Реформата в правораздаването – дългосрочната ни цел пред ЕК

Основното е да отпадне механизмът за координация и контрол, посочи Плевнелиев
13 фев 2012 18:00, Красимир Ангелов
36
Реформата в правораздаването – дългосрочната ни цел пред ЕК
Снимка: БТА

"Дългосрочната цел на България е да си реформираме системата на правораздаване така, че да отпадне и механизмът за координация и контрол", заяви държавният глава Росен Плевнелиев по повод последния междинен доклад от Европейската комисия.

Президентът бе категоричен, че именно това трябва да бъде основното и заради това той е готов да подготви поредица от срещи с цел "не, за да се обясняваме за всеки пореден доклад, а за да направим екшън план как да приключим до края на 2013 г. с реформите и да излезем с достойнство от този механизъм".

Плевнелиев подчерта, че това, което го притеснява, е, че в България "гледаме на докладите от Брюксел "от доклад до доклад", а всъщност докладите от Брюксел са, за да може да ни посочат дали прогресираме в дългосрочната цел".

"Разговарях с министъра на правосъдието, разговарях с главния прокурор, очаквам конкретно разписани действия, за да може България да приключи голямата си цел", категоричен бе Плевнелиев.

По-рано през деня държавният глава взе участие в разширеното заседание на Съвета по отбрана към министъра на отбраната.

Президентът отбеляза, че европейските държави средно в НАТО дават около 1.5% от БВП за отбрана и това е минимум. По думите на Плевнелиев в България сме малко под този процент.

"Днес заявих своята подкрепа, че финансовата и икономическата криза не трябва да се превръща и в криза на отбраната и сигурността. Когато има тежки моменти – да, ще режем, но не с оглед заплаха сигурността на гражданите", категоричен бе държавният глава.

Още по темата

На въпрос дали знае колко танка има Българската армия, президентът отговори с усмивка:

"Не само знам колко танка има Българската армия, но и колко фрегати, колко самолети, колко военнослужещи, колко бяха в края на 2011 г. и колко ще бъдат в края на 2012 г.".

Плевнелиев бе категоричен, че президентството и Министерството на отбраната ще работят заедно и ще съгласуват приоритетите и позициите си, така че когато съберем "цялото царско воинство", генералите и националния съвет по отбрана, да имаме ясна визия какво искаме да направим през 2012 година.

"Най-голямата благодарност, която искам да изразя към Българската армия, към МО, е, че те са първите, които си направиха дългосрочна стратегия до 2020 г., направиха план за развитие на въоръжените сили до 2014 г. и ги следват неотклонно", допълни още Плевнелиев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


36
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
2
13
 
13
 
! Отговори
tosh преди 12 години
айде започнаха се големите обещания и приказки.Добре дошли в България!
1
13
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Аман от дългосрочни цели, стратегически реформи в бъдеще време и тнт.... реформи се правят или не ... герберите просто не знаят какво да правят камоли реформи ....