Много младежи у нас пред риск от маргинализация - не работят, не учат

Галъп: Едва около 30% са включени в благотворителост и доброволчество
Обновена: 12 яну 2023 18:06 | 12 яну 2023 18:00, Анисия Иванова
100
Много младежи у нас пред риск от маргинализация - не работят, не учат
Снимка: БГНЕС

Делът на младежите у нас, които не работят, не учат и не се развиват, изглежда значителен, макар и донякъде съпоставим с подобни тенденции в целия ЕС. В демографските разбивки личи солидната група младежи, които са в риск от маргинализация и поддържат нездравословен и неперспективен стил на живот.

Взаимодействието на младите с младежки организации и младежки работници е ограничено.

Това са само част от изводите от проведено от „Галъп интернешънъл болкан“ по поръчка на Министерството на младежта и спорта национално представително за младежите (15-29 г.) изследване, което направи тематичен сондаж. Теренът на проучването беше през месец октомври. Интервюирани са 1008 младежи по метода „лице в лице“.

Неработещи и неучещи

Половината от запитаните младежи казват, че познават свои връстници, които поне година нито учат, нито работят, нито по някакъв друг начин работят за повишаване на своята квалификация, т.е. групата на т.нар. NEETs (not in employment, education or training). Подобни индиректни въпроси съдържат и обща оценка на младите за връстниците им, и скрит отговор, че самите те са изпадали в такава ситуация. Делът на познанствата с такива хора очаквано се увеличава с възрастта. Разбира се, той съдържа не толкова конкретна регистрация, колкото и оценка от страна на младите към собственото им поколение.

Над една втора от запитаните, които имат сред връстниците си хора, които не полагат усилия за своето развитие, образование или за собствени доходи, обобщават, че причината е всъщност вид мързел или безотговорност. Прави впечатление склонността на младите да идентифицират причината като вътрешноприсъща за личността, а не толкова да търсят вина в обстоятелства, държавата, институциите и др. Въпреки това, причини свързани с липсата на перспектива, подходяща работа или адекватно заплащане или пък просто липса на умения също изпъкват сред отговорите с дялове между 20 и 30% от познаващите. Любопитно е, че 23% от познаващите такива младежи, казват, че всъщност проблемът е в прекалената родителска грижа.

Запитани директно дали познават т.нар. NEETs, които поне година не се развиват, но пък имат добър живот, просто защото родители или близки ги издържат, 39,3% казват „да“. А на съвсем директния въпрос дали сами са изпадали, или не са, в такава ситуация – поне за година да живеят добре, изцяло „на гърба“ на близките си хора, участниците в изследването очаквано отговарят по-сдържано. 85% твърдят, че не са изпадали в такава ситуация. Част от тях може и да скриват. Останалите обаче не крият, че сега или преди са били в такова положение. Това потвърждава и скорошни наблюдения, че понякога проблемът „нито учат, нито работят“ има всъщност и по-просто обяснение: прекомерно упование на семейна грижа.

Очаквано, директният или индиректен досег с NEETs е характерен за млади с повече време за житейски опит, както и за представители на общностите с по-ниски доходи.

Младежкото участие

Резултатите показват, че членството, а и взаимодействието, на младите у нас с младежки организации все още е ограничено и подобен тип организации имат по-скоро слабо влияние върху социализацията на младите у нас – макар че се наблюдава относителен ръст, доколкото е възможна съпоставимост с предишни изследвания. Младите с по-благоприятно качество на живот, както може да се очаква, са и онези, които в по-голяма степен свидетелстват за досег до младежки организации.

Взаимодействието с младежки работници също (а и очаквано – като се има предвид броят на младежките работници у нас) не е значително разпространено сред българските млади. Въпреки това, декларативен дял от 12,4% от всички запитани съдържа може би отговори за престиж, но означава и нелоша потенциална основа. Най-младата група сред участниците в изследването изглежда е в най-голяма степен субект на пряк контакт с младежки работници.

Благотворителната дейност (32,2% от запитаните казват, че са участвали) и доброволчеството (27,2%) продължават да бъдат най-разпространените форми на младежко участие (макар и законодателството у нас все още да изостава в тази насока).  Данните по тези индикатори се потвърждават и от проведено съвсем наскоро изследване на Евробарометър, а показват и известна обнадеждаваща тенденция в сравнение с предишни вълни на изследване. Времето ще докаже дали наистина пандемията, войната и т.н. са стимулирали активизация на доброволчеството, например. Като цяло обаче данните за въвлеченост на младежите в различни дейности и организации продължават да показват, че това е по-скоро рядкост.

Социалните мрежи пък явно са се превърнали в основна платформа за изразяване на гражданска позиция сред младите (21,3% от запитаните казват, че употребяват социални мрежи за изява на гражданско мнение). Природозащитничеството също запазва своето място като традиционно младежка за нашата страна форма на участие (18,6%). Отношението към политиката като цяло (а в това число и членство в политически организации) обаче също запазва традиционно присъщите си ниски нива на ангажираност от страна на българските млади.

Съвсем ниска като цяло обаче остава степента на участие в политически организации (4,1%) и това потвърждава данните от предишни изследвания. Досегът до религия също е нисък. По-висок изглежда той при ромите и особено в етнографската група българите мюсюлмани.

