КЗК за цените на горивата: Нямаме правомощия за регулиране

Повищаване на цените имало и в останалите държави в ЕС
20 юни 2022 14:53, Нели Христова
37
КЗК за цените на горивата: Нямаме правомощия за регулиране
Снимка: БГНЕС

Комисията за защита на конкуренцията няма правомощия за ценово регулиране, нито в нейната компетентност попада разследване на „спекула“ и защита на потребителите. Характерно за органите за защита на конкуренцията е да се намесват по отношение на повишаване на цените, само когато това е в резултат на забранено споразумение или на злоупотреба с господстващо положение, като контролът, който се осъществява, е последващ. Това заявяват от КЗК в отговор на изявления, съдържащи твърдение, че Комисия за защита на конкуренцията не изпълнява своите правомощия като не се намесва в ценообразуването при цените на горивата в страната.

Контролът от страна на органа по конкуренция е предварителен единствено по отношение на контрола върху концентрациите между предприятия. Регулирането на цени може да попадне в правомощията единствено на секторните регулатори, но е несъвместимо с осигуряването на защита на конкуренцията. Комисията също така не разполага с правомощие да дава становище за цените на предлагани стоки или услуги.

Относно изказванията за броя на извършените проверки на място, следва да се подчертае, че това е правомощие на КЗК, което може да бъде използвано единствено в рамките на образувано производство и след получено разрешение на компетентния съд, а не предварително срещу дружества, за които единствено се предполага, че са потенциални нарушители на закона. Т.е. за да бъде упражнено това правомощие, Комисията трябва да разполага с конкретни доказателства за евентуално извършено нарушение на ЗЗК, въз основа на които да образува производство и да получи съдебно разрешение за извършване на проверка, подчертават от комисията.

Завишаване при цените на горивата се наблюдава и в останалите държави от Европейския съюз. В някои от тях са въведени временни мерки за преодоляване на този проблем, но те имат краткотраен характер и са предприети на правителствено ниво, а не от органите по конкуренция. Подобен пример са редица европейски страни, в които е въведен за срок от няколко месеца по-нисък данък или акциз върху горивата.

Във връзка с всички изказвания в медиите следва да се отбележи също, че предвид важното му обществено значение, секторът на горивата е постоянно наблюдаван от КЗК, за което свидетелстват множеството решения на Комисията. Неведнъж КЗК е установявала бариери пред свободната конкуренция и е отправяла препоръки към компетентните органи за предприемане на мерки за подобряване на конкурентната среда, подчертават още от КЗК.

Важно е да се подчертае, че в резултат на извършен през 2019г. секторен анализ, КЗК даде препоръки с цел подобряване на конкурентната среда в сектора чрез изграждане на държавни данъчни складове и чрез създаване на електронна платформа, която в реално време да информира за свободните наличности във всички данъчни складове. До момента никоя от препоръките не е изпълнена от компетентните органи.

Към настоящия момент в КЗК са образувани четири антитръстови производства, свързани с пазарите на горива:

Едно от производствата бе образувано през април 2020г. по сигнал от Върховна административна прокуратура относно несъответствието между значителния спад в цената на суровия петрол в световен мащаб в началото на епидемията от Ковид-19 и намаляването на цените на дребно на автомобилните горива в страната. В хода на проучването Комисията идентифицира конкурентни проблеми, свързани с ограничаване на достъпа до данъчните складове и транспортна инфраструктура на дружествата от група Лукойл, което е от естество да ограничи вноса на горива в страната. В края на 2021г. КЗК предяви на дружествата от група Лукойл твърдения за извършени нарушения– злоупотреба по чл. 21 от ЗЗК и чл. 102 от Договора за Функциониране на Европейския Съюз. Предстои изслушване на дружествата пред Комисията.

Друго производство е образувано през месец ноември 2021 г. по искане на „ОМВ България“ ООД. Предмет на проучване е ценовата политика на едро на „Лукойл България“ ЕООД, което постепенно изменя ценовите условия при продажба на едро, вкл. като премахва отстъпките за закупено количество. В хода на проучването КЗК е изискала информация от множество пазарни участници - вносители и търговци на едро. Получената информация се анализира, въз основа на което Комисията ще установи дали е извършена злоупотреба с господстващо положение от страна на „Лукойл България“ ЕООД. Прякото прилагане на европейското право изисква извършването на допълнителни процесуални действия, установени в Регламент (ЕО) № 1/2003г.

През месец март 2022 г. е образувана нова преписка след получени сигнали относно съществено повишаване на цените на едро и дребно на петролни продукти в търговски обекти за продажба на горива. След извършено предварително проучване, със свое решение КЗК се самосезира за установяване на евентуално картелно споразумение от страна на „Сакса“ ООД и „Инса Ойл“ ЕООД при определяне на цените на автомобилните горива. Производството е на етап проучване. Изискана е информация от над 30 компании, активни на пазарите на производство, внос, търговия на едро и на дребно. Към настоящия момент се извършва икономически и правен анализ на данните, въз основа на който да се установи дали е налице картел между двете дружества.

През месец май 2022 г. е образувано още едно производство по искане на „Инса ойл“ ЕООД срещу „Лукойл България“ ЕООД относно прилаганата ценова политика при продажбата на едро на дизели и газьоли от страна на дружеството. Производството е на етап проучване.

