Шефове и работници – как високата инфлация промени трапезата ни

Всички обаче ограничават доматите и олиото
10 юни 2023 07:38, Елка Василева
73
Шефове и работници – как високата инфлация промени трапезата ни
Снимка: архив, БГНЕС

Рекордно високата инфлация се е отразила по различен начин на потреблението на храни от шефовете и от обикновените работници. Семействата, в които главата е мениджър или старши служител, са започнали да ядат повече хляб, месо, месни произведения, риба, сирене и кашкавал, показват данни на НСИ за 2022 г. Дори потреблението на прясно и кисело мляко от семействата на шефовете е нараснало, пише „Труд“.

Същевременно семействата на работниците са свили потреблението на хляб, месо, риба, сирене, кашкавал, прясно и кисело мляко. При месните произведения общият размер на потреблението на работниците е останало без промяна, но е намаляла консумацията на луканки и филета, а за сметка на това семействата им хапват повече наденици и кренвирши.

През 2021 г. всеки от семейство на мениджър е изял средно по 35,3 кг месо, 12,5 кг месни произведения и 4,8 кг кашкавал. През 2022 г. потреблението е нараснало на 37,3 кг месо, 14,2 кг месни произведения и 5,1 кг кашкавал. Оказва се, че по време на рекордната инфлация мениджърите са увеличили потреблението си на редица от основните храни. В същото време работниците са започнали да ядат по-малко. Например потреблението на месо от тях е намаляло от 38,1 кг на човек за година на 36,5 кг.

Но има храни, които и мениджърите и работниците са яли по-малко. Това са например олио, дини и пъпеши, ядки, домати, захар и шоколадови изделия. Любопитно е, че по време не високата инфлация в домакинствата на шефовете е нараснало потреблението на леща, картофи, зеле и зеленчукови консерви.

Промяна има и при консумацията на алкохол. Мениджърите са намалили потреблението на бира и уиски, а са започнали да пият повече вино и ракия. Същевременно работниците са намалили виното и ракията, за сметка на повече бира. Докато шефовете гледат да пушат по-малко и да отказват цигарите (потреблението е намаляло от 1193 цигари на човек през 2021 г. на 991 през 2022 г.), работниците са започнали да пушат повече (от 1027 цигари на човек през 2021 г. на 1209 цигари през 2022 г.).

Има разлика между трапезата на шефовете и тази на работниците. Мениджърите пият повече уиски, но ядат по-малко хляб и картофи от персонала си. Началниците ядат по-малко салами и наденици, но повече луканки, филета, свинско, телешко и пилешко месо от подчинените си, показват данни на НСИ.

Семействата, в които главата е мениджър или старши служител във фирма, пушат по-малко, отколкото семействата на работниците, но пият малко повече. Освен това шефовете ядат повече от някои по-скъпи храни. В работническите семейства хапват повече хляб, брашно и тестени изделия (76,7 кг на човек за година, при 68,3 кг на човек в семействата на мениджъри), но ядат по-малко прясно месо (35,5 кг на човек годишно, при 37,3 кг в домакинствата с шефове) и трайни колбаси и обработено месо (4,4 кг на човек, при 5,3 кг в семействата на мениджъри). В семействата на мениджърите ядат и повече плодове (46,8 кг на човек, при 46,5 кг в семействата на обикновени работници). Прави впечатление, че шефовете ядат повече южни плодове и ябълки от подчинените си, а обикновените работници ядат повече дини и пъпеши от шефовете си. Шефовете ядат и повече домати, краставици, риба, кашкавал, прясно и кисело мляко от подчинените си. За сметка на това работниците ядат повече яйца, компоти и пият повече безалкохолни от шефовете си.

Най-голямата разлика между семействата на шефовете и работниците не е в храната на масата, а в това как прекарват свободното си време. Домакинствата на мениджърите дават за свободно време и образование близо три пъти повече от тези, в които главата е обикновен работник (2871 лв. годишно за семействата на шефовете срещу 1000 лв. за работниците).

