Всяко четвърто е "вайбър дете", родителите работят в чужбина

Омбудсманът: В ромската общност процентът стига до 40
Обновена: 12 дек 2022 13:29 | 12 дек 2022 13:20, Анисия Иванова
14
Всяко четвърто е "вайбър дете", родителите работят в чужбина
Снимка: Pixabay

"Всяко четвърто дете в България е оставено от своите родители, или някъде около 20% - 25% от децата у нас на практика са без един или без двамата си родители, които работят в чужбина. В ромската общност процентът стига до 40%. Това са деца, които са оставени на грижите на своите баби и дядовци, на своето разширено семейство", заяви омбудсманът Диана Ковачева при откриването на публичната дискусия „Детето между трудовата миграция, институционалните норми и разширеното семейство“.

Връзката на тези деца с родителите е само по вайбър това дори е стара статистика, защото към днешния ден ние не знаем колко деца всъщност са жертва на този проблем, допълни Ковачева.

Идеята на форума е да повиши обществената и институционална осведоменост, както и чувствителността към уязвимостта на децата на трудовите мигранти, особено на деца, оставени в бедни и маргинализирани общности от родители, заминали за работа в чужбина.

„Няма актуална статистика, няма кой да проследи колко са децата, а оттам тези деца са оставени извън грижата на държавата. Деца, които стават жертва на насилие в разширеното си семейство, които са самотни, понякога склонни към самоубийство, които отпадат от образователната система, които са жертва на трудова експлоатация, които стават жертви и на противообществени прояви, част от които са извършители те самите, за съжаление; деца, които имат ограничен достъп до здравеопазване“, очерта проблемите проф. Ковачева.

Тя допълни, че проверките, които институцията на омбудсмана прави през годините, в резултат на постъпващите множество жалби по въпроса, са очертали съществени дефицити в осигуряване грижата за тези деца.

„Най-често системата за закрила на детето реагира с прекратяване на мярката за закрила – с последващо настаняване в обществена грижа. Тези деца остават извън системата. Затова тези деца са рискова група. Те са рискова група, защото са сами“, допълни омбудсманът и изброи редица тревожни прояви, които се наблюдават при такива деца - свръхагресивно поведение за привличане на внимание; социална тревожност; девиантни поведения, емоционална изолация заради самотата и травмата на изоставянето, специални образователни потребности.

Подчерта, че държавата трябва да има по-специфична грижа, тъй като голям брой от децата на трудови мигранти са от ромските общности, където масово не е уредена практиката на представителството и където никой не обръща внимание на здравето на тези деца, на образованието им и социалната подкрепа. 

„Най-голям брой са трудовите мигранти в най-бедните райони в България – Видин, Монтана, Плевен, Враца, Ловеч, Силистра, Кюстендил, Търговище, Разград, Ямбол и Хасково. Не са разработени подходящи инструменти за наблюдение на децата на трудови мигранти и така не се планират мерки и ефективни политики на институционално ниво“, алармира омбудсманът.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


14
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
11
0
 
6
 
! Отговори
Пффффф, преди 1 година
ново дъно в джурнаГлистката - "вайбър дете", баце!!!
10
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Скайп и Вайбър
9
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 5: Не. Сега си пияница-мистик(вайбърист)
8
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
това не е нормално
7
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Честит Европейски съюз, демокрация, модернизация, слуги на новите господари.
6
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Бедни,бедни,само където половината от цитираните региони са в първата десетица по доходи според НСИ!
5
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Много деца живеят с бабите и дядовците им докато родителите им слугуват в чужбина и им пращат по някое евро да преживяват. У наше село с 2000 къщи няма нито един млад човек. Само баби и старци с малките внучета на по две и пет годинки. Страшна мизерия. Няма и транспорт до областният град. Добре че едно момче със кола им пазарува от града продукти два пъти в седмицата че иначе досега да са ги закопали заедо с внуците. Абе много добре си живеем у парламата с 10 000 левчета заплатка.
4
0
 
6
 
! Отговори
та така преди 1 година
да , но се водят бедни семейства и взимат помощи от държавата , нищо че родителите им изкарват пари в чужбина , а като се върнат правят сватби като за цело село . така че , дали ми пука за тия вайбър деца ? ами НЕ !
3
1
 
3
 
! Отговори
св преди 1 година
Област Враца е мисля на 2 или 3 място след София. Не знам къде ги бутате у бедняците.
2
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
То къде ли има богати райони в България,та сте дали за пример само тия?
1
2
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Всеки си носи главата на раменете. Родителите ми заминаха за Италия като бях на 15 (и двамата са лекари, просто по ония години в България нещата бяха...мизерни), живеех сам с кучето ми, а брат ми студент в друг град - научих се да си чистя, готвя, да плащам сметки, да се грижа за къщата.Тотално самостоятелен от 18 годишен, когато започнах работа докато учех в университет. Стига да знеш от къде извира бензина не виждам проблема. Учете си децата на обноски и да четат книги, нищо друго не се иска..

Спонсорирани публикации