RLI: България с напредък за върховенството на закона, но все пак е на дъното в ЕС

Страната ни е на предпоследно място, след нас е само Унгария
26 окт 2022 16:45, Нели Христова
36
RLI: България с напредък за върховенството на закона, но все пак е на дъното в ЕС
Снимка: Pixabay/WilliamCho

България е подобрила резултатите си по отношение на върховенството на закона, изкачвайки се с две позиции нагоре – на 60-то от 62-ро място през миналата година сред 140 страни - според публикувания днес Индекс на върховенството на закона (Rule of Law Index) на Световния проект за правосъдие (World Justice Project) за 2022 г. Страната ни е с 55 точки (с 1 повече от миналата година) от 100 възможни, съобщава БГНЕС.

Не толкова обнадеждаваща е позицията на България обаче според данните за европейския регион. Там страната ни се нарежда на предпоследно място - 30-та позиция от всички 31, като след нея е поставена само Унгария (73-то място в световен мащаб).

През последната година 13 от общо 31 държави отбелязват спад в Европейския съюз, Европейската асоциация за свободна търговия и Северна Америка. От тези 13 държави 4 са отбелязали спад и през предходната година.

По отношение на ограниченията на държавните правомощия страната ни се изкачва на 81-во от 95-то място, но в справянето с корупцията се наблюдава спад с една позиция – от 76-то на 77-мо място. Първият фактор измерва степента, в която управляващите са обвързани със закона. Той включва средствата, както конституционни, така и институционални, чрез които правомощията на правителството и неговите служители и представители са ограничени и се отчитат пред закона. Той включва и неправителствени механизми за контрол на властта, като например свободна и независима преса. Вторият фактор разглежда три форми на корупция: подкуп, неправомерно влияние от страна на публични или частни интереси и незаконно присвояване на публични средства или други ресурси. Тези три форми на корупция се разглеждат по отношение на държавните служители в изпълнителната власт, съдебната власт, армията, полицията и законодателната власт.

По отношение на наличието на прозрачно управление България е с две позиции нагоре – от 56-то на 54-то място, а в зачитането на основните права е с две позиции надолу – на 59-то от 57-мо. Първата оценка е относно откритостта на правителството, определена от степента, в която правителството споделя информация, дава на хората инструменти, с които да държат правителството отговорно, и насърчава участието на гражданите в обсъждането на обществените политики. Този фактор измерва дали основните закони и информацията за законните права са публикувани и оценява качеството на информацията, публикувана от правителството. Оценката относно правата се фокусира върху сравнително скромно меню от права, които са твърдо установени съгласно Всеобщата декларация за правата на човека на ООН и са най-тясно свързани с проблемите на правовата държава.

В областта на реда и сигурността страната ни е отново с две позиции надолу – на 51-во от 49-то място.

В прилагането на правилно гражданско правосъдие България запазва миналогодишната си позиция – 66-та, а в наказателното правосъдие отбелязва влошаване с една позиция – на 72-ра от 71-ва през 2021 година. Индексът на WJP за върховенство на закона измерва дали обикновените хора могат да разрешават жалбите си по мирен и ефективен начин чрез системата на гражданското правосъдие. Той измерва дали системите за гражданско правосъдие са достъпни и на достъпни цени, както и дали в тях няма дискриминация, корупция и неправомерно влияние от страна на държавни служители. Той изследва дали съдебните производства се провеждат без необосновани забавяния и дали решенията се изпълняват ефективно. Той измерва също така достъпността, безпристрастността и ефективността на алтернативните механизми за разрешаване на спорове. Ефективната система за наказателно правосъдие е ключов аспект на върховенството на закона, тъй като тя представлява конвенционалният механизъм за обезщетение на жалби и завеждане на дела срещу лица за престъпления срещу обществото. Оценката на предоставянето на наказателно правосъдие следва да вземе предвид цялата система, включително полицията, адвокатите, прокурорите, съдиите и служителите в затворите.

За пета поредна година върховенството на закона е намаляло в световен мащаб. Първоначалните данни на Световния проект за правосъдие в 140 държави и юрисдикции показват, че тази година спазването на върховенството на закона е намаляло в 61% от държавите.

