В пандемията сделките с къщи на село скочиха с около 20%

Най-често ги купуват семейства с деца
94
В пандемията сделките с къщи на село скочиха с около 20%
Снимка: Pixabay

Покупките на селски къщи нараснаха с около 20% през 2020 г. Интересът към селските имоти не е нов за родния пазар, но се засилва заради пандемията, a брокери на недвижими имоти очакват тенденцията да се задържи и през тази и следващите години.

Заради месеците, прекарани у дома, все повече хора обмислят възможността да купят втори дом на село или направо да заменят тесния си апартамент в града с къща с двор. Повечето селски имоти се купуват с цел там семействата да прекарват част от лятната си отпуска, както и уикендите и другите почивни дни, но част от тях ще станат и постоянен дом на хора, които могат да си позволят да живеят и работят от вкъщи.

Още по темата

“Селските къщи бяха хитът на 2020 г. Най-хубавите имоти се разпродадоха много бързо и в някои места вече се усеща недостиг и изчерпване на атрактивните оферти”, казва Полина Стойкова, изпълнителен директор на компания за недвижими имоти. пред "Труд".

Най-търсени са къщите, готови за обитаване, които не се нуждаят от голям ремонт.

Най-голямо търсене има на къщи край големите градове - в Банкя, както и в районите около Пловдив, Варна и Велико Търново. Около София предпочитани са повечето села в радиус до 50 км, а около Пловдив и Варна - до около 30 км. По-голямо е и търсенето в селата около градове, които са на един-два часа път от София, като то се генерира от хора, живеещи в столицата, а не само от жители на тези градове. Причината е, че къщите край София са по-скъпи, а на един час път хората могат да намерят много по-изгодни предложения.

Купувачите предпочитат оживените села. Около София най-желани са имотите в селата в посока Самоков и Боровец. В Пловдив - селата към Родопите, а в районите на Варна и Бургас атрактивни са селата с лесен достъп до плажовете. Към този списък трябва да бъдат добавени селата в Централния Балкан - около Велико Търново, Габрово, Трявна, Троян и Елена. Интересът към тях нараства и от напредъка по изграждането на магистрала “Хемус”.

В София районът около Северната скоростна тангента става все по-привлекателен за пазара на къщи и макар че търсенето в Бояна, Драгалевци и Симеоново все още да е голямо, запитванията за имоти в Нови Искър, Мрамор, Волуяк, Божурище и Житен започват да настигат и дори да изпреварват тези за къщи в полите на Витоша. Основната причина е, че къщите в тези райони са по-евтини и с имот могат да се сдобият и хора с по-ограничен бюджет.

Купувачите на селски къщи са предимно семейства с деца, както и хора с професии, които им позволяват да работят от дома си. Младите хора купуват къщи като свой втори дом, който да ползват само през уикендите и през лятото. Причината за това са не само служебните задължения, а и децата, които всеки ден тряба да ходят на училище или детска градина.

Купувачите на имоти на възраст между 30 и 40 години търсят пространство са семейството си, независимост и комфорт. Именно за това те се насочват към селските къщи. Жилищата в големите градове не могат да им осигурят свободата и простора на едно село.

Но има и купувачи, които наближават възрастта за пенсиониране и искат да се изнесат на по-спокойно място след няколко години. Те имат намерение да заживеят на село за постоянно. Част от възрастните хора решават да напуснат жилището си в София и да го оставят на децата си или пък да го отдават под наем.

Купувачите, които могат да си позволят нова нова къща около София, са облагодетелствани с голям избор на квадратури, местоположение, вид отопление, а имат и достъп до кредити при добри условия. Къщите в затворени комплекси имат и предимства, свързани с охраната, забавленията за децата, наличието на спортни съоръжения. Те са привлекателни и със средата, която предлагат на новите собственици. Най-често съседите им са млади, успешно развиващи се в кариерата хора, което им позволява да похарчат по-голяма сума за придобиването на имот с повече удобства.

Купувачите на стари къщи край София обикновено имат апартамент в столицата, повечето са с деца, а някои имат родители пенсионери и решават да си осигурят и втори имот. Те предпочитат къщи с асфалтиран път до тях, водопровод, защото в някои райони копаят сонди, постоянно електрозахранване, т. е. токът да не спира с часове през зимата, добра интернет връзка, редовно снегопочистване и канализация, междуградски транспорт. Купувачите търсят райони с ниска престъпност, а предимство са наличието на магазини на близо и хубавата природа. Рядко обаче имотите предлагат всички тези удобства и купувачите правят някои компромиси.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


94
Още по темата: сделкиселоимотикъщи
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
20
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 23хахахамайтапчия.
19
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 21Гледам обявите за апартамент на село в Германия за 30000.Нещо послъгваш ми се струва.
18
18
 
