Да се обединим около кауза, а не около кризата, призова Плевнелиев

Новоизбраният президент очерта как вижда България до 2020 г.
Обновена: 19 яну 2012 14:49 | 19 яну 2012 11:25,
191
Да се обединим около кауза, а не около кризата, призова Плевнелиев
Снимка: БТА

Да си президент не е въпрос на пост, а кауза. Това заяви новоизбраният президент Росен Плевнелиев в първата си реч пред депутатите, след като официално положи клетва в Народното събрание. 

Той обеща да бъде президент на всички българи, да отстоява надпартийност на институцията, да не забравя поетите ангажименти, но обеща, че ще поема и нови.

"Не очаквам всички да ме обичат, но държа да бъда компетентен и да си свърша работата. Влизам в президентството не да упражнявам самоцелна власт, а да търся решения. Ще бъда по-различен политик, няма да разделям и преча, а ще бъда политически арбитър", заяви президентът. 

В речта си Плевнелиев отбеляза, че поема поста в трудни времена на икономическа и финансова криза в цяла Европа. Той обаче очерта как иска да види България през 2020 година, след като всички се обединим около програмата за развитие. 

Той посочи, че България не е в средата, а на дъното на много европейски класации. 

И обяви своята кауза – силна и просперираща България. Той призова да загърбим политическите пристрастия.

"Време е да се обединим около национална цел, а не само около кризи", изтъкна президентът. 

"България трябва да се превърне в средно богата европейска държава, хората да живеят достойно и младите хора да остават. Затова въпреки трудностите не можем да говорим за оцеляване, а за растеж. Това е стратегическата цел за 2020. Успехът на една нация се постига с устойчив икономически растеж", формулира каузата си президентът. 

Той очерта и как вижда страната ни през 2020 година.

"Сега доходът на българския гражданин е 43% от средния за ЕС, през 2020 г. да е не по-малко от 70%. Сега българската икономика е пет пъти по-енергоемка от средната за ЕС, през 2020 – до два пъти. Производителността на един работник в България е 42% от средното за ЕС, през 2020 – да достигне 60% от производителността в ЕС", очерта още Плевнелиев. 

Той отбеляза, че железниците сега са пред фалит, а през 2020 ще има високоскоростни влакове, които ще се движат с 200 км/ч. През 2020 г. учените ще работят по иновационни проекти с бизнеса, спешната помощ ще стига за броени минути до всяка точка в страната, а корупцията в здравеопазването ще е станала невъзможна. 

"Целите са високи. Но трябва да повярваме, че можем повече", призова Плевнелиев. Затова той обеща, че президентската институция ще се превърне в център за обществен дебат.

Той беше категоричен, че няма да критикува за рейтинг, но президентството стриктно ще наблюдава отговорните институции да не подменят приоритетите на нацията в името на краткосрочни цели. 

Плевнелиев се обяви още за ефективно правораздаване, създаване на среда, подходяща за бизнес,   инфраструктура на европейско ниво, нов подход в енергетиката.

Новоизбраният президент подчерта още, че вижда страната ни като България на регионите, с развито образование, привличане на инвестиции и с добра репутация в Европа и по света.

"Няма пряк път към богатството, богатството се изработва. Политиците не създават пари, създава ги икономиката", отсече Плевнелиев.

В речта си Плевнелиев нееднократно се обяви за обединение около националните приоритети, независимо кой е на власт. 

Той подчерта, че България е символ на фискална дисциплина, което било постижение на няколко правителства. 

Според него обаче това, че имаме нисък външен дълг и данъци, не означава, че сме атрактивни за инвеститорите и не ни прави по-богати. 

Той се обяви за нов подход в енергийната политика, основан на независимост и либерализация. Плевнелиев си заложи като цел енергийно ефективна и зелена България, която да не зависи от един или друг доставчик. По думите му водата е петролът на бъдещето. 

„Няма богата държава, ако няма работещи институции“, категоричен е Плевнелиев. Той поиска качествена административна реформа, като електронното правителство не означавало „да се върже администрацията в мрежа“, а качествени услуги за гражданите по електронен път. 

„Просперитетът и благоденствието на народа са в нашите ръце. Няма някой отвън да ни свърши работата. Сами ще изковем бъдещето си“, сигурен е Плевнелиев. 

Според него развити са онези общества, които има кауза и дългосрочна визия, а не работят на парче. В противен случай сме затъвали в политическо брокерство и оставаме бедни. 

"Репутацията на България е много важна. Репутацията на икономиката не може да бъде купена. Тя се изгражда с последователни усилия. България трябва да надгражда своето можене“, смята новоизбраният президент. 

Плевнелиев се обяви още за реформа в службите за сигурност, която не трябвало обаче да бъде самоцел. 

„През 2012 г. ще изковем новите устройствени закони на службите за сигурност. Трябва институционален баланс, на основата на споделената отговорност. Президентът трябва да има водеща роля при поддържането на такъв баланс. КСНС трябва да стане реален форум по намиране на важни решения по проблеми за националната сигурност. България трябва да изгражда въоръжените си сили в съответствие с концепцията за интелигентна отбрана", очерта вижданията си президентът. 

По думите му службите за сигурност трябва да бъдат подчинени на българските граждани, а не да обслужват партийни интереси. 

Като ключов национален приоритет той обяви още реформата в правосъдната система. 

„Не искам българският народ и държава да бъдат асоциирани с корупция и организирана престъпност. Недопустимо е народът на Ботев и Левски да бъде асоцииран с корупция. Категорично няма да се примиря с това“, обеща още Плевнелиев.  

Той се обърна към всички политици да бъдат критични към грешките на другите, но и към своите. 

