Новият дълг може да бъде намален, ако няма бюджетни дефицити!

Непопулярните решения изтощават всяко управление, призна Горанов
Обновена: 18 фев 2015 17:35 | 18 фев 2015 16:43, Надежда Бочева
125
Новият дълг може да бъде намален, ако няма бюджетни дефицити!
Снимка: БТА

Ако не искаме да теглим нов дълг, не трябва да имаме дефицит. Така финансовият министър Владислав Горанов коментира пред журналисти планирания нов заем от 8 млрд. евро, за което е необходимо парламентът да ратифицира подписания от правителството договор за дилърство със Citigroup Global Markets Ltd., HSBC Plc., Societe Generale и Unicredit Bank AG.

Горанов заяви, че планираният дълг може да бъде намален с 2 млрд. евро, ако от 2015 до 2017 г. страната избегне планираните дефицити.

Още по темата
Финансовият министър обясни, че договорът с консултантите се случва, за да се избегне рискът при евентуално разформироване на парламента страната да не може да си покрива задълженията, което би ни вкарало в "гръцки сценарий".

"С лека ръка говорим за дефицита, а колко остър става дебатът, когато трябва да го покрием. При липса на други инструменти, а те са основно приватизация, единственият вариант правителствата да финансират превишението на разходите над приходите е поемането на дълг. Затова е важен дебатът. Всички политически партии се убеждават, че не може с лека ръка да се правят бюджети на дефицит. Тази цена се плаща от всички нас. Дефицитите се финансират с дългове, които задължават бъдещите поколения“, коментира Горанов.

Той допълни, че по ратификацията на споразумението за 8 млрд. евро дебатът в рамките на управляващото мнозинство продължава, а лично той няма притеснение от инструмента, който е предложил.

Финансовият министър допълни: „Когато знаем, че следващите години ще имаме дефицит и огромни падежи на дългове, има две стратегии: можем всяка година да сключваме подобен агентски договор и да повдигаме темата дали държавата ще може да си покрива сметките. Тези 6 млрд., които ще падежират от 1 януари 2015 г. до 31 декември 2017 г., влизат в обхвата на тригодишното бюджетно планиране и е задължително да имаме визия как ще покриваме тези си задължения“.

По думите му, ако има някакъв политически катаклизъм и отново управлението бъде възложено на президента, има реален риск да не можем да финансираме текущите си задължения. Той обясни, че този риск се управлява с предложението му за рамков договор с банки партньори, което дава възможност да се поема дълг до 2017 г. в рамките на предвидените лимити.

Горанов определи като нездравословни спекулации твърденията на опозицията, че е нарушена Конституцията, като се поема 8 млрд. евро дълг. Горанов също така допълни, че поеманите от БСП и ДПС дефицити не са отговаряли на целите на обществото. АБВ нямат точна формула за ребалансиране на бюджета и неувеличаване на дефицита, каза той по повод днешния дебат в парламента.

„Тези 8 млрд. евро може да бъдат намалени на 6 млрд. евро, ако балансираме бюджетите от 2015 до 2017 г. Само че дефицитите не са причина, а са следствие от политиките по отношение на данъците, събираемостта и разходите, заложени в Закона за бюджета“, допълни Горанов.

"Всяко намаление на дефицита ще дойде по линия подобряване на събираемостта. Разходната част на бюджета е фиксирана“, допълни министърът.

Той декларира готовност да предлага мерки откъде дефицитът да се намалява, за да не се трупа допълнителен дълг. „Каквото и да направим, ще е грешно да оставим държавата и обществото без възможност да финансират поетите вече дългове“, предупреди той.

Горанов настоя, че ако страната не си плаща сметката, ще изпадне в гръцки сценарий. „Нашите южни съседи се лашкат между прагматичното управление и популизма. Аз не съм оптимист, че отказът от спазване на правила ще даде резултат. Предлагам в България да не правим дебата си за финансите по този начин“, каза Горанов.

Финансовият министър посочи още, че непопулярните решения изтощават всяко управление и е политически наивитет, ако партньорите на управлението са очаквали само позитиви.

Ако не искаме да имаме дълг, не трябва да имаме дефицит. Ако не искаме да имаме дефицит, трябва да харчим по-малко или да увеличим данъчната тежест, обясни още финансов министър. Според него има резерви при събираемостта и в разходната част.

По новия дълг сметките са коректни и точни, настоя той в отговор на въпрос.

Тъй като договорът за новия дълг предвижда максималният срок за връщане да е 30 години, а лихвата е до 10%, Горанов посочи, че при подобни случаи от 2002 до 2014 г. при емитирането на дълг е имало лихви в тези граници, а през 2013 г. е сключен договор с Дойче Банк без посочен лихвен процент в ратифицираните договори.

30-те години пък по думите му са шанс да изберем най-добрия срок на дълга, за да не се натрупат емисии и падежи в кратък период.

Горанов подчерта, че ако договорът бъде ратифициран, това не задължава държавата да тегли заем, ако намери друг ресурс.

Той за пореден път коментира, че при избора на подуправител на БНБ с ресор банков надзор ГЕРБ няма да позволят други партии да извлекат дивиденти за тяхна сметка заради кандидатурата на Димитър Костов, въпреки че управляващите отчитат професионалните му качества. Така стана ясно, че до есента този избор може да не бъде направен.

