Експерти: Прогресивното облагане ще върне укриването на доходи

Предизборен трик и стъпка назад ли е предложеното от БСП
23 апр 2015 15:00, Екип на Investor.bg
22
Експерти: Прогресивното облагане ще върне укриването на доходи
Снимка: Reuters, архив

БСП отново ще предложи идеята си за връщането на прогресивното подоходно облагане на доходите на физическите лица. Целта е хората с ниски доходи (до 3,6 хил. или 4 хил. лева годишно) да не бъдат облагани, а доходите над 10 хил. лева да бъдат облагани с около 30% данък общ доход (ДОД).

Изчисленията на червените са, че стъпката ще увеличи приходите в хазната с 500 млн. лева. От управляващите пък са категорични, че мярката реално ще намали приходите, защото хората ще търсят начин да укриват доходите си. 

Екипът ни се допита до икономисти дали този ход е разумен и ето какво споделиха те:

Калоян Стайков: Плоският данък беше въведен заради множеството схеми за избягване на плащането на данъци

Чисто практически връщането на прогресивното подоходно облагане е лоша идея, смята икономистът от Института за пазарна икономика (ИПИ) Калоян Стайков. „Въвеждането на плоския данък в страната беше продиктувано от слабата работа на институциите и множество схеми за избягване на плащането на данъци и осигуровки“, допълни той.

За него увеличаването на данъчната тежест се предлага в момент, в който пазарът на труда все още се възстановява, а инвестициите продължат да са на сравнително ниски нива.

"Това е като да се чудите как да се даде тласък на икономиката и в същото време да ѝ слагате допълнителни тежести“, посочи икономистът.

Според него увеличаването на данъците за хората с високи доходи ще е стъпка назад и ще се върнем към старите практики за укриване на доходи. Стайков припомни, че увеличението на минималните осигурителни доходи за самоосигурените лица през 2011 година е довело до по-малко събрани приходи от очакваните.

"Същото стана и с въвеждането на данък върху застрахователните премии и лихвите по срочни депозити“, обясни още експертът.

"Не мисля, че по света има институция, която да те накара да си плащаш данъците, хората го правят, защото го искат“, категоричен е Калоян Стайков. Той посочи, че у нас е трудно да накараш някой да иска да си плаща данъци или осигуровки на фона на раздутата администрация, неефективното управление на държавната собственост, множеството държавни субсидии за частния сектор и т.н.

"Докато хората не виждат смисъл да плащат тези данъци, не мисля, че има механизъм, който да ги накара да го правят - винаги ще се намери начин да ги избегнат“, уточни той.
 
Кръстьо Петков: Моментът е подходящ за предизборна пропаганда, а не за промени в данъчната политика

"Няма логика ръководството на БСП, което е било „за“ въвеждането на плосък данък без необлагаем минимум преди години, шест месеца след парламентарните избори да се сети, че трябва да се върне към прогресивния данък“, заяви икономистът проф. Кръстьо Петков по повод идеята на БСП.

Според него разчетите на социалистите, че ще се повиши доверието в тях, точно заради това предложение, са погрешни.

Икономистът поясни, че последователно е бил един от най-острите критици на плоския данък в сегашния му вариант – без необлагаем минимум и ставка от 10%, но по думите му връщането към прогресивна скала трябва да стане при добра подготовка, а не "от днес за утре“.

Експертите в диалог с гражданското общество трябва да предлагат промени в данъчното законодателство, а не политиците, заяви проф. Кръстьо Петков.

"В БСП няма много специалисти по тази материя, с едно – две изключения“, каза той. Икономистът предложи да започне публичен дебат по темата.

Георги Стоев: Изчислението за влизане в бюджета на още 500 млн. лв. годишно е доста смела сметка

"В случая може би става дума за някакъв предизборен PR трик, просто за говорене, за да се вдига рейтингът пред техни хардкор избиратели. Всеки коментар, независимо дали става дума за положителен или за отрицателен, легитимира БСП като нещо смислено", коментира Георги Стоев от Industry Watch.

Според него предложението и изчислението за влизане в бюджета на още 500 млн. лв. годишно е доста смела сметка.

