Николай Василев: Ако държавата определя цените, живеем в Куба

Има неяснота за изхарчените 9 млрд. лв. през последния месец на 2021 г.
5 яну 2022 12:34, Анисия Иванова
210
Николай Василев: Ако държавата определя цените, живеем в Куба
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Министерството на финансите планира базов дефицит от 3% за 2022 г., без да включва средствата за пандемията и енергийните помощи, където ще има най-големи разходи. Ако свършат възможностите за вземане на лесни дългове за прокарване на политиките на управляващите, може да се стигне и до увеличение на данъците. Ако иска да подпомогне бизнеса и нуждаещите се части от населението да посрещнат високите цени на тока, държавата трябва да спре с популизма и да предриеме дългосрочни, базирани на пазара мерки. Това заяви Николай Василев, бивш вицепремиер и министър на икономиката и на държавната администрация, в ефира на предаването "Светът е бизнес" с водещ Ивайло Лаков.

България не е харчила толкова като процент от БВП през последните тридесет години и като абсолютна стойност, каза Василев.

"Бюджетният дефицит е по-висок от катастрофалната 1996 г. - за останалите години България е имала или излишъци, или балансирани бюджети, или малки дефицити. Това е все едно да кажем, че едно семейство по принцип е фалирало, но без сметката за парно, ток, училището на децата и ипотеката, финансовото му състояние е сравнително добро."

Според Василев допълнителната актуализация през юни може да бъде само нагоре, дефицитът може да достигне 7%, а може да се очаква и увеличение на държавния дълг. Управляващите са наследили "забележително нисък държавен дълг", който сега е започнал бързо да нараства и след няколко години България може да стане "от ниско задлъжняла средно задлъжняла... Държавата след 1997 г. дисциплинирано намалява дълга като процент от БВП, за да може някой да дойде наготово, да опука парите за няколко дена и месеца и да казва, че това е хубаво."

Има сериозна неяснота в изхарчените 9 млрд. лв. от правителството през последния месец на 2021 г., каза Василев и добави, че за "поне 4 млрд. лв." няма информация за какво са изхарчени.

"Имало ли е обществени поръчки, кога са били обявени, инхаус ли са, в каква посока заминават парите и защо - не е ясно на цялото българско население, а и на Народното събрание. Това е било приумица на изпълнителната власт в последните дни на годината, както става всяка година - по същия начин критикувахме предните правителства, Борисов критикуваше тройната коалиция."

Разходване на суми от такъв мащаб са проинфлационни действия и в други години би бил най-важният фактор за повишаване на инфлацията, каза Василев.

"Политиката през последните месеци е раздаване на пари на който ги поиска... По-големият проблем е липсата на всякаква интуиция за бюджетна дисциплина.", смята той.

Според Василев е неправилно да се говори за икономическа криза, подобна на 2009 г. или 1996 г., въпреки пандемията и произтичащите от нея проблеми. "Имаме най-високия растеж за последните дванадесет години макар и на база 2020 г., една от исторически най-ниските безработици, нямаме рецесия, доходите растат всяка година от 1997 г."

Нива на инфлацията от 7%, макар и не ниски, не са необикновени за България, а и тя е "привнесена заради промяната на цените на световните суровини, както и голямото печатане на пари през последните две години", заяви Василев.

България ще има само изключителна полза и никаква вреда от присъединяването си в еврозоната. Правителството не е казало, че е против въвеждането на еврото, но е показателно, че не е обявило, че подкрепя това, каза Василев. "Закъсняхме много за еврозоната - Хърватия и Румъния ще ни изпреварят, а някой ден може и Северна Македония."

Ако продължава с "глупости като мораториуми или други неправилни намеси на пазара", правителството може наистина да предизвика енергийна криза с липса на ток. Василев припомни, че повишението в цените на енергийните ресурси е било очаквано още от лятото и не може да се използва извинението за печелене на време за подготвяне на мерки.

