Не сме връзвали ръцете на Бойко Борисов за изтребителите. Това каза бившият служебен премиер Огнян Герджиков, след като вчера премиерът Борисов заяви, че шведските изтребители "Грипен" са предопределени."Те можеха съвсем спокойно да решат и всичко друго. Нямаше обвързваща сила", уточни Герджиков пред bTV.
Вчера стана ясно от думите на военния министър Красимир Каракачанов, че офертата за изтребителите F-16 отпада, тъй като условията за разплащане не били приемливи. По думите му имало решение от предишното правителство, което ако нарушат сега, щели да бъдат обвинени.
Герджиков обясни, че служебният кабинет е одобрил "Грипен", защото е имало такова експертно мнение от военни специалисти. "Аз лично винаги отдавам приоритет на експертните решения пред политическите", отбеляза той.
Бившият служебен премиер коментира и работата на Народното събрание. Според него това, че парламентът работи трудно, има и своите плюсове, тъй като свръхпроизводството на закони показва безсилието на една държава.
Ние сме шампиони по непрекъснати промени в законите, заяви той. Герджиков даде пример с Кодекса за социално осигуряване, който от 2000 г. до средата на 2017 г. е бил променян 120 пъти.
Герджиков определи като поредната "тежка самодейност" и идеята на ГЕРБ за 10-годишна абсолютна давност на дълговете с промени в закона.
"Има абсолютна давност в публичните вземания, но в частните отношения ще бъде катастрофа", прогнозира Герджиков.
"Един съдебен процес в България много често трае над 10 г. По време на съдебния процес давността не тече, тя е спряла. Минат 10 г. и тези пари никога не мога да си ги взема, защото е изтекла давността. Това е страхотен стимул за длъжниците да бягат. Ще има едно криене, едни болни адвокати", обясни той.
Герджиков направи оценка и за служебния си кабинет. Той отчете като грешка, която не би повторил, прекалено многото кадруване по време на служебното правителство.
"Не бива един служебен кабинет да прави толкова много уволнения и назначения. Само там, където наистина се налага", посочи той.
Герджиков заяви, че не би назначил за шеф на митниците Георги Костов, който при служебния кабинет беше уволнен като главен секретар на МВР.
"Това е въпрос на решение на сегашния кабинет. На бюрото на премиера бях оставил папка, в която пишеше неща, които не са от най-добрите", отбеляза Герджиков, но не пожела да навлиза в подробности.
Герджиков коментира, че отново би приел, ако го поканят за служебен премиер, защото вече е натрупал допълнителния опит, който е много ценен. "Имам усещането, че нашият служебен кабинет в общи линии се справи много добре", заяви той.
Герджиков призна също, че с президента Румен Радев са се чули само веднъж след мандата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Пет са сигурните формации в следващия парламент, една е на чертата
Студентските и еднофамилните жилища са най-предпочитани от инвеститорите в имоти в Европа
Един месец след началото на войната срещу Иран Тръмп е изправен пред труден избор
Манията по Chanel показва, че индустрията на луксозните стоки следва положителен импулс
Руското пристанище Уст Луга понесе нови щети при украински атаки с дронове
Гюров: Правителството въвежда мерки, за да спре поскъпването за потребителите
Инициатива "Сканирай лапата" за правилна грижа за домашните любимци (СНИМКИ)
Радев за здравеопазването: Моделът е да се завъртим около болницата и да ни вкарат вътре
Блясък и грация: Момичетата ни завладяха Световната купа по художествена гимнастика (СНИМКИ)
Две българки във финалите на бухалки и лента в София
Казаха кой може да прецака Левски за титлата
Лудогорец плаши Левски с бой над румънци
Който напусне ЦСКА затъва в блатото
Жените на Лудогорец мачкат с 18:0
Моузес Итаума с брутален нокаут над Джърмейн Франклин + ВИДЕО
Даниела Кристиансон
Smart Care реализира 10000 поръчкови душ кабини в София – Какви са съветите на екипа?
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Маникюри за късмет и пари през април (+Снимки)
Седмична таро прогноза за 30 март – 5 април
Трикове за 15-минутно освежаване на дома
Уморени дори след сън? Кои са 5-те скрити пречки за пълноценния сън?
Бум на случаите на варицела във Варна
Как Гърция планира да донесе Благодатния огън от Йерусалим?
Папа Лъв XIV: Бог отхвърля молитвите на лидери, които водят войни
Идва ли криза: Шести сме в ЕС по натрупан газ, но газохранилището в Чирен пълно на 1/3
50% от 30-годишните мъже имат проблеми с кръвното
Иван Иванов е шампион в Испания
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите