Всички градове губят население, но три все още са магнит за "добър живот"

Само София, Пловдив и Варна привличат хора
10 окт 2022 16:21, Нели Христова
127
Всички градове губят население, но три все още са магнит за "добър живот"
Снимка: БГНЕС

Всеки един от 10-те най-големи градa в България губи население през последните 10 г. Това е видимо от окончателните данни от преброяването на населението през 2021 година. Досега се знаеше, че населението се свива с над 800 хил. души, но липсваше разбивката по населени места. Тя дава възможност да погледнем към развитието на големите градове, които концентрират огромна част от икономическата и социалната енергия в страната – както и близо 40% от населението. В случая оставяме настрана погледа към областите и общините и гледаме конкретно данните за градовете. За първи път в историята на преброяванията всички големи градове губят население – в периода 2011-2021 г. 10-те най-големи града в страната са изгубили над 6% от своето население, пише Петър Ганев от Института за пазарна икономика.

Класацията на 10-те най-големи града в България може условно да се раздели на четири групи. Това са:

1. София като отчетливо най-голям град в страната и единствения с население над 1 млн. души – границата е премината още от 80-те години на XX век;

2. Пловдив и Варна, които вървят заедно и поддържат население над 300 хил. души – също още от 80-те години на миналия век;

3. Бургас, Русе и Стара Загора, които продължават да са категорично над 100 хил. души;

4. Плевен, Сливен, Добрич и Перник, които са под 100 хил. души и допълват десетката. Нека погледнем към всяка една от тези групи.

Населението на София остава около 1,2 млн. души

Първенецът е ясен, като преброяването от 2021 г. отчита население в София от близо 1,2 млн. души. В данните за София обаче безспорно имаме изненада, като населението на столицата не се повишава и дори леко спада (с около 20 хил. души). Това развитие е провокирано от поне три фактора. Първият е, че застаряването в България вече натиска населението и в най-големите градове надолу – дори и да привличаш млади и активни хора, както е случаят със София, естествените процеси при възрастното население започват да тежат в повече. Вторият фактор е свързан с това, че мащабите на механичен прираст в столицата вече са по-обрани, тоест притокът на население не е в мащабите, които се наблюдаваха в началото на века. Третият фактор е пандемията, която не просто влоши естествения прираст – много висока смъртност през 2020 и 2021 г., но обърна и миграционните процеси – големите градове (и София в това число) загубиха население в посока периферията си непосредствено преди преброяването. Това е вярно само за 2020 г., но ще отнемат години на положителна миграция, докато се възстанови ефектът от еднократната корекция в пандемията. Отделно от това спадът на населението в София не е прецедент – това се е случило и в периода 1992-2001 г., когато преброяванията отново отчитат намаляването на населението в столицата, тогава най-вече вследствие на отварянето на границите.

Пловдив запази второто място пред Варна, но и двата града губят население

Един от големите въпроси при това преброяване беше дали Варна може да изпревари Пловдив и да заеме позицията на втория най-голям град. Разликата между двата града през 2011 г. беше изключително малка – едва 3-4 хил. души, и това създаваше очаквания за евентуална промяна в класирането. Интересно е, че до момента Варна беше единственият град, който неизменно увеличава своето население при всяко преброяване, докато Пловдив в няколко поредни преброявания не успяваше да увеличи своето население. Въпреки това преброяването от 2021 г. показа, че и двата града губят население от порядъка на 18-24 хил. души, като Пловдив остава втори – с население от близо 320 хил. души спрямо около 311 хил. души във Варна. Въпреки че и двата града също привличат млади и активни хора през последните 10 г., устойчиво негативните естествени процеси, както и ефектът на пандемията, в т.ч. отлива на хора към периферията през 2020 г., в крайна сметка водят до спад на населението.

