Как приемането на еврото се отрази на други държави в ЕС?

Наблюдава се спад на цените
8 авг 2023 10:52, Нели Христова
267
Как приемането на еврото се отрази на други държави в ЕС?
Снимка: БГНЕС

Дебатът за и против приемането на еврото в България се вихри с пълна сила. Един от най-честите аргументи, които се чуват напоследък срещу общата валута е, че приемането й е довело да „драстично“ покачване на цените и съответно обедняване на потребителите в новите страни членки на Еврозоната. Това не е единственият аргумент, но като икономист бих искал да се спра на него по-подробно, защото той е измерим и съответно доказуем с факти, които не подлежат на алтернативни или емоционални тълкувания.

По-долу ще приложа данни за всички държави приели еврото от 2007 година насам. Избрах 2007 за начална точка най-вече понеже опитът на държави като Германия, Нидерландия или Испания от първата вълна през 1999 ми се струва далеч по-малко съществен за България от този на по-близките, по-малки и по-сходни във всяко отношение до нас държави и икономики през последните 16 години. Както всяко икономическо изследване, резултатите включват цифри и графики и изискват поне малко внимание и анализ. За тези, които са склонни да отделят нужното време, за да се информират, заключенията са показателни за това, което очаква България по пътя към Еврозоната.

През последните 16 години, осем нови държави са приели еврото за своя национална валута, започвайки със Словения през 2007 и завършвайки с Хърватия през 2023. Преди тях Гърция прие еврото през 2002, а другите страни членки на еврозоната (11 на брой) влязоха там с първата вълна през 1999 година. Ето и хронологичния списък на новите страни членки от 2007 година насам:

Словения – 1-ви януари 2007

Малта – 1-ви януари 2008

Кипър – 1-ви януари 2008

Словакия – 1-ви януари 2009

Естония – 1-ви януари 2011

Латвия – 1-ви януари 2014

Литва – 1-ви януари 2015

Хърватия – 1-ви януари 2023

Понеже всички тези държави избират началото на календарната година за преминаване към новия валутен режим, техният опит е лесно сравним визуално. Графиките по-долу показват изменението на потребителските цени в сравнение с предходния месец. Предимството на този подход е, че внезапни промени свързани със специфични събития (като приемане на нова валута) биха се регистрирали веднага в нивото на индекса от следващия месец. Например, едно рязко покачване на цените последвало приемането на еврото на 1-ви януари би трябвало да покаже значително покачване на индекса на цените в края на януари спрямо нивото му в края на декември. Ако пък такова покачване е имало не точно в момента на отпечатването на новите цени в евро при промяната на 1-ви януари, а в предходните 2-3 месеца или пък постепенно покачване през следващите 2-3 месеца, ние бихме видели това в нивото на индекса в периода от септември предходната година до април в годината на приемането. Важно е да се отбележи, така разглежданите данни са повлияни от сезонни фактори. Например, цените през януари обикновено са малко по-ниски от декември заради разпродажби и промоции след коледните празници. Въпреки това, съществено покачване на цените свързано с влизането в Еврозоната би трябвало да се регистрира веднага чрез месечно покачване на индекса на цените през януари. Осем държави са достатъчно голяма бройка, за да можем да направим смислени статистически заключения. Ето какво показват числата за месечната промяна на индекса на потребителските цени във всяка от осемте държави:

Словения 2007 година:

Януари показва спад на индекса на цените. Тоест, цените в месеца след приемането на еврото в Словения са по-ниски от тези преди да се приеме с о.65%. Месеците преди и след датата на прехода показват сравнително стабилни стойности вариращи от -1% до +1% месечно. Словенският опит не показва никакъв ефект на покачване свързан с приемането на еврото.

Малта 2008 година:

И тук месец януари (през който цените преминават в евро) показва малък спад, а периодът преди и след не се характеризира със съществени изменения. Според статистическите данни, всичко преминава без сътресения.

Кипър 2008 година:

Заключенията са идентични с тези на предишните три страни. Януари регистрира спад на цените на месечна база след въвеждане на еврото.

