1800 лв. за седмица почивка на семейство с две деца на морето през август

Предлага се да имаме само три туристически района - "Мизия", "Тракия" и "Македония"
4 авг 2023 08:16, Елка Василева
64
1800 лв. за седмица почивка на семейство с две деца на морето през август
Снимка: архив, БГНЕС

Средно 1800 лева ще са нужни за едноседмична почивка на семейство с две деца до 12 години по българското Черноморие през август. Разходите, които чужденците са склонни да отделят за нощувка и закуска у нас за същия период, варират от 500 до 1000 евро, а по-скъпите ваканции у нас могат да достигнат и 2400 евро. Това каза в интервю за БТА директорът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов.

Още по темата
През август - най-силния за туризма ни месец, се очаква в страната да дойдат на почивка около 2,1 млн. чужденци, основно в курортните "Албена", "Св. Св. Константин и Елена", "Златни пясъци", "Елените", "Слънчев бряг", "Дюни" и ММЦ-Приморско, и около 1 млн. ще изберат ваканция на квартира в други обекти, извън основните морски курорти, главно по Южното Черноморие. Разпределението на почиващите от Германия е 60 към 40 на сто в полза на Северното Черноморие, коментира експертът. Той посочи, че като цяло прогнозните разчети за почивки на чужденците у нас през август са техните стойности да се запазят на миналогодишните равнища.

През август се очаква около 5 млн. българи да направят пътувания по нашето море, а вече има и наши сънародници, които за трети път го посещават. Положителната тенденция ще се запази и през септември, и октомври, каза експертът.

Пазар Германия

През този месец се очаква броят на германските туристи у нас да е 240 000 души, а от тях 80 000 ще се насочат към морските ни курортни. Спрямо миналата година това означава ръст от 4 на сто за август, но сравнено с 2019 г., намалението е 8 на сто по-малко.

Гостите от Полша през август ще са около 90 000, а от тях 70 000 ще се насочат към почивка по морето. За този пазар се отчита 7 на сто ръст спрямо август миналата година и достигане на равнищата от август 2019 г.

При българите ще се запази тенденцията за увеличение на пътуванията за почивка в чужбина, които за юни отчитат ръст от 16 на сто спрямо същия месец на миналата година. Като цяло в Европа се отчита засилване на броя на пътуванията в чужбина спрямо предходната година, коментира Драганов.

Навиците за почивка

Средно три и половина дни са почивките на българите и те намаляват като продължителност през последните години за сметка на повишаването на интензивността им, коментира Драганов и изтъкна, че до края на сезона се очаква да има българи, които ще почиват на море пет и дори шест пъти, особено тези, които живеят в населени места, разположени по-близо до Черноморието.

При чужденците също има намаление на времето за почивка от 2,8 и 3,5 нощувки - например за културен и уикенд туризъм. Запазва се обаче броят на нощувките - 10,1-10,8, при морските ваканции с чартърните полети.

По отношение на разходите по време на ваканцията наблюденията на експерта показват, че както българите, така и чужденците се придържат към предвидения от тях бюджет за почивка. В този смисъл се запазва тенденцията от миналата година 57 на сто от чужденците и около 70 на сто от българите да не излизат извън предвидените в семейния бюджет разходи за ваканция.

Заетостта в местата за настаняване

Очакваният процент заетост през август в местата за настаняване по морето в България ще е в границите 65-68, като тенденцията спрямо 2019 г. е заетостта да намалява. Причината е главно заради презастрояването и появата всяка година на нови и нови легла, коментира експертът.

Ребрандирането на туризма

Драганов изтъкна, че от презастрояването печелят основно морските общини, които обаче отсъстват от процеса на привличане на чуждестранни туристи въпреки солидните приходи на някои от тях (например Несебър), които се осигуряват и от постъпленията от туристическите такси. Освен това в областните управи остават около 40 на сто от приходите от плажните концесии, постъпления в местната власт има и от отдаването на плажовете под наем, както и от по-добрите приходи от търговия, особено през летния сезон. Това според експерта прави възможно кметовете да поемат разходите по програмата "35 евро за седалка", която действаше по време на пандемията, и така да се включат по-активно в привличането на чуждестранни туристи.

Друго експертно предложение, свързано с ребрандирането на България като туристическа дестинация, е намаляване на туристическите райони на страната от сегашните девет на три - "Мизия", "Тракия" и "Македония". Целта е държавата да се фокусира върху подобренията на публичната собственост в тези три района, а местната власт да реинвестира в туризма и рекламата. "Идеята е да започнем разказа за България, свързан с Македония и запазването на езика, културата и история в частта, която се намира в България, разказа за Тракия и богатството, което сме получили от древните траки, както и разказа за Мизия и огромното световно наследство, което имаме в този район, включително и за най-старото злато в света във Варненския некропол и върху тази основа да надградим образа на съвременна България", коментира Румен Драганов.

Разчетите от началото на годината

Като цяло 2023 г. се движи с положителен темп още от началото на годината, обобщи Драганов. Той напомни, че юни приключи с 23 на сто ръст на пристиганията на чужденци в България, а и в във всички предходни месеци също има ръстове. От началото на годината досега се движим с около един милион повече влезли в страната спрямо същия период на 2019 г. Трендовете за август също се запазват за чуждестранните и за българските туристи, посочи експертът. Очакваме силен септември и октомври, допълни Драганов.

