Като приказка от 1001 нощ: Шафранът - златна мина за България

Защо Хасан Тахиров избягал от България, а сега се е върнал от Швеция
Обновена: 30 дек 2019 20:02 | 30 дек 2019 19:55, Елка Василева
41
Като приказка от 1001 нощ: Шафранът - златна мина за България
Снимка: Дойче веле /В. Байрамова

Хасан Тахиров е на 69 години, науми ли си нещо, не мирясва. От девет години работи за идеята България да произвежда шафран и да стане износител на луковици, а после да създаде и собствена марка продукти.

Той живее на Стръмни рид в Родопите до телевизионната кула, разказва Дойче веле. Оттам гледа как земята опустява, как тютюнът си е отишъл от планината, а с него и хората. Но идеята за шафрана го вълнува отдавна.

Избягал от България през 1973 г., едва на 20, и успял в Швеция с верига магазини. Ходил е в Иран още по времето на Пахлави. Там от приятели разбрал как и в суровия климат на планината може да се препитаваш с шафран.

"Реално в България идеята за производството на тази скъпа култура  се роди през 2009-а година. Беше ми омръзнало да слушам министри и политици да казват, че нещо трябва да се прави, а никой нищо конкретно не предлагаше. Ето, аз я предлагам", казва той.

Началото

Със съпругата му Рени купили първите 70 кг луковици от Турция и ги раздали в около 30 села в Кърджалийско, за да пробват почвите. Засадили и в двора на къщата си и още първата година се уверили, че тази култура се развива идеално, независимо от структурата на почвите.

После Тахиров решил да пробие и в държавните опитни полета. Пътувах много пъти до БАН, носех от моя разсад, предложих да опитаме в Пловдив, Русе, Враца, Видин. Беше нужно научно доказателство, че има почва за шафрана у нас. Това лилаво чудо вирее в цялата страна", убеден е пионерът.

През 2015-а той основава Българската национална асоциация за производство на шафран и биологични шафранови продукти. Членовете й вече са над 6 500 с общо около 10 000 дка площи, а има и производители извън асоциацията.

Хасан и Рени обработват 60 декара. Според него това производство е десет пъти по-леко в сравнение с тютюна, заетостта е само месец и възвращаемостта е бърза. "Не е като да чакаш пари по европроекти за ябълкова градина например. Според нашите статистики парите от един декар шафран се равняват на прихода от 300 декара пшеница или поне 70 декара лозе. Къде в Родопите толкова  земя на едно място! За шафрана инвестираш през август и през юни вече имаш луковиците, 100 процента си връщаш вложеното, а през октомври-ноември береш цветовете. Това е наистина спасение от обезлюдяването", казва Хасан. И допълва, че все повече млади образовани хора от градовете се връщат към наследствените си имоти на село – шафранът ги привлича.

През май тази година представители на асоциацията са сключили договор с Китай за 600 тона луковици от България, азиатската държава обаче иска хиляди тонове. Договор има и с Иран, създава се център за развитие на шафрана в България. Лобистът за алтернативния земеделски поминък обяснява, че иранците са лидер в света по производство на тази култура, те продават няколкостотин вида негови продукти.

"Не е за вярване – тази страна е хилядолетен производител, а сега ние ще изнасяме луковици за там. Полезно е и за двете страни – ние се нуждаем от техния опит, а те от нашите луковици, които се развиват много по-бързо поради подходящите климатични условия в България", обяснява разпалено той.

Планът „Шехерезада“

През 2018-а година пътувал с българска делегация в Иран. Разговаряли с икономическия министър Емил Караниколов – разбира се, че за шафрана. Той му възложил да разработи 5-годишен план за производството, да направи проектосметка за това колко трябва да вложи държавата и да опише прогнозите за развитието.