Още икономически и политически новини четете в Investor.bg

Вижте още във видеото на bgonair.bg:

Гледайте още видео материали от "България" на bgonair.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


125
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
21
0
 
28
 
! Отговори
анонимен преди 9 години
Щом трябва намалете разходите,НС да бъде от100 депутати и автоматично отпадат 600 съветници и помощници за тях.Намалете субсидиите за партиите най малко50% (основната им издръжка да е от членски внос) и ето ти най малкото1милиард разходи по малко.Още от началото знаех,че искат16 милиарда но след това ще се направят на добри и ще свалят на планираните 10 от които половината и повече ще откраднат.
20
0
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Щом сега са склонни и на 6 милиарда,изводът е,че разликата до 16 е била предвидена за кого,познай,народе?Народе????
19
1
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
А бе всички ревете, че нямало пари, ама един не върна полагащите му се командировъчни пари така, както Ципрас върна оня ден в държавната хазна 525 евро, командировъчните, които са му се полагали за пътуването в чужбина.
18
2
 
28
 
! Отговори
www преди 9 години
Кой ти верва бе, пале?
17
1
 
33
 
! Отговори
наблюдател преди 9 години
Оф има ли кой да се връзва още на тази позната игра. С тока я играят от 20 г. Ще вдигнем тока с 30% после рев и добрите управляващи накрая заявяват - щото ви обичаме няма да го вдигнем с 30, а само символично два пъти с по 10%. С дълга гледам същото - искаме 16 млрд. , а накрая ще кажат понеже много обичаме България няма да взимаме 16, а на два пъти по 8 млрд. :)
16
3
 
30
 
! Отговори
Гораня преди 9 години
Ако изтегля печеля само аз!Ако има загуба губи само народа!
15
3
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
А дойдохме си на думата за консултантите!Гръцкият сценарий ще е като манна небесна, ако продължат тия продажници да управляват още 2-3 години!!!!
14
2
 
27
 
! Отговори
Венелин преди 9 години
Той и пред прокуратурата ще си признае за комисионните, стига да го вкарат в ареста.
13
4
 
26
 
! Отговори
анонимен преди 9 години
НА ГОРАНОВ ВСЯКО ИЗРЕЧЕНИЕ ЗАПОЧВА С АКО ТОВА АКО ОНОВА---КОЕТО ПОКАЗВА ЧЕ ВЕЧЕ ИМАТ МНОГО АКИ ПО ДУПЕТАТА---СЛЕДВА МЕТЛАТА ЗА ДА ИЗМЕТЕМ ТАЗИ ВЕЧЕ ОАКАЛА СЕ ***
12
3
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Най-слабият министър в правителството е Горанов!До тук предлага само необмислени дивотии- както за пенсионните фондове, така и настоящата с тегленето на огромния заем!
11
2
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Новата игра на букмейкърите - до колко време ще приятеля на Прасето ще фалира държавата и ще гътне борда - коеф. са до 3 месеца - 3,8, до 6 месеца - 2,4, до година 0,8. Залози за по-дълъг период не се събират, защото не се очаква да има държава по това време.
10
2
 
21
 
! Отговори
ДПС отново/завинаги преди 9 години
не проумяват как се създва продукт. Искат само да вземат. Ама като има корупция и мафиотщина, как ще работи икономиката? Как ще дойдат инвеститори?КОЙ определя правилата.
9
2
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Тъй като договорът за новия дълг предвижда максималният срок за връщане да е 30 години, а лихвата е до 10%,______________________K'ва е тая лихва бе 10 % ? Вие с кредитна карта на банкомат ли ще го теглите
8
3
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
"30-те години пък по думите му са шанс да изберем най-добрия срок на дълга, за да не се натрупат емисии и падежи в кратък период..." Точно така,господине,от една страна казвате да не се вкараме в "гръцки сценарий",а от друга точно там ни вкарвате. Нали и в Гърция положението е същото - заем,взет от Андреас Папандреу през 1985г. по днешни 1 млрд.евро, преди две години беше платен от Гърция с лихвите 50 млрд.евро.Ами то така и баба ми Гина може да управлява!
7
5
 
28
 
! Отговори
Февруарска оставка преди 9 години
е това вече е наглост-не стана номера с 16 млрд.лева, хайде сега да видим дали ще мине с 12 млрд. лева. Това на игра на покер заприлича. ОСТАВКА си давайте и не мъчете хората.
6
1
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
"Ако не искаме да имаме дефицит, трябва да харчим по-малко..." Ами не харчете бе Горанов,що си вдигнахте заплатите,защо си купихте нови лимузини,яжте по-малко депутатски кюфтета,може и да скалъпите бюджета
5
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Ми крайно време е да направите поне един бюджет без дефицит, ако неможте и незнаете как, си събирайте парцалите
4
2
 
24
 
! Отговори
ха-ха-ха преди 9 години
То бива да лъжеш, бива ама чак толкова. И кат разформират парламента къв е проблема бе ***? Като има плащане по дълг просто преди да се разформировате гласувате мандат на служ. правителство да го направи! Те тия падежи да не идват ей тъй от нищото!? Те се знаят още от момента в който си теглил дълга кога какво трябва да платиш. Да не говорим, че подобни плащания предварително се залагат в съответния бюджет. А харченето на пари извън бюджетната рамка се води за престъпление.
3
2
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Управляват не хора който мразят народа си
2
2
 
26
 
! Отговори
Гепиландия преди 9 години
Как е? Гепите ли, гепите ли, а?!..Викаш щом са ни избрали Заблудените, да се ползваме...Цуцай моме, цуцай...Сичко що имаше се продаде, сега вече треба нови кражбици, баце..Празнувате 25 години Гепиландия, а??Заблудените гласуват, а Умните Празнуват!!...Хитро... Глупавите да работим....