Нова опасна мода след райския газ - пак с лесна достъпност и нулев контрол

Снус заплашва здравето на младежите
68

След райския газ, нова мода се появи сред младежите у нас. И отново – лесна достъпност и нулев контрол.

Става дума за никотинови торбички - снус. Те са забранени за продажба на лица под 18 години, но това не спира разпространението им сред учениците и заради лесния достъп до веществото онлайн.

"Статистиките показват, че винаги ще има интерес към различни разнообразни психоактивни вещества и ще продължава да има интерес сред младите и подрастващите хора. Те все повече търсят силни усещания. Това е много значим фактор за прибягването до употреба не само на стандартните психоактивни вещества, но и до нови разнообразни такива", обясни психологът Мартин Ценов в "България сутрин".

Той добави, че много млади хора използват достъпни от аптеките медикаменти, събират се на групи и всеки от тях закупува дадено вещество, като представят, че е необходимо за родител или близък.

Психологът каза още, че това може да доведе до негативни ефекти върху здравето - може да се увреди паметта, вниманието и логиката на подрастващите, също така може да доведе до търсене на все по-силни усещания, тъй като се развива т. нар. толеранс.

"Има много голяма разлика между това, че един тийнейджър е експериментирал и след това се е отказал. Следващото ниво е употреба, която се осъществява няколко пъти в месеца, но след продължителна употреба може да се говори за вредната употреба, която се осъществява няколко пъти в седмицата. Зависимостта е тази, при която всекидневно по няколко пъти на ден се взима веществото. Експериментът не трябва да се подценява като ефект", коментира Ценов пред Bulgaria ON AIR.

Той изтъкна, че след като тийнейджърът изпитва любопитство, това е сигнална лампа. По думите му има много фактори за проблемна употреба - семейната среда, училището, връстниците и личностни характеристики.

"Наркотичните вещества са достъпни на българския пазар. Още повече, че повечето от тях са синтетика. Но не е само това. Дилъри има сред ученици, дилъри има до училището, дилъри има в градинките, дилъри има във всяко едно населено място, стига да има търсене. Превенция не е просто запознаване на тийнейджърите с ефектите на веществата, това може да събуди любопитство. Превенцията сред учениците е запознаване с последиците. Превенцията трябва да започне вътре в семейството, не може да бъде тема табу", настоя Ценов.

Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


68
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Сегашното младо поколение няма цел в живота,живеят ден за ден и кво друго им остава освен наркотици.Родителите им осигуряват парични средства,не работят,мързелуват,безделничат.
8
3
 
24
 
! Отговори
До 6 преди 1 година
А какво общо има чалгата? Не че съм и фен, но няма нищо общо. Наркотиците не са някакъв български феномен или местен продукт на "прехода". Те дойдоха в България именно от западните държави към които се стремим. А там винаги са били наркомани като тази мода тръгва от богатите. 16, 17, 18, 19 век е било въпрос на стил за богаташите да се друсат с хашиш, опиум, морфин и др. Хората още тогава са си правили нарко-партита където се друсат и правят оргии. Англия, Нидерландия, Франция.
7
6
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Хомобългарикус, каква ирония. Забраняваш му достъпа до една кражба, а той се насочва сам към друга...
6
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Всички тези "моди" се създават и налагат от неолибералите и техните медии, каквато е и днесбг. Преди караха децата да скачат от балканите, да се хвърлят пред колите, райски газ и ти. Всичко идва от един и същи център
5
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
оставете наркоманите да се затрият. след 32 г чалга трябва да се мисли за следващото поколение. това е загубено
4
1
 
13
 
! Отговори
н.а.полк.Лили Иванов преди 1 година
Така е устроен човекът- ако си харесваше живота, и се чувстваше добре в собствената кожа, нямаше да търси безброй начини да се отнесе в друго измерение, вече и децата търсят бягство от себе си.
3
0
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Борбата срещу наркотиците е провал по целия свят. Забраните не работят за намаляване на употребата а точно обратното правят наркотиците много по търсени и по скъпи от което печели мафията. Хората така или иначе винаги са вземали наркотици и ще продължават да вземат. Още първобитните пещерни хора преди 100 000 едно от първите неща които са открили е че могат да се надрусат с определени растения.
2
0
 
12
 
! Отговори
? преди 1 година
Хомосапиенс, каква ирония. Забраняваш му достъпа до една зависимост, а той се насочва сам към друга зависимост. Естественият подбор ще свърши останалото...
1
1
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
А нещо за цигарите и алкохола? Или щом лицензите се държат от правилните хора значи са безопасни.