Мохамед от Алепо: Не искам в Германия, в България е по-хубаво!

Къде и какво работят мигрантите у нас?
Обновена: 20 дек 2019 21:21 | 20 дек 2019 21:15, Елка Василева
191
Мохамед от Алепо: Не искам в Германия, в България е по-хубаво!
"Благодаря на България", казва Мохамед от Алепо (вдясно). Снимка: Дойче веле / А. Детев

Тя е от Афганистан. Той идва от Сирия. Пристигнали са в България като бежанци. И са решили да останат. Отдавна работят, а децата им ходят на училище. Дойче веле разказва за срещите си с мигранти в България.

Посещаваме бежанския център в Харманли три години след сблъсъците там. През ноември 2016 центърът, в който тогава пребиваваха над 3 хиляди души, беше поставен под карантина заради протести, подклаждани от националистически организации, които смятаха, че има опасност да плъзнат епидемии. Подобен риск не беше доказан, но напрежението ескалира, полицаи и мигранти бяха приети в болница, имаше сериозни материални поражения, а над 400 души бяха арестувани в нощта на сблъсъците.

Харманли днес

Днес в центъра в Харманли е спокойно. В 10 часа сутринта не срещаме почти никого по пътеките, градинките и спортните игрища в комплекса. Служителите ни разказват, че голяма част от 120-те обитатели са на работа, а децата - на училище.

Веднага питаме: Как така на работа? Пребиваващите в центъра остават тук само докато тече процедурата им за получаване на статут. Оказва се, че три месеца след началото на тази процедура те имат право да работят. Славчо Янев, директор на центъра в Харманли, ни разказва, че много хора се възползват от тази възможност. “В текстилната сфера в Харманли. В Хасково правят баклави. Работят и в хлебната индустрия, в заведения, в заводи, на бензиностанции”, изброява Янев.

Десетина души са намерили препитание в други градове в страната и живеят там под наем - в София, в Пловдив, в Димитровград. Янев ни разказва как се регламентира това: “Аз издавам решение за външен адрес. Минава една процедура, колегите от МВР проверяват дали този адрес съществува. А те си оставят телефонния номер и когато има необходимост, им се обаждаме по телефона и те идват тук”.

Още по темата

Срещаме млада жена от Афганистан, която също е работила извън центъра - в София, в завод за почистващи материали. Но се върнала обратно в Харманли, където работи в цех, в който шият завивки. Има три деца. И трите ходят на училище в Харманли. Днес е тук, за да разбере какво става с документите ѝ. От четири години е в България, но още не е получила статут. Тя и съпругът ѝ са принудени да живеят отделно, тъй като неговата процедура е завършила с отказ. Мъжът обжалва пред две инстанции, но те потвърждават решението. Затова сега се намира в бежанския център в Любимец, който е от затворен тип, а жената сама се грижи за децата.

Хората наоколо ни разказват, че работи много и в недобри условия. Работодателите ѝ плащат малко и със закъснение. Служители в центъра потвърждават, че наистина има случаи, в които кандидатстващите за убежище в България стават жертва на некоректни работодатели, особено в шивашката индустрия. Работа от сутрин до вечер срещу твърде малко пари. “Трите деца се прибират от училище и чакат мама, но мама е всеки ден на работа до късно”, разказва ни преводачът на жената от Афганистан.

Къде и какво работят мигрантите в България?

За сферите, в които работят мигрантите, и проблемите, с които се сблъскват, говорим с Мартина Райчинова от “Каритас”. От неправителствената организация помагат с безплатни курсове по български, психологическа подкрепа, помощ пред институциите и при търсенето на работа. Само през 2018 година те са успели да окажат съдействие на 2 747 бежанци и мигранти.

Мартина ни разказва, че мигрантите, които знаят поне един западен език, могат да работят в кол центрове, където условията и заплащането по принцип са добри. “Доста хора работят и в Илиенци. Но там съм чувала за злоупотреби. Особено с непридружените непълнолетни, защото те нямат право да подписват договори. Оплаквали са се, че не им плащат”, обяснява Мартина. За забавени плащания ни разказват и в Харманли. Както и за случаи, в които кандидатстващият за статут получава отказ, докато работи. Това означава, че трябва веднага да бъде преместен в център от затворен тип, а заплатите, които е изработил, остават неизплатени.

Разказваме на Мартина историята на жената от Афганистан, с която се запознахме в Харманли. За условията, в които е принудена да работи, както и за това, че българските власти на практика са разделили семейството ѝ. Мартина казва, че е чувала и за други подобни случаи. И обяснява как се стига до това разделяне на семейства. “Има политика хората от едно семейство да се обработват като напълно отделни случаи. Не знам защо е така, но мъжът и жената си имат отделни процедури”, обяснява Мартина. И дава още един пример: “Разделят се и пълнолетни деца от родителите им. Случвало се е например 18-годишно дете да получи статут, а неговата майка още да няма такъв”.

"Благодаря на България"

Но има и много положителни примери - хора, които упражняват в България своята професия-мечта и дори са успели да изградят семейство тук. Един от тях е Мохамед Джамал, който пристига в България през лятото на 2013 година. Още през 2014 започва да работи като фризьор в София. Докато говори с нас пред бръснарницата в центъра на столицата, Мохамед се поздравява с всички съседи, които влизат и излизат от сградите наоколо. “Не искам да ходя в Германия. Тук е по-хубаво”, казва ни той и добавя: "По-топло е, по-близко до нас”.

Мохамед е от Алепо, но не следи ситуацията там, даже новини не гледа. Мисли само за болния си баща, който е в Турция. Сириецът има шест деца от първия си брак и едно от втората си съпруга, която е българка. “Всички те ходят на българско училище”, разказва ни той. “Благодаря на България.”

