В Топ 5 сме в ЕС по млади хора, които не учат и не работят

Ключова е ролята на бедността за задържането извън пазара на труда и образованието
9 авг 2022 21:38, Йоана Цонева
177
В Топ 5 сме в ЕС по млади хора, които не учат и не работят
Снимка: БГНЕС

България е сред петте страни в Европейския съюз по дял млади хора, които нито учат, нито работят. По-голям е той единствено в Румъния, Гърция и Италия. Какъв е профилът им показва анализ на Института за пазарна икономика, предаде OFFNews.

Ключова е ролята на бедността за задържането извън пазара на труда и образованието. Не е изненада, че самите неактивни младежи са с ниски доходи, но мнозинството от тях живеят в бедни домакинства, което създава значителни пречки пред активирането им. Сходно е наблюдението и при разпределението на доходите – докато работещите или учещи младежи следват структурата на доходите на населението като цяло, то неактивните се струпват близо и под линията на бедността.

Обща картина

През 2020 г. неактивните хора на възраст между 15 и 34 г. у нас са над 18% при 14% средно за ЕС. Пазарът ни на труда е сред най-недостъпните за младежи в ЕС, а обхватът на системите на гимназиално и висше образование – сред най-ниските. Все пак тези данни означават подобрение спрямо 2012 г., когато България е №1 по дял на млади хора, които не учат и не работят – над ¼ от всички на възраст между 15 и 34 г. През 2021 г. икономическото възстановяване след кризата повлиява благоприятно и върху дела на неактивните – той намалява с 3,1 процентни пункта.

При жените той е чувствително по-висок, отколкото при мъжете. През 2021 г. разликата е най-малка сред хората в гимназиална възраст – 15-19 г. - 0,8 пр. п. Възрастовата група от 20 до 24 години е единствената, в която делът на неактивните жени е по-нисък от този на мъжете. Основен фактор за това е значително по-високата им степен на записване във висшето образование. При 24- до 29-годишните и 30- до 34-годишните разликата между двата пола е съответно 9,2 и 8,4 пункта, най-вече в резултат на по-високата заетост сред мъжете и влиянието на майчинството.

Бедност и доходи

В домакинства под линията на бедността живеят почти 150 хиляди младежи, които нито работят, нито учат. За много неактивни източник на доходи са работещи родители или съпрузи. Не са без значение и данни на Евростат, които показват, че малко под половината младежи в България живеят с родителите си.

Основното струпване на работещите и/или учещи младежи е в домакинства с доход на човек средно между 600 и 1000 лева. При неработещите и неучещите той е между 100 и 400 лв. Прави впечатление почти пълното отсъствие на неактивни младежи в доходните групи над 1700-1800 лева средно месечно на човек.

Образование

Видимо най-важният фактор, който разделя активните от неактивните младежи е образованието. Сред последните има много по-голям дял на хората с основно и по-ниско образование и това блокира достъпа им до повечето сегменти на пазара на труда. Тенденцията е към увеличаване на търсенето на високообразовани специалисти дори за много от работните места в селското стопанство и ниските сегменти на индустрията и може да се твърди, че реализирането на пазара на труда на хора с ниско образование ще става все по-трудно, пишат от ИПИ.

Етническа принадлежност

Ромите са свръхпредставени сред неактивните младежи, независимо дали става дума за възрастовата група между 15 и 34 г. или между 20 и 29 г. Наблюдават се значителни различия в образователния профил - сред българите и турците има много по-голям дял на завършилите средно и висше образование.

При българите водещият дял на неактивните младежи сред мъжете е със средно и средно професионално образование, а при жените – с висше. Същото важи и за представителите на турския етнос, но с по-големи разлики между половете, като при жените има чувствително по-голям дял на тези с начално и основно образование. Коренно различна е картината при ромите - там и при двата пола неактивните младежи с основно и по-ниско образование формират над 80% от всички неактивни роми.

Здраве

Анализът не установява голяма зависимост между здравословното състояние и неучастието в образование, обучение и заетост при българските младежи – разлики са налице, но не са толкова значителни.

Регионални различия

Наблюдават се регионални дисбаланси, като неактивните младежи са с чувствително по-голям дял в Южния централен и Югоизточния район на страната. Това отразява най-вече различията в достъпа до работни места и квалификация в отделните части на страната.