Бургас пада под 200 хил. души, а Русе и Стара Загора вече са в рамките на 120-125 хил. души

Шестицата на големите градове у нас традиционно се затваря от Бургас, Русе и Стара Загора - това са шестте града, които имат население над 100 хил. души в страната. След преброяването от 2021 г. Плевен вече официално е извън тази категория след над 40-годишна история на град с население над 100 хил. души. В своя пик (през 1985 г.) в България и 10-те водещи града са с население от над 100 хил. души – сега вече остават само водещите шест града. От трите града, които затварят шестицата, Бургас има различна тенденция, като до 2011 г. увеличава своето население, достигайки над 200 хил. души. Сега обаче се отчита спад – поради комбинация от вече коментираните фактори, населението и на втория морски град пада до под 190 хил. души. Русе и Стара Загора от своя страна продължават да губят население, при това със сериозен темп – съответно с 11% и 17% за 10 години. Към 2021 г. населението на двата града е под 125 хил. души, като в исторически план спадът на населението в Русе след 90-а година е по-значим. Последното е в тон с тежките демографски тенденции във всички крайдунавски градове.

Топ 10 се допълва от Плевен, Сливен, Добрич и Перник

Плевен остава на традиционната седма позиция, но вече извън клуба на стохилядниците – населението на града е 92 хил. души през 2021 г. След Плевен вече се нареждат градове, които са сходни като мащаб и близки до повечето областни центрове – Сливен (80 хил. души), Добрич (74 хил. души) и Перник (68 хил. души).

Перник се завръща след около 40-годишно отсъствие в топ 10, като изпреварва Шумен с около 300 души. След тях, съвсем близо до топ 10, е и Хасково. Общото между тези градове е не просто намаляването на населението, а сериозният темп, с който това се случва – те губят по около 10-15% от населението си за десет години. При тях не просто има отчетлив негативен естествен прираст, но и механичен отлив на население. Докато при първите шест града има различни примери, градовете извън топ 6 устойчиво губят млади и активни хора през годините.

Миграцията е лакмусът за развитието на градовете

Данните от преброяването потвърждават наблюдението, че българският град масово губи население, при това в големи размери. Трудно е да говорим за истински социално-икономически подем в регионите, когато дори и най-големите градове в страната губят устойчиво население. И докато естествените процеси са в някаква степен предпоставени – заради влошената възрастова структура, то миграционните процеси са тези, които най-ясно определят доколко един град е привлекателен и дава възможност за развитие – било то в образователен, икономически, или по-широк социален план.

София, Пловдив и Варна са трите града, които общо взето успяват да привличат хора през последните 10 години, изключвайки ефекта на пандемията към периферните населени места от 2020 година. При другите градове този процес или не е устойчив, или по-скоро въобще го няма.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


127
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
106
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Сменете столицата и тогава да видим резултата
105
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Не Перник, с 69 000 а Шумен е десетият град с 82 193 души и данните са от 2022г.Първо се информирайте и тогава пишете.
104
3
 
13
 
! Отговори
Филибе преди 1 година
Заплатите в Пловдив са като тези в Каспичан. Хубав град е, но няма пара.
103
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Мдаааа, така си е. София е "Барселона на Балканите". То красота, то инфраструктура, то чистота, то финансови центрове, то модерен транспорт, то високи заплати - почти колкото в Испания и най-вече всяка година милиони туристи отсядат в София да се докоснат до нейната непреходна красота!
102
4
 
13
 
! Отговори
Joan преди 1 година
До Гиб МелсънВсъщност най-важни са доходите на хората и качеството им на живот. Единственият град по европейски модел, при който хората могат с квалификацията и труда си да си осигурят нормално съществуване, без да са работещи бедни, е София! Доходите са прилични за цените в България. Преди години съм живяла във Варна - скъп град, а хората са много бедни и едвам свързват двата края. Отвън лъскав, отвътре смърди.
101
0
 
10
 
! Отговори
баба Пена преди 1 година
Пловдивчани много се напъват ама никой нема у този град. Преди година един млад инж. ми разправеше как нямало никаква работа за него там и затова се пресел у сефето. Морето си е моренце а си имаме и слънце и комбинацията си е 6. Къде е да си пиеш кафето на морето къде е на тепетата. А?
100
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
След освобождението от турско робство, Свищов, Лом и Шумен са едни от най-големите градове в България. Къде бяха, къде са сега ...
99
2
 
