По света: Русия и Китай дестабилизират, позитивни нагласи към САЩ

"Галъп": ЕС остава световната сила, която се приема традиционно позитивно
289
По света: Русия и Китай дестабилизират, позитивни нагласи към САЩ
Джо Байдън. Снимка: БГНЕС

Международните политики на Русия и Китай се приемат като по-скоро дестабилизиращи за света и в това отношение глобалните нагласи не са се променили в сравнение с последните няколко години. Регистриран е сериозен ръст в позитивните нагласи към САЩ и най-голямата суперсила все повече се доближава до позитивната част на скалата.

Оттеглянето на Съединените щати от Афганистан беше фактор за това, но не и ключов. Ключовият фактор се оказва смяната на президента Тръмп.

Това са някои от изводите и хипотезите от новото глобално изследване на възприятията за международните суперсили и техните политики, както и за ефекта на оттеглянето на САЩ от Афганистан. Изследването е проведено от Световната асоциация „Галъп интернешънъл“ в края на 2021 г. Изследването покрива 45 държави по света и повече от 42 000 пълнолетни граждани, представляващи около 2/3 от световното население.

ЕС остава единствената от четирите големи световни сили, която се приема традиционно позитивно в тази класация и дори допълнително подобрява своя резултат в сравнение с миналата година.

Подобрението на глобалния образ на САЩ, в сравнение с предходни изследвания, най-вероятно е поради смяната в Белия дом. Изтеглянето от Афганистан като че ли не е изиграло особена роля за образа на САЩ. В самия Афганистан обаче негативните оценки спрямо Щатите бележат ръст. Известен ръст на позитивните оценки се регистрира в някои европейски страни и в Латинска Америка. Оценките на самите американци за държавата им се подобряват и, макар че все още са по-скоро негативни, отбелязват най-високия резултат през последните години.

В глобален мащаб (и очаквано) САЩ са възприемани в най-негативна светлина в Близкия изток, Русия и Западна Азия. Обратно, мнозинството от хората в Индия и Африка виждат по-скоро стабилизиращ ефект международните политики на Америка. Хората в Русия (близо една трета от всички респонденти там) и в Европейския съюз изглеждат най-несигурни по тази тема.

Глобалният нетен резултат за САЩ – дялове на отговори „стабилизира“ минус дялове на отговори „дестабилизира“ – сега е -2. Преди три години беше -28.

Топ 5 държави,  които смятат, че международните политики на САЩ стабилизират света, са Виетнам (76% там казват, че Щатите стабилизират света с международните си политики), Албания (72%), Нигерия (72%), Филипините (71%), Кения (70%), Косово (70%) и Тайланд (64%).

Хората в Афганистан (72% казват, че политиките на САЩ са дестабилизиращи), Сърбия (71%), Ирак (70%). Палестина (68%) и Пакистан (63%) са най-твърди в мнението си, че международните политики на САЩ дестабилизират света.

Имиджът на Русия се запазва трайно негативен през последните години, макар че преди няколко години беше по-негативен. Една трета от участниците в глобалното изследване сега казват, че международните политики на Русия  са стабилизиращи за света. Близо половината от анкетираните обаче смятат, че политиките на Русия дестабилизират. Една четвърт не може да формира мнение. Така глобалната нетна стойност за Русия е -17.

Международните политики на Русия изглежда са приемани в най-голяма степен за дестабилизиращи от хората в Австралия, САЩ, Европа, ЕС (особено западните държави от Съюза) и Близкия изток. Респондентите в Индия от друга страна смятат, че политиките на Русия са по-скоро стабилизиращи – дори в по-голяма степен от самите руснаци. Руските международни политики са положително оценени и в Африка. Там обаче, както и в САЩ, Русия и Латинска Америка, хората са в същото време и по-разколебани, тъй като дяловете на колебание се равняват на около една трета от всички отговори.

Международните политики на Русия са приемани за най-стабилизиращи в Албания (86% там отговарят позитивно), Виетнам (76%), Сърбия (64%), Казахстан (62%) и Индия (57%).

Топ 5 на най-големите дялове на негативни отговори са регистрирани в Украйна (74% там отговарят негативно), Австрия (70%), Германия, Косово, Полша (69% отговори „дестабилизира“ във всяка от страните), Чехия (68%) и Швейцария (66%).
 