"Те трябва да обяснят точно от кои подоходни групи ще дойдат тези пари. Ако смятат, че програмистите, например, ще започнат да плащат повече пари, а няма да си преместят виртуално офисите в други юрисдикции с по-ниски данъчни ставки, трябва ясно и категорично да ни убедят в това", посочи Стоев.

По думите му трябва да се види дали се цели фискален ефект, или по-скоро постигането на социална справедливост. Дори да не им се сбъднат прогнозите по отношение на фиска, в крайна сметка ако по-високодоходните хора плащат по-висок данък, а по-нискодоходните – по-нисък, това също е аргумент пред техните избиратели – социална справедливост, аргументира се експертът.

"Това е чисто политическият ми коментар, тъй като това е политическо изказване. Ако целта е да покажат, че тяхната платформа е по-справедлива от алтернативните платформи, това няма общо с фиска. Но със сигурност има ефекти, които трябва да се вземат предвид – това са например инвестиционните планове на компаниите. Ако има техни избиратели, които ще загубят своето работно място, или такива, които няма да намерят работно място в дадени населени места, това трябва да им се обясни много ясно. Именно промяната на данъчното законодателство може да доведе до това и със социални мотиви да постигнем антисоциален ефект", допълни Стоев.

Според него въпросът дали такъв вид данъци е добър за икономиката като цяло, касае различни групи хора. За една много динамична част от обществото, каквато е IT индустрията и аутсорсинг индустрията, прогресивното облагане ще означава шок. И много мениджъри ще започнат да мислят за пренасочване на бизнеса си в тази индустрия, която не е никак маловажна, смята той.

"Странно е говоренето от редиците на БСП, че ниските данъци не помагат на инвестиционната активност. Нима високите данъци помагат? Нима наистина високите данъци са помогнали някъде? Според БСП трябва да се облагат силно печалбите и доходите, за да се раздават тези пари на хората, за да се засили потреблението. Как обаче може да имаме потребление, без да имаме доходи – как да харчим пари, без да сме ги изкарали?", попита Стоев.

Още новини от Бюджет и финанси четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


22
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
18
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
тия гнусни *** що не се качат на чинията и не отлетят за С.Корея?
17
2
 
5
 
! Отговори
В България преди 9 години
Икономиката оцелява благодарение на плоския данък. Спор няма.
16
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
няма да вдигнат с 30 %!да го направят с 5 - 10 %!а който го хванат - затвор!да видим тогава кой ще крие!
15
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Според мен бедни са, които взимат под 5000-6000 лева месечно, но това е според живота в София.Между другото преди 1989-та бяхме уж почти всички бедни, но тогавашната средна заплата отговаря на примерно 6000-7000 лева сегашна заплата, а тогавашната пенсия от 150 лева, отговаря на сегашна пенсия от няколко хиляди лева
14
2
 
3
 
! Отговори
мда преди 9 години
Според мен бедни са хората с до 2500 лв МЕСЕЧНО. Те не трябва изобщо да плащат ДОД. над тази сума вече може да се мисли за скала за облагане. Другарите от БСП предлагат подобен необлагаем минимум, но ГОДИШНО, което е много много малка сума на месец. Ако ще е така, по-добре да не променят нещата. На мен лично взе да ми омръзва от данъци, глоби и всякакви такива. Съражвата само иска. Основна задача на държавния служител стана НЕ ДА СЛУЖИ и да усленява живота ни, а да мисли как да ни ОГРАБИ. ГНУС.
13
1
 
6
 
! Отговори
бирник преди 9 години
Без тавани и необлагаеми минимуми привилегий не трябва да имат ни богати ни бедни Вси4ки да си плащат десятака
12
0
 