-------------------------------------------------------------------------

Изследването е проведено от „Галъп интернешънъл болкан“ през месец октомври 2022 г. сред 1008 души на възраст между 15 и 29 години по метода „лице в лице“ по поръчка на Министерството на младежта и спорта. Извадката е представителна за групата на младежите (15-29 г.) в страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.1% при 50-процентните дялове. 1% от извадката отговаря на 8 540 младежи (15-29 години).

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


100
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
72
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
за какво им е да работят като всеки втори копа крипто
71
5
 
13
 
! Отговори
дали вали преди 1 година
До Анонимен 77При комунистите неучещи и неработещи нямаше. От 30 г. е демокрация със съответните резултати. Това бе ясно от самото начало. Мнозина предупреждаваха, всички виждаха, но по-важно бе да се плюе комунизма и да се хвали лакомията.
70
0
 
15
 
! Отговори
НЯКОЙ преди 1 година
То цяла една група наречена " братчедите " в продължение на 30 години не учи и не работи.
69
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
За какво да бързат младежите ? Та комунистите още от 1944 г. обещаваха , че ще докарат светото бъдеще ! Е , докараха го - скоро май и за бензин , и за хляб ще има купони ! Ако позволим да ни обяздят пак мошеници-комунисти и техните деца и внуци, газената лампа не ни мърда ! Добре, че зимата е мека , че щяхме и режим на тока да имаме като "Светло бъдеще" , гарантирано от "Продължаващата простащина".
68
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Престъпно-политическо-милиционерският "елит" учи работи ли? Да не забравяме и корумпираните чиновници.
67
1
 
4
 
! Отговори
Някой преди 1 година
За тази статия и добро утро не заслужава да и кажеш хахаха. Твърде стара новина.
66
1
 
6
 
! Отговори
Глобалпростацията преди 1 година
Сергей Станишев е отварачката Гражданин на света слугуващ на западния елит воювайки срещу тяхното собствено западно население....Освен че цитира публично В.И.Ленин десният политик уж спечелил изборите Борис Джонсън попита и народа си :"ЗАЩО НЕ НИ ХАРЕСВАТЕ?......Българите не само в Англия имат впъти по крайно комунистически интереси и от Маркс,Ленин,Сталин,Троцки и точно това ще докара новият западен Адолф Хитлер.......Древна английска поговорка гласи:"Като си в Рим дръж се като римляните"
65
0
 
5
 
! Отговори
Joko преди 1 година
До Иван..... Грешен избор ! Скъп ресторант, разбирай ресторант на мутрри и маффия.
64
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Поканете г.н Ердоган да смени байряка и всичките ви проблеми ще се оправвят
63
0
 
27
 
! Отговори
Иван преди 1 година
За да довърша: не мисля, че средата и бизнесът в България стимулирта младите хора да се развиват и да работят. Не може да очакваш хем квалификация и висока мотивация, хем да не плащаш нищо. Дори ниско квалифицирания труд трябва да се заплаща, така, че да осигурява на хората минимален стандарт на живот. Иначе всички стават работещи бедни.
62
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ами в държавни, бюджетни и подобни назначават за шефове хора в пенсионна възраст, а искат младите хора да ходят да бачкат за без пари на наглите "бизнесмени", няма да стане. Всички ръководни длъжности са за свои хора и в момента яко тъпчат народ с по-високи заплати. Човек много лесно може да разбере кой е стар служител и кой нов, тези с високите са новите, а тези с ниските старите. Образованието никой не го забелязва важно е да се води че е някакво висше макар и бакалавър съвсем различно.
61
3
 
33
 
! Отговори
Иван преди 1 година
Дъщеря ми завърши бакалавър в Холандия миналата година. Дойде в София лятото да работи 3 месеца преди магистъра - сервитьорка, скъп ресторант. Очакваше се да говори отлично английски и френски, да работи по 12 часа до 1 часа нощем. Освен да сервира правеше коктейли, кафе, разядки, реже десерти и тн. Накаря от обещатаната голяма заплата след странни изчисления оставаха около 600 лв. Бакшишите покриваха разходите за такси да се прибира нощем. Ами не - няма да работи повече, поне не в България.
60
2
 
12
 
! Отговори
AZ преди 1 година
Ще висят на врата на поп-фолк родителите си ...
59
11
 
3
 
! Отговори
! преди 1 година
Глупости и Путинска пропаганда за промити мозъци. Работен 4 месеца в UK прибирам се и си живея по добре от някакъв въшкав уоркур цяла година. Защо да работя и да получавам по 500 евра и да работя събота у неделя моля ви се ние сме граждани на света и можем да работим където си искаме.
58
10
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
американците са виновни, затова сега им работя за $40 на час, ха ха
57
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Бели кахъри. Не виждате ли в какво време сме. Можеш да покажеш, колко си *** и да искараш пари от това. Селфита, чупки, клипчета, така минават дните им.
56
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Сирене ,млеко ,масло ..не излиза от Тик -Ток !!И ,не се оплаквайте ,че в скъпо !Евтино е !
55
6
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Къде да работят младежите, като навсякъде в държавния апарат е задръстено от чиновници и служители, които получават и пенсия, и заплата. Докога ще продължава този цирк?" -------- Държавна политика за изкуствена заетост, защото великия запад ни забрани да имаме реална икономика. При минус 3 милиона жители и брутално раздутия държавен апарат смятайте колко сме назад.
54
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До БМВ склад - Сигурно още стои на някоя опашка за помощи. Ясно е, че е фантазьор.
53
1
 
10
 
! Отговори
Ива преди 1 година
Ще става по зле...