Подземно хранилище за ядрени отпадъци у нас ще има

Българинът е по-склонен да поеме рисковете с цел просперитет
6 фев 2024 19:00, Анисия Иванова
138
Подземно хранилище за ядрени отпадъци у нас ще има
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Подземно хранилище за ядрени отпадъци със сигурност ще бъде изградено у нас. Въпрос на време е, но при избора на локация трябва задължително да се получи одобрението на местната общност чрез местен референдум, както и да се предложат адекватни икономически стимули за общността, за да се съгласят това да се случи "в техния двор". Това каза Петър Бонев, Съвет за икономически анализи в рубриката "Европа в развитие", в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria с водеща Веселина Спасова. Гостът коментира публикувания от Съвета за икономически анализи четвърти доклад, който се фокусира върху радиоактивните отпадъци и приемането им в обществото.

"В момента в Европа има различни модели за съхранението на радиоактивни отпадъци, различни програми, които вече са стартирани. Двата модела, които са най-напреднали, са на Швеция и на Финландия. Там е взето под внимание съгласието на обществото за това къде трябва да се строи едно хранилище за ядрени отпадъци. Всички програми в ЕС, както и по света, предвиждат в един момента да се построи хранилище за ядрените отпадъци на 400 до 600 метра под земята, в земната кора, където те да се съхраняват".

Вариантът, който ние предлагаме, е при избора на локация да се вземе под внимание съгласието на обществото под формата на местен референдум, като това бъде съчетано с икономически стимули.

Техническите принципи за избор на локация касаят сеизмичната активност на района, както и ред други фактори, като пропускливост на скалите и др. Не е желателно и да се строи в зони с активен туризъм, както и където има усилени аграрни дейности, обясни гостът. "Няма абсолютно идеално хранилище, но то трябва да се построи някъде".

"В Козлодуй проблемът с приемането на индустрията от обществото не съществува, защото хората са свикнали с наличието на ядрената централа, но такова постоянно хранилище не може да се построи там. Сега се вкарват много средства в местна инфраструктура -- в около 2 млн. годишно от фонд, изграден с такива цели. Те идват от приходите от електроенергия и това е пример как може да се подходи при избора на локация. Трябва да се осигурят стимули - инвестиции в инфраструктура, данъчни облекчения и др., за това да се съгласи местната общност да приеме изграждането на подземно съоръжение за ядрени отпадъци".

На въпроса какво коства временните решения да се превърнат в постоянни, гостът сподели, че "временните решения са скъпи - изискват постоянен надзор". "Има т. нар. мокри хранилища - басейни с вода, която пречи на радиацията. Но те трябва да бъдат под 24-часов надзор, който се извършва със сложна апаратура и човешка намеса. А постоянните хранилища не изискват постоянен надзор. Подземно хранилище на половин километър под земята е оптимално най-безопасния за населението вариант и това е най-важното за научната общност и институциите в Европа и в света".

"Германците и австрийците са настроени по-скептично към ядрената енергия, докато българинът е по-склонен да поеме рисковете с цел икономически просперитет, сочат данните от проучването. Но недоверието към институциите, които ще изграждат съоръженията, е важен и решаващ проблем при изграждането на нови реактори и на хранилища за радиоактивни отпадъци. В момента, в който започне да се строи едно хранилище, се създава местна опозиция и е много вероятно тази съпротива да е толкова силна, че инициативата да бъде провалена. Например протестите в Свищов и околностите замразяват проекта "Белене" по времето на правителството на Луканов".

Необходимо е да се повиши прозрачността и информираността на обществото, подчерта Бонев. Трябва да са ясни плюсовете и минусите на това да се изгради и да не се изгради хранилище. Трябва да има възможност за местен референдум, за вето, да се подготвят икономически стимули. Само когато населението бъде въвлечено в проекта и доверието бъде спечелено, тогава тези проекти ще имат успех, категоричен бе гостът.

Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


138
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
80
2
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Да ги складират в мазето на Народното събрание в партийния дом или в дворовете на Паси и Тагаренко.
79
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Аре да са ни честит новите милионери. За едни сделка, а за други минимална работна заплата, вредни, сода и кисело мляко, а на 40 туморчета.
78
8
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До Анонимен 83 Ти що мислиш, че останалите 70% биха гласували за копейките?
77
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Така ще е щом на избори ходят да гласуват 30% от имащите право на глас. Прабългарите срещу 50 лв. и две кюфтета гласуват за всеки и докарват на власт тези *** последните 30 години . Твърдо съм против ушанките, но се оказа, че и западните господари са същия у....й
76
2
 
1
 
! Отговори
обясних вече преди 4 месеца
До Анонимен 79и Русия не е взимала *** от 2001ва. Стига лъжи.
75
0
 
3
 
! Отговори
Пен преди 4 месеца
Хаха , този пък за какъв просперитет говори ?
74
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До АнонимеН Ще споделиш ли нобелов лауреатино, как се ликвидира радиоактивен *** за по-малко от 100000 години?
73
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Еми ще има , Русия си взимаше *** сега ще се наложи.да си тровим земята сами а и като нищо и западни държави ще си карат тук ядрените отпадъци Абе Харвард си е харвард
72
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Уж ЕС щеше да гради общо хранилище за радиоактивни отпадъци във Финландия. Ама явно нещо се е разкиснала работата.
71
1
 
3
 
! Отговори
Подсказвам преди 4 месеца
До Анонимен 57 Руснаците ни изнесоха цялата радиоактивна руда отдавна
70
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Това не е сметище , а Зелена сделка :-)
69
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
В Родопите има доста изоставени дълбоки рудници. Някои от тях са си уранови.
68
0
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
А това хранилище само за Нашия АЕЦ ли ще е или с повод, че му е скъпо изграждането ще прибираме и братския радиоактивен *** от ЕС? Сега им депонираме битовия и като ни докарат и ядренния и ще станем сметището на Европа, а народа обезверен ще се дави в алкохол и ще си пролина съдбата, която си ЗАСЛУЖАВА щом мълчи !!!
67
0
 
9
 
! Отговори
Зелената Сделка преди 4 месеца
За Еуропата тока, за нас ***! Ха ХА ха ХА ха!
66
4
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До Анонимен 65 Руснаците спряха производството на атомни бомби и затова не взимат отработено гориво.
65
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Тия па, за кво са ви подземни хранилища? Правете като всички други. В контейнери и на дъното на морето. Руснаците квот не им тряя, бум в океана. Хамериканците също. Те и *** там си изхвърлят. Нямате ли си друга работа подземни хранилища да строите?
64
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До Анонимен 65 Такъв вариант не е имало от 2001. Не България, а русия се отказа от тоя вариант.
63
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До Анонимен 61 В статията си пише - на територията на АЕЦ Козлодуй има едни басейни за временно съхранение. От 24 години се съхранява там - временно. Та има два варианта - или да даваме на русия по 400 милиона годишно и АЕЦ Козлодуй да е на 250 милиона годишна загуба, или да копаем хранилище под земята. Което пък хранилище ще струва над милиард, т.е. пак 8-10 годишни печалби на АЕЦа. Та така с евтината ядрена енергия.
62
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Имаме централи за ток от акита! Много по-евтино от АЕЦ и напълно безопасно!
61
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Де са " ЗЕЛЕНИТЕ" или те само подскачат, заради магистрали или ски писти и щом ги заметнат с някой лев си млъкват.