Проф. Габровски: С AI неврохирургията прави пробиви, които бяха фантастика

В основата е принципът на извличане на сигнал от мозъка, обясни той
31 май 2023 18:20, Анисия Иванова
51
Проф. Габровски: С AI неврохирургията прави пробиви, които бяха фантастика
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Видимостта, която се дава на имплантите, по които работи компанията на Илон Мъск Neuralink, е много голям шанс част от невронауките да се придвижат много по-бързо напред, отколкото е било в представите ни до преди няколко дни. Това каза Николай Габровски, неврохирург, в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Ивайло Лаков.

"Имплантите, с които Мъск ще започне да прави експерименти, ще се опитва да ги имплантира при хора и за които е получил разрешение, на практика съществуват от доста време. Фактически от много време учените в областта на невронауките се мъчат да извлекат сигнал от нашия мозък, който директно да може да осъществи контакт с някакво външно устройство като компютър. Става дума за т.нар. brain–machine interface (BMI) - да се направи комуникация между мозъка и машината".

В графична среда човек общува с компютъра като му посочва папки, файлове и машината си превежда и разбира какво искаме. Огромна научна енергия е насочена в това да успеем да извличаме подобни команди директно от мозъка. Така, чрез BMI, ще се помогне изключително много на хора, които са инвалидизирани заради прекъсване на гръбначния мозък и не могат да движат крайниците си, обясни Габровски. "Благодарение на нещо подобно, те биха могли да управляват компютър, екзоскелет или да карат специализирани машини да вършат различни неща за тях".

"В основата е принципът на извличане на сигнал от мозъка. Всичко това и до скоро беше много трудно и почти невъзможно, а причината е, че нашият мозък е една базирана и на електричество машина. А електрическите сигнали, които има при работата на невроните и връзката между тях и подаването на сигнали помежду им, са изключително слаби. Да бъдат извлечени тези сигнали е много трудно и е голямо научно предизвикателство".

Факт е обаче, че това мозъчно предизвикателство вече до голяма степен е преодоляно, заяви професорът. Той даде пример с научен екип в Швейцария, който е успял да разработи метод, при който чрез подобни на имплантите на Илон Мъск устройства се извлича този сигнал и се обработва със сложни математически модели. В резултат човек с гръбначно-мозъчна травма и прекъсване на гръбначния стълб от преди няколко години прохожда. Големият напредък, който е постигнат, касае разпознаването на конкретния сигнал.

"Има зони в мозъка, които отговарят за нашето движение. Когато си помислим, че искаме да се движим, тези зони се активират и започват да излъчват тези много слаби сигнали, които електродите и миниатюрни, много чувствителни електрони трябва да уловят. Екзоскелетът "знае" в зависимост от зоната, от която идва сигналът на мозъка, какво точно да направи. Това е въпрос на много голяма чувствителност (която вече имаме), второ - на много голяма изчислителна мощ (която очевидно вече също имаме), и трето - на едно много добро ноу-хау как тези сигнали да бъдат филтрирани и наистина диференцирани".

Факт е че това вече се случва - в конкретния случай с швейцарската група, заяви неврохирургът: "Това бе немислимо до преди няколко години. Говорим за изключителен напредък и бих казал, че това е само началото".  

Що се отнася до възможностите на невронауката да достигне до създаването на мозъчен имплант, който да увеличава капацитета на човешката памет, гостът каза, че на този етап това не е възможно. По думите му, докато за тялото се знае точно кои определени зони в мозъка отговарят за движението на ръка, крак, а дори и на отделните пръсти, то много голяма част от останалите функции на мозъка са пръснати в целия мозък и не са концентрирани на едно място. Имат много по-сложна организация и функция.

"Поради тази причина, ако в двигателната част ние можем да сложим такъв имплант и да се опитваме да извлечем оттам сигнал и съответно да го изпращаме в някаква посока, то при паметта и при някои по-сложни функции, дори и като зрението, нещата са значително по-трудни и предизвикателни", обясни гостът.

Много е важна тази стъпка на Илон Мъск, защото той ще даде видимост на тези резултати извън тесните научни среди, подчерта професорът. "Той със сигурност има умение да привлича внимание. Чрез тази стъпка, която всъщност не е толкова иновативна и много научни екипи работят и имат резултати в тази област от доста време, той привлича внимание и съответно ще има и привличане на средства за допълнителни изследвания, за разработки. Така че, аз очаквам наистина това доста да помогне за по-бързото развитие на подобни импланти, без те да бъдат конкретно за памет. Това може би ще се случи, но засега този момент е далеч".