Словакия 2009 година:

В Словакия през януари 2009 цените се покачват с 0.4% спрямо нивото им от декември. Промяната обаче не само е много малка, но и изглежда съвсем съизмерима с предишните месеци, така че е трудно да се намери статистически аргумент за ефект на приемане на еврото този месец.

Естония 2011 година:

Януари е единственият месец с отрицателен ръст на цените през разглеждания период в Естония. Останалите месеци не показват някаква тенденция, която би могла да се свърже с новата валута.

Латвия 2014 година:

Латвия е единствената държава, в която месецът на приемане на еврото съвпада с най-високия ръст на цените за разглеждания период. Все пак трябва да се отбележи, че ръстът е 0.6% спрямо предходния месец, така че и тук в никой случай не може да се говори за „драстично“ покачване.

Литва 2015 година:

В Литва приемането на еврото е свързан със спад на цените през януари и февруари (спрямо предишните месеци).

Хърватия 2023:

Хърватия е най-скорошният пример на държава въвела еврото за своя национална валута. Въпреки забавните (а и по-скоро плашещи отколкото забавни) истории от сервитьори в Дубровник, бензинджии в Загреб и пенсионери от Сплит за стремглаво покачване на всички цени за сметка на бедния потребител, статистиката не показва нищо необичайно през януари и февруари, а март изглежда се връща към нивата от предишната година.

В заключение, официалните статистически данни за страните на Европейския съюз приели еврото за своя национална валута не показват каквито и да било необичайни промени в нивото на потребителските цени в периода непосредствено преди и непосредствено след деня на приемане. На база на тези факти, разказите за драстично повишение на цените са напълно несъстоятелни и могат да се охарактеризират или като израз на субективни страхове или умишлено заблуждаване на широката публика. Разбира се, тези икономически данни не изчерпват дебата ЗА или ПРОТИВ, но категорично доказват, че опасенията за инфлационна спирала не се подкрепят от опита на нито една от държавите минали по този път. Това са фактите и те са такива, каквито са.

Живко Мутафов е български предприемач, живеещ от над 30 години в САЩ. Той е специалист по развиващи се пазари и борсови инвестиции. Има магистърска степен по бизнес администрация от Университета на Южна Каролина. От 1996 година живее и работи в Сан Франциско. С негово съдействие беше открита българска секция в централната библиотека на Сан Франциско, която съдържа български книги, свързани с литературата, културата и историческото минало на страната ни. Анализът на Живко Мутафов е написан специално за БГНЕС.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


267
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
208
8
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
То си е направо смешно да обясняваш какви са предимствата на еврото. Все едно да обясняваш какви са предимствата на Меси в сравнение с някой футболист от българската футболна лига.
207
1
 
3
 
! Отговори
Яяяя преди 9 месеца
До Лъжи, лъжи !!! Не лъже човека бе...! Просто взема официалната стъкмистика където вече нещата са "поправени". А и от 30 г. живее в Щатите и не пазарува в нашите магазини всеки ден. Иначе дебати-недебати, нещата са ясни! Потребителят и булката от вица ще бъдат....! САМО ЕДНА страна досега при прехода към еврото цените са останали. Беше някоя от прибалтийските..
206
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
За всички които плямпат че вече сме го приели отдавана, нищо не сме приели в момента еврото е като един апартамент който приятел ви го е дал под символичен наем (превалутирането лев евро) и нямаме други задължения Като го приемем тоест апартамента да стане наш имаш данък имаш такса на входа такса асансьор вноски за фонд ремонт на входа това ни чака защото ставаме солидарни с тези държави дето са теглили кредити в еврозоната. Почваш да имаш доста финансови задължения.....
205
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
До С тези вредни КАЗВАШ ЕВРОТО ЩЕ НАПРАВИ ПО ВРЕДНИ ХРАНИТЕ, АКО ОБАЧЕ МИНЕМ КЪМ КОПЕЙКИТЕ ХРАНАТА ЩЕ БЪДЕ ПОЛЕЗНА- НИЕ ОТ ЕСЕНТА НА 1997 Г НЯМАМЕ САМОСТОЯТЕЛНА ВАЛУТА, ИМАМЕ БОРД ЗА КОЙТО СЕ ВЪРЗАХМЕ СЛЕД КАТО ЧЕРВЕНИТЕ НИ НАПРАВИХА МИЛИОНЕРИ.
204
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
СРЕДНАТА ЗАПЛАТА ЗА 2023Г В РУСИЯ Е 1200ЛВ- НЕ ПРЕУВЕЛИЧАВАЙ МИН 300ЛВ ВИЖ РОССТАТ.
203
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Много лаишки написан "анализ". Несериозно е да се публикуват такива смехотворни творения
202
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Ясно е как ще ни се отрази приемането на еврото - ще обеднеем още повече. Дали някога ще надминем средната заплата в Русия, която през 2022 година беше около 1200 долара (около 2200 лева), а в България беше 1760,67 лева.
201
1
 