Югозападният където спада и столицата София е най-големият и най-динамичен регионален пазар на труда и средоточие на висшето образование, и съответно закономерно има и най-много активни младежи – 434 хиляди във възрастовата група 15-34 години и почти 200 хиляди между 20 и 29 години. Въпреки това Южният централен район, където има над 2 пъти по-малко активни младежи съсредоточава най-много неактивни – 82 хиляди, спрямо 58 хиляди в Югоизточния и 55 хиляди в Югозападния. Това е следствие от няколко фактора – от една страна е значително по-големият дял на ромите и на младежите с ниско образование в Южния централен район, което предпоставя по-трудна интеграция на пазара на труда. От значение е и обаче много по-благоприятната структура на пазара на труда, качество на висшето образование и стандарт на живот в Югозападния регион и в частност в столицата, които привличат голям брой младежи от цялата страна, което създава значителни дисбаланси.

На пръв поглед степента на урбанизация не играе важна роля в разпределението на младежите извън образование и заетост. Наблюдават се леки разлики, като в гъсто населените региони на страната делът на неактивните младежи е малко под 1/5 от всички, докато в слабо населените приближава 1/3. По-чувствителни са разликите във възрастовата група между 20 и 29 г., където делът на младежите в групата на неактивните надхвърля 40% в слабо населените места.

Семейството

На преден план излиза и отражението на заеманата роля в семейството, по-ясно изразена при жените – данните сочат, че домакинската работа и грижата за деца са спирачка пред активното им участие на пазара на труда. Въпреки че с ползвания инструментариум не може да се установи пряка връзка между майчинство, грижа и задържане извън пазара на труда, то неактивните жени живеят в домакинства със значително повече деца а и като цяло повече хора, което навежда на извода, че за немалка част от тях работата в дома е предопределящият фактор за неактивността.

Работещите и/или учещите мнозинство от младежите живеят в 3- и 4-членни семейства. Много малка част от тях живеят в едночленни или домакинства с 6-7 или повече членове. При неактивните младежи и при мъжете, и при жените най-голямата група живеят в много големи домакинства с над 6-7 членове.

При активните в образованието и/или пазара на труда младежи мнозинството са в домакинства с 0 или 1 деца, което е индикация че или живеят с родителите си до по-късна възраст, или самостоятелно без деца, като няма много големи разлики между мъжете и жените – при жените има по-голям дял на тези в домакинства с деца. Същевременно делът на активните младежи в семейства с три и повече деца е много нисък. При младежите в категорията на неактивните във възрастовата група 15-34 г. има видимо разделение между мъжете и жените. Докато при мъжете най-много са тези, които живеят в домакинства без деца, то при жените най-голямата група са тези, в чието домакинства има две деца, а втората – тези с по едно.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


177
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
51
0
 
9
 
! Отговори
Дрън дрън преди 1 година
Завършил съм ЕТМЕ. Микроелектроника. Няколко месеца лутане и открих, че от дограми се правят пари, които никога не бих изкарал като инженер. И семейството си осигурих, и децата. Ще се спукам от яд за загубените 4 години /последната ми беше като задочник/.
50
2
 
6
 
! Отговори
Мен най-ме преди 1 година
разсмиват младежи, които 12 години са спали (от 1-ви до 12-ти клас), нищо не са научили, дискотеки, живот, пушене, гаджета и сега изведнъж им се приучило и айде да следвам, пхахахахха! Просто искат да идат в големия град за дискотеки и купони, не че им се учи! Щото знаят, че лесно ще си взимат изпитите, понеже сега не се изисква толкова
49
3
 
4
 
! Отговори
Веселинъ 7112136860 преди 1 година
Ето до това дередже ни докараха турците,руснаците и евреите. Защото са комплексари и по природа неграмотни.Ако не бяха еврейските Сакскобурготски роми при нахлуването на руските монголи и турци в България,шяхменда размажем съюзническата на Хиткер,Мусолини,Рузвелт и Чърчил Червена армия от вонящи крадци на изби.
48
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ще кажа на мама. Да види!
47
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Защо да учи висше образование, като може да почне младия човек в някой супермаркет за 1500 лв? После с висше пак някъде толкова ще взима, даже и по-малко
46
6
 
9
 
! Отговори
ШибиРиби преди 1 година
Нация от злобаркаджии, мъжете яко лъскат бастуни а жените яростно бият катериците целодневно и по залез слънце всички са вече пияни
45
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Кой пак ни изпревари?! КОЙ?!
44
4
 