0
 
! Отговори
Мартин преди 1 година
Бабо Пено, Пловдив е единствената община, която включва само града, така че не ми говори за села, а дали сте повече през лятото си е ваш проблем, ние тук сме преселени целогодишно...тия 320000 по скоро са за колите...
98
9
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Докато ни управляват демократи, така ще бъде, ще се топим. Важното е, че има банани и тоалетна хартия. Нали заради тях сменихме соца с див капитализъм.
97
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
София уж има 1,2 милиона жители, но половината са в чужбина. Пловдив, Варна и останалите да същата работа.
96
1
 
2
 
! Отговори
От Вселената преди 1 година
Peзнaтите кожички на мъжкия морков влезе по времето на КомунЦоЦа в управлението на Свещената Българска Земя и от това няма отърване. Сега цялата държава се управлява от партии управлявани от депутати с резани кожички на моркова - няма значение какви са им морковете - османски или юдански!
95
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
*** кожички на мъжкия морков влезе по времето на КомунЦоЦа в управлението на Свещената Българска Земя и от това няма отърване. Сега цялата държава се управлява от партии управлявани от депутати с резани кожички на моркова - няма значение какви са им морковете - османски или юдански!
94
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Първи е градът в който има АЙЛЯК! :)) Така че, sorry, софиянци....
93
6
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Демокрацията и демократите стопиха България. Вместо сега да сме 13 милиона, ние сме 6,5 милиона, от които голяма част са в чужбина.
92
3
 
3
 
! Отговори
От Вселената преди 1 година
Прав си 103 Анонимен... Това бе и целта на СоСа - на КомунКатъра Бай Тошо - синът на ромката Маруца! Българите да работят, а сингyларите да се размножават и живеят на гърба на българския народ. Българите собственици на земи бяха унищожени от СССРето чрез ТКЗСето. Сегашното младо българско поколение няма веке даже и спомени останали, че са наследници на земи притежавани от техните деди. Има си КомунЦингуларски фирми за оране на онаследената и ужким раздадена след разпада на ЦОЦА ТеКеЗеСеТа
91
4
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
БЪЛГАРИЯ СЕ ОПРАЗВА...ВСИЧКИ БЪЛГАРИ ИМАТ ЕДНА ЦЕЛ-АПАРТАМЕНТ В МАЛИНОВА ДОЛИНА В СОФИЯ И ЗАТОВА ПРОДАВАТ ИМОТИТЕ НА ДЯДОВЦИТЕ СИ И БАБИТЕ СИ НА РОМИ ЗА ЖЪЛТИ СТОТИНКИ...
90
6
 
14
 
! Отговори
От Вселената преди 1 година
Идете в Еленския Балкан и вижте колко мъдри са биле нашите деди. Първият етаж на къшите е изграден от каменни плочи за да е хладно през лятото. По средата на първия етаж е изграден каменен Джамал за отопление със Слама. Вторият етаж е дървен и тавана е покрит с каменни плочи. През зимата от замръзналата река нашите деди са събирали Лед и са го слагали в специални изкопани пещери за Леда, за да може там да се запазва храната през лятото. Комунизма Унищожи Всички Балкански Хилядолетни Традиции!
89
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Това преброяване беше доста странно и зле организирано, така тези резултати са доста съмнителни.
88
9
 
7
 
! Отговори
От Вселената преди 1 година
След като дойде СССРето, по времето на ЦоЦА застроиха плажовете с ЦЕМЕНТОВИ ХОТЕЛЧЕТА и унищожиха Българското Черноморие, а след това КомунЧалгаджиите го раздадоха на Московските КомунСултани и на Истамбулските Османските Султани, а останалата част раздадоха на българските КомунСултани! Браво на Гърците - запазиха си бялото море незастроено!
87
4
 
12
 
! Отговори
От Вселената преди 1 година
Преди години бях във Варна и на обяд отидох да проверя олажа! Веднага дойде един и ми каза да плащам за Чадър! Казах му че искам само да проверя чистотата на плажа. Разсъбух си обувките и започнах да ходя по пясъка. Бос не може да се ходи понеже те бодът счупени стъкла, игли, некакви бодли. За сядане с yпeто на пясъка да не говорим! Слънчевите Чадъри правят пари, но пречат за почистване на пясъка и почистването става един път годишно след пребирането на Чадърите!