"Направих го. Посочих, че ако държавата инвестира първоначално един милион евро, създаде голямо опитно поле, започнем със сто тона или към 10 милиона луковички, засадим двеста декара първата година, то само след година ще имаме 50 милиона луковици. Те се размножават много интензивно, след което се дават на производителите. Ако 5 000 производители с по половин декар засадят по 25 000 луковици, условието е следващата година да върнат обратно също толкова. Така се изгражда пирамида – тези хора създават още толкова производители, осигуряват им първичния материал. А след пет години засадените площи в България могат да станат един милион декара и 100 000 семейства в планинските региони ще имат постоянен поминък и годишен приход от около 30-40 000 лева. Излиза, че държавната инвестиция в едно семейство е десет евро. Това звучи като приказка от 1001 нощ, но не е. Аз не живея в приказките на Шехерезада, обработвам си земята и печеля, затова знам", уверява Хасан.

Миналото лято той е предал детайлния си  план на министър Караниколов, но до момента не е получил одобрение. Хасан не знае дали изобщо е разглеждан и обсъден, само си повтаря, че няма право да се ядосва. Голямата му цел е България да създаде собствена шафранова марка, която би конкурирала и "Нестле" – шафранова вода например.

"Тази култура е златна мина. Нали ако бутилка вода с екстракт от шафран е с 50 стотинки по-скъпа от обикновената минерална, ще я предпочетете заради безценните й качества. Или ако в бебешките и детските храни има такава добавка. В други страни се прави чай, сапун и какво ли още не, това е много продаваема стока."

До Швеция и назад

Избягал от комунизма през 1973 с приятел – през Сърбия, седмица пеша из планината, с влак до Марибор, после през Алпите пеша… В Австрия останал малко над година в емигрантския лагер в Трайскирхен до Баден, недалеч от Виена. "Защо ли - на 20 вече бях ядосан, преследваха ме. На едно тържество за 9 септември в моето село Фотиново се добрах до микрофона и извиках: "Хора, слушайте ме, най-голямата лъжа в света е комунизмът!". Тогава бях ученик в Техникума по икономика в Хасково. И накрая през 1989-а се яви и доказателството за думите ми. Образованието си по икономика продължих в Швеция, основах свой бизнес в Малмьо. Там живях до 2000-та година“, разказва Хасан.

Свръхдинамиката на западния живот го изтощила, връхлетяла го и трагедията с двете деца – дъщерята с тежка форма на аутизъм, сина си изгубили едва 12-годишен. "Тогава започнах да пия безконтролно, не исках да съм жив. Но шведите ме прибраха на задължително лечение за две години. Отказвах алкохола за кратко, но после пак… Всяка улица, всяко дете ми връщаше спомените. Лекарите ме посъветваха да сменя средата. Избрах да се върна в родния си край, в моите Родопи, а Рени е неотлъчно до мен", казва той. И вече обмисля следващия си ход – за  лилавите полета на България и живналите селища.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


41
Още по темата: шафранХасан Тахиров
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
33
0
 
2
 
! Отговори
Опааа преди 4 години
Тахоров е прекупвач на луковици и продава на незнаещите с надежда да спечелят. Гледа няколко лехички в двора си и знае прекрасно че подправката е обезценена ужасно много в Европа (в магазин си купих грама на 3евра пакетиран) .И да добавя 15те му декара в Любимец станаха 60декара... Само че в Любимец никой незнае за съществуването им .... Мошеник на дребно , опитвайки се да стане на едро дори и правителството да измами ,това е.
32
1
 
14
 
! Отговори
Иван преди 4 години
На Хасан и Рени да са живи и здрави и Бог да сбъдне мечтите им през новата година ,достойни за уважение ХОРА ,,,,,,Българските политици най долната пасмина от *** без изключение те погребаха България,,,
31
6
 
3
 
! Отговори
1 преди 4 години
От шафран идва ***. Според историята и съответното изследване, пристанищните *** трябвало да носят жълти кърпи, за да се отличават от порядъчните жени-да не стане грешка. И понеже шафранът има жълт цвят, затова. Било е отдавна и подправката е била позната у нас. Трудно ще почне тоя бизнес у нас поради причина, че се работи много на ръка, а ние нямаме такива традиции-освен хората от тия краища, дето произвеждат тютюн. В други държави имат традиции от векове.
30
5
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ядох в Милано преди години ориз със шафран. Няма такава смpaд на канал.
29
4
 