Същевременно разходите за наеми и битови сметки на семействата на шефовете (3054 лв. годишно) не се различават много от тези на работниците (2791 лв.). Няма голяма разлика и по отношение на парите за здраве - 906 лв. на година за семействата на мениджърите, срещу 915 лв. за работниците. Дори се оказва, че разходите на работниците за здраве са малко по-големи, явно защото боледуват по-често.

Но по отношение на парите, които слагат на влог в банка, има голяма разлика между семействата според това каква е професионалната позиция на главата им. Семействата на шефовете успяват да спестят над три пъти повече от тези на работниците (3719 лв. годишно срещу 1101 лв.). Шефовете взимат и доста малко потребителски заеми от работниците, защото при нужда от малки суми просто посягат към парите в банковата си сметка. За сметка на това семействата на шефовете взимат повече кредити, с които не покриват текущи разходи, а инвестират в имоти. Затова вноските, които правят всеки месец по кредити, са повече от тези на работниците.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


73
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
56
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
И едните и другите са с тумбаци.
55
3
 
10
 
! Отговори
Падаря преди 10 месеца
Дания са го измислили ,сложи ли са даник лукс.Имаш джип бам 50% данък върху цената на колата от цената и.Имаш яхта бам 50% .Колата ти е над 150 коня бам 300% данък всяка година.Шефа ми има милиони,а кара Киа Рио -кола дето в Бг, струва 2000 лв...Не случайно на глава от населението сме номер едно по покупки на ферарита,поршета и мн. др. луксозни марки...
54
1
 
7
 
! Отговори
Куфражист преди 10 месеца
До АнонименДо ИТ то дето давал само 3% за храна .Това значи че ако вземаш 10 000 даваш 300 лв за храна ?! Дори да вземаш 20 000 значи че даваш 600 лв.Което значи че ядеш маргарин и кучешка радост само.Да пестиш от храна -мизерия ...
53
0
 
7
 
! Отговори
Биотехнолог преди 10 месеца
До ТръндафилаВ университета под микроскоп анализирахме 10 марки български кисели млека.Само в едно имаше следи от лактубациликус булгарикис другите всички бяха с вносни бактерии -термофулус.Киселото мляко затова вече не е кисело мляко а некво кремче дето западняците му викат йогурт.Никаква полза за здравето няма .Само в япония има Българско кисело мляко с наши бактерии,които прочистват болестите от червата и човек живее дълго...
52
0
 
9
 
! Отговори
Затвор и куршуми преди 10 месеца
До КоджакафалиятаЧерешите набрани в касетки от полето излизат за 1,2 лв до пазара докато стигнат скачат на 6-10 лв до 900% надценка за прекупвача .Това не е пазарна икономика ,а картел и спекула .
51
3
 
10
 
! Отговори
Спасов преди 10 месеца
България е мъртва държава с мъртва икономика. Хората избегаха към истински държави с истински икономики.
50
4
 
9
 
! Отговори
Тръндафила преди 10 месеца
А беше време когато имахме на трапезата качествен хляб,качествено кисело,прясно мляко и качествени млечни продукти и масло без менделеевата таблица в тях. Плодове и зеленчуци които вече ги няма....Комунизмът сигурно не е добра система,но социализма макар и скромен беше мечта!!! А сега какво е...погром!
49
9
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Добре си беше преди 1989 за свободното време. Примерно всички можехме всяка година да ходим на море. Карти даваха през година и едната година карта взимаше жената, а на другата година карта взимаше мъжът. Обикновено почивката беше 20 дни, а не 7 дни както е сега масовия случай. Като дете ми се е случвало да отида три пъти по 20 дни на море в едно лято - училищен лагер, спортен лагер и с родителите. Сега знаете как е ....
48
8
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Преди 1989 година на практика нямаше разлика в трапезата на работника и директора на предприятието. При това храната беше качествена за разлика от сега. Никога не ми се е случвало да няма луканка или суджук в магазина, както сега твърдят някои
47
2
 
