От Германия: София бе заспало балканско село, сега иска еврото. Рано е!

Избуяващата корупция е проблем, коментира германският "Ди Велт"
Обновена: 13 мар 2018 18:32 | 13 мар 2018 18:30, Елка Василева
267
От Германия: София бе заспало балканско село, сега иска еврото. Рано е!
Снимка: архив, Reuters

Ако гледаме само числата, ще останем с впечатлението, че България е готова за еврото. Но при по-внимателен поглед ще установим, че все още е твърде рано, пише журналист от "Ди Велт".

Два големи материала, свързани с желанието на българското правителство за присъединяване на страната към еврозоната, се появиха тези дни в германския вестник "Ди Велт". В изданието излезе интервю с българския финансов министър Владислав Горанов, а в неделния си брой вестникът помести обширен репортаж от България. Дойче веле публикува част от него.

"Ако гледаме числата, ще останем с впечатлението, че България е готова за еврото. Да, тя е най-бедната членка на ЕС, но във финансово-политическо отношение България е направо отличник, а политици и финансисти от емисионната банка се самоопределят като горещи привърженици на германската линия. Ако обаче се взрем по-внимателно, ще забележим и проблемите, които говорят против бързото приемане на страната в еврозоната. Отвъд тържествените политически речи дори някои високопоставени представители на държавата и на бизнеса признават, че на страната ѝ трябва още време", пише авторът на статията Франк Щокер.

Под повърхността

Пречка пред въвеждането на еврото няма да бъдат толкова строгите условия на общата валута, колкото други фактори, пише по-нататък авторът и цитира Теодор Седларски, декан на Икономическия факултет на Софийския университет: "В макроикономическо отношение България изпълнява критериите дори по-добре от повечето страни в еврозоната".

В разговора с журналиста от германския вестник Седларски казва още, че към дълговете българите имат същото отношение като германците: "През последните десетилетия както левите, така и десните правителства водеха много консервативна финансова политика".

"И наистина", пише по-нататък авторът, "дългът на страната възлиза едва на 25% от БВП. А горната граница за присъединяване към еврото е 60% - условие, което повечето държави не изпълняват, включително и Германия. Финансовият министър приключи миналата бюджетна година с плюс - също както и колегата му в Берлин. В еврозоната е допустим дефицит до три процента спрямо БВП - и това условие много държави от зоната на общата валута нарушават вече от години", припомня авторът и продължава:

"Финансово-политическата стабилност в България се дължи не на последно място на икономическия подем след присъединяването на страната към ЕС през 2007 година. Преди това София приличаше по-скоро на заспало балканско село. Сиви улици, мрачни магазини с евтини стоки, задушни ресторанти с нелюбезни келнери, чиито познания по чужди езици се изчерпваха с руския. Днес е съвсем друго. През последните три години икономиката нарастваше с повече от 3 процента годишно. По софийския булевард "Витоша", който води от Двореца на култура към градския център, се редят магазините на големи световни вериги като H&M, "Zara" и "Adidas", а кафенетата и шикозните ресторанти са пълни с туристи от цяла Европа, които пристигат в България с полетите на нискотарифни компании. Навсякъде се говори английски, София е станала европейски град.

Променила се е всъщност цялата страна. Когато се качиш на влака, първоначално се чувстваш като в машина на времето: вагоните са от 1980-години, а влакът се движи със скоростта на охлюв през градските покрайнини. После спира на разни омърлушени и сякаш напълно изоставени гари, след което се задрусва към Родопите. В един момент обаче кривите релси се превръщат в скоростна жп отсечка, влакът набира скорост, а гарите по трасето стават модерни. Редят се имена като Септември, Пазарджик и Стамболийски, докато накрая пристигаме в Пловдив, втория по големина град в страната.

През 2019 година Пловдив ще бъде европейска столица на културата. Градът постепенно се превръща и в икономически фактор. Индустриалният му район прилича на германска промишлена зона: лъскави фабрични халета, пометени дворове, добре поддържан автопарк. Тук са се настанили различни европейски фирми. "Либхер" произвежда хладилници, "Шнайдер Електрик" - електрически шалтери. В съседство пък се е нанесла фирмата "ДБ Шенкер"."

