Какво остана без отговор дни преди референдума?

Колко струва "Белене", на каква цена ще произвежда ток и безопасна ли е....
24 яну 2013 14:50,
400
Какво остана без отговор дни преди референдума?
Снимка: Европейска комисия

След броени дни ще трябва да отговорим с „да“ или „не“ на въпроса: „Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?“ Въпросите, които обаче останаха без отговор по този проект, съвсем не могат да получат толкова лесен и еднозначен отговор.

Ядрена централа – от 3,99 до 10,3 млрд. евро

В последните дни в публичното пространство летят милиарди и се размахват документи и всеки има теория относно каква е цената на този проект. Подписаният договор за изграждане на втората ядрена централа у нас е на стойност 3,997 млрд. евро. Тази цена обаче подлежи на индексация, а и в нея са записани само доставката и монтажа на двата реактора на АЕЦ „Белене“.

Преговарящите по този проект – и от страна на тройната коалиция, и от ГЕРБ, признават, че именно процентът на индексация е бил спорен момент до самия край на преговорите. Исканията на руснаците са оскъпяването на проекта да бъде с годишната руска инфлация, тъй като строителните работи ще се извършват от руска компания и руски специалисти.

Руската инфлация обаче се движи в далеч по-свободни граници от европейската, например – през 2012 година се движи в границите около 5-6%, докато в ЕС е в размер на 2 на сто.

По думите на бившия министър на икономиката в кабинета „Станишев“ Петър Димитров работеща към 1 януари 2013 година ядрена централа би била с цена от 5,13 млрд. евро. Само седмица по-рано неговият колега Румен Овчаров обаче направи друга сметка и цената тогава излезе „максимум 6 млрд. евро“.

Руската компания, която беше натоварена с изграждането на блоковете - „Атомстройекспорт“, заяви, че фиксираната цена, тоест без индексация, е 6,3 млрд. евро. Управляващите пък показват писма от стратегическия инвеститор – германската RWE, според които българският дял в централата е 5,4 млрд. евро, тоест за цялата централа цената е 10,4 млрд. евро.

Къде е истината? Вероятно еднозначен отговор на въпроса колко ще ни струва АЕЦ „Белене“ никога няма да получим. Ако се върнем няколко години назад, когато заради спор с Украйна Русия врътна газовото кранче на Европа, се оказа, че няма еднозначен отговор и на въпроса колко и на кого точно плащаме за природния газ и предвидени ли са компенсации при спиране на доставките.

Всичко е записано, но не с дребния шрифт накрая, а в анексите, които не виждаме и в случая с проекта „Белене“.

Освен това тази ядрена централа и нейното построяване вече е далеч от икономическата обосновка и логика и е изцяло в полето на политиката.

Най-важният икономически въпрос – има ли пазар на електричеството от АЕЦ „Белене“?

На отчета за дейността си през 2012 година от Националната електрическа компания (НЕК) неохотно признаха за спад на износа на енергия - към ноември 2012 година страната е изнесла 7,7 млрд. киловатчаса енергия. За сравнение през същия период на 2011 година износът е бил 9,7 млрд. киловатчаса.

Обяснението беше ясно – кризата намалява търсенето. Ясно е, че кризата няма да продължава вечно, но има ли пазар на електричеството от АЕЦ „Белене“?

Турция ясно даде да се разбере, че смята да разнообразява енергийния микс, а слухове дори „строят“ трета турска ядрена централа на брега на Черно море, в близост до българската граница. Интерес към проекта за втора ядрена централа у нас не прояви Сърбия и Македония, въпреки че те са едни от пазарите, на които изнасяме електричество.

И ако няма ясен пазар навън, електричеството от АЕЦ „Белене“ може да се използва за нуждите на българския пазар. Българската икономика е обвинявана за нейната огромна енергоемкост. Нов източник на енергия, особено ако е евтин, би облекчил положението на бизнеса, безспорно. Има ли обаче разчети къде и колко от произведеното количество енергия може да бъде продавано? И на каква цена?

Коментира се и друг сценарий след края на експлоатационния период на пети и шести блок на АЕЦ „Козлодуй“ (съответно през 2017 и 2019 година) ще трябва пак да минем на режим на тока, защото няма да ни достига.

Справка в сайта на Евростат показа, че през 1999 година производството на енергия в България е 9,1 млн. тона петролен еквивалент годишно. През 2009 година производството ни вече е 9,7 млн. тона. В този период обаче се включва болезненото предсрочно спиране на първите четири блока в АЕЦ „Козлодуй“, а режим на тока нямаше...

