Гълъбов на работна среща с медиите по проблемите с употребата на наркотици и лечението на зависимости.

Още по темата

Според специалисти отношението към зависимите като към хронично болни би ни направило много по-адекватни към тях. Именно стигмата и това, че смятаме избора им за доброволен, усложнява многократно проблема.

Бивш наркоман няма, нима?
 
"Бивш наркоман няма, е другата крайност на посланието за доброволен избор, обезсмисля лечението и поддържа употребата", каза психиатърът д-р Цвета Райчева. Тя акцентира, че в повечето случаи това не се разпознава като здравен проблем, какъвто всъщност е.

Смъртните случаи у нас, свързани с употребата на наркотици, са 24 за 2018 г. - починали са 18 мъже и 6 жени. Данните са на националната статистика, но според специалисти у нас и в Европа, те са силно подценени.

По думите на д-р Райчева употребата на наркотични вещества само видимо изглежда като доброволен избор, а относително добър контрол върху нея има до определен момент.

Александър Панайотов от Националния фокусен център обяви данни, според които 37.3% от хората у нас пушат, докато в Европа този процент е 29.4. Употребата на алкохол също е над средната в Европа. 11.2% поне веднъж в живота си са употребявали наркотични вещества у нас. В Европа този процент е 29, като 26% се формират от употребата на канабис. Поне веднъж към наркотици в последните 12 месеца са посегнали 5.7% от хората у нас при 5.5% за света.

Броят на смъртните случаи от ХИВ намалява, но в Източна Европа расте

Конкретно за употребата на кокаин сме на ниво под средното за Европа. Пада обаче средната възраст, при която учениците започват да употребяват наркотици и тя е 13 години.

На срещата беше акцентирано на превенцията, която е свързана основно със средата в семейството. Неблагоприятните събития в ранна детска възраст, сред които насилие, пренебрегване, бедност, тормоз от връстници, психични заболявания на родителите и др., са свързани с повишен риск от употребата на наркотици по-късно, обясни д-р Владимир Наков от Националния фокусен център. Ключов фактор за ефективна превенция е образованието на всички нива.

Домашното насилие се увеличава

Според социолога Антоний Гълъбов българското общество става все по-насилническо и над 40% е декларираното домашно насилие. Същевременно 85% от пълнолетното население в България е убедено, че възпитанието на детето е само работа на семейството.

Обществото ни е търпимо, но не е достатъчно толерантно. Именно когато пациентите се стабилизират, най-важна е реинтеграцията им в обществото.

Според специалистите системата на лечение на наркозависимите в България е добре развита, но липсва хуманността в обществото, която не е свързана нито със законодателство, нито с финансиране. Като конкретен пример за дефицита й беше дадена съпротивата на живеещите в "Младост" срещу присъствието на метадоновата програма.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


81
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Цигарите и алкохола по нива на зависимост и вреда за организма и обществото се намират само на едно ниво под хероина. А като се замислите, вие колко точно човека познавате които вземат хероин? Този наркотик отдавна не е популярен в България. В същото време всеки втори пуши като комин и консумира твърд алкохол всекидневно.
6
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 4 Това са напълно нескопосани аргументи. Кафе, и алкохол в модерация могат да се приемат цял живот, цигарите предизвикват рак след ДЕСЕТИЛЕТИЯ. От "безвредните наркотици" може да се посочи канабис и един-два халюциногена, отново в модерация. По-голямата част от тях, като хероин,кокаин,амфетамини,барбитурати и техните деривати са смъртоносни. Тези вещества са способни да нанесат непоправими щети в рамките на няколко месеца. Да ги сравняваш с кафето и цигарите е несериозно.
5
4
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
В България специално алкохола участва или е директна причина за поне 80% от катастрофите, битовите престъпления, домашното насилие побоищата и др.От цигарите пък умират десетки хиляди всяка година.Реално в България има около 3 милиона активни наркомани. Така че искате или не вие със сигурност имате много съседи наркомани. Всеки втори е наркоман.
4
8
 
8
 
! Отговори
Либерастия преди 4 години
Бивш наркоман няма! Да, така е. Същото важи за алкохолиците и ЛГБТ-тата. И кой им е виновен на наркозависимите, ако не те? Някой насила ли ги е дрогирал, или те са почнали сами да употребяват дрога?
3
10
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
А интересното в случая е че в България почти няма човек който да не взема наркотици.И нека да имаме предвид реалностите а именно - алкохола, цигарите, и кафето също са наркотици. И това че тези наркотици са легализирани не означава че са по малко опасни от нелагализираните. Даже може да се каже че е обратното. Една голяма част от забранените наркотици са почти безвредни за организма и не предизвикват зависимост.В същото време стотици хиляди умират от цигарите и алкохола.
2
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Дали ще са наркотици или алкохол, разбира се, че изборът е доброволен! Но понеже си мислят, че се контролират, трудното става после...
1
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"над 40% е декларираното домашно насилие"От кого ? Защото със сигурност не е от средно статистическите хора. "стигмата и това, че смятаме избора им за доброволен"Сами отиват при диларите, дават им пари, прибират се, изваждат лъжица, нагряват я, извличат дозата със спринцовка и я инжектират... Всичко това НЕ е доброволен избор явно ?!Абе, тия имат ли някаква връзка с действителността ?