Такса "Вход" ще се плаща дори и жилището да се обитава само месец

Домоуправителите трябва да получават възнаграждение
93
Такса "Вход" ще се плаща дори и жилището да се обитава само месец
Снимка: БГНЕС

Парламентът прие на първо четене промени в Закона за управление на етажната собственост, внесени от служебното правителство.

Изготвеният от регионалното министерство проект е мотивиран като цяло с нуждата от улесняване и повишаване ефективността на инвестициите в енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради съгласно предвиденото в Националния план за възстановяване и устойчивост.

Изведени са в тази насока и трите основни негови цели: премахване на пречките в инвестициите за енергийна ефективност в многофамилните жилищни сгради, регламентацията на професионалното управление и създаване на възможност за учредяване на банкова сметка на етажната собственост. Последната ще се използва както за събиране на разходите за управление и поддръжка, така и за усвояване на финансиране от други източници, различни от фонд „Ремонт и обновяване“.

За улесняване на инвестициите за енергийна ефективност всяка етажна собственост ще може да открие банкова сметка със специално предназначение за събиране на средства за управление и поддръжка на общите части на етажната собственост. Това ще улесни и кандидатстването по колективни кредити пред различни финансови институции. Разпореждането с този ресурс ще може да се извършва от председателя на управителния съвет (управителя) въз основа на решение, прието от общото събрание.

Въвеждат се изменения на начина на провеждане на общото събрание, като се добавя изрична възможност това да става и присъствено, и чрез платформите за онлайн срещи. Идеята е да се увеличат възможностите за участие на повече собственици, ползватели и обитатели и с цел улесняване и подобряване на комуникацията в етажната собственост.

Намалява се кворумът за провеждане на общото събрание от 67 на 51 на сто идеални части от общите части на етажната собственост. Същевременно при липса на изискуемия кворум отпада отлагането на общото събрание за следващия ден, като остава само изискването за отлагане с един час, след изтичането на който събранието се смята за редовно проведено независимо от представителството на етажната собственост.
Премахнато е освобождаването от разходите за управление и поддръжка на общите части на лицата, които пребивават в етажната собственост не повече от 30 дни в рамките на една календарна година, като се запазва освобождаването от разходи за децата, ненавършили 6-годишна възраст.

Същевременно е предвидено заплащане на възнаграждение за управителния съвет (управителя) без оглед на обстоятелството дали са собственици на самостоятелни обекти в сградата или управлението е възложено на търговец, извършващ по занятие управление на етажна собственост. Ако управителят е собственик на самостоятелен обект, общото събрание може да вземе решение да не му заплаща разходи за възнаграждение. Тази възможност обаче е изключение, а не правило, както сега.

За повишаването на отчетността на средствата и дейността на управителя се въвежда ежемесечното задължение той да публикува на видно и общодостъпно място отчет за приходите и разходите на етажната собственост за месеца. Въвежда се и задължение за етажната собственост да избере контролен съвет (контрольор), което да повиши сигурността на етажния бюджет. За контролния съвет (контрольора) също е предвидено заплащане на възнаграждение, като общото събрание има възможност да гласува за управителния съвет (управителя) и контролния съвет да не се заплаща възнаграждение, освен в случаите, когато управлението е възложено с договор на търговец, упражняващ дейността по управление на етажна собственост.  

Изрично е въведено задължение на всеки собственик или ползвател да подаде декларация за вписване в книгата на етажната собственост на съответните данни. Това трябва да стане в срок до 15 дни от придобиване правото на собственост или ползване на самостоятелен обект в сградата в режим на етажна собственост, както и при отдаване на самостоятелния обект под наем или встъпване в друго правоотношение, допускащо пребиваване на лица различни от собственика в самостоятелния обект.

