Маслото 2,3 пъти по-скъпо у нас от ЕС, кашкавалът - с 82%

Спад на производството на българско свинско с една четвърт
6 яну 2021 13:35, Елка Василева
59
Маслото 2,3 пъти по-скъпо у нас от ЕС, кашкавалът - с 82%
Снимка: "Монитор"

Към края 2020 г. средните цени на едро на кравето масло у нас са били с 2,28 пъти по-високи, отколкото е средната цена в страните от Европейския съюз. При кашкавала цените ни са средно с над 82% по-високи.

Това сочи последният бюлетин на Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (САРА). През декември у нас средната цена на едро на маслото е 15,12 лв. за кило, а за общността - 6,61 лв.

Малко по-ниски са разликите в цените при кашкавалите. Българският масов кашкавал „Витоша“ през миналия месец се продавал на едро средно по 11,07 лв./кг, а аналогичният продукт - сиренето „Чедър“ в другите страни - по 6,06 лв.

Единствено при изкупните цени от производителите на суровото мляко българските цени са по-ниски. Причината за това е, че данните са за 13-те нови членки, приети в ЕС след 1990 г. Средното ниво за тях е 68,47 лв. за 100 кг, а у нас - около 63 лв. Доц. Божидар Иванов от САРА обясни за „Монитор“, че в останалите - по-старите членки на Общността има по-различна политика на изкупуване на млякото, която предполага и по-високи цени. По думите му изкупните цени в Гърция, Италия и някои северни страни в Европа са много по-високи, отколкото в други, като причината е в по-голямата регулация на пазара. „Там по-високите изкупни цени задължителни. В Западна Европа пазарът е доста регулиран, почти цялата част се изкупува по договори и има формула за формиране на цените, която се следи на базата на ценовите индекси на млечните продукти“, поясни доц. Иванов.

Данните на САРА сочат още, че в периода януари – септември 2020 г. в България са произведени 45,9 хил. тона свинско месо или с близо четвърт по-малко спрямо година по-рано. Спадът се дължи основно на разпространението на Африканската чума по свинете (АЧС). Вследствие на заразата поголовието намалява със 162 000 животни в сравнение с 2018 г. През първите пет месеца от годината цените на тон кланично тегло на свинското бяха с 27% по-високи на годишна база. Пандемията от COVID-19 обаче сви търсенето на продукта и цените полетяха надолу, като от месец юни те са под равнищата си от 2019 г.

Данни са последното четиримесечие на 2020 г. разкриват, че килограм кланично свинско месо ще ни струва с 0,30 лв. по-малко през първият отчетен месец, отколкото през последния. Докато през септември тон кланично тегло на свинското е се е търгувал за 3794 лв., през декември прогнозната му цена е спаднала до 3500 лв. От САРА очакват, че тя ще се задържи на същото равнище и през първия месец от новата година.

Въпреки тенденцията за поевтиняване, цените у нас остават по-високи от средноевропейските.

COVID-19 промени и вкусовите предпочитания на нашенци – свинското на трапезата ни започва бавно да отстъпва място на пилешкото. Повишеното търсене на алтернативата на коледната пуйка пък повлия на цените му, които се увеличиха значително. Прогнозни данни сочат, че тя ще се повиши със 100 лв. за тон кланично тегло още през януари 2021 г. спрямо месец септември през изминалата. Оценки предвиждат средногодишната цена на пилешкото месо да бъде 2,86лв./кг или с 0,09 лв./кг по-малко спрямо средната за 2019 г.

По отношение на говеждото и телешкото месо бюлетинът на САРА показва, че от началото на годината до месец юли цените за тон кланично тегло са се повишили спрямо тези през 2019 г. След поевтиняването на свинското през август обаче средно с 9% поевтиняват още говеждото и телешкото.

Очакванията са средната им годишна цена да достигне 4,35 лв./кг - при 4,23 лв./кг за миналата година и 4,15 лв./кг за 2018 г.

