България заплашена от кибератаки. От военен конфликт? Едва ли!

Парите за отбрана ще растат до 2% от БВП до 2024 година
24
България заплашена от кибератаки. От военен конфликт? Едва ли!
Снимка: Reuters, архив

Парламентът прие актуализираната Стратегия за национална сигурност с времеви хоризонт до 2025 година, изготвена от кабинета.

МВР шефът Валентин Радев припомни, че тя е внесена, след като е била обсъдена на заседание на КСНС при президента и по нея е постигнато съгласие.

В Стратегията са включени нови политики - киберсигурност, транспортна сигурност, управление при кризи и защита на националните архиви като част от културно-историческото наследство.

Текстовете за управлението на кризи са изцяло нови.

В документа е включено изграждането на Национална система за управление при кризи със Национален ситуационен център и областни центрове.

В Стратегията е констатирано, че пълномащабен военен конфликт срещу България е малко вероятен, но расте заплахата от хибридни действия и кибератаки.

Посочва се, че радикализацията и тероризмът ще продължат да генерират заплахи за глобалната и националната сигурност.

Според Стратегията българските национални малцинства се нуждаят от по-голямо внимание от държавата, а в отделни страни те са подложени на икономически, политически и асимилационен натиск.

Налице е опасност от подобни тенденции и в държави, в които към настоящия момент българските общности се ползват от сравнително широки права.

В Стратегията приоритет остава диверсификацията на доставчиците и на пътищата за доставка на природен газ.

Изтъква се, че корупцията, в частност тази по високите етажи, остава един от основните проблеми в обществото.

Основни заплахи за страната ни са организираната престъпност и трансграничната престъпност, основно трафикът на наркотици и на хора. Престъпленията със "сивата икономика" намаляват, но остават сравнително широко разпространени.

Според документа конвенционалната престъпност продължава да заплашва гражданите, възникват зони на повишен риск, нараства несигурността в обезлюдяващите райони. Броят на катастрофите говори за „война по пътищата“, загиват стотици, а ранените са хиляди. Съществува риск от ограничаване на водните ресурси, от все повече горски пожари, свлачища и наводнения.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


24
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
4
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
УжасТ!
3
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Територията никой няма намерение да я напада.....................дупки и мизерия, прав е талибана!!
2
3
 
11
 
! Отговори
талибан преди 6 години
Територията е заплашена от сняг, дъжд, наводнения, дупки, ширеща се престъпност, тотална корупция, чалгализиране, мутризиране и евролиберализация, Накратко на вас със такива евро-приятели враг не ви трябва.
1
1
 
15
 
! Отговори
АНТИ преди 6 години
И без война страната е разсипана.Който се усети, избяга още навреме ...