Срещу обичайните подозрения за лобиране в полза на фирмените домоуправители е предложена регламентация на дейността им. Въведен е регистрационен режим чрез вписване в регистър, който да бъде създаден към МРРБ. Срокът на регистрация е 5-годишен от датата на вписването, а вписаните търговци ще трябва да обновяват информацията в него всеки път, когато настъпят нови обстоятелства във връзка с изискванията към тях.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


93
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
81
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
ти в бетона до втвърдяване,а ние на село.
80
5
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Елате си на село,въшкии
79
5
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Днес. БГ, не сериозна медия сте. ТРИЕТЕ КОМЕНТАРИ В КОЙТО СА ЗАДАДЕНИ НЕУДОБНИ КЪМ ПОЛИТИЦИТЕ ВЪПРОСИ? С какво ви заплашват,че им лазите в краката? Наистина е жалко.А за не свободата на словото, какво получавате? Само потупване по зagHuka или и жълти стотинки.Така губите от имиджа си на сериозна медия и читатели. И не помагате с нищо на електорат,понеже чувства унижение. Вземете мерки,докато все още имате читатели.Техните мнения са безценни.
78
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
В ЕС всички са съсобственици по принуда. Никой не е избирал другите нито те него. Това е специфичен бизнес спрямо който всяко пожелателно третиране но база добросъседски и етични отношения е ВУЛГАРНО Опцията при проблем да се жалва в съда и чака две години е още по несправедливо. Да не забравяме че за разлика от друг бизнес и след 2г. и двете страни остават съсобственици и са принудени да живеят в същата сграда. Държавата е длъжна да закриля и защитава веднага а законът не го показва.
77
6
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Всичко мара втасала та стигнаха до блоковете и етажната сапственосг
76
15
 
13
 
! Отговори
Мен преди 10 месеца
А за асансьора кой ще плаща. Всеки казва аз не ползвам. Ама той е част от блок !!! Като не искаш да плащаш си копи къща а не апартамент.
75
3
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Затова вместо да приемате поправки в този недомислен,лобиски закон,го отмените и приемете поправка в Конституцията,като институционална норма,Конституционалната жалба от гражданите до Конституционния Съд за да се чува и тяхната дума и да се отменят от него Противозаконните поправки в законите и закони които и противоречат и са лобиски.
74
5
 
41
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Моля Ви,оставете гражданите да си живеят живота спокойно и както те желаят.Те са граждани а не скотове в кошара и не пасат трева.Много по образовани са от uguoTuте сред вас и членовете на партийте ви и на жалките ви,но ненаситни вождове.
73
5
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
В Закона ЗУЕС е записано също,че събранията са законни,дори да се провеждат непресъствено,чрез електронно средство(телефон, таблета или компютър)онлайн.Кажете Госпожи и Господа,законотворци,кой закон в България ме задължава да притежавам телефон,таблета или компютър и електронен подпис,че чрез него да удостоверявам присъствие,законно.Същото важи и за всяка държавна институция.То бива правна неграмотност но това е сравнимо само с uguoTuя.Да налага със закон нещо,което е виртуално а не реално.
72
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
В законаЗУЕСе записано,че всеки може да обжалва решение на ОС пред Съд в чиято подсъдност се намира сградата в седем дневен срок от решениетоКажете,как собственик на имот в сградата ще го обжалва,когато има ангажименти в чужбина през цялата годинаТака се отваря и кутията на пандора.Дава се възможност на всякакви мошеници да усвоят чужда собственост,като се опитат пред съд да си постигнат целта,като си платят на когото трябва за да им минава номера и то не само веднъж а постоянноТова е и целта
71
1
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Не много бавно,но целенасочено се върви към отнемане на частната собственост при невъзможност на плащане данъците и.И това не само за етажната собственост,която по същество е част от въздуха и височината на даден жилищен блок."Няма да притежавате нищо и затова ще бъдете щастливи"- шваб,клаус шваб.
70
2
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
СпоредКонституцията гражданите са длъжни да плащат данъци и такси само наДържаватаНо не и да плащат за услуги,който не са пожелали,макар и извършвани от неяТози закон задължава гражданите да плащат за услуги с които не са съгласниДържавата делегира право на частни лица задължително,да събират пари за услуги,които тя не предлага но ще прибираДДСТова е противоконституционен акт,чрез закон,понеже се нарушават права на гражданите поЗЗПВеки който нарушава законите трябва да носи послед.и Държ.също
69
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Грешно е тълкуването,че ако си се подписал само в присъствен лист на Събрание наСобствениците(ЕС без да е вписана в регистър)събранието е законноАко си се подписал само в присъствен лист но не и в договора за управление на Общ.Ч.в сградата не си задължен съгласноЗЗПи ЗЗД.независимо от решението на О.С.защото не си клиент по договораЦелта на този закон е да се изземва собственост и да се пълни бюджета на Държавата,и джобовете на адвокати,Съдий,ЧСИ(каста)Скандален закон,които ще предизвиква спор
68
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Когато собственик на имот в сграда не е положил подпис под договор за управление на Общ.Ч.в сградата сключен междуОС наСобствениците или с фирма за управление на Общ.Ч.този договор не го засяга,въпреки решението на ОС.защото се явява по него,като клиент съгласно ЗЗП и ЗЗД и трябва лично да е подписал договора не само от Управителя.(регламент)Резолюция на Съв.на ЕС. Когато се е подписал в присъствие лист но не и в Договор за управление не е задължен,въпреки решението на ОС.защото е клиент
67
8
 