5
 
! Отговори
ivza преди 9 години
Съгласен съм и има начини да се събират данъците,но тези,които получават заплати за това не искат да го правят.Второ-още няколко стотин милиона държавата не иска да си ги получи.Защо държавни институции като съд,следствие,МВР и др.издават документи срещу такса,която задължително внасяш в частна банка чиято услуга от 2,3,5 лева надвишава таксата/от тези суми в хазната нищо не влиза впоследствие/.Нима не може служител от институцията да събира таксите срещу заплащане и парите да влизат в хазната.
11
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Махнете тавана и така ще си напълните хазната. Ама на власт имеещите не им утърва. Сега прибират яко кинти, а плащат дакък върху 2400лв. Всичко отгоре им е необлагаемо.
10
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
да, бе! понеже сега хич не се укриват! просто няма кой да ги търси и наказва, а колко лесно могат да ги засекат! затова каквото и да се прави, винаги ще укриват? същото е и във всички сфери!
9
0
 
5
 
! Отговори
бирник преди 9 години
един Десятак и това е най просто казано
8
0
 
3
 
! Отговори
До 5 Тео преди 9 години
Сметката я правих с 4500, е не с 5000 лева.
7
0
 
4
 
! Отговори
До 5 Тео преди 9 години
Бъркаш осигуровки с ДОД, за който е тази статия. ДОД в момента е върху цялата след припадане на осигуровките, т.е. ако твоето е вярно - 5000 лева минус 260 лева осигуровки е 4240 лева, после минус 10% ДОД, т.е. минус 424 лева и ти остават 3816 лева.
6
0
 
4
 
! Отговори
Истината преди 9 години
За България трябва да има няколко неща.1/ Семейно-подоходно облагане, вкл. и за семейства без официално подписан брак.2/ Трябва да се спрат всякакви социални помощи, вкл. и детските3/ Вместо необлагаме минимум и помощи, трябва да се въведе политиката на данъчни отсъпки.4/ Добре ще е за сумата до 200 лева да се плаща четворен данък, замежду 200 и 300 - троен, а за между 300 и 400 лева - двоен данък.за да плащат нещо и укриващите доходи, а това са около половината суми получавани като заплати.
5
6
 
1
 
! Отговори
Teo преди 9 години
Бирник, не мисля, че се доизказа. Ако получаваш 5 000 лева заплата плащаш ... 260 лв данък, заради максималния осигурителен праг(2600 лв.). Цялата ни система е обърната с краката нагоре, и за мен първото мнение е страхливо, второто - манипулативно, третото -реалистично. Но никъде не видях да се споменава реформа в системата. А начини ИМА! И не е толкова трудно, няма смисъл да откриваме топлата вода! Ама не щем, щот после няма да ни изберат!В белите страни данък печалба е 35%, а ние за 10 крещим.
4
1
 
10
 
! Отговори
Факт преди 9 години
Каква е реалността?Има две групи работещи - едните си плащат данъци и осигурвки върху цялата заплата, а другите укриват доходи.Примерно: Един човек има заплата от 1000 лева, плаща 129 лева осигуровки и 87,10 ДОД и му остават 783,90 лева.Друг има същата заплата от 1000 лева, но декларира само 360 лева. Той плаща 46,44 лева осигуровки и 31,36 лева ДОД, 640 лева получава на ръка и му остават 922,20 (282,20+640) лева.Сега се предлага вторият да не плаща нищо, а на първия да му се одере кожата!
3
3
 
9
 
! Отговори
бирник преди 9 години
като имаш доход 100 лева даваш 10 като имаш 10000 даваш 1000 дали си 100 пъти пове4е от този с 100 далси Другото е ОБИР а и не носи пове4е пари защото този с 100 няма да даде нищо а този с 10000 трябва да даде 3000 ама ще ги скрие НОМЕРА със събирането на данаци е да ти е по лесно да ги платиш отколкото да ги криеш другото са соц глупости
2
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
А семейно поддоходно кога?
1
6
 
5
 
! Отговори
Истината преди 9 години
Ако бяхме нормлна държава, прогресивното подоходно облагане с необлагаем минимум, щеше да е много на място, но ние не сме нормлана държава, а държава управлявана от мафията в продължение на 25 години. Заради укриването на доходи, в България е добре да се въведе обърнато прогресивно-подоходно облагане, т.е. най-голям процент за доходите до МРЗ, после по-малък процент до някакъв размер на дохода и т.н. Необлагаемият минимум е лоша идея. По-добре е да има данъчни отстъпки от други данъци: имот,кола