Кабинетът каза "Да" на Северна Македония за ЕС, но какво предстои?

Условията ни: Без реч на омразата, репресии, македонско малцинство у нас…
99
Кабинетът каза "Да" на Северна Македония за ЕС, но какво предстои?
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Правителството реши, че България подкрепя разширяването на ЕС със Северна Македония и Албания.
За Северна Македония обаче ще има ясни условия, увери вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева.

"Изпълнението на духа и буквата на Договора ни за добросъседство със Северна Македония е важно условие, за да дадем подкрепата си за старт на преговорите за членство в ЕС", каза тя.

Още по темата
Освен това Северна Македония трябва да преустанови и да се въздържа от провеждането на политика, независимо под каква форма, на подкрепа и насърчаване на претенциите за признаване на македонско малцинство в България.

"Република Северна Македония безрезервно и срочно да приведе позицията си и действията в международните организации, например в Съвета на Европа, и форми, в съответствие с чл. 11 на Договора за добросъседство, като ясно декларира, че няма исторически и демографски основания да се търси малцинствен статут", посочи Захариева.

Сред другите условия е Северна Македония да декларира с вербална нота до страните от ООН, че по отношение на езиковата клауза, се изпълнява договора с България е неговата цялост. "Република Северна Македония трябва да премахне от табели и надписи върху паметници и паметни плочи, сгради текстове, насаждащи открито омраза към България", отсече вицето.

Също така ще трябва да задейства процес на реабилитация на жертвите на югославския комунистически репресивен режим, репресирани заради българското си самосъзнание.

"По отношение на Смесената мултидисциплинарна експертна комисия по исторически и образователни въпроси трябва да постигне конкретни резултати. Относно важни личности и събития в периода до 1944 година за общата ни история: Гоце Делчев, Илинденско-преображенското въстание, трябва да подмени информационни табели и други означения върху исторически монументи и паметници на културата. При отбелязване на събития и личности, където вече има постигнати договорености: политически фигури, представители на държавни институции трябва да се придържат към постигнатите договорености", добави още Захариева.

България настоява още да се преодолее говорът на омразата в публичното пространство, включително спрямо лица, които се определят като българи и са с българско самосъзнание.

"Разбира се ние не можем да настояваме това да се случи във всички медии, но в медиите, финансирани от държавни бюджет, това трябва да бъде преустановено", каза още вицепремиерът.

Стана ясно, че за нас е много важно правителството преди свикването на втората конференция, на която ще се отвори първата глава, ще настояваме за ясни ангажименти за останали общи за историята ни събития и личности.

"Също така ще настояваме за ясен график за промяна на учебните материали по "История", "Български език", "География". Ясен ангажимент за отразяване на постигнатите договорености не само в учебните материали, но и във всички финансирани от държавата документални филми и музеи", посочи още Захариева.
Тя подчерта, че в цялата позиция има ясна етапност.

"За започване на преговорите условието беше подписването на договора и първи резултати от него", припомни Захариева.

"Първа междуправителствена конференция, втора - хоризонтален критерий по всички глави и разбира се тогава, когато някога след много години се стигне до взимане на решени, България ще се съгласи за фактическото присъединяване на Република Северна Македония само, когато е изпълнила всички критерии по преговорните глави", добави още вицепремиерът, цитирана от "Фокус".

Другият вицепремиер Красимир Каракачанов увери, че скоростта на преговорите със Северна Македония зависи от тяхната политическа воля да бъдат честни, а не да се опитват да ни разиграват, както го правеха в последните две години.

 "България няма да спре сега Македония за започване на преговори, но преди реалното започване на преговорите има няколко етапа: първа, втора междуправителствена конференция. Затова много ясно в българската позиция е записано, че преди насрочването на първата междуправителствена конференция Македония трябва да изпълни следните условия и това ще зависи дали такава междуправителствена конференция ще бъде насрочена и кога, преди втората междуправителствена конференция има друг пакет от условия, който те трябва да спазят и изпълнят", добави още той.

Според  него резултатите от съвместната комисия със Северна Македония не могат да бъдат сурогат между истината и политическата им пропаганда, а трябва да бъдат ясно и точно отчетени.

От думите му стана ясно, че едно от условията, които България поставя пред Северна Македония, е завършване на работата на междуправителствената историческа комисия.

"За нас това означава не опит да се търси някакъв компромис между историческите факти и истина и "измислиците, които те са си наложили през последните 50 - 60 години. Те си представят, че от една страна са историческите факти, а от друга политическите факти или измислени аргументи. И нещо средно да се направи. Не, историята не може да бъде компромис", добави още той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


99
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
50
0
 
18
 
! Отговори
Боко Тиквата преди 4 години
Казаха ми само сайн хиър, после конграчулейшън и след това спрях да слушам. После като ми го преведете ми дайте да видя върху какво съм подписал.
49
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
За тоя Каракачанов просто нямам думи. За десетки години изприказва милион приказки по македонския въпрос и когато като управляващ и даже министър, трябваше да вземе решение, точно тогава се ... на метеното.
48
0
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Правителството каза да, е как няма да каже предателя Тиква като са му звъннали от американското посолство! Пфу
47
2
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Този въпрос не трябваше ли да мине през референдум или на гербаджийските мафиоти им е през онази работа за мнението на населението? Кой те е упълномощил да казваш "да" по исторически въпрос?
46
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Гласувайте за новата партия Тука има Тука нема! Ще спечелите!
45
5
 
22
 
! Отговори
Живял-видял преди 4 години
Истината е една и много боли - клекнахме пред макетата.Вечен позор за тези, които подписаха предателския договор и сега пак легнаха пред македонизма.
44
11
 
11
 
! Отговори
хммм преди 4 години
Може и да не е 100 процентов правилен ход но е по-малкото зло. Нека влязат в Европа и границите ни още повече да се размият, полека лека ще им го нахендpим и отново българизираме като усетят дядовия от Албания с премахването на границите. Болшинството ще дойде при нас. Един ден и да се разпадне ЕС няма да има вече Северна Македония, ще произлезе поредния конфликт от който можем само да спечелим. Отказа им за ЕС може да отприщи само негативни реакции и само да забави влизането им което е сигурно
43
13
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Сега русофилите са по-гърци и от гърците към македонците...нали изпълняват желанията на Кремъл !Зад обвиненията за "кражба" от Историята ни стоят интересите на Кремъл да бъде спъвана Северна Македония по пътя за влизане в НАТО и ЕС.Юда е светец в сравнение с русофилите-продажници !
42
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Тази калинка /министърка/ все пак има известен напредък. Преди време каза, че има македонски език, щом има македонска държава. И тогава трябваше Божидар Димитров /вечна му памет/ да обяснява по телевизията, че това не е вярно. Човека даваше примери с Австрия, с Швейцария.
41
2
 
14
 
! Отговори
сс преди 4 години
Референдум по въпроса трябва. Българите не искат фалшивата македония в ЕС.
40
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
тАМ ЯВНО НЯМА ДОСТАТЪЧНО АКТИНИ ГРАЖДАНИ С БЪЛГАРСКО САМОСЪЗНАНИЕ, КОИТО ДА ИСКАТ ПРОМЯНАТА.СЪРБОМАНИТЕ СА ПО-АКТИВНИ.
39
1
 
14
 
! Отговори
Жалки преди 4 години
Дупеддавци !!!
38
3
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
За това ли си оставяха костите по тези земи нашите деди, да дойде тази и за 1 минута да пподшише и плюе на хилядолетна история! Гърците излизат за най малка наченка за промяна на история, ние си седим вкъщи и си пием ракията и един ден ще се събудим и няма да има такава държава. Може би си заслужаваме съдбата!
37
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
След като булката каже "да" на младоженеца и бракосъчетанието е факт, какви условия може да му поставя, за сключването на брак.
36
2
 
24
 
! Отговори
! преди 4 години
За 1338 години история на България, такова *** на ***,такава корупция и безочие,такива родоотстъпници,както при управлението на Баце Боко Тиквичката...НИКОГА е нямало! Няма и да има!
35
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Македония е поела ангажимента, когато проявява любовта си към България, да го прави с вазелин.
34
1
 
8
 
! Отговори
До 33 преди 4 години
Няма какво да им се чудиш. Всичките са бивши и настоящи служители на Сорос. И министърката с очилата и Томислав Дончев и всеки друг, който хванеш там в това правителство, всеки е обвързан и управляван, без собствено мнение и без отговорност за бъдещето на България и българите.
33
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Това, че сме ги подкрепили е безусловно. Т. нар. условия са просто едни пожелания. Щяха да бъдат условия, ако Македония ги изпълни или поеме договорни задължения за изпълнението преди да подкрепим каквото и да било. След като приключи процеса по асоциирането на Македония в ЕС, тя ще започне пак своите игрички, защото реално не е поемала никакви ангажименти за нищо. Външна политика имат гърците, ние - не.
32
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Съпротивата става неизбежна!
31
3
 
4
 
! Отговори
до 32 преди 4 години
Сороски блюдолизецо и целувачо на US ***, скрий се поне по въпросите за Македония не се обаждай, с обичайните "мисли" които са ти втъкнали в празната кратуна.Има толкова други новини под които може да си повтаряш като латерна глупостите за Москва и т.н. ... които ти се въртят в главата.