Целият коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


51
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
20
4
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
До до 11Кои роботи? Бойните роботи ? Това са самолетчета с дистанционно управление.Вместо да приказваш безмислици хвани виж какво означава външен роботизиран боен костюм и как се управлява от човекът вътре в него.В нета има достатъчно информация.Сригнали са до два основни приблема.Захранване и управление.Управлението ще е най добре с мозъчни импланти защото тогава ще се постига най бързо сливане между войникът и машината.Скороста ще идва от човешкият мозък а прецизноста от компютъра.Пrimat you
19
0
 
5
 
! Отговори
до 15 преди 10 месеца
Куфражист идва от куфар ли? Или от кофраж?!
18
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
До 19 Кое приложение използваш
17
2
 
2
 
! Отговори
до 18 преди 10 месеца
Аз съм и още как. Мерси.
16
4
 
3
 
! Отговори
Непрограмист преди 10 месеца
Скоро АИ със сигурност ще нарита първо именно драскачите на преводи на машинен език. Аз го накарах да ми напише една програма и той го свърши напълно безплатно. Сега мога да почна да я продавам и няма да дам стотинка на тез преводачи. Просто му обясняваш на човешки език какво искаш и той го прави. Това че имаш други бизнеси е добре, внимавай че там нещата съща са волатилни, ако сгряваш!
15
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
До до 8 Заплатите в армията са 800 лева вместо 20 бона. Някой плаща ама не си ти.
14
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Искрено се забавлявам във всяка тема, в която влезе някой ИТ спец и разлая бездарниците, които ще минат през 9 планини в 10та да се обясняват колко били ценни и как ИТ секторът си заминавал. И така минаха 2 живота.
13
7
 
3
 
! Отговори
do 15 преди 10 месеца
След "кУфржистите" спрях да чета, сладурко. Ясен си като бял ден. Без 2лв. в джоба, взел 5к от един обект, дето в ИТ сектора ги правим на 1-2 дни, и се помислил за Господ.
12
2
 
6
 
! Отговори
до 11 преди 10 месеца
Роботите са факт от около 20 години. Нещо смислено да кажеш, ако имаш, давай. Ама някак си празната ти глава ти пречи :)
11
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
ИИ за момента прави следното: претърсва мрежата, намира инфото, обобщава го, дава кратък отговор. Демек той НЕ прави "открития". Няма как с ИИ да се направи пробив в науката, както твърди професора!!! Това го заявяват кодерите от OpenAI, не аз... А OpenAI е единствения широко достъпен ИИ, подлежащ на обучение в момента. Демек професора нещо пак не е разбрал.
10
8
 
4
 
! Отговори
до 8 преди 10 месеца
Нали аз издържам армията с огромните си данъци, бре всезнайко? Плащам на държавата колкото 1000 бeздapници, като тебе... Пфф, аман от мрънкачи...
9
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Това го правят с едничката цел да направят роботизирани войници или направо бойни роботи контролирани от чивешки мозък или виртуалната имитация на такъв.А тва че някакви инвалиди щели да прогледнат и проходят са приказки за малки деца.Те ако имат пари и сега ги проглеждат и прохождат.Целта е да се създаде войник способен да носи половин тон оръжие и броня който може да плува и да стреля по няколко ьели едновременно със точноста на машина.На никой не му дреме за сакатите бедняци.
8
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Алгоритъм има отдавна, това е просто програма, не е изкуствен интелект, не знам защо лапетата се вързват на това...:)))
7
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
АИ ИТ фантастики мак са само гръмки фантастики. Дайте живот от 500 г. на бедните бг и тогава ще говорим.
6
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
До до 3 Може да имаш но турците ще завладеят ако нямаш армия и оставаш турчин без силна бг армия.
5
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Нема изкуствен интелект ве мен, но явно затова си професор, щото са те пуснали по пързалката...:))))
4
2
 
3
 
! Отговори
аз преди 10 месеца
Абе вижда ви се краят. С храната ви, нивите ви и компотите ви.
3
9
 
8
 
! Отговори
до 3 преди 10 месеца
Знаем ви, да. Преди 20 години бяхме заменими и ИТ секторът загиваше. И така всяка година пеете едно и също, докато програмистите изкупихме нивите и имотите из големите градове и имаме пасивен доход на месец, колкото вашия за 2-3 години. Нека сме заменими, нямам против. Имам 4 бизнеса и пасивен доход за правнуците си. Храната си я произвеждам сам, че вас особено ви вълнува плюскането и кой го произвеждал. Ама ти няма да мръднеш от дъното, както и децатата ти с това мислене. Повече пари за нас.
2
12
 
5
 
! Отговори
Българин преди 10 месеца
Айде и тебе да те набутаме да гниеш програмистче и вие станахте много заменими с аи ;)
1
14
 
3
 
! Отговори
Исторически парк преди 10 месеца
Мда то като ваксините първо уж само за "уязвимите" групи и послее ;)