3
 
! Отговори
Еничерския преди 9 месеца
Помашки турски говорящ етнос или живееш на луната.
200
1
 
4
 
! Отговори
С тези вредни преди 9 месеца
Хранителни продукти които тровят Българина като влезе еврото в обръщение ще стане още повредени храни и за подрастващото Българско население без никаква алтернатива за оцеляване.
199
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
203- ТА КОЙ Е ТОЯ ЕТНОС КОЙТО СИ ОТГЛЕЖДАМЕ?
198
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
С ГУГЪЛ ВСЕКИ МОЖЕ ДА ПОГЛЕДНЕ ЦЕНИТЕ НА ДЪРЖАВИТЕ В ЕВРОПА- НАШИТЕ СА КАТО В ГЕРМАНИЯ- НО ТАМ МИН ЗАПЛАТА Е 4000 ЛВ- НЕ ВНУШАВАТЕ ГЛУПОСТИ- НЕКА ДА ПРИЕМЕМ ЕВРОТА ПЪК ТОГАВА ДА ВИДИМ ДАЛИ ЩЕ ИМА ОЩЕ КОПЕЙКИ КЪМ РУСОФИЛИТЕ...
197
4
 
11
 
! Отговори
Лъжи, лъжи !!! преди 9 месеца
Лъжи, лъжи, лъжи !!! Лъжи на платени *** ! Разговарял съм с много хора от държави, които приеха еврото, първата беше Германия. Навсякъде стандарта на хората се е понижил драстично ! С приемането на еврото ще станем тотално зависими от Европейска централна банка (ЕЦБ), европейското задкулисие (тамплиери, масони и илюминати) жестоко ще мачкат България. За пояснение - не симпатизирам на ненормалниците от *** (Възраждане) - те също са *** на световното задкулисие !
196
2
 
7
 
! Отговори
Единственото преди 9 месеца
Производство във България е тегленето на милярди евро за отглеждане на различен етнос от Българина.
195
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
СРЕДНА ЗАПЛАТА ЗА ИТАЛИЯ- 5200ЛВ-5600ЛВ И ТЕ ЩЕ БЪДАТ ПО ДОВОЛНИ АКО ЖИВЕЯТ КАТО РАШИТЕ СЪС СРЕДНА ЗАПЛАТА 1200ЛВ...
194
1
 
1
 
! Отговори
Развитието на преди 9 месеца
България е в ущърб за развитието на различния етнос и застрашава мирния процес който спира развъждането на електората.
193
0
 
4
 
! Отговори
В момента преди 9 месеца
България е 10 стандарт по нисък по всичко от европейската и там имат пазари и производство 7 вървят напред а България има ДПС.
192
1
 
4
 
! Отговори
Али баба преди 9 месеца
И хунтата от инкубаторния процес ще заробят България с още 1 трилион,но вече в евро да се развъждат татарите на свобода и Българина да им изплаща мурифетите.
191
2
 
9
 
! Отговори
Може преди 9 месеца
да питате и Италианците и гърците също. Те да видите колко псуват :)
190
1
 
2
 
! Отговори
С 4 мильона преди 9 месеца
Възродителния процеси от татари фъфлещи диалози ще съсипят държавата и Българина ще обеднее и ще гледа етноса който го ограбва 33г.
189
1
 
5
 
! Отговори
Еврото окончателно преди 9 месеца
Ще затрие държавата в която няма никакво производство и икономика от ала-бала в *** на 1 дребен бивш затворник,бомбаджия от г.Бъново,терорист ще има много силни шамари в аеродинамичния *** череп с АК-47.