33
 
! Отговори
Юлиян преди 10 месеца
Не е нормално, ако някой обитава 20 дни в годината жилището да плаща разходите на останалите , които ежедневно ползват асансьор , осветление , замърсяват , като същото важи и за техните гости. Проблемите за управление на общите части не са от лицата , които рядко обитават собствеността си , а от постоянно живеещи , които отказват да плащат разходите си . Закона в тази си форма е лобистки и обслужва повече служебните домоуправители .
66
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
А тои къде отчита такса вход и другите потребности скоро време съм се наумил да пратя данъчните на проверка и ще го направя ми писна да давам грешни пари само всеки месец не растат по дърветата без работа съм пари иска всички били равни според него кое е равно че полицаи и заплатата му 2000 и такса ще иска
65
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
*** ми намери работа и пари и плащаи.Аже вие вред ли сте да раним домоуправителя и тои да си плаща сметките а стига глупости с нашите пари няма такава държава
64
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Етажната собственост ще има право да взема заем от банки. Който няма финансова възможност да обслужва кредити, как ще обслужва тези заеми на етажната собственост! Значи идеята е като не може да обслужва заема, да му бъде ипотекирано жилището и да бъде изритан на улицата.Насила става кредитополучател
63
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Казус!!Когато двора в които е построена сградата е на Общ.илиДърж.трябва да го подържа Общ.илиДърж.Но когато двора е на частни лица и е ограден и разпределен на паркоместа и за "отдих"(басейн)които се ползват само от тях и има павилион на търговец.ЕС(ако има такава)ли трябва да го подържа при условие,че собствениците на имоти в сградата нямат ИД.Ч.от двора и не го ползват?Може лиОСнаЕСда управлява и двора,заедно сОбщ.Ч.на сградата без договор или само с договор за управление на Общ.Ч.в сградата
62
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Казус!!Когато двора в които е построена сградата е на Общ.илиДърж.трябва да го подържа Общ.илиДърж.Но когато двора е на частни лица и е ограден и разпределен на паркоместа и за "отдих"(басейн)които се ползват само от тях и има павилион на търговец.ЕС(ако има такава)ли трябва да го подържа при условие,че собствениците на имоти в сградата нямат ИД.Ч.от двора и не го ползват?Може лиОСнаЕСда управлява и двора,заедно Общ.Ч.на сградата без договор или само с договор за управление на Общ.Ч.в сградата

Спонсорирани публикации