Българинът малко по-спокоен за финансите си, отмина ли пикът на тревогата?

С близо 7% са намалели крайните песимисти, сочи проучване на Галъп
31 яну 2023 15:05, Красимир Ангелов
116
Българинът малко по-спокоен за финансите си, отмина ли пикът на тревогата?
Снимка: БГНЕС

За пръв път от дълъг период отчетливите масови опасения за икономиката на страната и личните пари показват признаци на спад, макар и да остават исторически високи. Това показват резултатите от редовно независимо изследване на "Галъп интернешънъл болкан", проведено сред 808 пълнолетни българи чрез пряко интервю „лице в лице“ с таблети между 12 и 20 януари.

Според социолозите с положителните развития около енергийните доставки и свързаните въпроси, явно пикът на тревогата засега е отминат. Ако войната или ръстовете на цени не причинят скорошен нов пик, може да се окаже, че сравнително леката на фона на очакванията зима действително е премината без толкова проблеми, колкото би могло да има.

Още по темата
Нивата на тревога за икономиката на страната, които бяха достигнати в последните месеци и години са достигани в рамките на този век само още един път и доближавани в още един. Детайлен поглед в данните показва, че, например по отношение на личните финанси, може би всъщност отминаваме най-тревожния период поне от началото на века насам, смятат авторите на проучването.
 
Попитани какво очакват да бъде общото икономическо положение в започваща година, 55,3% очакват то да се влошава, при 63,2% през есента. Расте – от 16,8% на 22,4% очакването да няма промени. 7% продължават да вярват, че се очаква подобрение.

Българинът малко по-спокоен за финансите си, отмина ли пикът на тревогата?

От началото на пандемията и започналото политическо напрежение у нас през 2020 г. насам, очакванията за влошаване и в икономиката нарастваха. По традиция, освен самите икономически фактори, влияние оказват и общополитическите. Затова и изборите през пролетта и лятото на 2021 г. донесоха известно ободряване. Настаняването и на новата икономическа тревога през есента и зимата на 2021-2022 г. направи така, че дори съставянето на правителството „Петков“, с неговия стартов успокояващ ефект, не успя да окаже дълготрайно влияние за разсейване на тревогите за икономиката, отчитат от „Галъп интернешънъл болкан“.
 
Попитани за очакванията за личните си финанси, българите показват даже още по-отчетливо успокояване, но разбира се, при запазена фонова тревога. След 52% през есента, сега делът на очакващите влошаване е 40,7%, осезаемо е връщането на нивата на отговорите „ще остане същото“ – от 22,7% на 30% – а плахо съживяване се наблюдава дори и при очакванията за подобрение – при 8,4% през есента, сега 11,1% вярват в това.

Коронавирусът и протестите от 2020 г. са повлияли на личните очаквания на домакинствата, но не толкова видимо, колкото реалния ръст на инфлацията в края на 2021 г.
 
Според единствените по рода си данни от началото на века насам, с които „Галъп интернешънъл болкан“ разполага, се вижда ясно, че тревогата за икономиката, от която като че ли България сега излиза, е била през 2022 г. на сходни нива с тази по време на международната криза от 2009 г. Именно през 2009 г. идва и рязко разсейване на тревогата с идването на новата тогава политическа енергия в лицето на Борисов. Но после тревогата се завръща и в края на 2012 г. достига пикови стойности с края на неговия първи мандат и на свой ред е разсеяна с неговата оставка. Тогава обаче тревогата не успява да достигне толкова високи нива и да премине 60%, колкото през 2009 г. или през 2022 г.  
 
Именно в края на първия мандат "Борисов" обаче е и единственият друг случай от началото на века насам, заедно със случая от 2022 г., в който опасенията за влошаване на личните финанси са преминавали над 50%. Тогава обаче, в сравнение с 2022 г., е имало и малко по-високи нива на очаквания личното материално положение да остане без промяна. Затова и отминаващата може би ситуация на тревога за домакинствата през 2022 г.  може да се окаже най-сериозната поне от началото на века насам, смятат социолозите.
 
По традиция очакванията за материалното положение на собственото семейство са по-благоприятни в сравнение с общите икономически очаквания. Влиянието на политически фактори въобще често се наслагва върху самите обективни икономически и финансови фактори. Смените във властта, например, нерядко водят и до повишаване на позитивните оценки и очаквания за икономиката и личните пари. Тези начални кредити на доверие постепенно се изчерпват в хода на мандатите. В края на мандатите обикновено пък се натрупват отрицателни оценки, посочват от "Галъп".
 
Например, един от малкото пикове на оптимизъм за парите на страната и оптимизъм за собствените пари в последните десетилетия идва отчетливо с изборите през лятото на 2001 г., довели на власт Симеон Сакскобургготски. Този начален „бонус“ бързо е изчерпан, но позитивните икономически резултати на страната ни в предприсъединителния период довеждат до плавен ръст. По-късно и той се амортизира, за да се стигне и до преминаване на границата от 60% тревога за икономиката на страната и близо под 50% – за личните пари, по време на глобалната криза.
 
Данните са част от ежемесечната независима изследователска програма на "Галъп интернешънъл болкан". Последното изследване е проведено между 12 и 20 януари 2023 г. сред 808 души чрез пряко интервю „лице в лице“ с таблети. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.5% при 50-процентните дялове. 1% от извадката е равен на около 54 хиляди души.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


116
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
14
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До aZ-ътОт трепетната ти злоба мога само да заключа, че си непотребен за себе си, камо ли за някой друг. Лек ти ден, дано намериш сили да се справиш с aZ-ът си
13
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 1000 реда кодСтига с тези кодове, зад тях стоят функции, не материя. За всичко е нужен човекът, дори и за прословутият ти код, който всъщност не е много сложен, вече децата го владеят. Стискай палци да има за какво да се пише код, че чук на дърти години трудно се усвоява
12
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
РУБЛАТА е спасението!
11
4
 
4
 
! Отговори
гост преди 1 година
Спестените свършиха и се успокоихме!
10
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ама кръчмите пълни. ей днес един дал 11 лв за баница
9
2
 
3
 
! Отговори
ОФчу преди 1 година
Спокойни ли сте, бе, българи????? -))))))))))))
8
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Айде всички дето мрънкат,да ходят в Русия, там е много добре.
7
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Винаги съм бил спокоен за финансите си, защото съм адаптивен. Днеска се търси това- аз го изучавам. Утре онова- готово. Инвестирам поне 60% от приходите си къде ли не, както имам и различни паралелни бизнеси, паралелно към интелектуалната си работа. Човекът е оцелял, защото е адаптивно животно. Бачкерът, заменим от 1000 реда код, за жалост не може да се адаптира към нищо. Затова е и аутсайдер до живот.
6
2
 
7
 
! Отговори
От миналата седмица преди 1 година
излизат новини за поскъпвания, а днес "българинът е по-спокоен". Като пишете статии не четете ли какво пишете, или "Чукча писател, чукча не читател"?
5
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До aZ-ътНадявам се, че говориш от собствено име защото нямам спомен да съм те упълномощил, вярвам, че и друг не го е направил. От чисто любопитсво, кой мъж от коя страна е най- добрият за теб?
4
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
А най-спокоен е Чекмеджан Кюлчев. Осигурил е и правнуците си.
3
8
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Левът е спасението!
2
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Галъп са лидерите на фейк информацията. Някой фак(т) чекър няма ли да ги провери колко са достоверни галъпоподоните
1
7
 
20
 
! Отговори
Разочарован преди 1 година
Докато партията ПП съществува винаги ще има тревога