Цената на хляба ще расте, зърнена криза чука на вратата

Доц. Огнян Боюклиев препоръча да се скъси веригата производител -пазар
4 мар 2022 10:15, Анисия Иванова
56

Цената на хляба ще расте, отказахме се от традиционния хляб, използваме хлебно-пекарни смеси, които са на електрически фурни и газ, от тях излиза дунапреновия хляб, заяви в студиото на "България сутрин" доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Той предложи да се възстановят старите фурни: "Те не са много, но могат до голяма степен да решат проблема с цената на хляба."

За цената на хляба единият компонент е зърното, другото е горивото за неговото изпичане, обясни той.

Войната в Украйна ще доведе до икономически последици и у нас, а те вече се усещат и по отношение на цената на пшеницата, която продължава да расте. Русия и Украйна са най-големите износители на зърно за Европа.

"Китай е най-големият производител, а Русия - най-големият износител на зърно в света. В същото време има данни, че Украйна може да изхранва цяла Европа със своята пшеница. Ние също сме голям производител, но по-голямата част от нашето зърно отива за износ", заяви в студиото на "България сутрин" доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН.

От думите на експерта стана ясно, че до криза у нас може да се стигне не само заради дефицит на жито.

"Войната може да удари земеделското производство - 30% от добива на зърното зависи от азота, а той е 60% природен газ. 80-90% от азота в Европа идва от Русия и Украйна. Тези заводи се контролират от "Газпром", уточни доц. Боюклиев пред Bulgaria ON AIR.

Изчисленията показват също, че 40% от себестойността на зърното се формира от горивата, необходими за сеитба, обработка, жътва. Експертът прогнозира, че земеделските производители ще изпитат големи трудности. Затова и цената на хляба не може да се прогнозира колко ще расте.

"Министерството на земеделието и Министерството на отбраната могат да изкупят зърното. В МЗ е търговията, там е и потреблението. България има запечатани фурни, които са на дърва. Това са военно временни средства. Защо да не върнем този стария хляб и фурни - те могат да решат частично проблема, ако продължава да расте цената на хляба. Ние се отказахме от традиционния хляб, заложихме на такъв на електрически фурни и газ", подчерта доц. Огнян Боюклиев.

Той акцентира върху необходимостта от дългосрочна политика, която да стимулира родното производство.

"85% е вносът на зеленчуци и плодове. Внасяме домати от Португалия, от 3500 км, цената на горивото има голямо значение вече. Както и качеството на зеленчуците и плодовете. Трябва да стимулираме късите вериги. Това означава около София и по-големите градове да се произвеждат зеленчуци - пресни и свежи да стигат до трапезата. Неслучайно около Париж са най-богатите фермери", каза експертът от БАН.

И предупреди, че без адекватни мерки - може да се стигне до криза в хлебопроизводството.

"Ако земеделските производители нямат пари да купят азотни торове, производството пада с 30%, при покачване на цените на горивата - още повече ще паднат добивите, може да се окажем в дефицит. Войната е лошо нещо и ние трябва да се борим за мир", завърши гостът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


56
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
22
2
 
18
 
! Отговори
До 22 преди 2 години
Викаш Радев увеличава цената на хляба. А Лоестия крадец постоянно я намаляваше.
21
1
 
3
 
! Отговори
До МНЕНИЕ до 18 преди 2 години
Значи да забравим за краставиците през късната есен, зимата и ранната пролет, 2 от къде ще вземем нужното количество биоторове след като почти си унищожихме животновъдството?
20
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Хак да ви е дето гласувахте за Радев и Петков да ви съдират сега по девет кожи от гърбовете!
19
1
 
4
 
! Отговори
МНЕНИЕ до 18 преди 2 години
1.Краставици да се топлят посред зима е глупост .2.Житните култури се наторяват с биологична тор есента .3.Техниката е задължителна .
18
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
"Ние също сме голям производител, но по-голямата част от нашето зърно отива за износ",Не голяма част , другарю Боюклиев , а ВСИЧКОТО ! Печалбата за нашите назначени бизнесмени трябва да е най-малко дабъл ! На кой му пука за раята ?!...
17
4
 
4
 
! Отговори
До МНЕНИЕ преди 2 години
А как според теб се отглеждат оранжерийни краставици, или какъв ще е добива на житни култури без азотните торове, как се обработват земите без селскостопанска техника?
16
4
 
6
 
! Отговори
МНЕНИЕ преди 2 години
България се е изхранвала сама от 1350 години - Какви Краставици на ГАЗ , Какво Зърно с Торове от ГАЗ ???
15
3
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До някои от предишните коментари: това, че в момента имаме пшеница за две години не означава, че няма да я изнесем за да сме "солидарни" с нашите европартньори. Друг е въпросът какви ще са добивите тази и следващата година след като производството на торове е силно зависими от газта, а за обработката на земята и добива са нужни гсм.
14
3
 
4
 
! Отговори
до 11 Анонимен преди 2 години
Тя Ниова рече, че не се е срещаа с Решетиков, а излезе точно обратното.
13
2
 
15
 
! Отговори
реалист преди 2 години
Сяхме ветрове, сега ще жънем бури. Безпаметен български народ! Важно е да има чалга!
12
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ако чакате на мутрите да ви хранят ще мр.ете от глад. Върнете се по селата и започвайте да обработвате земята и да гледате животни. Сладкият живот леж па яж свърши. От 20 години нищо не купувам от магазините всичко сами с децата си произвеждаме. Копаме садим поливам и берем. Гледаме животни от тях ни е млякото кашкавала сиренето и маслото.От телето и прасето е месото. От кокошките яйцата. От нивата брашното. От лозето виното. Дано разберете че живота нее само иху аху
11
1
 
17
 
! Отговори
не внасям нищо преди 2 години
До Анонимен 9 Имам двор 1 дка и си гледам всичко!Но иска мотика да въртиш,с компютър не става!
10
3
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
От доста години насам България произвежда между Пет и Седем милиона тона пшеница годишно,при вътрешно потребление от около Два милиона тона,така че е време такива индивиди като тоя да бъдат подвеждани под наказателна отговорност!Тук не говорим за себестойността на продукта а за неговото наличие!
9
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Глупости! Айде не натягайте излишно нещата! Оня ден Нинова рече, че в БГ има зърнени запаси за 2 години напред
8
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
а сега киро да иска на ес увеличаване на субсидии , зърно , плодове нали го знаете отговора не
7
2
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
"85% е вносът на зеленчуци и плодове. Внасяме домати от Португалия"Срам за България, която изнасяше селскостопанска продукция след като задоволяваше и собствените си нужди.При този климат и почва, да внасяме домати!
6
7
 
8
 
! Отговори
Асан преди 2 години
У Иран има много жито Русия спечели войната :)))
5
2
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Абе,я се съберете и се разберете.Други казаха тази сутрин,че имаме резерви от пшеница поне за 2 години.Значи няма основание за повишаване цената на хляба и това се прави спекулативно.
4
4
 
20
 
! Отговори
Баси... преди 2 години
Е,па вчера казаха ,че имаме запас от пшеница за две години.На този трябва да му се оскубе брадата с пинсета ,задето лъже народа.
3
9
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Казах ли ви, че до края на годината ше купувата хляба по 20лв. Рундю и Простото Киро добре ви наредиха