„Но триумфът в политиката не трябва да минава чрез загърбване на националните приоритети. Може да има спор за пътя, но не и за посоката“, категоричен е Плевнелиев.  

 

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


191
Още по темата: Росен Плевнелиев
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
158
1
 
1
 
! Отговори
До 164 преди 12 години
По принцип си прав, но за повечето българи заплата/пенсия/ и доход се покриват напълно.
157
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Въпросът сега е Пленелиев. как той като президент си представя, че щи направи това, за което гвоори. Примерно, доходите ни да станат 70% от средните за ЕС? Това работа на президента ли е? При това все още помним обещанието, че за 800 дни ще се оправим. Е, някои се оправиха, че и родата си за 1000 години напред. Сега друг оправяч се извъди.
156
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Мария, какво сега? Девизът беше дайте да дадете!Какво даваш от себе си? даваш труд, чиито резултат се присвоява от някого - обикновено от мутри или ***.
155
0
 
1
 
! Отговори
До 152 преди 12 години
Когато си много неграмотен по дадена тема, е хубаво да не взимаш отношение по нея! Заплата и доход са две много, ама много различни понятия! Вземи се образовай малко и после пръскай мозък. Аз може да имам доход, но не от заплата - не мислиш ли?
154
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Всичко в днешно време е манипулация и то доста успешни. Натрапват ни манипулативно политици, манипулативно реално нямаме избор на партия при избори и т.н. каква е разликата между сегашните партии в България? Реално няма никаква само дето в едната има едни лица, а в другата други, които обикновено и се местят от партия в партия. По отношение на реалните си действия партиите са почти еднакви. Разликата е, как те ни лъжат какви партии са. Най-дясната партия в България - БСП, лъже, че е лява партия.
153
4
 
1
 
! Отговори
Мария преди 12 години
Какви българи сте вие които само мърморите.За да успеем трябва всички да дадем нещо от себе си. Научете се първо да видите как ще тръгне работата на президента,каво ще се опита да промени итогава критикувайте.Мислех си ,че има по-възпитани българи а то се оказа ,че сме едни мърморещи същества
152
2
 
1
 
! Отговори
наш до 160 преди 12 години
не мога да повярвам че го мислиш но с такова мислене -това е -само ще съжаляваме че сме се родили по тия места
151
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Номер 157,Защо си мислиш, че народа има или имаше думата?
150
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Няма вид на ерудиран и интелигентен човек, дано не е чак толкова зле, както изглежда.
149
1
 
0
 
! Отговори
българин преди 12 години
свидетели сме на краха на капитализма.европа и америка са в световна икономическа криза и са на изкуствено дишане на системи и в реанимация.в америка народа окупира уолстрит а по улиците се бият,стрелят и ръгат с ножове за маратонки.капитализма рухна това са последните му конвулсии и издихания крахът на един строи който беше лъжа и измама.сега социализма идва като гробокопач на капитализма.време е да се откажем от европа,америка и нато и да тръгнем със световните сили непобедимите русия и китай.
148
0
 
2
 
! Отговори
наш преди 12 години
добре а ние народа какво направихме през тези 20год. за да не сме в това смешно положение и да не очакваме все някой месия с магическа пръчица.колко пъти се дигнахме срещу олигархичния модел на управление който ни съсипа а сега ревеме срещу всеки опитващ се да ни извади от там.що не ви видях да ревете срещу олигарсите съсипали икономиката ограбили банките и държащи хората да работят в обстановка 18ти век.аиде дееееее...
147
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Защо повтаряш като папагал това което е казал Боко-тиквата.Ти си една жалка пионка.
146
1
 
3
 
! Отговори
111 преди 12 години
Ама моля ви се той четеше,и кой мислите е написал речта му-поне да беше я научил наизуст имаше 2 месеца време за това.
145
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Дам объркал е доходи с БВП. БГ има 44% от средното производство(БВП), но заплащането беше към 23% от средното. Т.е. заплащането в БГ е двойно по-ниско това, което биха могли да си позволят работодателите.А тези проценти са лесни за предценяване - средна заплата в БГ е под 400Евро. В ЕС е 2000 евро.
144
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Приносът на ГЕРБ или по-точно на министрите му от 2009-2001 години, вкл. и на тогавашния министър Плевнелиев, е че приеха две силно прокризисни програми за засилване на кризата, които наричаха антикризисни и баламите приеха това на доверие и фалираха, който имаше бизнес с държавата. С други думи освен засилване на кризата в България и опоскването на Фискалния резерв, не се сещам какво друго направиха ГЕРБ. А, забравих и как спечелиха изборите миналата година.
143
2
 
4
 
! Отговори
стоян преди 12 години
не виждате ли че росен е *** и бавноразвиващт се като бойко и двамата са мъртви души и от тях нищто не става.
142
2
 
1
 
! Отговори
До 145 преди 12 години
Какво трябваше да направи ГЕРБ за тези 928 дни, според теб?
141
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
До 145 Направиха едно голямо АКО
140
1
 
1
 
! Отговори
До 142 преди 12 години
Болен си! Лекувай се - СПЕШНО!
139
1
 
1
 
! Отговори
До 133 преди 12 години
Колко стоки и услуги можеш да си купиш с 800 евро в Гърция? А колко можеш да си купиш в Италия? А колко в България? Защо евростат ще публикува официално, че доходите /не заплати/ на българските граждани са 44% от средно европейския, ако това не е вярно? Тези данни не са изведени посредство твойте елементарно-простовати сметки! Данните от евростат се ползват от инвестирите от целия свят, на база на тези данни се взимат решения за милиарди, но не Кирчо червената кратуна знае повече по въпроса!