Международните политики на Европейския съюз все още са приемани като по-скоро стабилизиращи в световен мащаб. ЕС все още остава единствената от четирите глобални сили, която е в позитивната част на скалата (+18 нетна стойност според текущата вълна на изследване). Положителните оценки по отношение на ролята на Съюза в международните отношение са по-скоро константни в последните годишни изследвания на световната Асоциация „Галъп интернешънъл“, макар и да са наблюдавани някои вариации. От друга страна възможността на ЕС да повлияе на световната политика значително всъщност не е толкова сигурна.

В Русия и в Близкия изток обаче нагласите видимо се отличават от глобалната картина. Там са регистрирани значителни дялове на критика към ЕС.

Политиките на Съюза са оценени като най-стабилизиращи в Албания (82% там отговарят така), Виетнам (78%), Колумбия (62%), Малайзия (60%) и Германия (59%).

Топ 5 на най-големите дялове на отговори „дестабилизира“ са регистрирани в Палестина (57% там отговарят негативно), Сърбия (51%), Афганистан, Ирак (48% и в двете държави), Русия (45%), Хонконг и Пакистан (44% и в двете държави).

Международните политики на Китай също са приемани като по-скоро дестабилизиращи за света (-18). В най-голяма степен политиките на Китай са оценени като дестабилизиращи в Австралия (с мнозинство от 80% от всички отговори), Индия, Близкия изток, Европа (значително по-големи дялове в ЕС и особено в западните държави от Съюза) и САЩ.

Хората в Африка и до известна степен в Русия виждат по-скоро стабилизираща роля в китайските международни политики. Отношението на руснаците по този въпрос показва и друга интересна насока – две пети от респондентите там се колебаят и не могат да формулират точна оценка за международните политики на Китай.

Топ 5 най-големи дялове на положителни нагласи към международните политики на Китай са регистрирани в Албания (79% там отговарят положително), Кения (64%), Малайзия (64%), Нигерия (64%) Пакистан (58%), Сърбия (56%) и Тайланд (53%).

Топ 5 държави, които разглеждат международните политики на Китай като по-скоро дестабилизиращи за света са Република Корея (88% там отговарят „дестабилизиращи“), Виетнам (82%), Австралия (80%), Австрия (72%)и Швейцария (71%)

Оттеглянето на САЩ от Афганистан
 

Макар и да получи широк обществен отзвук по света, решението на Джо Байдън за пълно оттегляне на военните части на САЩ от Афганистан не оказва сериозен ефект върху световните нагласи към САЩ като цяло. Мнозинството от участниците в изследването по света не изразяват промяна в нагласите си.

Все пак, 21% са си променили мнението за САЩ след изтеглянето им от Афганистан – в позитивна или негативна посока.
 
Най-голяма промяна на нагласите е регистрирана в Индия, ЕС, САЩ и Близкия изток. Повече от 40% от респондентите в Индия са формирали ново мнение за САЩ след оттеглянето от Афганистан. Променените нагласи са равно разделени между позитивни и негативни оценки.
 
Същото се отнася и до една трета от респондентите в Близкия изток. Ръстът на по-скоро негативните нагласи по отношение на САЩ все пак е по-видим, особено в самите САЩ, но и в западните държави от ЕС.

"Още в своя начален етап новата мултиполюсна политическа структура на света може да еволюира до добре познатия и вече изпитан двуполюсен модел, с който се характеризираше Студената война. Настоящите международни напрежения изтикват все повече ЕС изцяло в сянката на САЩ, а Русия е все повече и повече пакетирана с Китай. Но това са две различни конвергенции – в първия случай има ясно изразена водеща сила, докато във втория става дума по-скоро за споделена власт, което позволява много повече гъвкавост и сила. Западът, безспорно воден от САЩ, все още има шанс да не избута Русия към Изтока, но изглежда, че липсата на мъдрост и усещане за надмощие надделяват", коментира Кънчо Стойчев, президенти на световната Асоциация „Галъп интернешънъл“.

Данните са част от традиционното ежегодно изследване „В края на годината“ на Асоциацията „Галъп интернешънъл“ по инициатива и дизайн на председателя на Асоциацията д-р Джордж Галъп от 1977 г. Изследването се провежда всяка година от тогава. Тази година то бе проведено в 45 държави по света.

Общо 42 212 души са интервюирани в глобален мащаб. Във всяка държава през периода октомври-декември 2021 г. са интервюирани около 1000 души по метода „лице в лице“, по телефона или онлайн.