Вечната тема

Ниският плосък данък привлича чуждестранните фирми, обяснява пред репортера на "Ди Велт" Тим Курт, председател на Германо-българската промишлено-търговска камара. Според едно допитване на камарата 90% от фирмите отново биха инвестирали в България, пише авторът и задава закономерния въпрос:

"Значи всичко е прекрасно, така ли? Съвсем не. Една тема се появява във всеки разговор: избуяващата корупция. "Това определено е проблем", казва Курт и уточнява, че чуждестранните фирми все пак не са съвсем безпомощни: "За това винаги са нужни две страни и тук все пак може да се работи, без да се включваш в тази система". Но това не е толкова лесно. Ако една фирма иска да построи ново фабрично хале, изведнъж може да се появи гражданска инициатива срещу проекта, която заплашва със съд - освен ако не се плати определена сума. По-големите фирми навярно могат да издържат на дълъг процес, малките обаче по-лесно се поддават на изкушението да платят и така да ликвидират проблема. Още повече, че тъкмо правосъдието се смята за особено корумпирано", пише авторът и цитира разговора си с Руслан Стефанов, директор на Центъра за изследване на демокрацията. Пред вестника Стефанов обяснява, че съдебната система в България се използва не за прилагане на правото, а като инструмент за политически натиск срещу опозицията и срещу дразнещи критици.

По-нататък в обширната статия става дума и за новия антикорупционен закон. По този повод Стефанов призовава българските власти най-после да започнат да съдят и високопоставени личности и по този начин да дадат ясен сигнал срещу корупцията. Според автора на статията българското правителство може да бъде тласнато в тази посока във връзка с кандидатурата за еврозоната. Тоест, ако иска да въведе еврото, България трябва да подобри съдебната си система.

"Но ЕС може и да махне с ръка. Защото България изобщо не е най-корумпираната страна. "Та погледнете само Гърция или Италия, които вече са в еврозоната", казва Стефанов. За въвеждането на еврото има и един политически аргумент. Част от българските елити са ориентирани по-скоро към Русия, отколкото към Запада. А и както твърди Стефанов, пряко или косвено Русия контролира една четвърт от българската икономика. Но една държава от еврозоната практически няма как да се прехвърли в лагера на Путин", коментира изданието.

Предупреждения

Най-сериозни противници на еврото обаче не са проруски настроените части от българското общество, пише авторът на статията и цитира разговора си със Стоян Панчев, шеф на неолибералния мозъчен тръст ЕКИП. Панчев смята, че твърдата обвързаност на лева към германската марка и впоследствие към еврото е по-добрата опция за страната, тъй като принуждава политиците да ограничават разходите. Тъкмо от тези окови ще се освободи правителството, ако България влезе в еврозоната, смята Панчев. Тогава вносът в страната може да нарасне, без преки отрицателни последствия. Напротив: икономическият растеж може да се ускори, твърди експертът, но предупреждава, че негативните последствия ще се усетят само няколко години по-късно. Сходно мнение защитава и заместник- шефът на Централната банка Калин Христов. Той припомня, че българската икономика все още е на равнище от 46% спрямо средното в еврозоната, а това е недостатъчно.

"Правителството сякаш също е наясно, че засега страната не може да се присъедини към еврото. Финансовият министър казва, че отрицателният отговор ще бъде разбираем. Важно било обаче да се посочат обективните причини, за да може страната да работи по тях. А тези реформи ще продължат дълго", пише авторът в края на статията си.

Вестник "Ди Велт" публикува и обширно интервю с българския финансов министър Владислав Горанов, в което министърът аргументира желанието на страната да влезе в еврозоната. Няколко австрийски медии пък цитират Горанов с изявлението, че България е готова да увеличи с 10% вноската си в бюджета на ЕС.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


267
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
122
3
 
9
 
! Отговори
НЕ! преди 6 години
НЕ, НЕ ИСКАМЕ КИРЛИВОТО ЕВРО!
121
1
 
9
 
! Отговори
Комитата преди 6 години
До юнал джемилов ТИ защо се върна от "ГОЛЯМАТА СКурзИЯ"много ли те ОБИЖДА ХА .сега тук ще те правим бригадир в СВИНЕФЕРМА
120
7
 
1
 
! Отговори
Юнал Джемилов преди 6 години
До JokoМравката не може да прегазе слона зайко от мен да знайш
119
3
 
7
 
! Отговори
Уйдоколенко преди 6 години
Умяли сме ти за аканото евро и сега сме сомалийци та да станем двойно по бедни.колонизатори
118
1
 
8
 
! Отговори
Joko преди 6 години
До Юнал ДжемиловКолкото до Тел Авив си в голяма грешка ! Евреите ще запалят не само фесовете, но и потурите на аскера !
117
6
 