Не на последно място, следва да се подчертае, че сравнението на броя образуваните антитръстови производства с тези образувани по Закона за обществените поръчки е некоректно, поради различното естество на производствата, както и различните функции на КЗК в двете производства. Не случайно Законът за защита на конкуренцията не предвижда срок за приключването на антитръстовите производства. Причината за това е, че мащабът и стандартите на доказване на антитръстови нарушения както по чл. 15 и 21 от ЗЗК, така и по чл.101 и 102 от ДФЕС, изискват Комисията да установи голямо количество данни и информация, на базата на които да се извърши икономически и правен анализ на разглежданото поведение, за да се достигне до извода дали е извършено нарушение на Закона за защита на конкуренцията и на Договора за функциониране на ЕС. Поради това разглеждането на антитръстови казуси обективно не може да бъде извършвано в спешен порядък - за няколко дни или седмици. За сравнение антитръстовите производства в други държави членки на ЕС са със средна продължителност от около няколко години в зависимост от фактическата и правна сложност на казуса.

В заключение, в рамките на предоставените й от закона правомощия Комисията е активно ангажирана със състоянието на конкурентната среда в сектора на автомобилните горива и полага всички необходими усилия, за да осигури защита и условия за разширяване на конкуренцията и на свободната инициатива в стопанската дейност.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


37
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
31
0
 
6
 
! Отговори
Евала преди 1 година
Кзк на какво може да влияе -нито на злоупотреба с цени? Да намери картел -хич няма как да стане. Е какво прави таИ комисия с кой знае какъв годишен разход за заплати и издружка? В Гърция спекулираш с цената на горивата - глоба и затварят обекта за 3 мес. Като се некадърни да измислите правила поне ползвайте вече работещите в други страни. Мерки вършещи работа а не мерки тип врата в полето.
30
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Много ясно помня, че и при ГЕРБ имаше не много високи международни цени и доста високи цени на бензиностанциите преди време.
29
0
 
4
 
! Отговори
Хахаха преди 1 година
До 24 и 31 шеф бил си ти ама друг път!!!! Няма значение кой е поставен за шеф някъде!!! Важно е КОЙ ДЪРПА КОНЦИТЕ ОТЗАД!!!!!
28
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Тоест този орган трябва да се закрие защото не му се позволява да влияе на каквото и да било. Само констатира нещо си и дотам. После с вдигнати ръце и свалени ***. Та ние като потребители също констатира е увеличение на горива, храни и енергийни, като всички спекулативни надути.
27
1
 
11
 
! Отговори
Днес не ми преди 1 година
Пуска поста,за това пак ще го напиша.Шеф на КЗК е Юлия Ненкова, майка на депутата от ГЕРБ Александър Ненков.Той е роден 1983 г.,но е депутат от 41,42,43,45,46,47,НС.Съшият този,който не можеше да чете .Баща му е бивш конституционен съдия.Жена му работи в Булгартрансгаз.Цялито семейство са на държавна хранилка и то десетилетия наред на сладки позиции и високи заплати.
26
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
КЗК - Комисия за Защита на Корупцията
25
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Като чета такива дълги фермани и ми става ядно, че някой пак влиза в "обяснителен режим" , за да каже едно НИЩО.
24
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Когато управляват комунисти, като чорапа и корнелия народа е хвърлен на кучетата а те крадат милиарди всяка седмица.
23
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ми значи излишно ви храним. Поредните сте.... 240 гoвeда, администрации, комисии и други.... Спокойно, *** народ няма да ви скочи явно
22
0
 
8
 
! Отговори
Когато преди 1 година
кинтите говорят,не само боговете,ами и нашенските пишман експерти мълчат!?!Тия държавни търтеи само могат да се ерчат и перчат на баба и дядо от село,дошли на пазара в града да продадат нещо от собствената градина за някой дребен лев?!?Интересно за големите картели,компании или монополисти,никой,ама никой няма правомощия-нито НАП,нито КЗК,нито МВР,нито ДАНС или Прокоратурата,защото те са над закона и над бога,или редовно си плащат такса олимпийско спокойствие?!?Смешници!?!
21
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Вдигат рамене защото имат изгода от това...
20
2
 
6
 
! Отговори
До 20 преди 1 година
Шеф на КЗК е Юлия Ненкова,майка на депутата от ГЕРБ Ненков.Невежеството на теб като *** ти е простено,но се учудвам на тези ,които ти вярват ,без да проверят нещата.
19
0
 
12
 
! Отговори
Ямболски ZV цървул преди 1 година
Като нямате правомощия.....АЗ ЩЕ ВИ ИМАМ ПРАВОТО СИ ДА ВИ НАБИЯ ТРИ ШУТА ОТ ЗАД.
18
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Единствената регулация се случва на улицата от народа .Народната власт на улицата ще се произнесе за цените на горивата !
17
5
 
6
 
! Отговори
РиСт0 преди 1 година
К з к то го държи корни с р.овч.! кой е на печалба според вас и кой драпа да остава да управлява.....
16
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Разбира се, че няма правомощия, нали като прибираш добри думи от гориво няма как да имаш. Така че за реалната цена на литър гориво от около 1.90-2 ще си затворите очите
15
1
 
11
 
! Отговори
Иван преди 1 година
Изгонете Лукойл от България,направете българска рафинерия!Толкова ли е сложно?!Защо продължаваме да търпим безобразията на чуждо дружество,което даже и данъци не плаща.Работят на загуба,може би?Хайде бе,на кой ги дрънкате тези?И това са толкова години лапане-е как пък не се наядоха!
14
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
тогава молбичката, шапката и чао :)
13
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Значи КЗК освен, че не работи, не иска да заработи, защото явно се прикриват други неща и на тези им е затворена устата.
12
0
 
11
 
! Отговори
''другите преди 1 година
Да , обаче , в ДРУГИТЕ държави вдигат заплатите и пенсиите ПОСТОЯННО !Къде в ЕС има държави с минимални пенсии / МИНИМАЛНИ/ под 500 евра , и мин. заплати , под 1 500 евра ????