Статистическата грешка в изследването е в диапазон ±3-5% при доверителен интервал – 95%.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


289
Още по темата: САЩГалъп
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
63
7
 
2
 
! Отговори
Ще се бият... преди 2 години
Русия заплашва Украйна и не дава да влиза в НАТО
62
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Целта на америка е ясна, иска да игнорира руснаците за да продават те газ на Европа. При тях винаги става въпрос за пари, нали никой не се заблуждава, че ги е грижа за нас. Енергийната криза съсипва европейците. Ние от енергийно независима страна за 30 г. ни превърнаха в зависима.
61
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Държави отдавна не съществуват, има зони на влияние
60
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Едни платени журналастчета и агенции социологически им остана само на саш
59
3
 
10
 
! Отговори
Българин преди 2 години
Да...вече целия свят обича САЩ. Ама друг път...
58
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Много ми е интересно за какво ще се бият, какъв е мотива. Между другото, който нападне пръв губи
57
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До АтанасовДоларът се поддържа изкуствено, това струва на сащ много милиарди, в един момент ще се срути
56
4
 
2
 
! Отговори
Непокиста преди 2 години
Абе да ни ви пука и да върви купона. Кой когото иска да напада
55
2
 
12
 
! Отговори
Възмутен преди 2 години
Тази статия е пълна измама. Дори в Англия и щатите отдавна вече не е така, много хора мразят янките и разбират агресивната им политика, и уважават Русия. Пропагандата на Запад е жестока, много по-жестока отколкото беше при соца, но пак доста хора попрогледнаха. Всеки, който има две мозъчни клетки може да види какво стана с Ирак, Сирия, Либия и т.н. Може би преди десетилетия - донякъде, обаче сега преобладаващото настроение е точно обратното
54
5
 
1
 
! Отговори
Купонджия по природа преди 2 години
Човек който не се е родил нормално Пре 1993 това е така, защото през онова време хора са проклинали и заклинявали България, както и нейният спасител !Те са искали спасител за Българите да няма и да не роди или ако се роди да е с проблем !Вие си нямате на представа за какво става въпрос!
53
9
 
2
 
! Отговори
Контраултиматумъ преди 2 години
Русия немедленно нада да премахне войските си от Украйна, Грузия, Молдова каза шефа на НАТО.
52
3
 
6
 
! Отговори
Натовеца преди 2 години
Редица американски анализатори го казват открито целта на америка е да изолира Русия с кордон от русофобски държави ,за да предотврати съюз със Германия която е двигателя на европа !Ако Германия и Русия се съюзат ,американското влияние а и американската империя отива в предизподнята!Старата нагло скасонска тактика от време оно Германия долу ,Русия вън! За тва става въпрос крав2арите загниват и отчаяно се държат за европейския кокалл,никой не ни иска никъде вече ,ни Африка ,ни Южна америка ни Ази
51
3
 
2
 
! Отговори
Атанасов преди 2 години
Позитивните нагласи са към Долара (и към покупателната му способност), а не към САЩ.
50
2
 
2
 
! Отговори
ЕХО преди 2 години
В ЕС няма Инженери и Технология за Производство на ЖП Релси и Ножчета за Бръснене .Единствено в Европа има две Държави - Русия и Украйна ги произвеждат и продават ,
49
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ние българите искаме да живееме като американци, а не като руснаци.
48
4
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Владимир Путин потвърди, че цената на газта за Белорусия ще се запази и за 2022 година на същите нива от 128.5$.
47
1
 
4
 
! Отговори
1 преди 2 години
Еми не е вярно. Какво като го пише в медиите. И децата са наясно.
46
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
70% от оранжериите спряха работа заради високите цени на енергията. Предстои уволнение на 10 хил персонал които са събирали реколтата и са работели в оранжериите. България е членка на ЕС и НАТО и се радва на европейски ценности!
45
1
 
9
 
! Отговори
Натовеца преди 2 години
После някой да ми говори за хибридни войни и пропаганда видях статистиките и таза статия ако не е брутално извъртване на статистиката аз съм космонавт!Значи за какво иде реч като цяло българите сме с огромно преобладаващо негативно мнение към ФАЩ и политиката им и с преобладаващо позитивно мнение за Русия ,сега едните паднали с няколко преценчета си другите паднали и оп пропагандната сводка гордо крещи "Обичаме ФАЩ мразим Русия " да ама не :)Комунистите не са си позволявали така да се будалкат!
44
2
 
1
 
! Отговори
ВЪПРОС преди 2 години
Защо САЩ се месят в Европа ?Ние имаме ГАЗ , Въглища , Произвеждаме автомобили , Релси и Бръснарски Ножчета .Добре ЖИВЕЕМ .