Най-нужните кадри през следващата година: Шивачки, сервитьори, бармани и готвачи

47 645 работници без специалност ще са нужни в различните сектори на икономиката
10 авг 2022 15:53, Нели Христова
122
Най-нужните кадри през следващата година: Шивачки, сервитьори, бармани и готвачи
Снимка: БГНЕС

Шивачки, сервитьори, бармани и готвачи ще са най-нужните кадри за бизнеса в следващата година. В Разград сред най-търсените ще са и музикантите, а в Кюстендил- обущарите. Традиционно ще се търсят и строители, касиери и заварчици. Това показва проучване на Агенцията по заетостта сред шефовете на около 4000 фирми, цитирано от "24 часа".

Шефовете в 17 от 28-те области в страната са заявили нужда от сервитьори - бармани, машинни оператори и шивачи.

Оперативен счетоводител е сред най-нужните кадри в 16 области. Следват касиери, готвачи, електротехници и заварчици, които са най-дефицитни в 15 области, а строителите - в 13. За всички тях областните комисии по заетост препоръчват да се организират обучения, за да може да се отговори на нуждите на пазара на труда.

Въпреки развитието на технологиите основният глад според самите работодатели ще е за професиите, свързани с правоспособност. През следващата година бизнесът иска да назначи 128 789 специалисти с квалификация, придобита в средното образование. Отново най-търсени ще са: сервитьор - барман, готвач, машинен оператор, шивач, строител, строител монтажник, заварчик, оперативен счетоводител, електротехник, касиер и др.

Наполовина по-малко ще са нужните кадри с правоспособност или висше образование. Сред тях са шофьори, медицински сестри, учители и лекари. В сравнение с предходната година броят на търсените висшисти е нараснал с 6300 и достига малко над 62 хил.

47 645 работници без специалност ще са нужни в различните сектори на икономиката през следващите 12 месеца.

70,7% от шефовете изпитват затруднения при наемането на нужните кадри. А най-сериозни те са при намирането на продавач-консултанти, готвачи, шивачи, машинни оператори, програмисти.

Преди коронакризата най-сериозни пречки е имало при търесеното на машинни оператори, оперативни счетоводители, помощник-възпитатели, заварчици и електромонтьори.

3/4 от работодателите ще наемат персонал на постоянен договор и пълен работен ден. Едва 1580 са готови да наемат нови служители за работа от разстояние.

Нова вълна на коронавируса пък ще повлияе на 19,4% от работодателите да не търсят нови служители. Това са 11 800 предприятия, обясняват експертите от Агенцията по заетостта.

Най-силно нова епидемична вълна ще се усети в сектора на търговията, хотелиерството и ресторантьорството, където 1/3 от фирмите ще се откажат да търсят персонал. За половината от анкетираните фирми COVID-19 няма да окаже влияние при наемането на нови служители.

173 784 ще са търсените специалисти с висше образование в следващите от 3 до 5 г. Най-нужни ще са педагозите, като заявките от работодателите за учители през следващите 5 г. се очаква да са за над 15 хил.

Следващото най-търсено професионално направление е “Икономика” с 13 670 нови работни места. Топ три се допълва от “Електротехника, електроника и автоматика”, където работодателите са посочили нужда от 9930 души. Почти толкова ще са и новите места за медицински сестри. Още 5658 ще са нужните кадри в медицината. А 3109 ще са търсените зъболекари.

Свободните места за юристи ще са 2824, въпреки че това е най-желаната специалност от кандидат-студентите в Софийския университет тази година.

Нито един работодател не е посочил, че в следващите 5 г. ще му трябват теолози, политолози и служители, завършили “Национална сигурност”.

208 964 специалисти със средно образование ще са нужни на бизнеса в следващите 5 г. Спрямо началото на миналата търсенето е намаляло с близо 33,5 хил. Най-нужни ще са тези в търговията на едро и дребно, строителството, производствените технологии – текстил, облекло, обувки и кожи, машиностроене, металообработване и металургия и др.

Със 150% по-малко са обявените нови работни места в хотелите и ресторантите. Общо нужните нови работници за тях през следващите 5 г. ще са 7067 души.

Спадът в администрацията и управлението е със 106,7%, за секретарски и административни офис дейности е с 55,2%, с 8% - за военно дело и отбрана.

“София-град остава областта, където ще се търсят най-много работници и специалисти - 67 064, което е 28% от всички заявени в страната потребности”, обясняват от Агенцията по заетостта.

В 17 от 28 области търсените работници и специалисти са по-малко от регистрираните безработни. Но пък в София заявените работни места са 5 пъти повече от хората в бюрата по труда, а във Варна - 3 пъти.

Най-важното изискване на шефовете към новите служители е дисциплината и умението за самоконтрол. Анкетата показва, че второто важно качество е работата под напрежение. Половината шефове са искали и предишен опит.

За 2/3 от работодателите са важни уменията за гъвкавост и адаптивност, инициативност, продуктивност, социални умения и креативност.

Най-важното качество пък е инициативността и предприемачеството, като за първи път то измества доброто владеене на български език.

Бизнесът е склонен да инвестира в квалификацията на персонала си. Преобладаващи са обученията, свързани с масово търсени професии - оператори на машини, шлосери, заварчици, монтьори, техници, инженери, шивачи, мебелисти и др.