6
 
! Отговори
ИМПЕРИАЛИСТ преди 6 години
Добре, `айде сега бавареца да обясни как, без да пита за разрешение, ЧЕРНА ГОРА ВЪВЕДЕ ЕВРОТО за национална валута и тази мини-държавичка още не е фалирала???
116
17
 
1
 
! Отговори
Юнал Джемилов преди 6 години
До АнонименАскера до 2 часа е в софия, до 2 дена в Атена и до 2 седмици в Тел Авив
115
3
 
23
 
! Отговори
Panov преди 6 години
До АнонименДа бе, то най-старият град, най-дълбоките дупки, всичко най-най. И най-беззаконната държава, да не забравя. Кога най-сетне такива като тебе ще узреят, че не е толкова важно колко била стара БГ, а какво представлява в момента, сравнена с други страни. Това е жалко, страни, много по-скорошни от БГ, са страхотно уредени, и който познавам, все натам бяга. Пък нека БГ да е най-старата. И какво от това? Какво помага това на нормалният БГ гражданин да живее добре? С НИЩО!!!
114
2
 
2
 
! Отговори
ЧЕПаев преди 6 години
Как така заспало сЕло бре? ДжендерАла къзА, че сме много напред, *** нема като назе у цЕло Мехико?!?! А оная с бееНветата ... дето и дали колИ, дето по телевизията я дават и разпрАя, че преЦЕдателстФото, на юро... на юровизията, било вървело мн. добре. И ко са, рано било, а.... ние им праим преЦЕдателство, а те - село било.... село, ама, ' найш ли колко такива £?$ имаме? (Некои само, останалите - електората, ... да се опрАят.) АЗ не мога да мисля за 'сички.
113
8
 
12
 
! Отговори
До ЗАрезан преди 6 години
Ти кога си идвал в софия бе ефенди ,та знаеш ,че е село .Защо не замина " С ГОЛЯМАТА СКурЗИЯ"
112
5
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Юнал Джемилов-Турчин да ви не подпукат гърците и отдолу ВЕЛИК ИЗРАЕЛ?
111
5
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До АнонименНе ви трябват евра, не ви трябват, ама защо 3 милиона българи и българки отидоха да мият нужници и да проституират за евра в Германия в западна Европа като не ви трябват, а тутманици?---Ами какво да правят хората?Европейците печелят от България,сринаха им икономиката и сега българите ходят да работят в Европа,а и не само българите.Все едно аз да питам какво правят чуждите ЕРП-та,молове и други подобни в България.
110
1
 
10
 
! Отговори
Язе преди 6 години
До АБЕ , ЯЗЕ...Ами да, човек съм. Но като ти гледам коментара ти май си от маймуните. Но не се притеснявай тук е БГ ние не сме фашаги а човеци и не трепем маймуни. Даже им позволяваме да пишат в нета.
109
5
 
6
 
! Отговори
АМИ , ТАКА Е... преди 6 години
...И ЛИСИЦАТА КАЗАЛА ,ЧЕ ГРОЗДЕТО Е КИСЕЛО....КАТО ВИДЕЛА ПЪДАРА!ПРАВИ СТЕ--ЗА ЕВРО СЕ БАЧКА...И ТО ЯКОООО....!НЕ Е --КАТО У КРЪЧМАТА, КАТА ДЕН....ХА,ХА,ХАААААААААААА
108
6
 
17
 
! Отговори
Стамат преди 6 години
Амчи тя София и сега е изостанало балканско село :-D
107
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Юнал ДжемиловАма ние си харесваме нашето село България,бе!И Истамбул ни е наблизо,ако решим да се разходим.Ако не ти харесва не идвай в България.Изобщо на всички,които не им харесва в България,свят широк,пътища много.
106
7
 
3
 
! Отговори
ПРАВИ СТЕ, БЕ... преди 6 години
МЕНЕ МИ НЕ ТРЕБВА ....ИМАМ СИ ГО КЕШ..И НА БАНКА!!
105
9
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Не ви трябват евра, не ви трябват, ама защо 3 милиона българи и българки отидоха да мият нужници и да проституират за евра в Германия в западна Европа като не ви трябват, а тутманици?
104
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Хахаха,като гледам,изтрепали са се да искат евро в България,че и в Чехия и други държави.Видяхме какво стана с Гърция и южна Европа.
103
7
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Хахах, миризливите германци със скъсните къси кожени *** ще ми пишат, че София била заспало село. Втория най стар град в Европа. Когато у нас с писали на български като един от четирите официални признати езика в европ, Карл Велики е разговарял на немски само с конете си. Пък и еврото ви си го за. врете там между бирените халби омазнени между свинските крачета. Дъга дъгея.