Прогнозният доклад на Европейската комисия гласи още, че потреблението на свинско месо на глава от населението е Европейския съюз ще намалее с 1,4 кг през следващите десет години, а това на говеждо – с 0,9 кг. Консумацията на пилешко пък ще продължи да расте.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


59
Още по темата: маслоцениЕСкашкавал
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
25
5
 
2
 
! Отговори
Веско преди 3 години
У нас пазаре е доста малък и за производители и за търговци е по-трудно да издържат на ниски цени. Обаче, че сиренето "Чедър" е по 3 евро килото из Европата ми се струва леко преувеличено.
24
3
 
25
 
! Отговори
Тошо Африкански преди 3 години
Филе елена 36 лева за кг в България , бут испански хамон серано 7-7,5 кг между 25 и 40 евро за целия бут във всяка държава от западна Европа , дето такива като Тиквунии не виреят излън затвора.Да ви е сладко
23
2
 
18
 
! Отговори
Ха-ха-ха... преди 3 години
Ами като сме *** и повярвахме в пазарната им икономика, в която пазара решавал всичко ей така ще ни дерат, без упойка. За тези цени можете да питате и Филип Димитров и ликвидационните му съвети. И поземлените комисии чиито вдъхновител беше Желю Желев.
22
13
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Поредната манипулативна статия.
21
1
 
25
 
! Отговори
Майна преди 3 години
До7 ти пък къде си ходил,***?Ще ти дам най -*** пример във Виена 1,5 л Мин .вода 17 цента газирана 19 цента.Наша си от Родопите 50 цента тука.В Лондон 2 буркана лютеница дерони 1паунд тука 5 лева(2.5 паунда )един.Много подобни има ама то почти всички освен теб сме били в много държави
20
20
 
6
 
! Отговори
Чиновник преди 3 години
Скъпо, скъпо, колко да е скъпо?!?! Народа яде и порка като разпран. По празниците, в магазините всеки бута количка пълна догоре с ядене и пиене.
19
22
 
4
 
! Отговори
Доктор Сър Пичук преди 3 години
Кашкавалът е български и в ес няма кашкавал въобще...Вие сте го сравнили с някое евтино френско/италианско сирене, но сравнението не важи просто...
18
16
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Герб завинаги
17
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Истинска пазарна икономика, либертарианска икономика има в Африка, Индия, Латинска Америка.Каролевците, иваннейковците трябва да дават пример за либертаариански икономики от Африка и Индия. Ниски данъци, несубсидирано селско стопанство и всички други пазарни предимства на либертарианската икономика.
16
3
 
15
 
! Отговори
Ямболски цървул преди 3 години
Масло ,ама не от крави,а от палми
15
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Идвам от Африка и тук агнешкото го няма. Що така бре ?
14
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Комунизмът на Запад в политиката на селското стопанство прави храната евтина. Субсидии, регулации, забрани, квоти правят храната евтина в магазина. Не пазарната икономика. В България има повече пазарна икономика и капитализъм и по-ниски субсидии и квоти. Затова е по-скъпа.
13
4
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Идвам си от Дания и хоп месото по -съпо тук ,айде обяснете???!??!??!?!?!?!!?!!богатее яво българинът
12
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Важното е че имаме най-ниския външен дълг в ЕС.
11
7
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Храната на Запад е субсидирана и селското стопанство работи на загуба.Запада прави храната евтина и субсидирана, за да няма гладни бунтове и протести срещу западната олигархия. Западната олигархия прибира високата цена за храната чрез държавата и държавните субсидии.
10
3
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
На конкретни продукти цената е по-висока от цените в ЕС. На други е по-ниска.Това, което е безспорно е, че доходите ни са на последно място в ЕС, а може би и в Европа.
9
7
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Жоро Татрата тогава гласувате за айдуците от Хунтатата бсп-МАНДРА!
8
4
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Чекмеджета не се пълнят лесно!Няма какво да се възмущаваме.
7
37
 
7
 
! Отговори
До Анонимен 1 преди 3 години
Ако действително си излизал някога от БЪлгария, тогава говори кое е по-евтино или направо безплано...*** иска винаги най-хубавото ама за без пари. Не е честно според него да си плаща. Иска да прави по 10000 лв на месец и кашкавала му да е 1.99 на килограм, даже какви ти 2 лв, направо за някакви стотинки му го дай или безплатно! Народни цени му дай!Не мога да ги разбера тия опорки как вечно храната била най-скъпа, че и най-лоша от ЕС. Нищо подобно! Цените са трайно ниски спрямо тези в ЕС!
6
10
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Има една "партия" която има афинитет към мандрите