Намалявали обявите във всички сектори. Най-голям спад има при хотелиерството, здравеопазването и строителството

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


122
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
52
11
 
10
 
! Отговори
до 56 преди 1 година
ИТ балона го чакам да се спука вече 20 години, през които само пасивният ми доход е шестцифрен годишно. С инвестиции и авоари имам да изхраня деца за 4 живота. И си чакам да се спука де. Спука ли се, ще си почивам и ще обикалям света. Ама бачкаторите ще се спукат, по-скоро, че техният труд е заменим от машина- няма да има нужда от шофьори, склададжии, берачи на малини, сервитьори. Всичко ще се замени от машини.
51
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ай ти нищо не правят половината са разработчици на джава игри само около 10% са истински програмисти които наистина могат нещо
50
0
 
6
 
! Отговори
до 53 преди 1 година
Точно това щях да предложа. Бизнес аналистите в ИТ сектора не взимат много (5к е доста ниска заплата за сектора), но доста повече от всякакви държавни служители.
49
5
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Сега като се спука ИТ балона ще се преквалифицират масово. Не може всички да "работят" в социалните мрежи. Трябва и някой да произвежда реалните стоки.
48
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Да си наемат германци, като няма.
47
11
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Гледам пак спорове за ИТ сектора. ИТ хората движат света. Самолети, автомобили, машини, болници, банки. Продължаваме с автоматизирано земеделие, строителство. Всичко е дигитално. Всичко. Не създавали икономика?! Това може да го каже само някой всезнайко панелен шкембак шофьор. Любими са ми аутсайдерите, които не могат нищо и пеят как без тях ИТ-тата са гола вода. Да, ама не.
46
1
 
6
 
! Отговори
До 39 преди 1 година
Сменете сектора. Аз завърших финанси в УНСС. Работил съм като финансов анализатор, а сега съм бизнес анализатор в IT сектора за 5000 лева чисто.
45
0
 
9
 
! Отговори
Аха преди 1 година
Да дадат по 5к на каплак, да видиш как веднага ще се намерят хора...
44
0
 
5
 
! Отговори
Нет Рубля, Нет Газь преди 1 година
Профила на Бананова Република от 4тия Свят!
43
3
 
12
 
! Отговори
Гост преди 1 година
мои познати хванаха чужбина,там работата е тежка,като тази тук но поне им плащат в Холандия вземат след приспадане на квартира по 3500 евро чисти тук работеха за по 800 лв и се подиграваха с тях
42
3
 
6
 
! Отговори
До 40 преди 1 година
Всъщност сте много прав/права. Аз съм в IT сектора и мога да потвърдя, че голяма част от този бизнес не е от особена важност. Т.е. може да се мине и без него, "светът няма да спре да се върти". Доста колеги работят по проекти и продукти, които реално не са необходими... Или поне са доста далеч от "първа необходимост". Но пък имат добър маркетинг и се имат за много "модерни". Въпросът е, че хората, които могат да вършат тази работа не са много. Затова взимат 4-5-6-8-10-15 хиляди лева месечно.
41
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Икономиката навремето беше много престижна специалност и доходоносна, защото ти даваше право да работиш в цялата държавна администрация като финансист, икономист, счетоводител и т.н, но се обезцени в последствие
40
7
 
11
 
! Отговори
до 39 преди 1 година
А кой те караше да завършваш икономика?! Да не питам... Стани финансов консултант. Любимо ми е тройкаджии от УНСС да ми предлагат финансовите си услуги и да ги запитвам защо, аджеба, като толкова разбират от финанси годишно печелят колкото аз за 2 седмици. Забавни сте икономистите. Всеки втори- икономист. Иначе- да, в ДА заплатите са смешни и сриват средната за страната. При средна за София 2300, ако махнем сив сектор и ДА става 6000.
39
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В БГ , за да имаш много пари трябва да си схемаджия
38
1
 
25
 
! Отговори
ИСТИНАТА преди 1 година
Демек търсят се бачкатори с нисък ценз, та да не баучат за заплати :))) След още 5 годиники някъде, така наречените бг бизнесмени ще трябва да вкарват така бленуваните кадри от някъде....ама освен от някое племе от Африка не знам откъде другаде....хората по Индия и Пакистан отдавна минаха тия надници дето дават в момента при нас. Даже вече срешам Индийски фирми търсят да наемат бг кадри....понеже вече идвало по-евтино хахахаха...докъде стигнахме...до под кривата круша у гората телилейска
37
0
 
9
 
! Отговори
До НАП преди 1 година
Че ти като си в НАП как тъй не си се научил да крадеш?Не ставаш за тая работа!
36
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Повечето фирми се преориентират от латинска америка, Африка и югоизточна Азия към локации с по-нископлатена работна ръка като България. Най-вече шивашката индустрия и някои по-трудоемки отрасли в производството на машинни части.
35
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
За готвачи винаги ще има работа, защото без храна не може човек да живее.
34
6
 
9
 
! Отговори
До:32 преди 1 година
Програмисти - да, но те не създават икономика, не произвеждат онова, от което имат необходимост мнозинството!
33
1
 
19
 
! Отговори
НАП преди 1 година
Завърших икономика, след конкурс започнах работа в НАП като инспектор по приходите. Получавам смешните 1200 лв.

Спонсорирани публикации