Подземно хранилище за ядрени отпадъци у нас ще има

Българинът е по-склонен да поеме рисковете с цел просперитет
6 фев 2024 19:00, Анисия Иванова
138
Подземно хранилище за ядрени отпадъци у нас ще има
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Подземно хранилище за ядрени отпадъци със сигурност ще бъде изградено у нас. Въпрос на време е, но при избора на локация трябва задължително да се получи одобрението на местната общност чрез местен референдум, както и да се предложат адекватни икономически стимули за общността, за да се съгласят това да се случи "в техния двор". Това каза Петър Бонев, Съвет за икономически анализи в рубриката "Европа в развитие", в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria с водеща Веселина Спасова. Гостът коментира публикувания от Съвета за икономически анализи четвърти доклад, който се фокусира върху радиоактивните отпадъци и приемането им в обществото.

"В момента в Европа има различни модели за съхранението на радиоактивни отпадъци, различни програми, които вече са стартирани. Двата модела, които са най-напреднали, са на Швеция и на Финландия. Там е взето под внимание съгласието на обществото за това къде трябва да се строи едно хранилище за ядрени отпадъци. Всички програми в ЕС, както и по света, предвиждат в един момента да се построи хранилище за ядрените отпадъци на 400 до 600 метра под земята, в земната кора, където те да се съхраняват".

Вариантът, който ние предлагаме, е при избора на локация да се вземе под внимание съгласието на обществото под формата на местен референдум, като това бъде съчетано с икономически стимули.

Техническите принципи за избор на локация касаят сеизмичната активност на района, както и ред други фактори, като пропускливост на скалите и др. Не е желателно и да се строи в зони с активен туризъм, както и където има усилени аграрни дейности, обясни гостът. "Няма абсолютно идеално хранилище, но то трябва да се построи някъде".

"В Козлодуй проблемът с приемането на индустрията от обществото не съществува, защото хората са свикнали с наличието на ядрената централа, но такова постоянно хранилище не може да се построи там. Сега се вкарват много средства в местна инфраструктура -- в около 2 млн. годишно от фонд, изграден с такива цели. Те идват от приходите от електроенергия и това е пример как може да се подходи при избора на локация. Трябва да се осигурят стимули - инвестиции в инфраструктура, данъчни облекчения и др., за това да се съгласи местната общност да приеме изграждането на подземно съоръжение за ядрени отпадъци".

На въпроса какво коства временните решения да се превърнат в постоянни, гостът сподели, че "временните решения са скъпи - изискват постоянен надзор". "Има т. нар. мокри хранилища - басейни с вода, която пречи на радиацията. Но те трябва да бъдат под 24-часов надзор, който се извършва със сложна апаратура и човешка намеса. А постоянните хранилища не изискват постоянен надзор. Подземно хранилище на половин километър под земята е оптимално най-безопасния за населението вариант и това е най-важното за научната общност и институциите в Европа и в света".

"Германците и австрийците са настроени по-скептично към ядрената енергия, докато българинът е по-склонен да поеме рисковете с цел икономически просперитет, сочат данните от проучването. Но недоверието към институциите, които ще изграждат съоръженията, е важен и решаващ проблем при изграждането на нови реактори и на хранилища за радиоактивни отпадъци. В момента, в който започне да се строи едно хранилище, се създава местна опозиция и е много вероятно тази съпротива да е толкова силна, че инициативата да бъде провалена. Например протестите в Свищов и околностите замразяват проекта "Белене" по времето на правителството на Луканов".

Необходимо е да се повиши прозрачността и информираността на обществото, подчерта Бонев. Трябва да са ясни плюсовете и минусите на това да се изгради и да не се изгради хранилище. Трябва да има възможност за местен референдум, за вето, да се подготвят икономически стимули. Само когато населението бъде въвлечено в проекта и доверието бъде спечелено, тогава тези проекти ще имат успех, категоричен бе гостът.

Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


138
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
61
2
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
а не може ли просто да се върнем на стария вариант дето руснаците ни продаваха ново свежо евтино гориво, а старото го взимаха те. чисто и лесно.... или е по добре да си преебем земята за да угодим на масрафа на наглосаксите?!?!?
60
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Кога?
59
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Според евролибепеерастите е най-добре да приключим с ядрената енергетика и тецовете на въглища. Ще се греем на слънце кога има.
58
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До пак руски лъжи. Ядрената енергетика си е евтина. Само че трябва да имаш и акъл а не като тебе съвсем без.
57
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Анонимен 59. И къде го съхраняваме щом чак сега ще правим хранилище ?
56
4
 
2
 
! Отговори
пак руски лъжи преди 3 месеца
До Анонимен 58 Верно копейка. Верно. Та така с евтината ядрена енергетика.
55
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Русия не е приемала отработено българско ядрено гориво от 2001.
54
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До пак руски лъжи. Пак ли ? Верно ли ? Че то нали няма безплатно в капитализъма сега що ревеш ?
53
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Това е голяма победа на еколозите! Путин сега рони сълзи в бункера си, че няма да ни извозва ядреното гориво, а ще го копаем в Перник(щото там вече има дупки, да спестим лев).
52
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Нема а са плашите, то зора ще е докато се гътнете от лъчева болест. После вече е лесно. Нали не смятате, че след като не правим нищо като хората, съхранението на отработено ядрено гориво специално ще го направим като хората ?
51
5
 
1
 
! Отговори
пак руски лъжи преди 3 месеца
За последен път русия е взела отработеното ядрено гориво през 2001. След това иска по 400 милиона долара годишно за да го взима и България се отказва. Забележете, че 2001 България нито е в НАТО, нито в ЕС. Някой ще каже - като ползваш нещо, трябва да плащаш. Принципно е така. Но...Печалбата на АЕЦ Козлодуй е около 150 милиона годишно, руснаците искат печалбата плюс още 250 милиона. Та квичащите копейки да знаят откога де факто не сме изнасяли гориво за русия.
50
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Путин е виновен, че ще има ядрени отпадъци в нашата държава! Хахахаха.
49
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Руснаците това отработено ядрено гориво го вземаха го преработват, а ние сега вече ще трябва да го ровим по дворовете, че ни е толкоз акъла.
48
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Под сека къща на европедералист - по едно бидонче ядрен *** да се греят безплатно.
47
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До мак, ами то като потребяваме нещо после трябва да се погрижим за това, което не може да се утилизира. Какво да мислят? КОй да ни ги складира? Както ние не го искаме.. така и никой друг няма да иска нашия. какви са опциите?
46
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До мак.Мдааа...нема да дочака...никой, не само ти или аз.
45
1
 
5
 
! Отговори
мак преди 3 месеца
До Анонимен43. Не очаквам нищо от германия, само дадох пример. Очаквам, че бг управници ще помислят първо за страната си, а след това за друго. Ще чакам до края на света явно.
44
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Анонимен 29, проблемът е, че заради санкциите ще спрем да купуваме гориво от русия. И от там насетне ще се спасяваме сами с 0тпадъка.
43
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Честит ви евролиберализъм!
42
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Всеки ден сглобката показва, че пращи от акъл. Не случайно са "завършили Харвард".