В дните на пандемия без вода, без ток: BBC за живота в гетото на Сливен

Ромите се чувстват изоставени от държавата
Обновена: 5 фев 2021 13:00 | 5 фев 2021 13:00, Нели Христова
103
В дните на пандемия без вода, без ток: BBC за живота в гетото на Сливен
Снимка: Димитър Кьосемарлиев

"Когато говорим за проблемите си, хората винаги мислят, че преувеличаваме. Но не... ние наистина живеем в джунгла".

В цяла Европа ромското общество често е избягвано и неглижирано. Повече от 10 млн. души живеят в дълбока бедност, често в пренаселени селища. Пандемията опустоши много от техните общности, като допълнително ги откъсна от обществото. Журналистът на BBC Джийн Макензи решава да види какъв е животът сега в една от най-големите ромски общности в Сливен.

Мишев е живял в ромската общност в Сливен през целия си живот. Гетото е откъснато от града - входът е само един, обгражда го жп линия. Когато пандемията започва, властите решават да затворят входа като поставят катинар, който да не позволи на хората да влизат и да излизат от общността. Колкото по-навътре в гетото навлиза коренспондентът на BBC, толкова по-лоши стават условията за живот.

"Нямаме вода. Нямаме ток. Нямаме пътища. Имаме само мръсотия и кал", разказва Мишев. Гетото е с големината на град - 25 хил. души живеят в него. Но е толкова пренаселено, че предотвратяването на разпространението на вируса е почти невъзможно.

"Хората не могат да се пазят. А ако имаш нужда от линейка - линейката не може да влезе тук", казва Мишев.

"Вирусът нали изисква чистота, хигиена, да се мием. Каква хигиена, след като целият квартал е в кал, мръсотия, боклуци", казва друг жител на гетото.

Ромите в гетото дори са обвинени, че тук е започнало огнище на COVID-19, което означава, че никой не иска да ги наеме на работата. А много от тях изпитват трудност да получат и държавна помощ. "Хората тук не могат да си намерят постоянна работа. Те гледат да изкарат хляба си за деня", обяснява Мишев.

Джийн Макензи се отправя към най-бедната част на гетото, където живеят Митко Симеонов и двете му деца - Михаил и Георги.

"Жена ми почина наскоро, декември месец. В трудна ситуация сме сега. Никой не ни помага. Аз не работя. Едва намираме пари да ядем", казва Симеонов. Децата му се хранели в училище, но заради пандемията, училищата затвориха. Без интернет, без технология, Михаил и Георги вече не могат и да учат.  "Учителите искат децата да учат онлайн. Но няма как - няма телефон", казва той.

"Липсват ми уроците по всичко, най-вече математика, български. Не се чувставм добре, защото не уча", казва Георги. Баща им споделя, че няма и план как да оцелее: "Ако има храна, ще оцелеем", казва той, а на въпрос дали се чувстват изоставени и тримата са категорични: "Да".

Българското правителство казва, че работи с общностите, за да идентифицира семействата в риск, за да им осигури храна и допълнителна възможност за онлайн обучение. Но проблемите продължават да се редят.

"Ето, това тече от чешмите ни. Нито вода имаме, нито ток, а плащаме! Плащаме!", казва майката на Мишев. По думите му, това се случва един или два пъти в седмицата. "Чувствам се тъжен в момента, защото нямаме ток и вода и не може да ви предложим нищо за пиене", казва той на журналистката. "Жалко е. Ужасно е. Ако нямаш вода, как ще се измиеш?".

Някои хора са успели да избегнат беднотията със сезонна работа във Великобритания. Сред тях е и Милена, която в продължение на пет години бере плодове, но пандемията я принуждава да се прибере у дома. Тук дискриминацията й пречи да си намери работа: "Преди пандемията беше трудно. Сега е три пъти по-турдно. В България сме две раси. Аз просто искам тук да живея и да посрещам нуждите на децата си. Но безработицата убива народа", казва тя.

"Държавата не ни приема за нейни граждани. Аз вярвам, че тя е като майка за нас. Тя трябва да мисли за нас, да ни помага, когато имаме нужда. Но това не се случва", казва Мишев.

Кметът на Сливен Стефан Радев уверява BBC, че се работи по подобряване на инфраструктурата на гетото. Българското правителство пък е категорично - разделение и дискриминация в България няма. 

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


103
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
1
 
39
 
! Отговори
bocko преди 3 години
абсурдно субективна и заблуждаваща статия.Така наречените роми не искат да се интегрират. Живот без задължение и едно постоянно мрънкане за права. Като това е оснвно заради леснодостъпните помощи. Да малки, но на кой българин държавата му дажа няколко стотин лева за едното съществуване.
6
1
 
37
 
! Отговори
Jonsy преди 3 години
...мръсотия и ***.... да, така е, и от къде дойдоха мръсотията и ***? Така са се научили да правят мизерии и някой друг да е длъжен да им ги чисти! Там са където заслужават да бъдат!
5
1
 
32
 
! Отговори
Уау преди 3 години
Брей, че наглост!
4
0
 
45
 
! Отговори
В преди 3 години
една от първите детски приказки, които децата започваха да учат щом се научеха да четат някога, имаше една основна поука - който не работи, не трябва да яде!
3
0
 
47
 
! Отговори
Вуйчо Ваньо преди 3 години
Братята са изгонени позорно с камъни и жупел от Индия преди векове.Били са най-долната крадлива и лъжлива каста. Индия си решава проблема, ама проблема идва в Европа....Хубавото е, че в последните 5-10г, бая братя тръгнаха на Запад.Та нека вместо да дава акъл кака Меркел да ги интегрира.
2
0
 
41
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Е как разбира се, че "белите" са виновни! Горките гето братя сме ги затворили заложници, на училище не ги пускаме да се образоват, не им даваме да работят, караме ги да крадат и да бият пенсионерите в къщите за по 20лв. ! Но не разбраха, че КОЙТО КВОТО САМ СИ НАПРАВИ, НИКОЙ ДРУГ НЕ МОЖЕ ДА МУ ГО НАПРАВИ, ЕЙ НЕЩАСТНИ ЗАПАДНИ ЖУРНАЛИСТИ!
1
36
 
0
 
! Отговори
свобода за рим преди 3 години
Много правдив репортаж на BBC, именно като на снимката изглеждат хората от малцинствата в бг, дискриминирани от белите нацисти!