Роботите настъпват, дали машините ще ни вземат работните места?

През новото десетилетие пазарът на труда ще трябва да се реорганизира
5 яну 2020 09:45, Екип на Investor.bg
145
Роботите настъпват, дали машините ще ни вземат работните места?
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Дали новото десетилетие ще се окаже това, в което машините ще ни вземат работата, се пита Тим Харфърд на страниците на Financial Times? Подобни опасения са се ширели много пъти през вековете и винаги са били грешни. Но те не са абсурдни по своята същност. През 1979 г. икономистът Василий Леонтиев изтъкна съдбата на коня. Конете винаги са били от жизненоважно икономическо значение, но са залезли през втората половина на 20 век, тъй като двигателят с вътрешно горене се е превърнал в доминиращ източник на сила.

Още по темата

Конете все още имат своята ниша, но никога няма да си върнат първенството от двигателите, независимо колко евтин стават овесът. Може ли голям брой работници да тръгнат по пътя на коня? През 2003 г. икономистите Дейвид Отър, Франк Леви и Ричард Мърнейн публикуваха изследване на икономиката на технологичните промени, което направи две влиятелни наблюдения.

Първо, те посочиха (правилно), че е подвеждащо да се говори, че роботите - или всяка друга технология – ще ни отнеме работните места. По-скоро машините изпълняват задачи, по-тясна категория работа. Тъй като повечето работни места включват много различни задачи, роботите няма да ги заменят напълно, но могат да преобразуват радикално работата ни. Роботът счетоводител не е C-3PO (златният робот от Междузвездни войни – бел. прев.); той е Excel или QuickBooks. Както при коня, при никаква заплата хора изчислители не могат да се съревновават с компютрите по отношение на електронните таблици. Въпреки това съществуват огромен брой счетоводители.

Просто днес тяхната работа е много по-различна.

Второ, твърдят професорите Отър, Леви и Мърнейн, задачите, които машините поеха, могат да бъдат най-добре описани не като „квалифицирани“ или „неквалифицирани“, а като „рутинни“ или „нерутинни“. Преизчисляването на електронна таблица е квалифицирана, но рутинна задача, която лесно може да се автоматизира. Почистването на тоалетна изисква малко умения, но е нерутинна работа и затова е трудно да се автоматизира.

Този поглед към света се оказа много полезен. Той обяснява защо технологията може да промени нашите работни места без да ги заеме. И защо както нископлатеният, така и високоплатеният край на пазара на труда се оказаха стабилни, докато средата, със своите квалифицирани, но рутинни задачи, беше подкопана.

Но в новата книга „Свят без работа“ Даниел Сaскин твърди, че втората част от перспективата на Отър-Леви-Мърнейн се оказва по-съмнителна. Той установява, че границите на „рутината“ се размиват бързо.

Да вземем, например, CloudCV - система, която отговаря на отворени въпроси за изображения. Качете изображение и задайте някакъв въпрос. Една снимка показваше двайсетинагодишни младежи, седящи на диван с бяло вино и кутии бира, като един от тях бе заел драматична поза.

Какво правят?“, попитах компютъра. „Играят на електронна игра”, отговори той правилно. "Какво пият?", казах аз.
„Вероятно бира”, беше отговорът. „Какво е времето?“, попитах относно снимка на открито. „Облачно“, отвърна компютърът. Така беше. Системата дава точни отговори на неформални въпроси за случайни снимки. Това рутинна задача ли е? Едва ли.

Още по темата четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


145
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
114
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Скайнетя *** идиииии!
113
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
до 113,не споменавай, че изкопаемите горива нямат бъдеще и ще свършат, на Путин и без това му е лошо заради убийството на иранеца.
112
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Пак глупости. Коня си е кон, машината машина. Тоя е много *** да прави такива сравнения. ама какво да очакваш от съветски академик.
111
5
 
9
 
! Отговори
ПЕРНИК преди 4 години
Не знам дали Роботите ще ни вземат Работните Места в Бъдещето .Знам само че в Настоящието , Депутатите и Партийците ни Взеха Водата .
110
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 113Осъзнавам. Просто ме дразнят.
109
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 113Осъзнаваш ли, че има коли на водород, които се продават?
108
8
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Нищо чудно конят, който го дават за пример, да е изместен временно от двигателя с вътрешно горене. Изкопаемите горива нямат бъдеще, най-малкото защото ще свършат. Електромобилите изискват енергия, която няма откъде да дойде. Въглеродният двигател е ненаучна фантастика. Остава конят, като най-сигурното средство, ако ще останат коне дотогова ...
107
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 110Всичко ще бъде изместено в един момент. Целта на прогреса е повече с по-малко! Важното е да трупаме знания и да се развиваме!!!
106
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Румбичкт в пускам, чисти си, мете, забърсва и вече не се налага, да викам жена, да чисти.
105
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Пак се изродиха коментарите към програмирането. Това в 99.9% си е рутинна работа, която определено ще бъде изместена в близките години. Няма място за спор.
104
2
 
6
 
! Отговори
От 103 преди 4 години
За момента съм съгласен, че не много хора могат да станат програмисти, но нали говорим за бъдещето, след 15-20 години... И съм сигурен, че в момента е много по-лесно да станеш програмист отколкото преди 30 години, представте си след още 30 :)
103
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Синтакса лесно се учи, но семанта, семанта - там е цаката, в семанта! Семанта трябва да се овладее!
102
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 91Ако за теб програмист е някой, който слага бутони и връзва предварително зададени функции ... бате! Смени компанията!
101
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 103Сега е по-лесно да научиш синтакса. И какво от това? Преди отнемаше 2 месеца, сега отнема половин месец. Днес, просто можеш да постигнеш повече с по-малко, ама лошото и IT академии да минеш, ако не ставаш, ще видиш бая зор.
100
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
А защо при тая мизерия в България има само 20-30 хил програмисти, като всеки от кол и въже може да стане програмист, и при това са така добре платени. Защо кольо и въжо не станат програмисти и цяла България да програмира и да взимат големи заплати?
99
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До ит мениджърСупер. И какво успя да автоматизираш с матлаб? Бутон променящ цвета си, когато докато решава квадратни уравнения ... брааавооо!
98
4
 
10
 
! Отговори
Отговор преди 4 години
До този където казваше че програмистите нямало да бъдат изместени. Според мен те ще са едни от първите и ако не напълно, то ще стане така, че всеки ще може да е "програмист". То се наблюдава и в момента. От кол и въже "програмисти", защото всяко следващо поколение езици за програмиране и фреймуоркс улесняват много нещата и писането на код се доближава все повече до нормален език.
97
8
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 93Пазара не може да поеме това свръх производство затова се измислят норми като Евро 1,2-и-тн.с цел и надежда да се стимулира потреблението за да може да съществуват роботизирани поточни линии но от друга страна доходите не могат да догонят темпа на произвежданото.
96
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 98Ти си гнусен тpoл.
95
8
 
1
 
! Отговори
ИТ мениджър преди 4 години
Уволник всички програмисти и си автоматизирах върклоуда с матлаб! Сега матлаб пише програмите и фирмата не плаща на програмисти а мойта заплата я дигнаха 10 пъти.