Германският пазар се движи с около 4 на сто ръст, като миналата година броят на пристиганията на туристи от този пазар беше 780 000, а за тази година се очаква те да са около 800 000. Сега се наблюдава преразпределение на пътуванията на германските туристи - заселен интерес към пътуванията за уикенда, увеличават се пътуванията с цел културен туризъм в градска историческа среда и намаляване на пътуванията към морските курорти, като една от причините е загубата им на облика на тихи и спокойни места за почивка, което не се харесва на германските туристи, отбеляза Драганов. Той отново напомни, че няма данни за отказ на германските граждани от почивка по морето с основание замърсяване на Черно море, защото такива не могат да бъдат доказани, защото няма данни за подобно замърсяване. Но проучвания на германски туроператори показват, че има страхове и около 50 на сто от населението на Германия, което пътува в чужбина, декларира, че се страхува по отношение войната в Украйна.
(БТА, Екатерина Тотева, Валерия Димитрова)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


64
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
54
0
 
5
 
! Отговори
... преди 8 месеца
едно мога да кажа! и то е, че този който е писал тази статия не е ходил на БГ морето през последните 10г поне! Явно и тя ходи я в Гърция я в Турция я някъде другаде на море! Инак ако се вярва на тази статия то явно българите сме далеч далеч над 6-те милиона дето реално сме!
53
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Имитацията на сирене е по-евтина от истинското сирене, както имитацията на почивка на море в България може би е по-евтина от истинска почивка в чужбина. Всъщност в чужбина е по-евтино и само самолетния билет оскъпява повече. Чужбина не е само Гърция, както ни манипулират някои.
52
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Пишете си лъжите и глупостите, не ми пречите. Но няма и да Ви стъпя. Както и всички останали тук. :)
51
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Цените не са най-важното. Най-важното е качеството на почивката. Не може да сравнявате цените за 10-то качество почивка в България, с цените за 1-2-3-4-5 качество почивка в чужбина.
50
10
 
1
 
! Отговори
Аз преди 8 месеца
Моя приятелка ходи с малката си дъщеря на море за 5 дена и изхарчиха двете 400 лв.
49
1
 
7
 
! Отговори
До 51 преди 8 месеца
Голямо семейство тва е вариант, но специално на мен не ми кеф да мъкна храна и да готвя по почивките, всеки с вкуса си
48
7
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Така е! Едни *** от глад, други се кефиме и ги ибаами!
47
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
За 3 дена, чуек само за 3 дена.
46
6
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
В Гърция за 5 дни в Кавала платих общо 1000 лева за квартира за 5ма, бензин и плаж, като храната си донесох от България.
45
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
При средна заплата в държавата под 1000 лв, за 1800 лв нашето море не е наше!
44
8
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
1800 лв за 7 дена на Хубав плаж на Черно море даже е евтино ! ние бяхме в неа врасна за 4 дни 1600 лв само нощувка , в водата плуват фекалии от септичните ями , гадни камъни , на 2м от брега веднага дълбоко -Мн Гадно ! непоносима жега ,селото е адски тъпо ,храната навсякъде еднаква и тройно по-скъпа от Бг ! така ,че не бързайте да плюете България !
43
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
В последните 20 години предпочитам Испания. Всичко, което ме дразни на морето в България, там го няма.
42
7
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
То, който е отишъл веднъж на море в чужбина, едва ли ще се мине пак да ходи на море в България.
41
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Аз ходя да морето само поплувам, но не и да пълня джобовете на кожодерите по морето. Ако погледнете статистиката ще забележите че българите в мнозинството си ходят в Гърция, поради по-ниските цени и по човешките закони по плажовете. Няма начин да си "продадеш" плажа на мутра, която гледа само как ти бръкне в джоба, и да искаш българи да почиват на него! НЕ на "разпродадената" държава! Скоро няма до ида на черноморието!
40
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Има предложение в американския конгрес, в нарушение с конвенцията в Монтрьо, Черно море да стане стратегическа зона за американците.Това значи,че ще си домъкнат военните пробити гемии и ще си ги разположат както си искат в горкото ни море(въпреки,че не знам как Ердоган ще се съгласи на подобно нещо) Така че на нашите баш мутри хотелиери да бързат да заработят още някое евро,че скоро никой няма да ходи на почивка там
39
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
До Анонимен 40 : Аз почивам там. И много се радвам че НЯКОИ социални прослойки, които ме дразнят отиват другаде.
38
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Остана ли някой, който да почива на Мутроморието?!
37
8
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Българина иска неговият труд да се цени, и да взима много пари, но отказва да цени труда на другите и да им плаща. Напротив, бизнеса веднага му се лепва етикет "престъпници", "кожодери", "мутри" и винаги му е виновен, че той е мързелив и некадърен, и не изкарва пари. И безплатни да направят нещата по морето - пак ще мрънка.
36
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Да сумираме - 2,5 милиона през юни, по 5 милиона през юли и август и още 2,5 милиона през септември, общо 15 милиона българи ще почиват на море в България, а понеже почиващите в чужбина са 10 пъти повече, още 150 милиона българи ще са на море в чужбина тази година.
35
0
 
7
 
! Отговори
Дзивко преди 8 месеца
Няма как да е евтино на плажа, цялата ни концепция е сбъркана, плажа е на концесия, концесионера дава под наем места за плажни заведения, наема е от типа на 50 к. лв на сезон, плюс оборудването за заведението разхода ствва поне 100к.за активен сезон 60 дни няма как тия пари да се избият с ниски цени, за тва няма безплатни шезлонги и бич баровете са скъпи. От друга страна концесионера трябва да осигури спасители и поддръжка на плажа, демек и тва разход дето требе се избие за 60 дни, абе сбъркана