1
 
! Отговори
БББ-ноната партия преди 4 години
До преходаБокова Бандитска България - БББ - ха да ни е честита през новата 2020 година БББ-ВВВ
28
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен 3 преди 4 години
Гледах в youtube за някакво село в Гърция, където цялото население, от децата до старците, е впрегнато в производството на шафран. Имаха си нещо като малка фабрика за сушене и опаковане. Видимо селото благоденстваше. Това обаче се случва в Гърция, която е една социална държава и се грижи за гражданите си. В мутренско-мафиотската България, предприемачите които се наемат да го отглеждат, веднага ще бъдат смазани с данъци, такси, таксички, необходими лицензии от 100 места и дебеловрати тарикати.
27
1
 
6
 
! Отговори
прехода преди 4 години
От гюлово масло на шафран..............
26
3
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Лошото е,че в БГ каквото и да хванеш,ако печелиш идват мутрите и те изтикват от пазара и то с груби методи!Рядко в някой бизнес да има чиста конкуренция с надработване.Винаги се търси другия начин,я да ти спрат разрешителното,или да ти прати проверки от можещите да съставят АКТ,или да ти изискат да върнеш кредита веднага,а има и по-груби начини от 90-те.Затова хората масово бягат от БГ,няма среда за развитие тук.На дребно може и да те оставят,но да правиш износ на едро за Китай или Иран забрави!
25
0
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Шафранът вирее много добре в България,Турция и Гърция.Обаче отглеждането му е много трудно и всичко е на ръка/ръчен ниско платен труд.От шафран могат да печелят единствено търговците и спекулантите от Изтока,защото ръчният труд там е без пари,а стандарта на живот е изключително нисък.Въпреки идеалните условия в България,тази култура не е рентабилна за европейските стандарти,дори и за държави с по-нисък стандарт като България.Мераклии печалбари много,работари-балъци малко.
24
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Не използвайте шафрана в големи количества в ястията,за да се натровите!Даже ако може го избягвайте.
23
1
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Шафрана се отглежда добре в България. Аз имам няколко луковици в саксия. Но не ги вадя. Имам ги за цветя. Те са си минзухари.
22
0
 
20
 
! Отговори
До 11 преди 4 години
Доган помощ няма да му окаже, но виж пречки ще му създаде, той иска населението в Родопите да бъде бедно и необразовано, иначе как ще ги контролира и манипулира.
21
1
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
За всеки влак си има пътници. Ако на човека му е изгодно да работи това, не виждам защо хора които не биха го работили коментират. Дано пък да му тръгне. Всеки е свободен да опита нещо.
20
1
 
8
 
! Отговори
Иван преди 4 години
Извинявам се,грешка.Предложената от тях цена е 1 евро за грам ръчно набрани "езичета".
19
1
 
18
 
! Отговори
Иван преди 4 години
Не е толкова розово,колкото изглежда.Не знам за луковиците за Китай,но иранците изкупуват само "езичето" на шафрана.Бере се ръчно.Предложената от тях цена е от порядъка на 2 евро за грам.Голяма далавера с много ръчен труд.
18
6
 
6
 
! Отговори
Anonimen преди 4 години
Ние от родното му село Фотиново не му вярваме също и на брад му ...
17
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Сайта ви прави опити да съживи Бизнеса само че използва Метода с коментари тип виртуално КосовоИначе моля ви се кой ще ви клика на НИСКОТАРИФНИЯ сайт , никой
16
4
 
18
 
! Отговори
Кармазъ Сикиш преди 4 години
Комунизъма лош, ама при демонкрацията родния му край е тотална леща. Що тей бай Хасанееее?
15
5
 
6
 
! Отговори
балами преди 4 години
Абе цялата работа за шафрана е ..***.Ако от това се печелеше,то в САЩ щеше да има само шафран.В Афганистан при същия климат като иранския , хората си гледат ..мак.
14
4
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Познавам семейства , живи и здрави да са за 3-4 години от шафпан купиха 2 апартамента в Пловдив. Но се иска бачкане