Къде са прогнозите за потреблението на електричество в страната през следващите 10-20 години?

Цената на електричеството от АЕЦ „Белене“ - от 3,5 до 11 евроцента

За цената на електричеството, което е произвежда АЕЦ „Белене“ също няма единно становище. Според изчисленията на БСП и Румен Овчаров тя ще бъде около 3,5 евроцента на киловатчас. За Красен Станчев от Института по пазарна икономика обаче реалната цена е 11 евроцента.

Анализ на института от 2011 година всъщност казва, че за крайните потребители цената на енергията ще се увеличи, а няма да намалее с построяването на АЕЦ „Белене“. Основанията, които са посочени, са заемите, които трябва да бъдат взети за изграждането на централата.

Бившият икономически министър обаче пък твърди, че заемите ще се изплащат от приходите на централата. Омагьосан кръг.

Работните места на бъдещето

Строителството на АЕЦ „Белене“ ще открие много работни места за икономиката е теза, заявявана многократно и с охота повтаряна сред жителите в региона. Една малка подробност – АЕЦ „Козлодуй“ се намира в най-бедния регион в Европа. Има ли основания да се смята, че АЕЦ „Белене“ ще повиши значително благосъстоянието на хората, живеещи там?

Още повече, ако се върнем на основанията на руската страна за индексацията на проекта с размера на руската инфлация – защото там ще работят руски специалисти, то колко ще бъдат работните места за българи, открити там?
Според изчисленията на поддръжниците на проекта – БСП, при строителството на АЕЦ „Белене“ ще бъдат открити 3,5 – 4 хил. работни места. Срокът на изграждане е пет години.

Или ако цената на проекта е 4 млрд. евро, инвестицията за едно работно място е 200 хил. евро на година, а при цена от 10 млрд. евро – 500 хил. евро на година.

След това в построената централа препитание ще намират 500-800 души, огромна част от тях висококвалифицирани ядрени специалисти.

И не на последно място – безопасността

Всички тези сметки и въпроси обаче могат да бъдат зачеркнати спокойно, ако имаме и най-малкото опасение за безопасността на проекта. Както по отношение на повечето въпроси, поставени дотук, и тук няма яснота.

Площадката в земетръсен район ли е или не е? Според еколозите АЕЦ „Белене“ би се изградила в зона с висока сеизмична активност и това крие опасност. Реално обаче АЕЦ „Козлодуй“ се намира на 120 километра по права линия от Белене. Разрушително земетресение в района би ли прескочило първата ни централа, която освен това премина и стрес-тестовете на Европейската комисия без забележки по темата?

АЕЦ „Белене“ също беше подложена на оценка, макар и все още не функционираща и преценката беше, че няма проблеми с безопасността.

И така, има ли еднозначни и ясни отговори на всички тези въпроси? Истината е някъде там...

Още икономически анализи вижте в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


400
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
317
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Симеон Дянков стана истинска медийна звезда в Русия. В един ден вицепремиерът ни се появи с интервюта във вестник "Росийская газета" и икономическия сайт "Бизнес-ТАСС". Финансовият министър на България се оказа неочаквано интересен събеседник, коментира "Росийская газета". Кореспондентът на вестника бил приятно изненадан от желанието на Дянков да говори откровено за проблеми, които в Евросъюза обикновено се премълчават. Той изтъква, че сегашното българско правителство е отворено към руските инвестиции, за разлика от предишните, които са гледали на тези капитали с притеснение. На свой ред ние
316
0
 
2
 
! Отговори
3goro преди 11 години
До Гражданин на РБ Тяхната вяра са парите, а не политическите цветове. Прави разлика. За надъхани хора, като теб, се обяснява, че "червените", "сините", "жълтите" и. т.н. са виновни, в зависимост от това, кой е на власт...Това е истина ! Но живота няма да стане по-добър ,като похарчим повече от колкото можем да плащаме !Това го знае всеки взел кредит от банка !!!
315
1
 
5
 
! Отговори
Емигрант преди 11 години
Тея дето ще гласуват с ДА после да не плачат че са им ниски заплатите и пенсиите че вече ми писна да ви слушам. Там в България всички сте *** и мързеливци и ще гласувате с ДА за поредното ЧУДО предлжено от политиците. Колкото ни оправи царя за 800 дни толкова и БСП ще ви намали тока. Бачкане и хъс се иска а не все да чакате някой да ви даде нещо щото видиш ли сте били бедни и да се хващате като удавник за сламка за всяко новопоявило се чудо - сега АЕЦ, Кунева, преди царя ГЕРБ и т.н.
314
2
 
