Едва 8% от българите оптимисти, че икономиката ще се подобри

Хората обаче са малко по-оптимистични за личните си финанси
21 окт 2020 19:08, Красимир Ангелов
42
Едва 8% от българите оптимисти, че икономиката ще се подобри
Снимка: БГНЕС, архив

Разпространението на коронавируса доведе до рязък ръст на икономическата тревога в българите още преди протестите, но след това тя спря да расте и се установи на новите си по-тревожни нива. Дали обаче тя ще продължи да расте?

Трудни за предвиждане са развитията с коронавируса, но е факт, че всичко това ще влияе и на доверието в институции, гласи обобщението на социологическата ситуация у нас в последните няколко месеца. Данните са от редовните ежемесечни независими изследвания на "Галъп интернешънъл болкан", включително и последното изследване "лице в лице" между 1 и 9 октомври.

Основният проблем в обществото освен разпространението на заразата е и икономическата криза и очакваните последици за икономиката на страната. Данните по този показател също показват, че има стабилизация, но на нови, по-тревожни, нива.

Ако през последните години очакванията икономическото положение да се остане същото или да се влоши са движат на нива между 30 и 40%, а очакванията за подобрение – около 15%, то след началото на коронавируса, очакванията за влошаване достигнаха над 50% в началото на юли, очакванията да няма промяна спаднаха до под една четвърт, а очакванията за подобряване – до под 10%. Конкретно през този месец 53,7% очакват влошаване в икономиката в непосредствено бъдеще, 24% не очакват промяна, а подобряване очакват едва 7,8%.

Има и известен процент колебаещи се. За последно в десетилетието подобни негативни стойности са били отчетени през 2012 г.
 
По-умерена е тревогата по отношение на личните финанси на домакинствата. Този въпрос по традиция извиква по-малко негативизъм в сравнение с очакванията за икономиката на страната въобще. Когато отговаря за икономиката въобще, респондентът вплита и мнението си за политиката, което е по традиция негативно. А когато отговаря за собственото си домакинство, запитаният обикновено е по-конкретен в отговора.
 
Така при негативни очаквания за собствените финанси, рязко достигащи в последните години 30%, през юли 2020 г. тази граница беше премината, макар и през октомври да има известно уталагане на тревогата до 29%. Положителните очаквания пък слязоха около и една десета – където отдавна не бяха стигали. През октомври са 11%. Неутралните очаквания се колебаят около 40%, а конкретно през този месец са 39,4%. Има и дял колебание.
 
Като цяло, очакванията за финансите на домакинствата засега не са толкова тревожни. Това вероятно се дължи и на не толкова резкия ръст на безработица – ако се съди по декларативните данни от ежемесечните изследвания на "Галъп интернешънъл болкан", които сега показват 5,8%, то безработицата е на по-високи нива на фона на предходни месеци, но на по-ниски – на фона на близки предходни години.

Все пак социолозите отчитат, че тепърва следва да се отчитат развитията при новите нива на зараза.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


42
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
6
6
 
5
 
! Отговори
Българин преди 3 години
По добре скъпа демократична американска шистова газ отколкото тоталитарна комунистическа руска газ.
5
2
 
11
 
! Отговори
Вуйчо Ваньо преди 3 години
Абе за производство няма кво да коментираме - там сме тотал щета, ама защо допускаме тоя геноцид?!? Можеше да имаме Южен поток - отказахме, можеше да си събираме златото - концесионирахме го, можеше да имаме Нефтохим -единствената рафинерия в историята на света работила на загуба (преди да я продадем на руснаците де),можеше да си запазим АЕЦ и Мариците. Можеше ама някой продадоха Родината за жълти стотинки.
4
5
 
7
 
! Отговори
Маде ин Цхина 2025 преди 3 години
пригответе и последната си стотинка за превод към Пекин, имате 0 производство, ще ползвате само неща Маде ин Цхина или с други думи ще сте р0би на богатият китайски комунистически народ!
3
9
 
7
 
! Отговори
до 2 преди 3 години
Икономиката не е производство. Например, огромна част от БВП се генерира от хората, които работят за смислени заплати в пъти над прага и плащат честно и почтено всяка осигуровка и данък.
2
14
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Винаги съм бил оптимист. У нас навлизат стотици нови компании, крадат се кадри за повече пари, заплатите растат в някои сектори в пъти. Това е растеж. Самият факт, че преди 10 години наемахме junior студент за 1200лв., а днес никой няма да дойде за под 3000, освен чистачката, на която даваме 1000, накратко описва ситуацията. Заплатите скочиха в пъти при квалифицирания труд. Че даже и при нискоквалифицирания има вече къде човек да си изкара прилични пари.
1
4
 
16
 
! Отговори
Аз преди 3 години
Как да се подобри като я унищожават умишлено с ковид цирка. Отделни ни заробват с безсмислени дългове.