Новите деца на България

И децата в Харманли, които представляват една трета от всички пребиваващи в бежанския център, ходят на училище. 22 от тях посещават учебните заведения в града, почти всички останали още не са в училищна възраст. А след като приключат с учебните занятия, част от тях се включват в проект на “Каритас”, в рамките на който майсторят, учат и доразвиват познанията си. Последно са се подготвяли да бъдат коледари. Афганистанските деца ще бъдат облечени в подходящи костюми и ще посетят пенсионерските клубове в Харманли.

В София “Каритас” също работи с децата. Например в рамките на изложбата “През очите на другия”. “Това е една изложба, която направихме по случай Деня на отворените врати в месеца на бежанеца, който организираме всяка година през ноември”, разказва Мартина от “Каритас”. “Помолихме деца от училища в София, които имат съученици бежанци, да нарисуват как си представят тяхната родина. А децата бежанци нарисуваха как виждат България.”


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


191
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
20
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Да отива да се сражава за родината си ! Страхливците умират в срам !
19
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Явно и тук трябва да има спящи клетки.
18
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Е. Г.Cтрaнен нaрод cме. Тези бизнеcмени измaмници не ca ли нaши хорa? Щом мaмят нac, зaщо мълчим и cи избирaме вcе едни cъщи мaймуни? Или ca ни виновни бежaнците? Зaщо cе държим кaто гевреци? Инaче децa cе рaждaт нaвреме. Докaто cе нaглacим и то е минaло. Пaк ли бежaнците ca виновни?
17
1
 
30
 
! Отговори
Само се чудя... преди 4 години
Българско семейство с 3 + деца как се издържа с заплата и 36 лв детски от държавата, а тия с две жени 6 деца... само да не ми говорят, че те са по - нуждаещи се от нас
16
4
 
9
 
! Отговори
от Амед до 16 преди 4 години
а вие пазите Евреите убили Пророка Ви Исус, по-жалко от това не може и да бъде!!
15
4
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Не им се подигравайте и тяхната не е лесна..
14
22
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
всеки който е трябвало да си пробива път в Западна Европа, знае че там ти дават безплатни уроци, хранителни помощи , места за спане , дневни центрове и т.н. и 90% от тези услуги се поддържат от църквата и това е много преди войната в Сирия, НПО-тата не са ви виновни
13
4
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До АмедВсе сте претопили. Вместо да се биете със зъби и нокти за собствения си дом и държави, вие тичате като най-жалки просяци да точите социалните системи на ЕС. И въпреки че сте стотици милиони из целия цивилизован свят (защото вашия не е такъв), скалъпвате барем по дузина атентати годишно сред беззащитни хора. Какъв достолепен джихад и каква човещина! Между другото пророка Мохамед е бил другар с много христяни, вкл. монасите от манастира Св. Екатерина в Йерусалим. Вие сте срам за него!
12
1
 
45
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Я да пуснат пак това интервю за една госпожа от Ирак,която живее в Бг от началото на 90те и налагаше мнение за това как трябвало да се обличат българкиъе. Аз нз човек със здрав разум,който да отиде в Ирак или СА и да им обясни че трябва да ходят с поли и токчета а не омотани като дюнер.
11
0
 
48
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Що журналята от т.нар. медия Дойче веле не направят репортаж за българите, които се изправят пред същите проблеми с некоректни работодатели,мизерни и нередовни заплати(въобще ако ги получат),отвратитечлни условия на работа и използвани от пишман бизнесмените. Чорбаджиите не лъжат само тези,за които е написана статията а лъжат и самите българи.
10
1
 
18
 
! Отговори
До 5 преди 4 години
Поне не сме само ние. Германия има 7-8 млн мюсюлмани, Франция 5.7 млн, Великобритания 2.6 млн, Швеция 810 хиляди.
9
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Евро-хибридка.
8
1
 
26
 
! Отговори
МНЕНИЕ преди 4 години
Стягат нова Квартира на ИДИЛ в България .Германия , Франция и Австрия гледат да ги държат по-далечр от техните Граждани - да си гърмят бомбите в България .
7
6
 
38
 
! Отговори
Гошо от България преди 4 години
И двамата работят? Поздравления за журналистите, че са намерили цели двама (2-***, ДВАМА!), които да работят. Челядта, както се разбира от статията, "усъвършенства" уменията си. Вероятно уменията са такива по химия, физика и електротехника - всичко, което е нужно, за да сглобиш самоделно взривно устройство и да посетиш коледен базар.
6
0
 
45
 
! Отговори
ИСТИНАТА преди 4 години
Работата от сутрин до вечер за малко пари и нередовни важи и за българите. Тук бизнеса е на африканско ниво с нулев мениджмънт и малко умствен капацитет. Шефа кара кола на цена по-скъпа от самия бизнес или в най добрия случай колкото заплатите на всички служители за година
5
3
 
42
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
От първата жена имал 6 деца от втората жена 1.И всичките на социални помощи ама много работели.Е как става тая работа я кажете ем на социални хем няма пари да си купи обувки хем още деца прави и много работи?
4
6
 
35
 
! Отговори
Бо Тик Вун преди 4 години
Уилкомен, елате Всички у България, тука само 500 години сме се борили с Ислямско Иго, под Брюкселско Р0бство, защо да не станем Халифат Отново! Гарантирано от представителите на Европейската Народна Партия в България!!
3
1
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Каритас е католическа организация и действително помага на много хора,но трябва да направят и приюти с храна за бездомните,не само за бежанците!
2
11
 
45
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ама аз не те искам тук бе, мой !
1
5
 
57
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Това да не е платена реклама?

Спонсорирани публикации