В глобално отношение скандинавските страни отново заемат първите места в класацията по спазване на върховенството на закона, като почетен лидер в нея е Дания, следвана от Норвегия, Финландия, Швеция и Нидерландия, която тази година изхвърля от златната петорка Германия.

На последното 140-то място се намира Венецуела, която се нарежда непосредствено след Камбоджа и Афганистан на 139-то и 138-мо място.

В световен мащаб 4,4 милиарда души живеят в държави, в които върховенството на закона е намаляло през изминалата година.

"Излизаме от пандемията, но глобалната рецесия в областта на върховенството на закона продължава", заяви Елизабет Андерсен, изпълнителен директор на Световния проект за правосъдие. "В същността си върховенството на закона е свързано със справедливостта - т.е. с отчетността, равните права и правосъдието за всички. А един по-малко справедлив свят със сигурност ще бъде по-нестабилен."

Данните от Индекса показват, че авторитарните тенденции, които предшестват пандемията - като по-слаб контрол върху изпълнителната власт и засилени атаки срещу медиите - продължават да подкопават върховенството на закона в световен мащаб.

Спадът обаче е по-малко разпространен и екстремен в сравнение с миналата година, когато затварянето заради Covid драматично наруши работата на правосъдните системи, а правителствата упражниха извънредни правомощия, които ограничиха гражданските свободи и заобиколиха механизмите за прозрачност.

Индексът на WJP е водещият световен източник на независими данни относно върховенството на закона. Той се основава на задълбочени проучвания сред повече от 154 000 обикновени хора и 3600 практикуващи юристи и експерти, за да измери върховенството на закона по осем фактора. Оценките по факторите се усредняват, за да се определи обща оценка на върховенството на закона за всяка държава.

Някои от най-големите глобални спадове тази година са във факторите на индекса, свързани с нарастващия авторитаризъм и дългосрочната ерозия на върховенството на закона. Тази година спазването на основните права е намаляло в две трети от държавите. Контролът върху държавната власт - като например надзора от страна на съдебната, законодателната власт и медиите – е намалял в 58% от държавите през тази година.

Другият основен фактор, обуславящ глобалния спад тази година, е гражданското правосъдие, което до голяма степен се дължи на продължаващите забавяния, свързани с пандемията, отслабеното правоприлагане и нарастващата дискриминация в системите за гражданско правосъдие. Резултатите за този фактор са се понижили в 61% от държавите тази година.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


36
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
28
0
 
2
 
! Отговори
Айде моля... преди 1 година
Видяхме им прословутото "върховенство на закона" колко струва по време на ковид-терора.
27
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Вижте какво чудо е с бързите кредити, слагат 111% лихва, това е узаконено лихварство от държавата. Тези кредити се теглят от бедни хора, които даже не могат да преценят, че няма да могат да ги връщат и потъват все по дълбоко. Държавата мачка бедните. В махалите има лихвари които издевателстват над хората и държавата се приравнява с тях.
26
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Хайде стига! - Брат .... И кво е ми кажеш? Че след Цветков, Семерджиев, ония с 60-те милиона, разните арести на какви ли не хора, пияния с поршето, пияния от Шумен ... за тебе "работещо правосъдие"? Серизен ли си?
25
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 9 - Te и още 20 дрруги ...
24
1
 
3
 
! Отговори
Хайде стига! преди 1 година
Стига вече с тези изтъркани опорки на Прокопиев колко сме били зле в правосъдието, а желта е завземане на правосъдието и главно Прокуратурата от същия !
23
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Ония с поршето на околовръстното" - Ааа ! Ти за тоя не приказвай че вече биха едни хора!
22
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Игралец а не играчка - Няма проблем. Поне аз нямам проблем с това, да ти направят операция :)
21
0
 
2
 
! Отговори
талигаро преди 1 година
Т.е. не е напреднала, а други две са изостанали.
20
0
 