1
 
! Отговори
виждащ преди 11 години
Очевидно алчните милиционери от ГЕРБ не можаха да се докопат до комисионните и затова се обърнаха против АЕЦ-а. Костовистите пък смятат, че като се представят за яростни русофоби западняците ще ги галят по тъпите кратуни (ако реакторът беше американски щяха да обявят АЕЦ Белене за най-важния строеж на света!). А ние, обикновените гласоподаватели дали ще проумеем, че ДОКАТО СЕ ДЕЛИМ НА ФИЛИ И НА ФОБИ ВИНАГИ ЩЕ БЪДЕМ РОБИ?
313
1
 
1
 
! Отговори
Гражданин на РБ преди 11 години
А в неатрактивни за туристите краища на РБ, като Северозападна и Североизточна България, например, повечето важни пътища са подходящи само за БТР или танк със здрави вериги...Е, сега има възможност, да кажем, дали искаме, в РБ да се изгради най-после нещо значимо - Нова енергийна мощност, която не генерира парникови емисии. Защо да не поискаме? нали вече имаме опит в експлоатацията на подобни съоръжения?Страхът е убиец на разума, Българино... ;-)
312
0
 
0
 
! Отговори
Гражданин на РБ преди 11 години
В РБ, 20 години САМО се дава вид, че нещо се прави... А всъщност НИЩО не се прави, като се гарантира социалния мир, подхвърляйки поредната лъжа, в която обезверения български народ да вярва, след като му отнемат поредната кожа от гърба. И народът вярва...Какво Значимо е построено за 24 години в РБ? Почти нищо, ЗА 24 години. Само се граби. Напоследък ББ строеше, на парче, пътища, щото са изгодни за европейските туристи, да не си трошат колите към морето. И парите идват оттам....
311
0
 
1
 
! Отговори
Гражданин на РБ преди 11 години
"45 години стигат" не беше ли лозунг отпреди 20 години? Там си му беше и мястото.Сега сме 20 години по-напред... Все така бедни... А тези, които ограбиха спестяванията на хората през 1997-а, продължават да дърпат конците в РБ, най-вече задкулисно. Независимо от коя политическа сила са. Тяхната вяра са парите, а не политическите цветове. Прави разлика. За надъхани хора, като теб, се обяснява, че "червените", "сините", "жълтите" и. т.н. са виновни, в зависимост от това, кой е на власт...;-)
310
1
 
3
 
! Отговори
3goro преди 11 години
До Гражданин на РБ Тези неща на *** 20 ли ги пишете ? БЕДНИ СМЕ , ЗАЩОТО ИМАШ 45 ГОДИНИ РУСКИ СОЦИАЛИЗЪМ ! Бедни сме , защото 1997 година БСП и Жан Виденов ограбиха спестяванията на хората. Бедни сме защото си траем и мрънкаме. А ще станем още по-бедни (колкото и да не ви се вярва,че е възможно ) с този безумен проект . Ние нямаме пари за такъв проект ! След този проект няма да има млади хора, кой ще ги ражда и храни ...без да има средства .
309
0
 
1
 
! Отговори
Гражданин на РБ преди 11 години
До 372.От сегашната бедност (Последни в Европа) по-натам, накъде?:-))))))))))))))))БЪЛГАРИНО!!!!Не се страхувай, а мисли с главата си!;-)
308
1
 
1
 
! Отговори
Гражданин на РБ преди 11 години
... Аз не желая да живея в мутренска държава, от която талантливите млади хора бягат, защото нямат бъдеще. Странно, те бягат в държави, в които ядрената енергетика е доста развита и е гръбнак на цялата икономика: САЩ, Германия, Канада, Франция... Странно, нали? Е, не е странно. Когато имаш стабилен и изобилен източник на енергия, можеш да помислиш, как да развиваш всички други отрасли на икономиката. И да даваш бъдеще на младите си хора.Коня пред каруцата, не обратното, моля!;-)
307
1
 
3
 
! Отговори
Гражданин на РБ преди 11 години
Ще гласувам с "ДА". Прични много. Но ще напиша само една:От 24 години наблюдавам как в "Независима и Демократична" Република България решенията по важни икономически въпроси и въпроси от стратегическо значение за страната нисе диктуват ОТВЪН на нашите послушни (корумпируеми, амбициозни) политици. Има могъщи външни интереси, РБ да бъде страна на сервитьори, хотелиери, бармани и производители на алкохол. 24 години прокарване на подобни интереси ни докара до мутренска държава....
306
1
 