6
 
! Отговори
До Анонимен 36 преди 10 месеца
Прав си за почти всичко, което пишеш. Но все още има островчета на социализма, в които трудът и образованието не могат да ти помогнат. Вчера тук беше отбелязано нещо подобно относно БАН. Чувам, че и в някои ВУЗ-ове все още на първо място е връзкарството. Но поне човек е свободен да избере друга месторабота, докато през соца да се уредиш в БАН или преподавател във ВУЗ си беше нещо като аристократична титла, но много отличници без връзки, постъпвайки там се оказваха слуги на тройкаджии връзкари.
46
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Сега можеш да летуваш и да си прекарваш свободното време където си искаш, стига пари да имаш.
45
2
 
10
 
! Отговори
И свободното време преди 10 месеца
се прекарваше по различен начин преди 1990 г. За някои не бешепроблем всяка година да ходят в чужбина през отпуската си, включително и в западни държави. Не беше проблем и всяко лято да взимат карта за цялото си семейство за хубава почивна станция на морето през юли или август. Други виждаха море на три години веднъж, през септември, в мизерни бунгала с обща баня и тоалетна на 50 м от бунгалото. Трети и за такова летуване не можеха да се доредят и си караха отпуската на пейките пред блока.
44
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
То и преди 1990 г. имаше разлика в трапезата на шефа и на дребния служител. Тя се състоеше не само в количеството на продуктите, но и в разновидностите. Имаше периоди, през които луканка тип подкова се купуваше само с връзки. За банани да не говорим. Сега поне всеки може да си купи всичко, стига да има пари и никой не ти пречи да работиш колкото и каквото можеш, за да напечелиш.
43
2
 
5
 
! Отговори
Аферата биткойн преди 10 месеца
Биткойна предизвиква липса на ток и повишаване на глобалното затопляне -произвежда се от ток в страни в далечния изток от въглища .Биткойна нито е еко нито е нещо дето има реална стойност освен тока дето съдържа като изхарчен за копането,но този ток е ззаминал вече в атносферата....
42
3
 
8
 
! Отговори
Коджакафалията преди 10 месеца
Инфлация няма има спекулация.Златото преди 3-4 години беше 2000$ з унция сега е 1960$, а парите от хиляди години са си злато.Парите са си със същата стойност само една световна мрежа от брокери,политици и лихвари смуче от кръвта на хората с 100% "инфлация" (при имотите) .Като изсмучат достатъчно да покрият определени цели цените ще се нормализират.В момента плащаме фалитите на банките и войните по Света.Този процес в Бг е по-ускорен, защото сме податливи. Всичко в БГ е от 50-100% върху реала.
41
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Е, някои пасат тревица (ядат предимно постно), получават по над 100 хиляди на месец и дават по-малко от 3-5% за храна. Лошото при тях е, че често ги стрелят в борбата за територия между различните мафиотски групировки. Иначе нормалния българин с 1000 лева заплата, от които взима 770 лева чисто, трудно ще издържи с под 3-5% (23,10-38,50 лева) за храна.
40
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Не пуша, ям предимно постно, сезонни зеленчуци, съвсем малко плодове, не се ограничавам никак, месо веднъж риба, веднъж свиннско през седмицата. Със сирена и салами не се тровя. Бисквити, бонбони, разтворими кафенца, хелчета, енергийни бъркочи, сладоледчета, солетки, банички, кроасанчета, пици и сокчета не купувам.
39
6
 
1
 
! Отговори
до 42 преди 10 месеца
Баце, ям био и телешко, храня жена и дете и давам по 2к на месец за храна, ти си мисли, че си добре. С добавките (хубав креатин, хубав протеин, витамини и т.н.) давам още 500.
38
18
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Цените на храната не ме вълнуват. Ако месечно давате повече от 3-5% от доходите си за храна, има накъде да се развивате или нещо не е наред с вас, или сте неадаптивни към пазара или бизнес средата. Айде мене ме оставете в ИТ сектора с 2 бизнеса. Давам за пример родителите си. Почти с тавана на пенсиите, но работят на по 2 места, а са на 75. Ей така, че иначе им е скучно, а и да има за обиколки по света. И не, не са държавни търтеи служители, а научни работници.
37
10
 
3
 
! Отговори
ЕС преди 10 месеца
На полето има ценни протеини. Буболечки плужяци Хем ще се борите с вредителите. И с плевелите на био продукцията за нашата Европа. Особено да ценна храна за вас да бръмбарите донесени от колорадо.