7
 
! Отговори
До 14 преди 3 години
Баце, айде спри се! И аз купих къща на село до Драгоман се намира. 85 000 евро, а оценката на банката беше точно 145 000. Изобщо не ме бъркат някакви 300лв. месечно за отопление или някакви майстори. Да не говорим, че аз може да съм програмист, ама ремонтите си правя сам. Тези къщи ги купуваме млади семейни хора със семеен доход над 15000лв.. Изплащаме за 2-3-4 години и забравяме.
17
5
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
аэ си купих апартамент в село в германия эа 30к евро, има си всичко и природа, в българия все нещо не е наред, я отоплението, я спира тока, я има мангоси..
16
0
 
13
 
! Отговори
Кашчей преди 3 години
Това на снимката да не е на баба Яга къщурката, и тя ли е закъсала в кризата?
15
10
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Колкото по-далече от Бойко, толкова по-близко до Свободата. Не гледайте материалните неща, че по селата няма удобства и асфалт, важното че няма диктатура и затова духът ви на село може да укрепне свободен и як, като желязо.
14
7
 
13
 
! Отговори
123 преди 3 години
Е то не остана село без шведи... Като се излъчи репортаж от голямо село с училище - само шведчета... Не, благодаря!
13
5
 
35
 
! Отговори
:) преди 3 години
По селата са останали само команчи и бг-алкаши. Да живееш на село е направо приключение. Дивия Запад е детска градина сравнен с булгаристанското село.
12
5
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
В родното село на прародителите ми, през 2 двора има една стара къща съборетина, даже и аз не знам кога е била изоставена - аз съм на 45.Миналото лято дойдоха някакви - млади хора - мъж и жена. Купили я, много ентисиазирани, много въодушевени: "Ние тук ще живеем". После докараха някаква машина, някакви работници - разчистиха двора. Два месеца по-късно пак дойдоха за 15 минути. И толкова.
11
9
 
26
 
! Отговори
Съгласен съм преди 3 години
И продължавам, с описаното. След двора с оградата, което са си доста пари, продължаваш с доставката за отоплението. Дали дърва/което е все по-трудно/или вариант палета, всяка пролет трябва да го осигуриш, свалиш, подредиш. Вариант газ са си 300-400 лв. на месец, ако не искаш да студуваш. А майсторите за ремонтните? Такива няма! Ако правиш всичко сам, не трябва да работиш друго нещо. И още и още. Който няма къща не знае за какво става въпрос.
10
1
 
15
 
! Отговори
анонимен преди 3 години
Гледайте да купувате къщи с по-малки дворове. Аз имам няколко с по 2,5 декара и като приключа от единия край с копането и плевенето, в другия вече пак мене чака.
9
6
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
На село единствения шанс да ядеш "пържоли" е да си ги метнеш сам. В града можеш да избираш в коя кръчма да идеш :) Хем да ти е близо. А и няма да се осмърдиш на дим :)
8
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
успех с братята на село
7
1
 
23
 
! Отговори
русенец преди 3 години
В кои села са се вдигнали цените на имотите? В Северна България цяло село можеш да си купиш за без пари.
6
1
 
24
 
! Отговори
Селянин преди 3 години
Има що-годе прилични села, но да не се обобщава. Има напълно негодни за нормален живот, населени с ***. Ще ти оглозгат имота до тухла. Има умиращи с двайсетина старци, без инфраструктура. Там няма какво да чакаш да се случи. Последният старец просто ще изгаси лампата. Та, може и да има, но със сигурност са по-скоро изключения. Казва ви го човек живял на село.
5
12
 
46
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Имат мераци хората, докато не разберат какъв дебел кoчан е къщата с двор, особено стара. Там започваш централно с покрива, после дограма, ток, вик... Накрая преди да се самоубиеш идва ред на двора и оградата. И така са минали пет години, а от романтиката е останал само ревматизма, хернията и болките в ставите. А честито!
4
7
 
29
 
! Отговори
Шоп преди 3 години
След половин година ще се псуват, че са ги купили.
3
3
 
3
 
! Отговори
дон Пиетро преди 3 години
Селската кооперация,сервират ли ракия и котлети да идвам на вересия.А обадете се
2
14
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Много повече от 20% скочиха. В момента няма село до около 50км от София (добре изглеждащо, планинско), в което да няма поне 20 новодомци млади специалисти. И ние тази седмица финализираме втора сделка за къща до София. Рай е там.
1
12
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Абе соцаджиите нали много милеете по комунизма. Айде по селата и го възраждайте там.

Спонсорирани публикации