1
 
! Отговори
3goro преди 11 години
Само изключително *** човек може да гласува с "ДА " напук на Бойко. Не защото има смисъл във вота ,а да е напук. Ще се зароби следващите 20-30 години да изплаща милиарди левове от глупост. Когато станете роби, ще потърсите ли сметка на СърГеЙ за това ,че ви е лъгал ?Дреме му за вас !Тогава ще разберете, какво е бедност............
305
1
 
1
 
! Отговори
Сирак преди 11 години
Няма да гласувам. Обявявам го тук. Мен никой не ме пита дали ще гласувам или не. Пиша не. Докато тия от ГЕРБ са на власт няма да гласувам, защото те фалшифицират и крадат от всички ни.
304
1
 
1
 
! Отговори
румен221 преди 11 години
ЗАДАЧКА ЗА ДОБРЕВ И ПЕТОКЛАСТИЦИТЕ,. СЛЕД ТЪРГ - НЕК ЕАД (Доклад ДИ1СФ 0014/11.04.2012 г.) Класира на -во място Атомстойекспорт с вариант А92 (2 х1000 MW V-466) при цена не по-висока от 3 997 260 000 евро.- Цената е 3,997 милиарда + 0,535 оскъпяване (удар на 400т. самолет и 9-та степен по Рихтер)- ОБЩО 4.532 милиарда евро, но вече са платени 1,39 и остават 3,142- КОЛКО Е 3,142 с ИНФЛАЦИЯ от 36% = ???? (отговор 4,273 милиарда)- ДОБРЕВ, ВНИМАВАЙ - БОКО КАЗА ДА УЧИТЕ...!
303
0
 
2
 
! Отговори
дядо преди 11 години
Атомното поколение От 1945 г. до август 1963 г. в света са взривени 525 ядрени бомби с обща мощност 294 мегатона. Най-интензивните ядрени години са 1954-1958 и 1960-1963 г. Ядрените взривове отделят в атмосферата по 10 млн. тона радиоактивен прах годишно. Той съдържа над 100 изотопа. Сред тях цезий 137, въглерод 14, стронций 90, йод 131 и др. са с висока токсичност. Много от изотопите са с дълъг период на полуразпадене - за йод 230 например той е 75 200 г. - така че този радиоактивен пояс остава практически завинаги.Заради високото общо ниво на радиация тогава заченатите в десетилетието 1954
302
0
 
1
 
! Отговори
България ще бъде преди 11 години
Добра статия. Казва каквото се знае, че нищо не се знае.Колкото повече време минава, толкова се оскъпява централата. Ако не беше спряло строителството и беше заработил първи енергоблок през 1994-та, токът от Белене щеше да е колкото от Козлодуй. И до днес отдавна да бяха построени и четирите хилядници /такъв беше тогава проекта/ и нито на турци нито на никой нямаше да му минава през ум да строи свои АЕЦ. "Кранчето" щеше да е у нас и щяха да са зависими.АКА, АКО, АКО... Проклети политици.
301
4
 
1
 
! Отговори
Р. Кулева преди 11 години
Добра статия... Личи си къде кой е послъгал по медиите... и май ГЕРБерчетата много са лъгали и мазали.
300
3
 
1
 
! Отговори
Нирвана преди 11 години
Имай мнение и го изрази, безучастен не бъди! На референдума гласувай ти! :)
299
2
 
2
 
! Отговори
От мен "ДА" преди 11 години
Разбира се, "ДА"!Като гледам КОИ от познатите муцуни агитират да гласуваме против централата, твърдо "ДА".Онези, които ме подканват да гласувам положително са ми по-малко неприятни.Още повече, някои от тях бяха демонизирани много неубедително. Туй за вятърните въртележки си го боднете на шапката!В България ветровете не са толкова чести - имаме много планини, които не дават да се развиват много и постоянни ветрове. Такива централки могат да имат само спомагателна роля. Както и фотоволтаиците.
298
3
 
2
 
! Отговори
Кадията преди 11 години
Вие на очите си ли вярвате или на ушите си?!Не виждате ли ,че всичко е боричкане за кокала?! Изтегли ли се кредит .......яка лапачка .....ама само за някой......За това "Не!" на затъването ни в още безсмислени кредитиНе! - на опасните ядрени отпадъци........забележете ....Козлодуйските по договор се обезвреждат при РуснацитеНароде - Не!