10
 
! Отговори
Отегчен преди 1 година
Глупости колосални. Младите хора си работят. И то здраво. На по две места. Просто не виждат смисъл да се осигуряват. Парите кеш, на ръка. Впрочем, за последните 22 години и аз съм така. Всеки спестен лев отива в недвижимо имущество. Днес, на 42 години мога да се "пенсионирам" след 1 секунда с наемите и рентите ми около 1800 евро. Не е кой знае какво, но за сиромах като мен си стигат. Пък като пукна, имотите отиват при децата.
43
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Навремето след като завършиш университет имаше задължително 3-годишно разпределение, веднага ти намират работа, после като минат трите години, се издигаш нагоре. А сега завършват младите висшисти и се лутат. Държавата е абдикирала и изобщо не се грижи за кадрите си и затова бягат в чужбина.
42
1
 
3
 
! Отговори
Явор преди 1 година
До АнонименБоят е бил за добро. Жалко, че за много хора висшето образование не е ценност. Дано има сериозна борба от държавата в тази посока.
41
4
 
10
 
! Отговори
БПФ преди 1 година
Истината е очевидна. Основната част от неработещите и неучещи са от хъхpeшки произход. Трябва незабавно да се спрат помощите на тези, както и възможностите им да получават незаконни доходи от престъпления. Щом образованието е задължително по Конституция, то трябва да се наложат санкции за тези, които не учат и за техните родители, защото който е неграмотен, той е негоден да работи, освен най-прoста работа с ниска добавена стойност. Ако не се вземат тези мерки, хъхpeците ще съсипят държавата.
40
3
 
4
 
! Отговори
Явор преди 1 година
Под такива новини съм чел коментари, които ме учудват и дразнят често. Подигравки съм бел и усещал. Статистиката, изложена в новината, е тревожна, но си има обяснение. Бедността е причината, а тя е трудно изкоренима. Разберете, че без висшисти, без много хора с висше образование, няма работеща икономика. Колкото по-малко са висшистите, толкова по-зле за икономиката. Сега разбирам, че през 2012 сме били първи в такава негативна класация. Мнението си за висшето образование променете.
39
0
 
14
 
! Отговори
Племенницата ми преди 1 година
беше сравнително слаб ученик, даже в 12-ти клас майка й се оплакваше, че не е стъпвала в училище и на всичкото отгоре кандидатства за висше образование, вика ще пиша нещо, пък каквото ме приемат, за да е студент просто, да не работи, да се оправдава пред техните и да ползва студентски привилегии. Приеха я "Българска филология" в СУ, с 4.25 на матурата по БЕЛ. Цяла година бяха почти онлайн, грам не учи, изпитите ги взе едвам с тройки, Българската филология беше най-елитната специалност,а сега
38
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен гербер преди 1 година
До ЕДИ КОЙСИ 40 В Чехия не е ли имало комунизъм, в Унгария, в хърватия като част от Югославия, в Румънуя дори/????Разликата с нас е ,че както комунизма ни ,така и демокрацията ни се случва при нас ПО БЪЛГАРСКИ !!!!!!
37
2
 
18
 
! Отговори
Индженер преди 1 година
Кой луд ще работи като наглия частник иска квалифициран инженер проектант да му работи за заплата колкото на продавачка в мола? После и печат да си удари върху проекта и да лежи в затвора при евентуална авария. През това време капиталиста да пече кълки някъде из световните курорти.
36
0
 
4
 
! Отговори
мангофретите преди 1 година
не са споменатикато причина нещо.
35
1
 
4
 
! Отговори
Чичо Сам от Тексас преди 1 година
И аз да можех да си го позволя и аз щях да си лежа по цял ден. Даже и щях да пия и през деня без да ми пука
34
8
 
10
 
! Отговори
ЕДИ КОЙСИ преди 1 година
ТАМ ОТ КЪДЕТО Е МИНАЛ КОМУНИЗМА И ТРЕВА НЕ НИКНЕ
33
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Има и такива които уж, са учили, но не работят, а получават огромни за нашия стандарт възнаграждения. Дори успяха да излъжат избирателите и се навряха във властта, за да източната държавата, и служат на чужди интереси.
32
3
 
12
 
! Отговори
Истината преди 1 година
Това се получава след като има голяма ножица между бедни и богати - на богатите децата не учат и не работят защото родителите им станаха толкова богати по време на демокрацията за сметка на хората, че децата могат да си позволят хакуна матата