1
 
! Отговори
Игралец а не играчка преди 1 година
България е "тоалетната" на ЕС , но това не е истинската орисия на България ! Истинската орисия на България е друга ! До кога България ще бъде "разграден двор" ?Защо някои хора искат на мен да бъде направена някаква операция, ама аз съм против това да ми бъде направена операция ! НЯКАКЪВ ПРОБЛЕМ ?!
19
0
 
3
 
! Отговори
Проф. Мърморски преди 1 година
Трябва ни един като Пиночет. Тогава напредъка ще бъде толкова бърз, че като нищо за месец-два ще останем без съдии, прокурори, следователи, директори на РПУ-та....
18
0
 
2
 
! Отговори
Мхмм... преди 1 година
Какъв напредък сме отбелязали не мога да разбера??? Само като погледне човек последните три случая - на околовръстното, оня с на*Ко*Ана и този в Шумен и става ясно че продължаваме да дълбаем дъното...
17
1
 
0
 
! Отговори
Човек в 21 век преди 1 година
Човек на който муцуната му е крива, помогнете му да се оправи, ама във всеки вариант у живота ! Този човек е ДАР ОТ БОГ ТАНГРА !
16
2
 
1
 
! Отговори
Българофил по орисия преди 1 година
България е ТОАЛЕТНАТА на ЕС ! Защо ?Защо България е нарочена да бъде зле, окаяна, ограбванаа по най долен, но пък законен начин и т.н. ?!Значи България се управлява от ДОЛНИ хора, добре, браво !
15
1
 
0
 
! Отговори
Добро а не зло преди 1 година
Драги хора , във всяка държава има мафия, корупция и други неща ! България е ТОАЛТНТА на ЕС, а защо ?!Защо някои хора искат аз да бъда убит някога за в бъдеще, защото не ги кефя ли ?
14
0
 
2
 
! Отговори
ира преди 1 година
Чакат да видят осъден Министър ,депутат , но такива няма дори в Харватия вече има ние пазим Боко и кюлчтата му Е това е българска темида
13
0
 
0
 
! Отговори
Хитрец или тъпчУ преди 1 година
Някои хора искат аз да не съм желан на всякъде ! Искат да съм в ада на живота, а не в раят на живота ! Искат аз да не постигна нищо в живота ми ! Точно заради тези техни желания, всъщност искат мен хората да ме мислят за болен, а всъщност не съм болен !
12
1
 
7
 
! Отговори
Алооо преди 1 година
Тия са по-слепи и от Темида... Хаха е.аси вица казаха тия? Според тях убийството на Милен Цветков и след това наказанието адекватно ли на онова лай.о ? Ами семерджиев нещо?Ония с поршето на околовръстното? Ами колко си загубиха живота по улиците и някой бяха убити и какво условни присъди ? Ами лекаря дето застреля ония гадния ***..ал в дома си и го съдеха човека все едно е убил нобелов лауреат по някакви науки? В България няма справедливост докато мафията е навсякъде и е окупирала всякаква власт.
11
0
 
3
 
! Отговори
До WJP преди 1 година
Какъв напредък на върховенството на закона? Поинтересувайте се какви договори за сътрудничество имат съдилищата, във Варна, например! Ще останете изненадани! Нали съдебната система е независима, а с договори за сътрудничество как Ви се струва?
10
1
 
9
 
! Отговори
Сомчето преди 1 година
Какъв напредък, по всички знакови дела има пълно несъответствие . Да не говорим за най-очеизвадните случки "Семерджиев" и "Любенов" и "Милен Цветков", по които в нормална държава отдавна щеше да има доживотни присъди. МВР се оказа пълно с наркомани и алкохолици, и то зверски корумпирани. ГЕРБ е првърнала съдебната система в щит за всички престъпления на хора близки до партията. От кражби и корупция до директни екзекуции на пътя и чрез побои , всичко се замита под килима и се оправдават виновните
9
0
 
8
 
! Отговори
БАНко преди 1 година
НА ОПАКИ ЛИ СМЕ НАПРЕДНАЛИ , ЧЕ СМЕ ОТНОВО НА ДЪНОТО !!!