Проф. Милошев: Сградите трябва да са стабилни при силен трус

Няма как да сме сигурни кога ще има земетресение, призна сеизмологът
Обновена: 16 фев 2023 12:41 | 16 фев 2023 12:41, Красимир Ангелов
10
Проф. Милошев: Сградите трябва да са стабилни при силен трус
Снимка: БГНЕС

Разрушителното земетресение в Турция, както и трусовете в съседна Румъния преди дни, един от които се усети и у нас, отново притесниха не малка част от хората у нас.

"Ако говорим за прогноза, то трябва на първо място да се отговори на въпроса къде има вероятност да има земетресение. Отговорът е във всеки сеизмичен регион, на второ място – с каква максимална сила би било то, и тук общо взето имаме отговор на въпроса, в България сме наясно с какъв най- висок магнитуд може да бъде трусът, но за съжаление на третия въпрос - кога ще се случи той, нямаме отговор". Това заяви пред БГНЕС проф. дмн Николай Милошев, директор на Института по сеизмология към БАН.

Още по темата
Той отново посочи, че няма връзка между земетресенията, които се случиха в Румъния и това в Турция. Проф. Милошев посочи още, че ако сградите ни отговарят на критериите за строителство не би трябвало да има срутване.

"Ние непрекъснато усещаме земетресения с ниски магнитуди, сега по-скоро обръщаме такова внимание заради уплаха ни от земетресението в Турция", заяви още той.

Относно двата поредни дни земетресения в Румъния, проф. Милошев уточни, че те се доближават до земетресението, което изпитаха перничани през 2012 г, - трусовете са се е усетили в сеизмично активни райони и дългото време, в което жителите там не са усетили земетресения, може би е причината сега да има такива. "Може би се е натрупала твърде много енергия, която сега се е освободила и затова са се усетили трусове", коментира още той, след което отбеляза, че ако жилищните сгради отговарят на стандартите, не би трябвало да има поражения за тях.

"Сградите трябва да бъдат стабилни при каквито и да било земетресения, защото те са построени посредством максимума сила на земетресението във всеки един регион. Оттук вече до каква степен се спазват изискванията и при проектирането, и при самото строителство, и след това при ремонтни дейности, е друг въпрос, изискващ мнението на строителни експерти", посочи той.

На въпроса дали се очакват други трусове в някоя наша съседна страна, проф. Милошев заяви, че няма как да сме сигурни.

„След земетресенията на 14.02. ние регистрирахме около 14-15 труса у нас и съвсем слабички още толкова е имало в румънската страна, но за мен това е естественият ход на затихване на процеса“, допълни още сеизмологът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


10
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Старите панелки ще издържат, за другите е знам, особено строените след 1989 година.
8
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Щом пак почваме с "трябва", ясна ми е работата със "стабилността" на сградите......
7
0
 
0
 
! Отговори
DEM преди 1 година
Предлагам да инструктираме сградите, при силен трус да се държат здраво и да не падат. Дори мисля, че трябва ултимативно да им поставим въпроса - 'Забраняваме ви да падате при земетресение, ясно ли е?', иначе.....
6
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Всички знаем какво ТРЯБВА да е нещо, айде сега да видим дали Е!
5
1
 
6
 
! Отговори
Доцент Карчев преди 1 година
Така е Милошев, требе.......ама всички онези "майстори" бутнали носещи стени при ремонт на апартаменти, няма да си признаят.
4
2
 
2
 
! Отговори
Край преди 1 година
Земетресението е божието наказание за богатите. Новите лъскави кооперации падат, като круши, а на бай *** колибата покрита с балатум, танекии и мушама си седи. И да падне - друга ще вдигне.
3
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Трябва ама не са!
2
0
 
6
 
! Отговори
Деди преди 1 година
Едно е да казваш "трябва", съвсем друго - "са" .Ало, Професоре, да не живееш в паралелен свят. Май живееш, защото и БГ май е паралелен свят.
1
0
 
3
 
! Отговори
пришълеца преди 1 година
Български гяволе, па праите некви мизерии на ората:)))