През годините КЕВР предлага увеличения на цените за битовите потребители, които са по-ниски отколкото трябва, като разликата се поемаше от бизнеса, напомни Василев. "Да се твърди, че увеличение от 11% на тока - при катастрофалното порастване на международните цени - едва ли не ще събори държавата е абсурд."

За да помогне на бизнеса, държавата трябва да либерализира пазара, да осигури алтернативни доставки на газ, нови мощности на ток от по-чисти източници, и да предприема дългосрочни мерки "на базата на пазарната икономика, а не на комунистически декрети... Ако държавата ще определя цените, значи живеем в Куба, а не в пазарна икономика в ЕС."

Погрешно е мораториумът да се представя като социална мярка, тъй като не помага на хората, които имат нужда.

Предложеното увеличение на цената на тока от 11%, което е много, много по-малко от пазарно необходимото, щеше да добави до 20 лв. към сметките на нуждаещите се домакинства, коментира Василев. Общата сума, която ще бъде използвана с този мораториум, ще е много по-голяма, тъй като ще се подпомагат "неенергийно бедните, които потребяват в пъти повече ток... В момента бедните плащат сметката на небедните."

"Епохата е популистка", каза Василев в коментар за почти единодушното приемане на мораториума в Народното събрание и за новото управляващо мнозинство.

 "Сега сме на етап "има само ляво" и ляв популизъм. Ако изобщо имаме някаква посока и някаква икономическа политика - аз не знам да имаме такава - тя не е тази, която бих искал да видя като гражданин."

"Не ми се иска през 2022 г., петнадесет години след приемането ни в Европейския съюз, да твърдим че България е една ултра бедна държава от Африка, която не може да си плаща сметките за ток... 90-те години бяхме бедни, сега не сме толкова богати колкото западняците, но сме по-малко бедни от преди.", допълни той.

Целия разговор може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


210
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
60
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Николай Василев: Ако държавата определя цените, живеем в Куба.... Това го казва човек с БКП коренища!!!
59
1
 
1
 
! Отговори
селянин преди 2 години
наскоро гледах по хистори че инфлацията във франция 42 годин е стигнала до 80% и ората се разбунтували та се наложило бачо ви Хитлер да успокои мако тамошнитв спекуланти
58
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Николай Василев, бивш вицепремиер и министър на икономиката и на държавната администрация, ако всички взимаме пари от държавната каса не необходимо държавата да определя цените! Господине Вие сте осигурен от всички посоки благодарение на нас плащащите данъци! Имайте малко повече благодарност към хората, които все още не са ви подгонили за отговорност за нелепостите, които правихте!
57
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 58 "Абе твойтамакядевнем какво им е на Кубинците. Имам приятели които живеят в Куба от 30 години. Живеят като бели хора." Бедни са и страдат от ВСИЧКИ недостатъци на "зрелия социализъм", иначе нищо им няма. Ако си фен на американските автомобили от 50те и 60те там направо е Рая на Земята (макар и малко поръждясал).
56
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До ДДРОнег "Е, то е ясно заради кого ни изпреварихет Хърватия и Румъния - заради мафията герПдпс !!" Мне, не позна. Ще ни изпреварят, защото държавата се управяваше една година от БСП, след което трябваше да НАВАКСВАМЕ изоставане, а тези страни имат и по-благоприятни геостратегически изгледи от нас. Хърватия е МНОГО по-подходяща за елитен туризъм, Румъния е МНОГО по-подходяща за индустриално производство. Никой не може да преодолее обективни фактори като по-голяма индустриална мощ.
55
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 53 "Цената на коя стока се понижи след "конкуренцията"? Някой да ми припомни, защото на мен ми се губи такъв момент в пазара ни." Губи ти се, защото не си наясно как се смята тежестта на една стока. Не се смята само в абсолютна стойност, а в съотношение с парите, които получаваш. Ако ръста на доходите ти изпреварв ръста на цените, това означава, че де факто стоките поевтиняват. Последнте десетина години беше такъв случая. От 7 месеца -вече не е .
54
3
 
5
 
! Отговори
ДДРОнег преди 2 години
"Закъсняхме много за еврозоната - Хърватия и Румъния ще ни изпреварят, а някой ден може и Северна Македония."__Е, то е ясно заради кого ни изпреварихет Хърватия и Румъния - заради мафията герПдпс !!!___Всъщности за сегашния ни дерт, косвено и явно пак са виновни герПдпс !!!
53
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Абе твойтамакядевнем какво им е на Кубинците. Имам приятели които живеят в Куба от 30 години. Живеят като бели хора. Няма скъпотия няма инфлация но там не командват триполови *** от Брюксел. Ясно ли ти е бе джудже. Оправихте ни за 800 дни с твоя мадридски пъдарин.
52
4
 
11
 
! Отговори
черния преди 2 години
Стига спекула! 30 години пазарна икономика ни унищожиха! Всички цени на основните стоки трябва да са държавнмо определени!
51
1
 
12
 
! Отговори
Иван Асен преди 2 години
А когато държавата позволява посредници да вдигат цената в пъти и политиците от това да си пълнят шкафчетата къде сме Василев?
50
6
 
1
 
! Отговори
ЧАПАЕВ преди 2 години
НИКИ ВАСИЛЕВ Е БИЛ МИНИСТЪР В ДВЕ ПРАВИТЕЛСТВА И Е ЧОВЕК С ОПИТ. ЩЕШЕ ДА Е СВЕТЛИННИ ГОДИНИ ПО ДОБЪР ОТ СЕГАШНИТЕ ТАРИКАТЧЕТА. ДА АМА КИРЕТО МОЖЕ САМО ДА СЕ УСМИХВА, А ТОВА НЕ Е МАЛКО?
49
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 50, не ги слушай тия дъртаци, които от 30 години си мечтаят да се върне Бай Тошо. Това няма да стане, единствения начин тука пак да стане руско е ако има ядрен апокалипсис, това е.
48
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Какъв пазар сънува това дребноклетъчно? Много е пазарно с гарантираната печалба при веитата, при пътищарите и куп други бизнеси...Пазар за наивници...Цената на коя стока се понижи след "конкуренцията"? Някой да ми припомни, защото на мен ми се губи такъв момент в пазара ни.
47
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Щом този критикува Радевците смятай за какви кражби става дума в момента!
46
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
А Никито Василев нали беше предложен за премиер от Славчо, който сега е в управлението. Де факто, в момента Никито Василев се изказва срещу правителство, в което е Слави. Такова калпаво нещо като коалицията на Кокорчовците света не е виждал, няма и да види занапред.
45
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 42 ". изтърка се приказката за добрия капитализъм.." "Приказката за добрия капитализъм" е ЕДИНСТВЕНАТА причина да вземаш хиляда и няколкостотин лева СРЗ вместо 200 лева, да можеш да пътуваш в Европа свободно, да можеш да учиш пак свободно и т.н. Не е лошо да не го забравяте, само защото в днешно време ви е даденост. Ние помним и времена, когато не беше. Тогава "държавата беше навсякъде" и магазините бяха празни.
44
4
 
6
 
! Отговори
xoxo преди 2 години
пенсионерите като покорно си стояха по соца и им беше добре да се правят, че работят много, сега напълно закономерно си берат плодовете на високо-производителния им труд. точно техния труд през 70-те и 80-те години довете до мизерията през 90-те.
43
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Комунистите окрадаха 9 милиарда със скоростта на светлината. Поне корупцията вече е нулева :))))))
42
7
 
9
 
! Отговори
Кой какво си направи преди 2 години
На колене ще стоите и ще плачете за бойко. По кофите ще ровите и ще ви текат сълзите от мъка. Ама нека тия сринат окончателно държавата нека си изпиете чашата докрай
41
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Мееметчу ""Шъ мечтайте за "диктатуратъ" на бай Тошо"!" Само напълно неадекватни, или незапознати с това какво беше при Бай Тошо, могат да си мечтаят за неговия комунистически концлагер.